Zavrieť

Porady

Úžitkové auto

Potrebovala by som poradiť. Živnostník kúpil v autobazáre 20.12.2007 ojazdené úžitkové auto kategórie N1. Zaradí ho do majetku firmy, ale používať ho začne až v januári, keď zaplatí cestnú daň. Do akej odpisovej skupiny zaradí auto? V ktorých stĺpcoch PD zaúčtuje kúpu auta? Môže si zarátať odpisy už za rok 2007? Je na evidovanie hnuteľného majetku nejaké tlačivo a kde ho zoženiem? Môže si uplatniť odpočítanie DPH z tohto vozidla?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monča je offline (nepripojený) Monča

    Monča
    Aj my sme kúpili úžitkové auto teraz v decembri, ale chceli sme ho zaradiť do požívania až v januári a vtedy zaplatiť aj daň z motorových vozidiel na rok 2008 (do 15 dní od prvého použitia na podnikanie). Na našom DÚ nám povedali, že ak si chcme uplatniť odpočet DPH ešte v roku 2007 a takisto odpisy, musíme auto zaradiť už v tomto roku a zaplatiť adekvátnu časť cestnej dane už za tento rok. Takúto odpoveď sme dostali od správkyne, následne si to ešte overovala telefonicky s kontrolórom DÚ. Bolo by dobre spýtať sa priamo na DÚ.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    foaswc Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť. Živnostník kúpil v autobazáre 20.12.2007 ojazdené úžitkové auto kategórie N1. Zaradí ho do majetku firmy, ale používať ho začne až v januári, keď zaplatí cestnú daň. Do akej odpisovej skupiny zaradí auto? V ktorých stĺpcoch PD zaúčtuje kúpu auta? Môže si zarátať odpisy už za rok 2007? Je na evidovanie hnuteľného majetku nejaké tlačivo a kde ho zoženiem? Môže si uplatniť odpočítanie DPH z tohto vozidla?
    Užitkové motorové vozidlo patrí do 1.odpisovej skupiny, odpisuje sa 4 roky. V PD sa účtuje ako výdaj neovplyvňujúci základ dane - členenie nákup dlhodobého majetku. Ak auto je kategórie N1 tak nárok na uplatnenie DPH vzniká, ak samozrejme sú splnené všetky podmienky (doklad). Na evidovanie dlhodobého majetku slúžia napríklad karty dlhodobého majetku. Odpisy sa rátajú z majetku, ktorý sa využíva na podnikanie, ale píšeš, že sa bude používať až v roku 2008.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Monča Pozri príspevok
    Aj my sme kúpili úžitkové auto teraz v decembri, ale chceli sme ho zaradiť do požívania až v januári a vtedy zaplatiť aj daň z motorových vozidiel na rok 2008 (do 15 dní od prvého použitia na podnikanie). Na našom DÚ nám povedali, že ak si chcme uplatniť odpočet DPH ešte v roku 2007 a takisto odpisy, musíme auto zaradiť už v tomto roku a zaplatiť adekvátnu časť cestnej dane už za tento rok. Takúto odpoveď sme dostali od správkyne, následne si to ešte overovala telefonicky s kontrolórom DÚ. Bolo by dobre spýtať sa priamo na DÚ.
    Osobne si myslím, že je rozdiel medzi zaradením do majetku (teda účtovať o aute ako majetku), a zaradiť do užívania.
    Daň z motorových vozidiel na rok 2008 sa platí už podľa nových pravidiel. Ak daňová povinnosť na daň z MV neprekročí 20 tisíc, tak bude sa platiť až do 31.01.2009, vlastne to bude zúčtovanie dane z motorových vozidiel. Pozri tu:
    http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html

    foaswc je offline (nepripojený) foaswc

    foaswc
    Dnes som si overovala na DU, ako je to s odpisom DPH. Pokiaľ si chcem DPH uplatniť, musím zaplatiť ešte tento rok alikvotnú čiastku z cestnej dane. Ďakujem za odpoveď.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    foaswc Pozri príspevok
    Dnes som si overovala na DU, ako je to s odpisom DPH. Pokiaľ si chcem DPH uplatniť, musím zaplatiť ešte tento rok alikvotnú čiastku z cestnej dane. Ďakujem za odpoveď.
    Žiaden zákon nevyžaduje zaplatenie dane z motorových vozidiel na to aby som si uplatnil DPH na vstupe. Ak mám všetky potrebné doklady na uplatnenie DPH, tak si ju uplatním aj keď nemám zaplatenú daň z MV. Treba si prečítať § 49, 50, 51 zákona o DPH, ktoré hovoria o nároku na uplatnenie DPH na vstupe. Žiaden z nich nepodmieňuje uplatnenie DPH z motorového vozidla zaplatením dane z motorových vozidiel. Je to mylný výklad zákona správcom dane.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    foaswc Pozri príspevok
    Dnes som si overovala na DU, ako je to s odpisom DPH. Pokiaľ si chcem DPH uplatniť, musím zaplatiť ešte tento rok alikvotnú čiastku z cestnej dane. Ďakujem za odpoveď.
    Možno išlo o nedorozumenie. S DPH dan z MV nemá nič spoločné.
    Nebola reč o odpisoch ako o daňovom výdavku?

    Ak si chceš uplatniť odpis z dlhodobého majetku /auta/, mala by byť zaplatená cestná daň.
    Ale aj keď nie je zaplatená, odpisy si možno uplatniť, no hrozí pokuta na dani z motorových vozidiel.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    foaswc Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť. Živnostník kúpil v autobazáre 20.12.2007 ojazdené úžitkové auto kategórie N1. Zaradí ho do majetku firmy, ale používať ho začne až v januári, keď zaplatí cestnú daň. Do akej odpisovej skupiny zaradí auto? V ktorých stĺpcoch PD zaúčtuje kúpu auta? Môže si zarátať odpisy už za rok 2007? Je na evidovanie hnuteľného majetku nejaké tlačivo a kde ho zoženiem? Môže si uplatniť odpočítanie DPH z tohto vozidla?
    JA len tak nahlas rozmýšľam.....

    Kúpim ojazdené....Čo s tým ojazdeným?
    Postupy účtovania mi hovoria, čo sa myslí obstaraním-....do času uvedenia do užívania. Ja môžem užívať N1 a zaradiť na kartu.

    Z pohľadu dane z MV-predmetom dane je vozidlo, kt. sa používa na podnkanie a v súvislosti s podnikaním.

    Ja môžem mať pridelené zvláštne evidenčné číslo, pričom auto používam na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, kt. nie sú predmetom dane-idem na emisnú, STK, pričom som auto predtým zaradila zaradila do užívania na základe zvláštneho evidenčného čísla, kt. mi pridelili.

    Pohˇľad ZDP:
    Daňovými výdavkami sú odpisy HM a NM podľa par.19.

    par.2/i mi hovorí-daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený dańovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa 6/11, ak zákon neustanovuje inak.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Pre Foaswc:
    Zaplatte daň z MV na jeden deň-31.12. Podajte priznanie MV do 15 dní, a nič Vám nebráni uplatniť si odpis

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Kúpili sme úžitkové auto,ale:
    - záloha bola v 03/2008 314,343/321 zaplatená 321/211
    - doplatok v 04/08 ( 042,343/321 ) zaradenie 022/042
    ( - 314,343/321)
    - do ktorého riadku v DP DPH sa píše nákup nového Dopr.prostriedku?

    - môžem si uplatňovať už odpisy za 04/08 ak máme ešte prenosné značky a teda ešte som ho neprihlásila som ho na DÚ ale používam ho už na podnik.účely?
    - ak ho už používam na podnik.činnosť a nakupujem aj PHM - môžem su uplatniť DPH?

    Zatiaľ Ďakujem
    Naposledy upravil Maxinka : 30.04.08 at 08:06 Dôvod: Doplnenie

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Maxinka Pozri príspevok
    Kúpili sme úžitkové auto,ale:
    - záloha bola v 03/2008 314052,343?/321 zaplatená 321/211
    - doplatok v 04/08 ( 042,343/321 ) zaradenie 022/042
    ( - 314,343/321)
    Poskytli ste zálohu na nákup DHM. Máte vystavený daňový doklad na zálohu, kt. obsahuje všetky nálež. podľa par. 71 DPH, ak ano, účtovanie dobré. Len namiesto 314, by som použila účet 052-preddavky na DHM
    - do ktorého riadku v DP DPH sa píše nákup nového Dopr.prostriedku? Tu nejde o "nový dopravný prostriedok" ako taký, o kt. píše zákon o DPH (týka sa medzi nákupom a predajom v rámci EU......to je vedľajšie). Vy do DP nákup NA vykazujete do riadku 21, 19 ako nákup tovaru, na kt. máte nárok na odpočítanie DPH, ak ste platiteľom DPH a využívate NA na podnikanie.

    - môžem si uplatňovať už odpisy za 04/08 ak máme ešte prenosné značky a teda ešte som ho neprihlásila som ho na DÚ ale používam ho už na podnik.účely? Tu by som to videla problematické, Vznik daňovej povinnosti z titulu dane z MV, je rozhodujúci deň nasledujúci po dni použitia vozidla na podnikanie. Daňovník je povinný oznámiť vznik DP správcovi dane do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Ak je Daň vyššia ako 20 tis. Sk platíte 1/4 preddavky........
    Toto by som si vysporiadala, i keď sa daň z MV a jej oznámenie konk. nevzťahuje s možnosťou zaradenie DHM na 022.

    ˇCo znamená zaradiť NA do používania. Do času zaradenie do používania účtujem na 042, teda KC NA a vedľ. výdavky súvisiace s obstaraním. Máte prenosné značky na určité obdobie od inš. Podľa môjho názoru môžete zaradiť do používania. Prenosné značky ste dostali za nejakým účelom možno na obdobie 1 mesiac, ........

    - ak ho už používam na podnik.činnosť a nakupujem aj PHM - môžem su uplatniť DPH? - áno, len si dajte do poriadku daň z MV, aby ste nemali pokutu......

    Zatiaľ Ďakujem
    ......................

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Daň z motorových vozidiel budete priznávať v januári 2009.

    Oznamovacia povinnosť:

    Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a/ novely zákona).



    Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru 2008 a nie je oslobodené od dane.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Chcela by som upozorniť ešte na jednu dôležitú skutočnosť, ktorá sa týka zaradenia do užívania. V PÚ sa uvádza, že uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých funkcií tohto majetku potrebných pre jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov. V prípade motorových vozidiel je splnenie osobitných predpisov naplnené registráciou motorového vozidla a zaplatením cestnej dane. Na školeniach býva zdôrazňované, že prevozné značky majú byť použité len na prevoz vozidla a vybavenie nevyhnutných náležitostí, nie na aktivity súvisiace s podnikaním. Preto si myslím, že ak vozidlo ostalo ku koncu roka nezaregistrované, nie je organizácia oprávnená uplatiť si odpis za minulý rok a náklady by mali ostať ku koncu roka zaúčtované na obstaraní.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    adato Pozri príspevok
    Chcela by som upozorniť ešte na jednu dôležitú skutočnosť, ktorá sa týka zaradenia do užívania. V PÚ sa uvádza, že uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých funkcií tohto majetku potrebných pre jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov. V prípade motorových vozidiel je splnenie osobitných predpisov naplnené registráciou motorového vozidla a zaplatením cestnej dane. Na školeniach býva zdôrazňované, že prevozné značky majú byť použité len na prevoz vozidla a vybavenie nevyhnutných náležitostí, nie na aktivity súvisiace s podnikaním. Preto si myslím, že ak vozidlo ostalo ku koncu roka nezaregistrované, nie je organizácia oprávnená uplatiť si odpis za minulý rok a náklady by mali ostať ku koncu roka zaúčtované na obstaraní.
    Tak to by ma zaujímalo, kde sa takto definuje splnenie osobitných predpisov, lebo podľa platného Zákona o miestnych daniach sa daň z MV bude platiť až v januári.
    To znamená, že dovtedy nie sú splnené osobitné predpisy?
    Na margo ŠPZ: poznám prípad (na lízing), keď auto jazdilo na prepravnej značke vyše mesiaca. Aj PZP uhradili len podľa čísla motora.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    PZP sa uzatvára pred registráciou auta, doklad o uzavretom PZP (bielu kartu) vyžaduje polícia predložiť. Ak máte pochybnosti o tom, čo znamená splnenie povinností podľa osobitých predpisov, skúste si pozrieť DÚPP 10/2007 na str. 14. Je tam uvedené, že vozidlo je možné zaúčtovať na účte 022, keď je vozidlo prihlásené na Dopravnom inšpektoráte, je mu pridelené EČ a držiteľ motorového vozidla je zapísaný v technickom preukaze.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Momentálne nemám k dispozícii DUPP, to je nejaký komentár k zákonu alebo metodický pokyn/usmernenie/opatrenie, ktoré tu uvádzate?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Chcem len dodať k tejto téme.

    Podľa postupov účtovania:
    Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií majetku potrebných na jeho užívanie..... Ak dostanem od Obvodného úradu pre cestnú dopravu osvedčenie o pridelení zvláštneho evidenčného čísla na obdobie 1 mesiac, prečo by som nemohla zaradiť do užívania toto vozidlo. Veď ho na ozaj používam. Ak by vozidlo bola troska, a nemôžem sa na ňom pohnúť, nemôžem využívať naše komunikácie, pretože ho musím opraviť, čím nesplňa všetky technické funkcie, potom ho zaradím až po oprave......

    OU predkladám doklady o emisnej, technickej, ...tieto veci môžem predložiť i skôr a zaradím vozidlo do používania, pričom naďalej jazdím na týchto značkách, pretože mám ešte stále toto povolenie na toto obdobie. Keď ma chytia policajti, ukážem im, že mám emisnú, STK.....a to či už zájdem posledný deň pred uplynutím lehoty prepr. značiek na DI, aby mi pridelili ŠPZ, ......., alebo ihneď, to na veci nemení. Automobil už splňa všetky technické parametre, kt. odo mńa vyžadoval OU po emisnej a STK a tieto veci som splnila.

    To je môj názor. Už sa môžem pohybovať pri splnen podmienok po našich komunikáciách.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    adato Pozri príspevok
    PZP sa uzatvára pred registráciou auta, doklad o uzavretom PZP (bielu kartu) vyžaduje polícia predložiť. Ak máte pochybnosti o tom, čo znamená splnenie povinností podľa osobitých predpisov, skúste si pozrieť DÚPP 10/2007 na str. 14. Je tam uvedené, že vozidlo je možné zaúčtovať na účte 022, keď je vozidlo prihlásené na Dopravnom inšpektoráte, je mu pridelené EČ a držiteľ motorového vozidla je zapísaný v technickom preukaze.
    Vyhrabala som toto DUPP.
    Citujem časť: .....par. 33 postupov účtovania. Toto ustanovenie v prípade automobilu znamená, že účtovne ho možno zaradiť do používania, a teda zaúčtovať na účte 022-samost. ..., keď je vozidlo prihlásené na DI, držiteľ automobilu je zapísaný v technickom preukaze MV a je mu pridelené EČ.

    Súhlasím, prečo nie, až na:
    Poďme na slovíčka. Zákon mi hovorí o užívaní a nie o používaní. Užívať niečo, nejakú vec môžem určité obdobie. Použiť môžem niečo raz (práve ma niečo napadlo toal.....)

    A teraz rozoberiem výklad:
    ... keď je vozidlo prihlásené na DI: ano, môže byť, ale i vozidlo, kt. má pridelené zvláštne EČ je prihlásené na Okresnom riaditeľstve PZ a ODI mi vydal osvedčenie, kde mám číslo. Vydané je pre Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v .....Je tu uvedená továrenská značka (na potvrdní, rok výroby na potvrdení, výrobné číslo na potvrdení, platnosť je do .....pečiatka a podpis ODI.

    .....driteľ automobilu je zapísaný v TP: Potvrdenie o pridelení EČ xy:
    - držiteľ (vlasník) vozidla: ......
    - druh vozidla: ..., tov. zn. a typ, číslo podvozku, číslo motora, rok výroby, zvl. evidenčné číslo pridelené v zmysle par. 96/1 zákona 315/1996 platí do....

    (a dokonca, keď sa na tieto potvrdenia pozerám platnosť osvedčenia je dlhšia o 1 mesiac ako platnoť potvrdenia).

    Splnila som podmienky a teda i zabezpečenie všetkých tech parametrov? Splnila (počas tohto zvl EČ) som vykonala STK, emisnú, ako mi uložili v rozhodnutí OU....že musím splniť tieto podmienky, aby splňalo vozidlo všetko to, čím sa môžem pohybovať po komunikáciách. Teda mám emisnú, STK (vyžadovala sa), a po týchto kontrolách zaradím do UŽIVANIA 022/042. A naďalej až do skončenia platnosti používam zvláštne EČ.

    Súhlasím s DUPP a to v prípade, ak som zakúpila automibil na základe KZ, kde mi vozidlo nesplňa parametre na zaradenie do užívanie, v TP je zapísaná naďalej iná osoba, tu som nútená okamžite urobiť prepis.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.