Zavrieť

Porady

621 Aktivácia materiálu a tovaru

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Rozalka Pozri príspevok
Máš pravdu.
Ale je to tovar? nepredáva sa v stave, ako sa kúpil.
Podľa mňa to nie je tovar, ale účtovanie na účte 601. Fólia sa u F nakúpila ako materiál + prepravné náklady + dodávateľské služby za potlač+ ostatné kalkulované položky.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Tweety Pozri príspevok
Áno, to áno, ja by som fakturovala tovar na 604 a služby potlače - na základe fa od dodáv. na 518- zvlášť na 602.
Podstatné je ešte aj to, ako sa tá fólia kúpila, ako materiál, alebo ako tovar?
Z odberateľskej faktúry už nie je možné zistiť, koľko je hodnota fólie a koľko subdodávky za potlač, to by bolo strašne prácne.

Danila Pozri príspevok
Podľa mňa to nie je tovar, ale účtovanie na účte 601. Fólia sa u F nakúpila ako materiál + prepravné náklady + dodávateľské služby za potlač+ ostatné kalkulované položky.
Toto asi bude správna cesta. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Danila Pozri príspevok
Podľa mňa to nie je tovar, ale účtovanie na účte 601. Fólia sa u F nakúpila ako materiál + prepravné náklady + dodávateľské služby za potlač+ ostatné kalkulované položky.
Potom to tiež nie je výrobok, tú fóliu predsa nevyrobili, ak ju nekúpili ako tovar, ale materiál, tak faktrurácia by bola ako predaj materiálu.( so službou) 642.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Tweety Pozri príspevok
Potom to tiež nie je výrobok, tú fóliu predsa nevyrobili, ak ju nekúpili ako tovar, ale materiál, tak faktrurácia by bola ako predaj materiálu.( so službou) 642.
Vychádzam z toho, že objednávateľ si u F objednal zhotovenie výrobku - istého hmotného statku, ako výstupu výrobného procesu za účelom uspokojenia svojich potrieb na trhu reklamy. Výrobok je užší pojem ako tovar a širší ako materiál. Na veci nič nemení ani fakt, že istá fáza výrobného procesu bola zabezpečená dodávateľskym spôsobom. Z uvedeného dôvodu by som účtovala 601.
Naposledy upravil Danila : 14.08.08 at 12:07
1 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Rozalka Pozri príspevok
Moja priateľka ma dnes zaskočila s takýmto problémom:

Firma F účtuje v PÚ, spôsobom A.
Nakupuje fóliu u dodávateľa X, odnesie fóliu do firmy Y, kde fóliu potlačia reklamou a zanesie objednávateľovi W.

Firma F do celého procesu "výroby" vložila len svoj čas na presun surovín.
Je to výroba (601) alebo predaj tovaru (604)?
Ak bude spôsob, že nedochádza k prefakturáciám medzi spoločnosťam a teda postup Danilky:
F kúpi materiál od spoločnosti X: (112/321, alebo B-čko 501/321).
Zanesie tlačiarni. Tlačiareň vystaví F za poskytnuté služby FA, F spol. tak či tak musí postupovať na základe jednoduchej kalkulácie, kde je cena tvorená z ceny materiálu (folie,) moja mzda, poskytnuté externé služby, vnútropod, preprava, a zakalkulujem tu i svoj zisk, Táto cena, cena celkom, je môj výrobok, dochádza k výrobnému procesu ako takému (jednoduchému). Dochádza k transformácii suroviny na konečný výrobok, a samotný predaj konečnému zákazníkovi: 311/601, 343.

112 a účet 642, by som použila v prípade, ak kúpim materiál a predám ho tlačiarni. VYstavím tlačiarni Fa a tým sme skončili. Tlačiareň vystaví potom FA na W. (mohla by som účtovať i ako o tovare, ale to už závisí od predmetu mojej činnosti).

Môžeme špekulovať dievčatá.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
V rámci tohto procesu ´"výroby" by si použila aj 121 a 123?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Rozalka Pozri príspevok
V rámci tohto procesu ´"výroby" by si použila aj 121 a 123?
Ja by som sa rozhodla podľa dĺžky "výrobného procesu". Alebo by som prefaktúrovala fóliu a potiahnutie vyfaktúrovala ako poskytnutie služby 602, alebo by som si otvorila činnosť - zhotovenie reklamačného výrobku - zaúčtovala všetky účtovné prípady a použila ako podklad k fakturácii bez použitia zmeny stavu zásob NV, alebo, ak by som si chcela komplikovať život by som prešla na účty 121,príp.123. Tie by som zvolila pri dlhšom časovom období zhotovenia reklamačného produktu.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Rozalka Pozri príspevok
V rámci tohto procesu ´"výroby" by si použila aj 121 a 123?
O NV-121 by som účtovala v poľnohospodárstve pri pestovaní pšenice. Tam mám dlhodobý výrobný cyklus.
O NV by som účtovala, ak by sa mi prelínali UO.
Použila by som 123. (osobne)
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dievčence. V tomto prípade je účtovanie o výrobe, veľmi, veľmi poctivé. (Verím tomu, že 90% takýchto dodávateľov týmto spôsobom neúčtuje a nekomplikuje si život, ako hovorí Danilka)

V minulosti toto všetko prechádzalo cez jednoduché účtovanie: materiál, služby, následne FA-spočítanie nákladov+ zisk).

Postupom času prechádzajú DU i na účto, a tak neviem, či by sa niečo takéto nedalo napadnúť, že z hľadiska postupov ide o výrobu. Uvidíme.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Priateľka doteraz účtuje poctivo 121 aj 123, len si potom komplikuje život aj aktiváciou tovaru (nemá predajňu) a potom to účtuje ako 604.
Tento rok to už nezmení, ale vraj od nového roka začne po novom. Ďakuje vám za "nakopnutie".
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Rozalka Pozri príspevok
Priateľka doteraz účtuje poctivo 121 aj 123, len si potom komplikuje život aj aktiváciou tovaru (nemá predajňu) a potom to účtuje ako 604.
Tento rok to už nezmení, ale vraj od nového roka začne po novom. Ďakuje vám za "nakopnutie".
Rozalka, radšej nech si komplikuje život, a má to dobre, ako si to uľahšiť, a mať to jednoducho a nie v súlade so zákonmi. änevieme, čo v živote pri kontrole na nás vytiahnu)
S tou kompikáciou života , už vie ako všetko má robiť, ako postupovať. Nech sa toho radšej drží, možno to má "zo pár" minút navyše...

(Potom nie 604, ale 601)
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
To "nakopnutie" sa vzťahovalo k účtu 601.
Aktivácia tovaru na MD 132 sa má účtovať, ak ide o dodanie výrobkov na predajňu ... a potom predaj D 604 a 504/132 je asi nesprávne, preto bude účtovať radšej D 601.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Milí poraďáci,
s nižšie popísaným problémom sa stretávam prvý krát a vôbec neviem, či môj spôsob účtovania by bol správny.

Predávame tovar - spotrebiče, na ktoré garantujeme záruku, resp. servis. Niektoré výrobky sú poškodené a vyraďujem ich do manka 549. Avšak niektoré náhradné diely z tohto spotrebiča sú ešte použitelné a potrebujem ich prijať na sklad ako náhradný diel. (Ďalej ich predávame servisným strediskám.)
Myslíte, že môžem k tomu použiť účet 613? V postupoch sa píše v súvislosti s týmto účtom ako o výrobkoch vyrobených vo vlastnej réžii, čo vôbec nie sú.
Ďalšia vec je, ako by som tento náhradný diel ocenila?

Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Gabi03 Pozri príspevok
Milí poraďáci,
s nižšie popísaným problémom sa stretávam prvý krát a vôbec neviem, či môj spôsob účtovania by bol správny.

Predávame tovar - spotrebiče, na ktoré garantujeme záruku, resp. servis. Niektoré výrobky sú poškodené a vyraďujem ich do manka 549. Avšak niektoré náhradné diely z tohto spotrebiča sú ešte použitelné a potrebujem ich prijať na sklad ako náhradný diel. (Ďalej ich predávame servisným strediskám.)
Myslíte, že môžem k tomu použiť účet 613? V postupoch sa píše v súvislosti s týmto účtom ako o výrobkoch vyrobených vo vlastnej réžii, čo vôbec nie sú.
Ďalšia vec je, ako by som tento náhradný diel ocenila?

Vopred ďakujem za odpovede.
Alebo žeby to bolo 648? A cena za akú by sme to obvykle nakúpili?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

posúvam....
0 0
suzinka suzinka

suzinka je offline (nepripojený) suzinka

ahojky! môže mi niekto poradiť s týmto... sme stavebná firma, máme aj stolárstvo. účtujeme spôsobom B. nakúpili sme materiál (konkrétne dýhy na výrobu stolov do našich kancelárií). zaúčtujem to 501/321. mám k tomu rozpočet, ktorý mi kázali zaúčtovať cez ID. ako to zaúčtujem? xxx/621? protiúčet k tej aktivácii bude 501? ak hej, tak prečo? ak nie, tak mi poradte, lebo som z toho jeleň...
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

No úprimne povedané som z tejto témy jeleň
Účtujem aj klampiarsku firmu. Niektoré výrobky nakupujú (zvody, žľaby,...) a niekedy kúpia iba plech a z toho si to vyrobia. Dávam všetko na sklad príjem materiálu 112/111 (pri uzávierke 501/112) pretože tovar sa montuje. Takže sa dodáva vrámci služby. Nikdy som žiadnu aktiváciu nepoužila. Mala by som ? Jedná známa mi povedala, že pokiaľ ja nemám čiste výrobu a následne predaj tohto tovaru (bez montáže) tak sa nemusím zaoberať aktiváciou. Je to pravda?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

suzinka Pozri príspevok
ahojky! môže mi niekto poradiť s týmto... sme stavebná firma, máme aj stolárstvo. účtujeme spôsobom B. nakúpili sme materiál (konkrétne dýhy na výrobu stolov do našich kancelárií). zaúčtujem to 501/321. mám k tomu rozpočet, ktorý mi kázali zaúčtovať cez ID. ako to zaúčtujem? xxx/621? protiúčet k tej aktivácii bude 501? ak hej, tak prečo? ak nie, tak mi poradte, lebo som z toho jeleň...
Na výrobu stola potrebujem: surovinu (drevo), skrutky, dyhy, lepidlá, .....účtujem na 501 - Bečko spôsob účtovania. Vediem si sklad. A tu je podstatná sklad. evidencia: Na sklad príjmem: drevo, skrutky, lepidlá, ....
Idem vyrábať. Výdajkou zo skladu dám do výroby potrebné zásoby ämateriál). A príjmem na napr. na sklad 2 hotový výrobok.

Je potrebná kalkulácia:
zahrňa mi rozpočet na výrobu jedného stola:
- drevo: ocenenie v obstar. cene, cena dreva+vnútropodniková preprava, ak si drevo dovážate samy. Vnútr. dopravu je potrebné aktivovať: 501xxx/622.
Ak dovážate externe, OC dreva sa mi zbýši o vedľ. náklady súvisiace s obstaraním........501xxx/321

Keďže účtujete B. Učtujete všetko na 5-kové účty. realizáciu účtujete: 311/602

A pre vlastné potreby, je potrebný tento rozpočet, kde výdajkou zo skladu výrobkov (stoly) dáte do vl. spotreby cena do 30 tis. Sk., resp. týmto vytvoríte DHM, kt. budete odpisovať. Výrobky aktivujem-uvediem do stavu aktív-majetku: 042/624
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Gabi03 Pozri príspevok
Milí poraďáci,
s nižšie popísaným problémom sa stretávam prvý krát a vôbec neviem, či môj spôsob účtovania by bol správny.

Predávame tovar - spotrebiče, na ktoré garantujeme záruku, resp. servis. Niektoré výrobky sú poškodené a vyraďujem ich do manka 549. Avšak niektoré náhradné diely z tohto spotrebiča sú ešte použitelné a potrebujem ich prijať na sklad ako náhradný diel. (Ďalej ich predávame servisným strediskám.)
Myslíte, že môžem k tomu použiť účet 613? V postupoch sa píše v súvislosti s týmto účtom ako o výrobkoch vyrobených vo vlastnej réžii, čo vôbec nie sú.
Ďalšia vec je, ako by som tento náhradný diel ocenila?

Vopred ďakujem za odpovede.
materiál získaný, či už z vyradeného DHM, alebo pri likvidácii poškodeného majetku účtujeme: 112/648.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

betka Pozri príspevok
materiál získaný, či už z vyradeného DHM, alebo pri likvidácii poškodeného majetku účtujeme: 112/648.
A v akej cene?
V tom lepšom prípade je túto súčiastku možné nakupovať aj od našich dodávateľov ako ND. Môžem použiť túto cenu? Ak mám viacerých dodávateľov s rôznymi cenami, môžem použiť tú najnižšiu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať