Zavrieť

Porady

621 Aktivácia materiálu a tovaru

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

a_je_to Pozri príspevok
Po prečítaní aj ostatných príspevkov mám názor, že toto účtovanie pre B spôsob postačuje. Skladovú evidenciu by však bolo treba viesť na osobitných kartách :
- pre podošvy vyrábané, ktoré na konci roka treba inventarizovať a účtovať ako polotovar 122/612
- pre podošvy nakupované, ktoré na konci roka treba inventarizovať a účtovať ako materiál 112/501
Už aj z toho metodického dôvodu, že pri výrobe podošiev celá topánka ešte nie je hotová, materiál /granulát/ už nie je, ale oceniteľný a inventarizovateľný sortiment /podošva/ už existuje ... a má vplyv už na hospodársky výsledok. Ostatný, vecne rozpracovaný neinventarizovateľný materiál a práca idú na nedokončenú výrobu. Ale vyrobené podošvy sú inventarizovateľné a nemožno ich náhradne účtovať na 112/501 ... teda aj preto.
Na konci roka zostali len podošvy nakupené a to mám teda správne 112/501.
Vyrobené podošvy zo zmesi nezostali na sklade (vyrábame len špeciálne) ktoré sa hned vyskladnia na výrobu obuvi, ale tam by som uvažovala asi teda zle lebo by som to dala na nedokončenú výrobu, ale máš pravdu je to asi pre nás polotovar (ale predchodkyňa to učtovala 121/611 hospodársky výsledok je síce jednaký ale bude to chybne.
Potom ešte otázočka ušité zvršky, ktoré zostali pri inventúre na sklade som učtovala 121/611
Teda v prípade že by zostali vyrobené pdodošvy na sklade mala by sa tam vypracovať kalkulácia a to je asi pre mňa zložité lebo ja neviem kolko zamestnancov a aký čas sa na tom podieľa a ani energie neviem ako posúdiť.....
ďakujem za usmernenie
Naposledy upravil Danielam : 09.09.12 at 22:49
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ušité zvršky by si mala účtovať ako polotovary 122/612. Nedokončená výroba na účte 121 by sa mala účtovať vtedy, ak už došlo k spotrebe materiálu, ale ešte nie je vyrobený polotovar (ak sa vyrába) alebo hotový výrobok.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Adiks Pozri príspevok
Ušité zvršky by si mala účtovať ako polotovary 122/612. Nedokončená výroba na účte 121 by sa mala účtovať vtedy, ak už došlo k spotrebe materiálu, ale ešte nie je vyrobený polotovar (ak sa vyrába) alebo hotový výrobok.
ďakujem za reakciu. ale k spotrebe materiálu došlo (koža nite pracky atd) pre nás to je vlastne ešte nedokončená topanka - v štádiu rozpracovanosti....(takže to účtujeme na 121) polotovar neviem...ale vyjadrite sa viacerí, veľmi rada si nechám poradiť prečo polotovar?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ak už došlo k spotrebe materiálu, tak to účtuješ správne na účet 121 nedokončená výroba.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Danielam Pozri príspevok
ďakujem za reakciu. ale k spotrebe materiálu došlo (koža nite pracky atd) pre nás to je vlastne ešte nedokončená topanka - v štádiu rozpracovanosti....(takže to účtujeme na 121) polotovar neviem...ale vyjadrite sa viacerí, veľmi rada si nechám poradiť prečo polotovar?
... lebo polotovary sú inventarizovateľná a oceniteľná zložka nedokončenej výroby. Na nedokončenú výrobu ide iba zbytok, ktorý možno oceniť a inventarizovať iba dokladovo, nie kusovo a jednotkovou cenou, už to bolo vysvetlené v príspevku č. 81. Tebe však zrejme robí problém nie spočítanie, ale to ocenenie polotovarov ...

Danielam Pozri príspevok
... v prípade že by zostali vyrobené pdodošvy na sklade mala by sa tam vypracovať kalkulácia a to je asi pre mňa zložité lebo ja neviem kolko zamestnancov a aký čas sa na tom podieľa a ani energie neviem ako posúdiť.....
ďakujem za usmernenie
zjednodušene sa to ocenenie počíta priemerným percentom technologickej réžie k priamym materiálovým nákladom, ktoré zistiť možno. Pre tak členitú výrobu, ako viacero druhov a veľkostí topánok by mal byť špeciálny program pre účtovanie výroby. Ktorý má kusovníky na každý výrobok a po zadaní množsta výroby vypočíta aj cenu každého výrobku, vrátane detailu /polotovary/ aj zostavu /celá topánka/. A nielen to ... ale pri zadávaní zákazky dá aj výstrahu, ktorého materiálu je na sklade málo. Prezentáciu takého programu Ti môžem zabezpečiť, stačí prejaviť záujem ...
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ahojte,

spoločnosť má v správe lesy. Dodávatelia nám spília stromy, odberatelia si ich odvezú, niečo ostane na odvoznom mieste (sklade).

Ako dostaneme stromy - drevo na "účtovný sklad"?

Odberateľom fakturujeme v predajných cenách (predfaktúry, faktúry), dodávateľom ešte len budeme prvý-krát koncom týždňa (samofakturácia).

Na sklade budú rôzne dreviny v rôznych cenách.

Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ked ho príjmeš na "fyzický" sklad, musíš ho vedieť oceniť a príjemku aj s cenami dáš účtovníčke.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
KEJKA
ked ho príjmeš na "fyzický" sklad, musíš ho vedieť oceniť a príjemku aj s cenami dáš účtovníčke.
Vedela by si ma aj usmerniť, ako to dostať na sklad účtovne?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pri spôsobe B 112/501.................? napr.
alebo 121/611............?
alebo.................isto sú aj iné možnosti
0 0
maša maša

maša je offline (nepripojený) maša

Moji zlatí poraďáci, už som toľko toho prečítala o výrobe a stále mám otázky. Asi to potrebujem vidieť aj v číslach, nie je len v účtoch. Účtujem spôsobom A:
na sklade mám tovar 132/131 = 1000
výdaj do výroby 504/132 = 100 (máme len sklad tovaru a z neho robíme výrobky). Zostal mi tovar ú132 = 900
príjem vo výrobe 123/613 = 100
aktivácia výrobkov 123/613 = 20
predaj výrobkov (dajme tomu že všetky) 311/604 = 250
vyskladnenie z dôvodu predaja 613/123 = 120 (účty 123 a 613 sa vynulovali)
aktivácia tovaru 132/621 = 20. To sa mi ale zdvihol sklad o tých 20 a na ú132 mám 920. To mám znovu vyskladniť cez 504/132 tých 20?
Ďakujem za vysvetlenie a usmernenie. Maša
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Maša, tá Tvoja koncepcia má niekoľko chýb, ktoré si dovolím opraviť na nutnú mieru. Predovšetkým nikdy sa vstupy do výroby neprijímajú ako tovar, ale ako materiál. Obidvoje sú politicko ekonomické kategórie, nielen účty, s ktorými možno voľne nakladať. Materiál sa kupuje na účely réžijného použitia, alebo výroby. Tovar sa kupuje len za účelom predaja so ziskom, nikdy nie na výrobu. Aktivácia je účtovnícka kategória, kde výsledok nejakej činnosti prenesieš do aktív = na súvahový účet majetku. Napr. vlastnou dopravou, ktorú máš na účtoch 501,521,524,531,551 prenesieš do navýšenia ceny svojho materiálu na sklade, za cenu dopravy ako 112/622. Alebo rozoberieš palety a získaš dosky na sklad 112/621. Tvoj príklad by mal byť správne zaúčtovaný v A asi takto :
112/111 = 1000 príjemka materiálu na sklad
501/112 = 100 výdajka materiálu do výroby
801/901 = 20 výdaj technologickej aj živej práce do výroby. Alebo 599/699 = 20
121/611 = 120 príjem do nedokončenej výroby
611/121 = 120 výdaj nedokončenej výroby pred príjmom hotových výrobkov
123/613 = 120 príjem hotových výrobkov
613/123 = 120 výdajka výrobkov zo skladu - dodací list
311/601 + 343 = 200 + 40 faktúra za dodávku výrobkov
Aktivácia vo výrobe sa neuplatňuje na účtoch 621, ale cez 801, alebo 599 ako prírastok na 611 a 613, prípadne aj na 612.
0 0
maša maša

maša je offline (nepripojený) maša

Ďakujem, za reakciu. To musíme mať 2 sklady na to isté? 1 tovarový a jeden materiálový? Z 90 % predávame tovar, pomedzi to občas nejaký "poskladaný a vylepšený tovar" = výrobok. Preto som to chcela dať ako aktiváciu tovaru. Ten počiatočný výdaj môžem preúčtovať interným dokladom spätne za každý mesiac na 501/112. Problém je ale preúčtovať predaj na 601. Predáva sa to všetko v mixe nie len cez fakturáciu, ale aj cez registračnú pokladňu, a tam to nemáme ako odsledovať výnosy čo bol tovar a čo výrobok. Ručným preúčtovavaním by som neručila za to že som niečo nepreskočila. A stálo by to kopec času a energie. Naozaj iné riešenie neexistuje?
0 0
eva0704 eva0704

eva0704 je offline (nepripojený) eva0704

Viete mi poradiť ak je to s účtovaním výroby v B? Ďakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Maša, ak je ten rozsah taký, ako píšeš, upravil by som si účtovanie toho vylepšenia tovaru asi tak, ako sa účtujú obstarávacie náklady k tovaru, napr. vlastná doprava. Najprv dáš do spotreby tie tovary, ktoré kombinuješ do vylepšenia, ako 504/132 = 100, lebo musia vypadnúť z evidencie. Potom príjmeš nový vylepšený tovar v cene vylepšovacích prác, ako 132/622 = 20. Napokon navýšiš prijatý vylepšený tovar o ceny pôvodných vstupných tovarov, ale cez účtovanie 132/504 = 100, akoby si účtovala k tovaru cenu dopravy. Potom máš na sklade vylepšený tovar za 120. Podobne sa účtujú kooperácie. Môže byť ?
Naposledy upravil a_je_to : 06.02.17 at 21:24
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

eva0704 ... to si pozri § 43, ods. 5 postupov účtovania v PÚ. Materiál nakupuješ rovno na 501+343/112. A predávaš hotové výrobky ako 311/601+343, nič iné. Iba na konci roka sa musia inventarizovať všetky zásoby a zistené konečné stavy zaúčtovať. Materiál na 112/501, hotové výrobky na 123/613, rozpracovanú nedokončenú výrobu na 121/611. Tak to zostane až do budúcej závierky, kedy sa stav vlaňajšej výroby vydá do spotreby. A zaúčtuje sa nová inventúra.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Maša, v inej téme som Ti to vysvetlila : http://www.porada.sk/t293644-aktivacia-tovaru.html
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Ja som to najprv tiež nezávisle tak poňal a vysvetli, ale ... nepáčilo ... Niekedy je ťažké prijať že ide o výrobu. A hľadá sa za každú cenu ľahší spôsob účtovného zobrazovania. Hlavne ak sa kombinuje nejaké dovybavenie, napr. u aut, alebo nábytku, ale aj PC, alebo serverov na mieru. Z ktorých každý je stavebnicou podľa požadovanej konfigurácie a predáva sa ako tovar. A na faktúre je potom namiesto jedného servera ... kopa neidentifikovteľného šrotu, zložka práce je nabalená a ukrytá v marži kusovníka s montážou.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať