Zavrieť

Porady

choroba z povolania

Prosím o radu pri postupovaní uznania choroby z povolania.Môj manžel pracuje 16 rokov v podzemí ako baník.Tento rok bol poslaný na vyšetrenie na pracovné lekárstvo do B.B. kde mu bola zistená choroba z povolania./vibrácie/ Výsledky lekárskych vyšetrení boli doručené zamestnávateľovi ktorí sa snaží čo najdlhšie takéto záležitosti nevybavovať. V súčasnej dobe je u jeho zamestnávateľa viac ako 200 takýchto prípadov niektorý z nich už viac ako rok čakajú na uznanie choroby z povolania.Vie niekto ako ďalej postupovať, keďže nieje zákonom určená lehota priznania.Prosím o radu pretože môj manžel a ostatný ľudia s týmto problémom musia pracovať naďalej na pracoviskách ktoré im spôsobili zdravotné ťažkosti a naďalej ich zhoršujú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    náš zamestnanec si tiež myslí, že má chorobu z povolania, žiadny papier nedoniesol, rovno k nám prišla kontrola z úradu zdravotníctva a tu už je jedno, či sa tým zaoberá zamestnávateľ alebo nie, treba volať asi na ten úrad, či sa oni tam tým zaoberajú. a tá kotrola nás donútila dorobiť si veci, ktoré sme zanedbávali, teda objednať firmu na vykonávanie zdrav. služby,kktorá pošle pracovníkov na zdrav. kontroly a ich prac. lekár vypracuje posudok, či je pracovník spôsobilý alebo nie. ak s nimi zamestnávateľ nebude spolupracovať a uložené povinnosti si nesplní, hrozí mu pokuta omnoho väčšia - v stotisícoch až do milionov. tak si to dobre rozmyslí, či bude spolupracovať. zistili sme, že ak mu to uznajú, aj tak mu nebudeme platiť my priamo, ale na to odvádzame odvody do soc. poisťovne, aby sme boli ako zamestnávateľ na také veci poistení, teda nič strašné.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    SOPHI04 Pozri príspevok
    Prosím o radu pri postupovaní uznania choroby z povolania.Môj manžel pracuje 16 rokov v podzemí ako baník.Tento rok bol poslaný na vyšetrenie na pracovné lekárstvo do B.B. kde mu bola zistená choroba z povolania./vibrácie/ Výsledky lekárskych vyšetrení boli doručené zamestnávateľovi ktorí sa snaží čo najdlhšie takéto záležitosti nevybavovať. V súčasnej dobe je u jeho zamestnávateľa viac ako 200 takýchto prípadov niektorý z nich už viac ako rok čakajú na uznanie choroby z povolania.Vie niekto ako ďalej postupovať, keďže nieje zákonom určená lehota priznania.Prosím o radu pretože môj manžel a ostatný ľudia s týmto problémom musia pracovať naďalej na pracoviskách ktoré im spôsobili zdravotné ťažkosti a naďalej ich zhoršujú.
    Tá choroba z povolania je už vybavená? Neskoro som to tu našiel.

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    1.Zákonník práce - ak pracovná činnosť nie je vhodná z hľadiska zmeny zdravotného stavu, zamestnávateľ je povinný...
    2.Choroba z povolania- regionálny úrad verejného zdravotníctva(RÚVZ,kedysi OHES alebo "hygienici"),lekársky posudok a sťažnosť na zamestnávateľa.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    /Ten predch. dvojbodový príspevok mi nie je celkom jasný/
    Prípad. : Z kliniky prac. lekárstva pošlú na zamestnanca hlásenie choroby z povolania s vyznačením na trvalé preradenie zamestnanca. Aká je lehota na to preradenie, a čo ak ten zamestnanec vôbec nechce preradiť?/ v podstate ani nie je kam./
    Treba počkať ako sa zamestnanec k tomu vyjadrí , alebo z-ľ má sám konať, t. j. dať výpoveď aj s nejakým odstupným?

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Toto by zaujimalo aj mna: minuly tyzden sme dostali hlasenie o chorobe z povolania nasho zamestnanca, preradili sme ho na inu pracu, aj ked to velmi nechce, a chcel ostat tam kde bol. Ake este mame povinnosti ako zamestnavatel? Hlavne ma zaujima:
    1. kedysi davnejsie platili firmy nejake odskodne zamestnancovi, ktoremu zistili chorobu z povolania - stale to tak je? alebo to uz plati soc.poistovna?
    2. ak sme ho preradili na inu pracu, menej platenu - je potrebne mu nejak dorovnavat plat do takej vysky, ako mal predtym?

    johny18 je offline (nepripojený) johny18

    johny18
    Zamestnanec mi doniesol lekarsky posudok o bolestnom a o stazeni spolocenskeho uplatnenia - ma v nom 750 bodov za stazenie.
    Na nete som si nasiel, ze ma narok na nahradu za stazenie spoloc.uplatnenia. Ide o to, kto tu nahradu vyplaca, pretoze som nasiel protichodne informacie:
    zamestnavatel alebo socialna poistovna?
    Clanok na profesii.sk:
    Keď vám zistili chorobu z povolania, zamestnávateľ vám musí poskytnúť náhradu za stratu na zárobku, za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia. Rovnako vám patrí náhrada za vynaložené náklady, ktoré vám vznikli v súvislosti s liečením, a za vecnú škodu. Výška náhrady bude závisieť od toho, či vznikla počas vašej práceneschopnosti alebo až po nej. Náhrada počas práceneschopnosti predstavuje rozdiel medzi priemerným zárobkom pred vznikom škody spôsobenej chorobu z povolania a plnou sumou nemocenského
    Clanok na portal.gov.sk:
    Poskytovateľom náhrady je zväčša príslušná poisťovňa (sociálna, zdravotná, komerčná), u ktorej je škodca poistený.
    Vyzera to, ze to bude dost velka suma, ak za jeden bod je nahrada 2% z priemernej mesacnej mzdy zamestnanca, teda 13,37 €, za 750 bodov je to 10.027,50 €.
    Ma teda niekto skusenosti, kto tu nahradu vyplaca?

    Zaroven ma niekto skusenosti s tym, ci mu mame doplacat rozdiel medzi zarobkom, ak pred preradenim zarabal viac?
    Naposledy upravil johny18 : 28.05.09 at 15:57

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.