Zavrieť

Porady

Kurz na daňové priznanie

Prajem pekný podvečer,

chcela by som sa opýtať, aký kurz má byť použitý na daňové priznanie, ak SZČO má trvalý pobyt na SR, ale všetky faktúry má z ČR. ten kurz na daňové je k 1.1.? ale musím ísť na daňový úrad? Ďakujem každému, kto mi odpíše
Usporiadat
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Faktúry predsa účtuješ s dátum kedy bolo dodanie tovaru / služby a ku koncu roku spravíš kurzové rozdiely s dátumom k 31.12. daného roku. A ešte chcem doplniť, pravdepodobne ide o vyšlé / odberateľské faktúry...tak nezabudni na samozdanenie
Naposledy upravil plavčík : 29.12.07 at 15:14
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
plavčík Pozri príspevok
Faktúry predsa účtuješ s dátum kedy bolo dodanie tovaru / služby a ku koncu roku spravíš kurzové rozdiely s dátumom k 31.12. daného roku. A ešte chcem doplniť, pravdepodobne ide o vyšlé / odberateľské faktúry...tak nezabudni na samozdanenie
Predsa vyšlé faktúry sa nesamozdaňujú.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ja som porozumela, že má z ČR došlé fa. Zadavateľ píše, že všetky fa má z ČR. Nepíše, či sa jedná o tavar, alebo službu. Samozrejme, že vyšlé fa sa nesamozdaňujú.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

niky32123 Pozri príspevok
Prajem pekný podvečer,

chcela by som sa opýtať, aký kurz má byť použitý na daňové priznanie, ak SZČO má trvalý pobyt na SR, ale všetky faktúry má z ČR. ten kurz na daňové je k 1.1.? ale musím ísť na daňový úrad? Ďakujem každému, kto mi odpíše
Ja som zase inak pochopila túto otázku. Keďže sa tu spomína trvalý pobyt v SR, tak som predpokladala, že podnikal v ČR..... a preto sa pýta na kurz.
V každom prípade je zadanie nejasné.....
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

niky32123 Pozri príspevok
Prajem pekný podvečer,

chcela by som sa opýtať, aký kurz má byť použitý na daňové priznanie, ak SZČO má trvalý pobyt na SR, ale všetky faktúry má z ČR. ten kurz na daňové je k 1.1.? ale musím ísť na daňový úrad? Ďakujem každému, kto mi odpíše
... a čo by si robila na daňovom úrade ???

Zákon o dani z príjmov
§ 31
Prepočítací kurz
(1) Na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska (ďalej len kurz ), ktorý daňovník uplatňuje v účtovníctve, 121) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
Odkaz 121 je na Zákon o účtovníctve
§ 24

(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to
a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

Postupy účtovania JÚ
§ 3
Deň uskutočnenia účtovného prípadu


(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

0 0
niky32123 niky32123

niky32123 je offline (nepripojený) niky32123

Pekný deň, po dlhšej dobe som späť. tak: prišiel za mnou kamarát a potrebuje poradiť s daňovým. on je SZČO a má trvalý pobyt na SR, kde aj podniká - zabezpečovanie zvukovej techniky. Často chodí do Čiech a tým vystavuje faktúry v českých korunách. lenže on nemá účtovníčku, takže on ani nemá peňažný denník a nemá ani faktúry vystavené v českých korunách prepočínané na slovenské. taktiež má dva bankové účty - jeden český a jeden slovenský. tak sa chcem opýtať na nejaké riešenie ako to skompletizovať, lebo nikto mu to teraz nechce spracovať. ďakujem Vám všetkým
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Odpoveď je jednoduchá - nejaká dobrá duša musí urobiť JÚ alebo treba uvážiť, či by nestačili "paušálne" výdavky .
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
niky32123 Pozri príspevok
Pekný deň, po dlhšej dobe som späť. tak: prišiel za mnou kamarát a potrebuje poradiť s daňovým. on je SZČO a má trvalý pobyt na SR, kde aj podniká - zabezpečovanie zvukovej techniky. Často chodí do Čiech a tým vystavuje faktúry v českých korunách. lenže on nemá účtovníčku, takže on ani nemá peňažný denník a nemá ani faktúry vystavené v českých korunách prepočínané na slovenské. taktiež má dva bankové účty - jeden český a jeden slovenský. tak sa chcem opýtať na nejaké riešenie ako to skompletizovať, lebo nikto mu to teraz nechce spracovať. ďakujem Vám všetkým
Má riešenie v dobrom účtovníkovi, ktorý mu to do podania DP k 31.3.2008 spracuje.
0 0
niky32123 niky32123

niky32123 je offline (nepripojený) niky32123

no a pritom JU budem musieť tak či tak zisťovať kurzy k faktúram nie? a tie paušálne výdavky sú ako čo?
0 0
Zuzka10 Zuzka10

Zuzka10 je offline (nepripojený) Zuzka10

jednoduchá žena,matka,babička ...viac
Paušálne výdavky : urobíš daňové priznanie v % - remeselné činnosti - 60%, ostatné činnosti - 40%.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
niky32123 Pozri príspevok
no a pritom JU budem musieť tak či tak zisťovať kurzy k faktúram nie? a tie paušálne výdavky sú ako čo?
Tuším som spomínala účtovníka.Dobrého. Či nie?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

niky32123 Pozri príspevok
no a pritom JU budem musieť tak či tak zisťovať kurzy k faktúram nie? a tie paušálne výdavky sú ako čo?
Doporučujem :
http://www.porada.sk/f89-zakony.html
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
niky32123 Pozri príspevok
Pekný deň, po dlhšej dobe som späť. tak: prišiel za mnou kamarát a potrebuje poradiť s daňovým. on je SZČO a má trvalý pobyt na SR, kde aj podniká - zabezpečovanie zvukovej techniky. Často chodí do Čiech a tým vystavuje faktúry v českých korunách. lenže on nemá účtovníčku, takže on ani nemá peňažný denník a nemá ani faktúry vystavené v českých korunách prepočínané na slovenské. taktiež má dva bankové účty - jeden český a jeden slovenský. tak sa chcem opýtať na nejaké riešenie ako to skompletizovať, lebo nikto mu to teraz nechce spracovať. ďakujem Vám všetkým
niky32123 Pozri príspevok
no a pritom JU budem musieť tak či tak zisťovať kurzy k faktúram nie? a tie paušálne výdavky sú ako čo?
Podľa profilu aj ty si účtovníčka, či nie?
0 0
niky32123 niky32123

niky32123 je offline (nepripojený) niky32123

milý smith akurát som skončila obchodnú akadémiu.mala by som byť skvelá ekonómka a účtovníčka, no bohužiaľ. realita je taká, že naše školstvo to nezabezpečuje. naučia tam hocičo ale praktické veci vôbec. len škoda, že človek príde na to až po škole. keby som to vedela počas školy, že výjdem a nič nebudem vedieť. tak sa asi hlásim stále a pýtam sa na každú aj nepodstatnú vec. smutné je aj to, že profesorky sme my žiaci upozorňovali na zmeny v účtovníctve. a ja osobne sa za to veľmi hanbím, akú ma školu a čo mám z nej. ďakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

niky32123 Pozri príspevok
milý smith akurát som skončila obchodnú akadémiu.mala by som byť skvelá ekonómka a účtovníčka, no bohužiaľ. realita je taká, že naše školstvo to nezabezpečuje. naučia tam hocičo ale praktické veci vôbec. len škoda, že človek príde na to až po škole. keby som to vedela počas školy, že výjdem a nič nebudem vedieť. tak sa asi hlásim stále a pýtam sa na každú aj nepodstatnú vec. smutné je aj to, že profesorky sme my žiaci upozorňovali na zmeny v účtovníctve. a ja osobne sa za to veľmi hanbím, akú ma školu a čo mám z nej. ďakujem
No Nika, tu Ťa trocha poopravím. Nikto po skončení školy - dokonca ani po skončení VŠE nemôže byť skvelý účtovník ani ekonóm. Škola Ti dá základy a na tie každý musí nadstaviť prax a ďalšie sústavné vzdelávanie /samovzdelávanie/, najmä aj pri súčasne stále sa meniacej legislatíve. Takže nie je sa za čo hanbiť a hurá do ďalšej práce ....
Na túto stránku chodíme ľudia s 20 - 30 ročnou praxou a ako vidíš stále sa je čo pýtať
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak si chodila do školy v dobrej viere, že po skončení budeš skvelá ekonómka a účtovníčka, tak si žila vo veľkom omyle. Na to žiadna škola nestačí, nech by si mala akýchkoľvek pedagógov. Pozrela si si link na zákony? To všetko musíš prelúskať (ešte by som niektoré doplnila ) ...., potrebuješ roky praxe a ak budeš trocha sebakritická, nikdy o sebe nebudeš tvrdiť, že si skvelá účtovníčka.... Táto práca vyžadaje neskutočný rozmer vedomostí z viacerých oblastí, čo sa žiaľ absolútne nedoceňuje ....a aj na to si budeš musieť zvyknúť. Zatiaľ si zvykaj aspoň na to, že účtovníctvo je ťažká, ale napr. pre mňa krásna, rehoľa .
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
niky32123 Pozri príspevok
milý smith akurát som skončila obchodnú akadémiu.mala by som byť skvelá ekonómka a účtovníčka, no bohužiaľ. realita je taká, že naše školstvo to nezabezpečuje. naučia tam hocičo ale praktické veci vôbec. len škoda, že človek príde na to až po škole. keby som to vedela počas školy, že výjdem a nič nebudem vedieť. tak sa asi hlásim stále a pýtam sa na každú aj nepodstatnú vec. smutné je aj to, že profesorky sme my žiaci upozorňovali na zmeny v účtovníctve. a ja osobne sa za to veľmi hanbím, akú ma školu a čo mám z nej. ďakujem
Nelám si hlavu. Podaktorí máme diplomy vééééľmi dlho. A ja osobne si netrúfnem ani dnes povedať, že som skvelá ekonómka. Radšej len tak poskromne, snažím sa byť dobrá ekonómka.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
niky32123 Pozri príspevok
milý smith akurát som skončila obchodnú akadémiu.mala by som byť skvelá ekonómka a účtovníčka, no bohužiaľ. realita je taká, že naše školstvo to nezabezpečuje. naučia tam hocičo ale praktické veci vôbec. len škoda, že človek príde na to až po škole. keby som to vedela počas školy, že výjdem a nič nebudem vedieť. tak sa asi hlásim stále a pýtam sa na každú aj nepodstatnú vec. smutné je aj to, že profesorky sme my žiaci upozorňovali na zmeny v účtovníctve. a ja osobne sa za to veľmi hanbím, akú ma školu a čo mám z nej. ďakujem
Neber moju poznámku v zlom. Ja tiež keď som skončil školu si myslel, že som "majstrom sveta", ale keď som nastúpil hneď po maturite cez leto brigádovať do účtovnej kancelárie, tak ma veľmi rýchlo vyviedli z omylu. A už veru prešlo pekných 15 rokov, a stále sa mám čo učiť. Dúfam, že mojou poznámkou som ti nezobral chuť sa učiť, zdokonaľovať sa a venovať tejto, podľa mňa peknej práci. A na poradu sa obracaj čo najčastejšie a dôverou, je tu kopa múdrych hlavičiek, ktoré ešte sami nezabudli, že raz aj oni boli začiatočníci, a preto nežistne pomáhajú.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

pekný mrník z témy vyšiel Akým kurzom ho prevedieme do nového roka?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Paula Pozri príspevok
pekný mrník z témy vyšiel Akým kurzom ho prevedieme do nového roka?
Ako bolo na počiatku, tak je aj teraz...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať