Zavrieť

Porady

Príkazná zmluva

Vie mi niekto poradiť?
Je potrebné príkazníka podpísaním príkaznej zmluvy nahlásiť na Sociálnu poisťovňu? Aké všetky odvody a zrážky sa z odmeny odvádzajú? Musím zraziť dať z odmeny alebo si ju príkazník môže sám vysporiadať? Čo ak hrubá odmena je 20.000 Sk. Považuje sa tento príjem u príkaznika za príjem oslobodený od dane ak iný príjem už nemal (do výšky 24.900 Sk)?
Ďaklujem za odpoveď a radu.
Usporiadat
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Flash Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť?
Je potrebné príkazníka podpísaním príkaznej zmluvy nahlásiť na Sociálnu poisťovňu? Aké všetky odvody a zrážky sa z odmeny odvádzajú? Musím zraziť dať z odmeny alebo si ju príkazník môže sám vysporiadať? Čo ak hrubá odmena je 20.000 Sk. Považuje sa tento príjem u príkaznika za príjem oslobodený od dane ak iný príjem už nemal (do výšky 24.900 Sk)?
Ďaklujem za odpoveď a radu.
http://www.porada.sk/search.php?searchid=4506920
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Lydka R,
vyhľadávanie v porade ovládam tiež, ale z príspevkov som veľmi zmetený. Chcel by som konkrétnu odpoveď na moje otázky.
Ďakujem.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Flash Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť?
Je potrebné príkazníka podpísaním príkaznej zmluvy nahlásiť na Sociálnu poisťovňu? Aké všetky odvody a zrážky sa z odmeny odvádzajú? Musím zraziť dať z odmeny alebo si ju príkazník môže sám vysporiadať? Čo ak hrubá odmena je 20.000 Sk. Považuje sa tento príjem u príkaznika za príjem oslobodený od dane ak iný príjem už nemal (do výšky 24.900 Sk)?
Ďaklujem za odpoveď a radu.
Do SP nenahlasuješ. http://www.socpoist.sk/index/index.p...384#Povinnosti

Do ZP nenahlasuješ, pretože zamestnancom pre účely ZP je (§11 ods. 3 Zákona o zdrav. poistení):
http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-...06-a.html#hore

Zdaňovanie
závisí podľa toho, o akú činnosť v skutočnosti ide.

- Ak je splnená podmienka uvedená v § 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, t. j. že daňovník je pri výkone práce povinný dbať na príkazy platiteľa príjmu, potom by sa uvedený príjem zdaňoval v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov

- Ak by vzťah závislosti v predmetnom prípade neexistoval, potom by si zhotoviteľ príjem zdaňoval sám prostredníctvom podania daňového priznania (ako príjem podľa § 6, resp. § 8 zákona o dani z príjmov).
Naposledy upravil Lydka R : 26.12.07 at 14:20
0 0
Elke Elke

Elke je offline (nepripojený) Elke

Môže živnostník na príkaznú zmluvu zamestnať vlastnú manželku? Je to pre živnostníka daňový náklad?
0 0
anaka anaka

anaka je offline (nepripojený) anaka

Pekný večer,
chcem sa spýtať, môžem dať príjem z príkazných zmlúv, ktoré nie sú závislou činnosťou do daňového priznania pod § 8 ostatné príjmy z príležitostných činností?
Zdaním 19% daňou a tento príjem nejde do vymeriavacieho základu pre odvody?
0 0
maartin maartin

maartin je offline (nepripojený) maartin

Zdravim,
ja by som sa tiez chcel opytat, uz som sice trosku hladal, no stale mam pochybnosti. vnukla sa mi nova prilezitost pracovat na prikaznu zmluvu popri studiu na VS. v mojom pripade nejde o zavislu pracu, a tak sa chcem opytat co si o tom myslite. Preco je takato moznost pre zamestnavatela vyhodnejsia ako dohoda o brigadnickej cinnosti, koly tomu ze povinnost platit dan by presunula na mna?

Ak tomu rozumiem spravne, tak z takejto zmluvy by mi plynula povinost podavat danove priznanie, pretoze podla dohodnutej odmeny by som presiahol polovicu nezdanitelneho minima a teraz neviem ako s odvodmi do ZP a SP, z tejto temy som vyrozumel ze ani tie mi neplati zamestnavatel...

a este ma napadla doba plnenia, na ako dlho sa zvycajne prikazne zmluvy uzatvaraju?

Dakujem velmi pekne
0 0
maartin maartin

maartin je offline (nepripojený) maartin

Zdravim,
ja by som sa tiez chcel opytat, uz som sice trosku hladal, no stale mam pochybnosti. vnukla sa mi nova prilezitost pracovat na prikaznu zmluvu popri studiu na VS. v mojom pripade nejde o zavislu pracu, a tak sa chcem opytat co si o tom myslite. Preco je takato moznost pre zamestnavatela vyhodnejsia ako dohoda o brigadnickej cinnosti, koly tomu ze povinnost platit dan by presunula na mna? Zamestnavatel na mna tlaci na prikaznu zmluvu.

Ak tomu rozumiem spravne, tak z takejto zmluvy by mi plynula povinost podavat danove priznanie, pretoze podla dohodnutej odmeny by som presiahol polovicu nezdanitelneho minima a teraz neviem ako s odvodmi do ZP a SP, ...

a este ma napadla doba plnenia, na ako dlho sa zvycajne prikazne zmluvy uzatvaraju? Zanika prikazna zmluva vyplatenim odmeny?

Dakujem velmi pekne
0 0
TMaja TMaja

TMaja je offline (nepripojený) TMaja

prosím nemáte vzor príkaznej zmluvy? - čo má obsahovať?
ďakujem
Maja
0 0
zvs-enco zvs-enco

zvs-enco je offline (nepripojený) zvs-enco

Prosim poradiť: Môže dôchodca mať príjem 4.000,- mesačne po celý rok 2008 na príkaznú zmluvu? Kde je potrebné dôchodcu prihlásť: daň. úrad a pod.?Pekne Vám ďakujem vopred.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

maartin Pozri príspevok
Zdravim,
ja by som sa tiez chcel opytat, uz som sice trosku hladal, no stale mam pochybnosti. vnukla sa mi nova prilezitost pracovat na prikaznu zmluvu popri studiu na VS. v mojom pripade nejde o zavislu pracu, a tak sa chcem opytat co si o tom myslite. Preco je takato moznost pre zamestnavatela vyhodnejsia ako dohoda o brigadnickej cinnosti, koly tomu ze povinnost platit dan by presunula na mna? Zamestnavatel na mna tlaci na prikaznu zmluvu.

Ak tomu rozumiem spravne, tak z takejto zmluvy by mi plynula povinost podavat danove priznanie, pretoze podla dohodnutej odmeny by som presiahol polovicu nezdanitelneho minima a teraz neviem ako s odvodmi do ZP a SP, ...

a este ma napadla doba plnenia, na ako dlho sa zvycajne prikazne zmluvy uzatvaraju? Zanika prikazna zmluva vyplatenim odmeny?

Dakujem velmi pekne
Pre zamestnavateľa je to výhodnejšie, lebo nemusí dodržiavať podmienky Zákonníka práce, napr. ohľadom dĺžky a evidencie pracovného casu, a neplatí pár korún do SP. Ak to u seba nezdaní ako závislú činnosť (§5), má aj menej papierovania voči DÚ.
Ty ako študent si ale musíš dať pozor, ak príkaznú zmluvu zdaníš v §5 (závislá činnosť) alebo §6 (podnikanie) a ak zarobíš viac ako 64332 Sk za rok (ak budeš celý rok študentom), tak z tohto príjmu odvedieš 14% poistné do ZP. Príkazná zmluva môže byť uzavretá na určitý cas ale zmluva môže zaniknúť aj vykonaním veci, na ktorú je dohodnutá. Pozri §724-730 Občianskeho zákonníka.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zvs-enco Pozri príspevok
Prosim poradiť: Môže dôchodca mať príjem 4.000,- mesačne po celý rok 2008 na príkaznú zmluvu? Kde je potrebné dôchodcu prihlásť: daň. úrad a pod.?Pekne Vám ďakujem vopred.
Môže. Treba si dať pozor na hranicu 64332 Sk v roku 2008 zo všetkých príkazných zmluv príp.iných zmlúv (okrem dohôd a prac.pomeru), ak by ju prekročil, zaplatil by zdravotné poistenie. Ak zamestnávateľ činnosť na príkaznú zmluvu považuje za závislú činnosť, zaplatí preddavky alebo zrážkovú daň na DÚ tak ako za iných zamestnancov.
0 0
zvs-enco zvs-enco

zvs-enco je offline (nepripojený) zvs-enco

Janka, pekne Vám ďakujem za odpoveď, Prajem pekný deň.
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

Ak mal syn 18 rokov 30.9. 2007a pracoval na príkaznú zmluvu,mal príjem do 60000,SK.Aku nezdanitelnu sumu si môže uplatniť za rok 2007?
0 0
zhv zhv

zhv je offline (nepripojený) zhv

zhv Pozri príspevok
Ak mal syn 18 rokov 30.9. 2007a pracoval na príkaznú zmluvu,mal príjem do 60000,SK.Aku nezdanitelnu sumu si môže uplatniť za rok 2007?
Plnoletý je od 01.10.2007 tak,3x7968,čiže 23904,-Sk
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zhv Pozri príspevok
Ak mal syn 18 rokov 30.9. 2007a pracoval na príkaznú zmluvu,mal príjem do 60000,SK.Aku nezdanitelnu sumu si môže uplatniť za rok 2007?
... celú, aj malé dieťa si môže uplatniť a za rok 2007 je to 95616.-
Naposledy upravil Katy a R : 14.02.08 at 14:38 Dôvod: upresnenie
0 0
mata321 mata321

mata321 je offline (nepripojený) mata321

Dobrý večer,
mam konkrétny problém na kt. sa chcem spytať.
Styria živnostnici robia stavebné práce (prevažne v Cechách). Majiteľ firmy pre ktoru robili v roku 2007 ich vyplácal tak, že vžy jedenemu zo živnostníkov na účet(na základe jednej vystavenej FA) vyplatil sumu za všetkých štyroch. Následne ostatní traja živnostníci vystavili Fa tomu štvrtému, ktorý mal celý ten príjem a rozdelili si ho tak vlastne na štvrtiny.
Moja otázka znie - na základe čoho si môžu takto vzájomne medzi sebou fakturovať?
Pýtala som sa na to jednej známej, tá mi povedala, že to treba ošetriť príkaznou zmluvou. Ale čo v tej zmluve má byť? Ze prečo si fakturuju vzájomne?....poradte mi niekto prosím .
0 0
mata321 mata321

mata321 je offline (nepripojený) mata321

Nikto mi neporadí?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Živnostníci si bežne medzi sebou faktúrujú. Faktúra je daňový doklad, pokiaľ spĺňa určité náležitosti, medzi iným obsahuje aj to, za čo sa faktúruje. Nevidím dôvod, prečo vystavovať príkaznú zmluvu a potom na základe nej faktúrovať.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mata321 Pozri príspevok
Dobrý večer,
mam konkrétny problém na kt. sa chcem spytať.
Styria živnostnici robia stavebné práce (prevažne v Cechách). Majiteľ firmy pre ktoru robili v roku 2007 ich vyplácal tak, že vžy jedenemu zo živnostníkov na účet(na základe jednej vystavenej FA) vyplatil sumu za všetkých štyroch. Následne ostatní traja živnostníci vystavili Fa tomu štvrtému, ktorý mal celý ten príjem a rozdelili si ho tak vlastne na štvrtiny.
Moja otázka znie - na základe čoho si môžu takto vzájomne medzi sebou fakturovať?
Pýtala som sa na to jednej známej, tá mi povedala, že to treba ošetriť príkaznou zmluvou. Ale čo v tej zmluve má byť? Ze prečo si fakturuju vzájomne?....poradte mi niekto prosím .
Mne tam príkazná zmluva nesedí , rovnako mi nesedí , aby napr.murár murárovi fakturoval za murárske práce .Skôr tam malo možno byť vytvorené združenie podnikateľov .

Zákon o dani z príjmu
§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)
(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.

Alebo bola možnosť ešte taká , aby každý jednotlivo za seba vyfakturoval práce tzv. českému odberateľovi .
0 0
aňuša aňuša

aňuša je offline (nepripojený) aňuša

veselá kopa
Ahojte,
keď tak čítam túto diskusiu vychádza mi z toho aj odpoveď na moju otázku a to : Majiteľ obchodu s autosúčiastkami prevádzkuje aj výmenu skiel a opravy áut spolupracuje s ďalším podnikateľom, ktorý mu pomáha aj v obchode aj v autodielni. Druhý podnikateľ mu vystavuje mesačne faktúru za vykonané práce a to znamená, že musia mať založené združenie, aby to nebola závislá činnosť? Treba to niekde hlásiť alebo stačí iba nejaká zmluva?
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať