Zavrieť

Porady

Príkazná zmluva

Vie mi niekto poradiť?
Je potrebné príkazníka podpísaním príkaznej zmluvy nahlásiť na Sociálnu poisťovňu? Aké všetky odvody a zrážky sa z odmeny odvádzajú? Musím zraziť dať z odmeny alebo si ju príkazník môže sám vysporiadať? Čo ak hrubá odmena je 20.000 Sk. Považuje sa tento príjem u príkaznika za príjem oslobodený od dane ak iný príjem už nemal (do výšky 24.900 Sk)?
Ďaklujem za odpoveď a radu.
Usporiadat
aňuša aňuša

aňuša je offline (nepripojený) aňuša

veselá kopa
.......nik ma neusmerní?
0 0
makovnik1 makovnik1

makovnik1 je offline (nepripojený) makovnik1

Dobrý deň prajem
Prosím o radu: študenti (poliaci) pomáhajú architektovi pri nejakom projekte. Chce ich odmeniť (nemalou sumou - so 6 nulami) . V zmluve zrejme bude uvedené že zdanenie bude podľa § 8 ZDP (tým pádom by neplatili nič do poisťovní, daň by odviedli sami daňovému úradu tu na Slovensku), ale aká zmluva by to mala byť? Mandátna, príkazná alebo zmluva o dielo? Ďakujem každému za názor, usmernenie !
Naposledy upravil makovnik1 : 22.02.08 at 11:46
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

makovnik1 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem
Prosím o radu: študenti (poliaci) pomáhajú architektovi pri nejakom projekte. Chce ich odmeniť (nemalou sumou - so 6 nulami) . V zmluve zrejme bude uvedené že zdanenie bude podľa § 8 ZDP (tým pádom by neplatili nič do poisťovní, daň by odviedli sami daňovému úradu tu na Slovensku), ale aká zmluva by to mala byť? Mandátna, príkazná alebo zmluva o dielo? Ďakujem každému za názor, usmernenie !
Dobry, velmi sa nevyznam v prikaznych zmluvach, ale par prispevkov dozadu bolo pisane ze ked zarobi niekto nad 64332, musi platit do zdravotnej poistovne, nebude to aj v tomto pripade ? A len tak mimochodom chcela by som byt jednym z tych studentov
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

makovnik1 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem
Prosím o radu: študenti (poliaci) pomáhajú architektovi pri nejakom projekte. Chce ich odmeniť (nemalou sumou - so 6 nulami) . V zmluve zrejme bude uvedené že zdanenie bude podľa § 8 ZDP (tým pádom by neplatili nič do poisťovní, daň by odviedli sami daňovému úradu tu na Slovensku), ale aká zmluva by to mala byť? Mandátna, príkazná alebo zmluva o dielo? Ďakujem každému za názor, usmernenie !
V zmluve sa neuvádza spôsob zdanenia - nie je to vec, ktorú možno zmluvne dohodnúť. Akú zmluvu uzavrieť, zavisí od druhu práce, povinností oboch strán, treba si pozrieť charakteristiky jednotlivých zmlúv v Občianskom alebo Obchodnom zákonníku a podľa toho vybrať zodpovedajúcu zmluvu. Ale mandátna zmluva to asi nebude.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Chcela by som len vedieť ako sa zaúčtuje príkazná zmluva? 518/211 ?
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Lydka R Pozri príspevok
Do SP nenahlasuješ. http://www.socpoist.sk/index/index.p...384#Povinnosti

Do ZP nenahlasuješ, pretože zamestnancom pre účely ZP je (§11 ods. 3 Zákona o zdrav. poistení):
http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-...06-a.html#hore

Zdaňovanie
závisí podľa toho, o akú činnosť v skutočnosti ide.

- Ak je splnená podmienka uvedená v § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, t. j. že daňovník je pri výkone práce povinný dbať na príkazy platiteľa príjmu, potom by sa uvedený príjem zdaňoval v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov

- Ak by vzťah závislosti v predmetnom prípade neexistoval, potom by si zhotoviteľ príjem zdaňoval sám prostredníctvom podania daňového priznania (ako príjem podľa § 6, resp. § 8 zákona o dani z príjmov).

K uvedenému príspevku mám ešte jednu otázku. Mám tiež ľudí, ktorí vykonávajú činnosť na základe príkaznej zmluvy. Podľa mňa to má znak závislej činnosti a mala by som im zraziť zrážkovú daň. Ako však dám výšku tejto dane na vedomie daňovému úradu? Len listom? Z hľadiska pracovného práva oni nie sú mojimi zamestnancami, a nechem miešať všetko spolu,a ani mi to mzdový program neumožní, aby som ich doplnila do kvartálnych prehľadov? Daňový úrad mi k tomu zatiaľ nepovedal nič konkrétne, len ma pepájali od dverí k dverám.

Vďaka
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dajú sa do štvrťročných prehľadov ako bežní zamestnanci.
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

Pekný deň
chcem sa opýtať ešte ohľadom príkaznej zmluvy. My ako občianske združenie chceme uzatvoriť príkaznú zmluvu s odmenou vo výške asi 40.000 sk. Ide o sprevádzanie účastníkov. Máme my ako príkazník povinnosť zdaniť túto sumu, alebo mu ju vyplatím celú a nech si ju vysporiada sám. Povedala by som, že nejde o závislú činnosť.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

riska007 Pozri príspevok
Pekný deň
chcem sa opýtať ešte ohľadom príkaznej zmluvy. My ako občianske združenie chceme uzatvoriť príkaznú zmluvu s odmenou vo výške asi 40.000 sk. Ide o sprevádzanie účastníkov. Máme my ako príkazník povinnosť zdaniť túto sumu, alebo mu ju vyplatím celú a nech si ju vysporiada sám. Povedala by som, že nejde o závislú činnosť.

tiez riesim podobny pripad, prosim usmerni nas niekto ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak to považujete za závislú činnosť, zdaníte to, ak to nemá taký charakter, zdania si to sami. (Inak, OZ je príkazca a ten človek, s kým to uzatvárate je príkazník).
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

Ďakujem za odpoveď p. Motyčková. Ešte sa chcem opýtať, ak to nie je závislá činnosť, je príjem z príkaznej zmluvy do nejakej výšky oslobodený resp. do akej výšky príkazník ten príjem nemusí priznávať v daňovom priznaní.

A ďakujem za usmernenie.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
riska007 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď p. Motyčková. Ešte sa chcem opýtať, ak to nie je závislá činnosť, je príjem z príkaznej zmluvy do nejakej výšky oslobodený resp. do akej výšky príkazník ten príjem nemusí priznávať v daňovom priznaní.

A ďakujem za usmernenie.
Príjem z takejto zmluvy je oslobodený do výšky 5-násobku životného minima 5x5130, t. j. Sk 25 650,--.
Naposledy upravil ZuzanaP : 23.05.08 at 08:29
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

Ďakujem, už mám v tom jasnejšie. Prajem pekný deň
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Milí poraďáci,

moja otázočka na Vás znie: Ak SZČO uzatvorí príkaznú zmluvu s FO (SZČO má donáškovú službu s pizzou a potrebuje človeka, ktorý by ho občas zaskočil a donášky rozniesol), ktorá je toho času nezamestnaná a vedená na úrade práce. Jeho ročný príjem za rok 2008 z tejto zmluvy neprekročí 49 248 Sk (polovicu nezdaniteľnej časti na daňovníka pre rok 2008) a nebude mať žiaden iný príjem, to znamená, že FO nebude mať povinnosť podať daňové priznanie za rok 2008. SZČO nemá voči nemu žiadne ohlasovacie povinnosti. Ide však o to, či je FO povinný na základe tejto zmluvy požiadať daňový úrad o pridelenie DIČ. Podľa mňa, áno.

Ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Prosím, prosím.
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

Zdravím poraďáci,
chcem sa opýtať, či môže zamestnávateľ so svojím zamestnancom okrem pracovného pomeru (ktorý uzatvoril už pred rokom) uzatvoriť aj príkaznú zmluvu?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Môže .
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Chceme ukončiť jednu príkaznú zmluvu. Prečítala som si znenie § 731 Občianskeho zákonníka aj náväzne § 33b a myslíte, že stačí do hlavičkového listu napísať, že:

oznamujeme Vám, že príkazná zmluva uzatvorená 29.02.2008 zaniká k 01.07.2008 Vaším odvolaním....


Ďakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ZuzanaP Pozri príspevok
Chceme ukončiť jednu príkaznú zmluvu. Prečítala som si znenie § 731 Občianskeho zákonníka aj náväzne § 33b a myslíte, že stačí do hlavičkového listu napísať, že:

oznamujeme Vám, že príkazná zmluva uzatvorená 29.02.2008 zaniká k 01.07.2008 Vaším odvolaním....


Ďakujem
Posúvam
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ZuzanaP Pozri príspevok
Chceme ukončiť jednu príkaznú zmluvu. Prečítala som si znenie § 731 Občianskeho zákonníka aj náväzne § 33b a myslíte, že stačí do hlavičkového listu napísať, že:

"oznamujeme Vám, že príkazná zmluva uzatvorená 29.02.2008 zaniká k 01.07.2008 Vaším odvolaním...."
Treba pozrieť do zmluvy ako je v nej riešené ukončenie vzťahu a podľa toho postupovať.
Ďalej nerozumiem "...Vašim odvolaním...." - z funkcie ? alebo druhá strana niečo odvolala ? alebo ako
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať