Zavrieť

Porady

Dan na Slovensku alebo v Cechach?

Prijemny vecer Vam prajem.Poprosim Vas o informaciu>

s manzelom sme obcania SR, trvaly pobyt v SR, prechodny pobyt v CR, pracovali sme od 1.1.2007 na Slovensku, od 3.9.2007 v Cechach. Za rok 2007 sme mali okrem tohto zarobku nasledovne prijmy>
manzel / trenerska cinnost na SR
ja / prenajom bytu len v mojom vlastnictve v SR

Chcem Vas poprosit o informaciu, kde sme povinni podat danove priznanie / SR alebo CR? Rovnako - kde budeme povinni resp. co je pre nas vyhodnejsie pre buduci kalendarny rok 2008, prijmy budu rovnake.
Posledna prosba / ako je to s novelizaciou zakona, kt. je platna od ledna 2008 pre cudzincov - skutocne nemam v momentalnej situacii narok byt danovym rezidentom v CR, az po 12 mesiacoch? Na vyplatnej paske sa mi to prejavi totiz v sume cca. 2 000,- v cistom, co je dost..
Vopred dakujem za ochotu.
Lucia
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
DP za 2007 na Slovensku. Pre budúcnosť veľa záleží od toho, kde budete považovaný za daňového domicila. Je tam viacero faktorov, napr. stredisko životných záujmov, 183 dní v krajine...
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Budeš musieť podať DP v oboch krajinách, ale zaplatíš len v jednom...to záleží už od Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia...pripájam ti ich tu

A skús trochen pogugliť, hm ? Prípadne klikni na stránku DRSR...
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

hm.. infarkt, zase trochen sa posnazim dik
ahojky
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

aj tak celkom nechapem, tak dve priznania ako tvrdi infarkt, alebo jedno + potvrdenie o odvadzani v CR - 49 - vid ekopo?
dik. ahojky
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
zamedzenie dvojitého zdanenia - aj to niečo napovedá
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
lucilali Pozri príspevok
Prijemny vecer Vam prajem.Poprosim Vas o informaciu>

s manzelom sme obcania SR, trvaly pobyt v SR, prechodny pobyt v CR, pracovali sme od 1.1.2007 na Slovensku, od 3.9.2007 v Cechach. Za rok 2007 sme mali okrem tohto zarobku nasledovne prijmy>
manzel / trenerska cinnost na SR
ja / prenajom bytu len v mojom vlastnictve v SR

Chcem Vas poprosit o informaciu, kde sme povinni podat danove priznanie / SR alebo CR? Rovnako - kde budeme povinni resp. co je pre nas vyhodnejsie pre buduci kalendarny rok 2008, prijmy budu rovnake.
Posledna prosba / ako je to s novelizaciou zakona, kt. je platna od ledna 2008 pre cudzincov - skutocne nemam v momentalnej situacii narok byt danovym rezidentom v CR, az po 12 mesiacoch? Na vyplatnej paske sa mi to prejavi totiz v sume cca. 2 000,- v cistom, co je dost..
Vopred dakujem za ochotu.
Lucia
...........................................
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
lucilali Pozri príspevok
aj tak celkom nechapem, tak dve priznania ako tvrdi infarkt, alebo jedno + potvrdenie o odvadzani v CR - 49 - vid ekopo?
dik. ahojky
Mno...vždy sa musíš riadiť príslušnými daňovými predpismi v tej-ktorej krajine, v ktorej máš príjem...v Čechách viem, že samozrejme tam podáš DP a urobíš si potom v zmysle Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia odpočet na DP v SR, alebo naopak...to už vyčítaš z tých zákonov...
Mno a kým máš trvalý pobyt v SR a si naša občianka, tak si vždy povinná podať DP v zmysle ZoDP, hoci by si mala príjmy len v ČR...

Je to dosť zložitá problematika...aj veľa účtovníčiek s tým má problém, tak merkuj od koho si necháš poradiť...či už na Porade, alebo osobne
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

lucilali Pozri príspevok
Prijemny vecer Vam prajem.Poprosim Vas o informaciu>

s manzelom sme obcania SR, trvaly pobyt v SR, prechodny pobyt v CR, pracovali sme od 1.1.2007 na Slovensku, od 3.9.2007 v Cechach. Za rok 2007 sme mali okrem tohto zarobku nasledovne prijmy>manzel / trenerska cinnost na SR
ja / prenajom bytu len v mojom vlastnictve v SR

Chcem Vas poprosit o informaciu, kde sme povinni podat danove priznanie / SR alebo CR? Rovnako - kde budeme povinni resp. co je pre nas vyhodnejsie pre buduci kalendarny rok 2008, prijmy budu rovnake.
Posledna prosba / ako je to s novelizaciou zakona, kt. je platna od ledna 2008 pre cudzincov - skutocne nemam v momentalnej situacii narok byt danovym rezidentom v CR, az po 12 mesiacoch? Na vyplatnej paske sa mi to prejavi totiz v sume cca. 2 000,- v cistom, co je dost..
Vopred dakujem za ochotu.
Lucia
Zo zadania neviem , aký druh príjmov máte v ČR ... ak sú zo závislej činnosti, môžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie alebo si podáte sami DP z príjmov dosiahnutých v ČR. V ČR ste považovaní za daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou.
Z titulu trvalého pobytu v SR ste v SR daňovníkmi s neobmedzenou daňovou povinnosťou, tzn. že v SR zdaňujete celosvetové príjmy, teda príjmy dosiahnuté v SR a príjmy dosiahnuté v zahraničí.
V zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia bude daň zaplatená v ČR započítaná s daňovou povinnosťou v SR vypočítanou z celosvetových príjmov. Z uvedeného vyplýva, že pri podaní DP v SR musíte poznať výsledok DP podaného v ČR ... nakoľko lehoty na podanie DP sú "šibeničné", Zákon o dani z príjmov umožňuje daňovníkom s príjmami zo zdrojov v zahraničí požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP až o 6 mesiacov . Žiadosť je potrebné podať najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania , ktorá je 31.3.2008.
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

ahojky. Takze ak som vyrozumela, za predchadzajuci rok - 2007 - podam danove priznanie v SR - za zavislu cinnost jan. - august ´07 a v CR za zavislu cinnost oktober - december ´07. Po uplynuti lehoty v CR - 183 dni mam moznost poziadat o odpocet u terajsieho zamestnavatela v CR + podam c. prehlasenie a budem zdanovat tu v CR. Spravne?
Co sa tyka prenajmu bytu, ten je uplne mimo, tj budem ho stale podavat ako DP v SR.
dik.. pekny vikend. L
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
lucilali Pozri príspevok
ahojky. Takze ak som vyrozumela, za predchadzajuci rok - 2007 - podam danove priznanie v SR - za zavislu cinnost jan. - august ´07 a v CR za zavislu cinnost oktober - december ´07. Po uplynuti lehoty v CR - 183 dni mam moznost poziadat o odpocet u terajsieho zamestnavatela v CR + podam c. prehlasenie a budem zdanovat tu v CR. Spravne?
Co sa tyka prenajmu bytu, ten je uplne mimo, tj budem ho stale podavat ako DP v SR.
dik.. pekny vikend. L
no nedá sa zdaňovať časť príjmu tam a časť tam...skrátka niekde musíte byť rezidentom a tam zdaniť celosvetové príjmy to jest ak budete rezidentom v ČR tak podáte daňové priznanie z príjmov zo závislej činnosti a príjmov z prenájmu bytu a na slovensku podáte daňové priznanie na príjmy z prenájmu. ak budete rezidentom v SR dáte si spraviť ročné zúčtovanie v ČR a príjem z ČR a z prenájmu v SR uvediete do DP v SR. Nedá sa to spraviť tak že závislú činnosť v ČR a prenájom v SR a koniec...
0 0
Dúšava Dúšava

Dúšava je offline (nepripojený) Dúšava

Ja som to spracovávala za rok 2006, tak ak sa nič nezmenilo bolo to takto:
1. pracovný pomer ČR a SR
Najskôr pani požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie v ČR, doniesla mi papier, ale žiadala o predľženie termínu na Slovensku, pretože v ČR účtovníčka nestíhala. Dostala odklad, ja som spracovávala na Slovensku DP v predľženom termíne, započítavala som príjmy aj z Čiech, prepočet priamo v DP.
2. Živnosť v ČR a SR
Bolo to úplne rovnako, DP spracovala účtovníčka v Čechách, atď... v tejto firme som mala v Prahe aj daňovú kontrolu, muselo sa predložiť DP zo Slovenska, bolo to OK.
Naposledy upravil Dúšava : 04.01.08 at 10:37
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

ok, takze ak som pochopila tentokrat spravne - su dva nazory, oba mi vychadzaju v sulade so zakonom: 1. dan v SR aj v CR, zo zavislej cinnosti v SR v SR, zo zavislej cinnosti v CR zdanovat v CR. 2. dan v SR z celosvetovych prijmov. Prva moznost je podla mna vyhodnejsia..
tak?
dik. ahojky
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Nie sú 2 názory...je len jeden v zmysle daňovej legislatívy v SR...nakoľko si občianka SR a máš tu trvalý pobyt ... samo, v prípade rezidenta v inom štáte sa musíš riadiť aj daňovou legislatívou v tej-ktorej krajine

Mýliš si pojmy...
Daňové priznanie je jedna vec...a platenie dane z príjmu druhá vec

Je to dosť náročné ti radiť takto na diaľku, odporúčam sa ti osobne s niekým kompetentným poradiť, najlepšie daňový auditor...kde mu aj prakticky môžeš predložiť doklady a pod.

P.S. V tomto vie celkom slušne behať účtovníčka mojej segry...lebo segra vždy dopadne tak, že platí daň tam, kde sa jej to vzhľadom k príjmom a daňovej sadzbe oplatí...nie ako ja...čo platím jak šaleny :-)
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

lucilali Pozri príspevok
ok, takze ak som pochopila tentokrat spravne - su dva nazory, oba mi vychadzaju v sulade so zakonom: 1. dan v SR aj v CR, zo zavislej cinnosti v SR v SR, zo zavislej cinnosti v CR zdanovat v CR. 2. dan v SR z celosvetovych prijmov. Prva moznost je podla mna vyhodnejsia..
tak?
dik. ahojky
Nevie o akých dvoch názoroch píšeš. máme zákon o dani z príjmov a zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia ...
K bodu 1. v SR podáš DP z celosvetových príjmov.
Ak budeš v budúcnosti rezidentom ČR, tak budeš v ČR podávať DP z celosvetových príjmov .
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Ahoj Poradaci, neviete mi, prosim, poradit, ci mozem dokladovat prijem z CR v danovom priznani SR formou vyplatnych pasok? Pretoze zamestnavatel nereaguje na moju ziadost ohladom vystavenia Potvrdenia prijmu zo zavislej cinnosti za rok 2007. Pockam, ci mi ho nevystavi, ale ak nie, staci, ak prilozim kopie vyplatnych pasok? Dakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

DP v ČR robíš tiež iba na základe výplatných pások ?
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Ahoj. Asi ano, pretoze tak to bude istejsie. Alebo mam dat ako prilohu kopiu DP v CR? Dakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Môžeš požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP až o 6 mesiacov, je však otázne či je potvrdenie od českého zamestnávateľa možné zohnať ....
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ja viem čerstvo tak, že ak ide iba o príjem z TPP , ročné zúčtovanie robí zamestnávateľ v ČR ,ak sa mu predloží z finančného úradu potvrdenie o daň. domicile v ČR. Potvrdenia sa vydávali za predch. kal. rok, teraz už vopred, nakoľko sa zmenil tam zákon a bez toho by zamestnancom nemohli uplatňovať NČ v r. 2008. V tom prípade myslím nie je potrebné podať DP v ČR a v SR bude stačiť podať kópiu potvrdenia o domicile v ČR. A či nie tak?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať