Zavrieť

Porady

Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno - vzhľadom na novú úpravu preplatenia časti nevyčerpanej dovolenky.

upravila som, lebo moja odpoveď bola urýchlená a nesprávne jednoznačná.
Naposledy upravil KEJKA : 06.01.08 at 11:54 Dôvod: doplnenie
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
V prípade, ak sa vypláca po ukončení prac.pomeru sa platí iba daň.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
endrju Pozri príspevok
Ak sa pozrieme do aktuálneho znenia § 129 Zákonníka práce, § 13 zákona o zdravotnom poistení a § 138 zákona o sociálnom poistení, tak o citovanom tvrdení si dovolím pochybovať.
Zákonník práce
§129
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky. <STRIKE>To platí i pri nástupe do služby v ozbrojených silách alebo do civilnej služby.</STRIKE>

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň <STRIKE>zamestnania </STRIKE>pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Zákon o zdravotnom poistení
§ 13
Vymeriavací základ


(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné,44a)
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť,44b)
c) príspevok zo sociálneho fondu,44c)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely,44d)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí,44e)
g) odmena vyplácaná pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku,39b)
h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,

Zákon o sociálnom poistení
§ 138
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa
odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy
z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada
za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť,
náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť,
príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové
dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie
zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca,
príjem zamestnanca v súvislosti s používaním
motorového vozidla na služobné účely a súkromné
účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti
priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných
jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do
starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom
zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem
podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou
alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom
imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia
poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného
pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého
pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti
zamestnanca.
51)

Adrej prosím ťa vysvetli prečo pochybuješ!
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
rada sa nechám poučiť......
ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
endrju Pozri príspevok
Podľa aktuálneho znenia Zákonníka práce najneskôr v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru je splatná posledná mzda. Rovnako sú splatné aj náhrady mzdy za dovolenku. Ani v zákone o zdravotnom poistení a ani v zákone o sociálnom poistení sa neuvádza, že náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu pre výpočet preddavkov poistného na zdravotné poistenie a výpočet poistného na sociálne poistenie. Do 31.8.2007 existovala "diera" v Zákonníku práce, ktorá umožňovala obídenie odovodovej povinnosti tak, že sa zamestnanec so zamestnávateľom dohodli na inom termíne splatnosti náhrady za nevyčerpanú dovolenku v neskoršom výplatnom termíne (v takom prípade išlo o plnenie po skončení pracovného pomeru nepodliehajúce odvodovej povinnosti) .

P.S.
Práve túto situáciu riešim teraz v prípade môjho vlastného pracovného pomeru a preto som včera venoval štúdiu vyššie spomenutých 3 zákonov nejakú tú chvíľu z voľného času.
JA som mal na myslí prípady, ak tieto náhrady za nevyčerpanú dovolenku zamestnanec napríklad dostane po pár rokoch ťahanicami na súde, ak zamestnávateľ porušil svoju povinnosť a nevyplatil to v zákone stanovenom termíne.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Trošku v tejto téme nerozumiem základnej veci a tou je, kedy sa nezahrňovala preplatená dovolenka do vymeriavacieho základu, okrem prípadu kedy zamestnávateľ túto povinnosť opomenul pri skončení pracovného pomeru a zamestnanec sa tohoto nároku dožadoval až po skončení pracovného pomeru?
Jediná zmena je len v tom, že sa doplnila možnosť preplatenia dovolenky počas pracovného pomeru.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

endrju Pozri príspevok
Zo znenia Zákonníka práce účinného do 31.8.2007 vyplývalo, že zamestnanec a zamestnávateľ sa mohli bez obmedzenia "dohodnúť inak". Takže sa mohli právoplatne dohodnúť na splatnosti náhrady mzdy za nevyčerpanú dovolenku aj s odstupom niekoľkých rokov po skončení pracovného pomeru. Od 1.9.2007 sa môžu dohodnúť inak, ale to "inak" je obmedzené podmienkou "najneskôr v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru". To je dosť podstatný rozdiel, ktorý rozhodujúcim spôsobom zúžil "manévrovací priestor" na obídenie odvodovej povinnosti.
Andrej máš pravdu. Mne sa nejedná o manévrovací priestor, ale ja chápem splatnosť mzdy podľa §129 ako dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom o vyplatení čiastky v dohodnutom termíne v nadväznosti na §130. Predpis záväzku mi však vzniká hneď voči zamestnancovi a v tomto záväzku predsa mám zohľadnené všetky zložky mzdy a náhrad, alebo nie?
Ja plnenie poskytované zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru chápem ako niečo na čo zamestnávateľ zabudol, nechcel alebo nevedel, že mi mal zaplatiť a ja sa toho dožadujem.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Dôchodca končí pracovný pomer 9.9.2008.Od 1.8.2008 do 14.8.2008 bol PN. Od 15.8. do 9.9.2008 čerpá dovolenku. Nakoľko mu zostane ešte 1/2 deň dovolenky, tú mu chceme preplatiť. Platia sa odvody aj z toho 1/2 dňa dovolenky do soc.poisťovne? Ďakujem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

vema Pozri príspevok
Dôchodca končí pracovný pomer 9.9.2008.Od 1.8.2008 do 14.8.2008 bol PN. Od 15.8. do 9.9.2008 čerpá dovolenku. Nakoľko mu zostane ešte 1/2 deň dovolenky, tú mu chceme preplatiť. Platia sa odvody aj z toho 1/2 dňa dovolenky do soc.poisťovne? Ďakujem
Ak mu preplácaš nevyčerpanú dovolenku počas trvania PP-tak zrážaš poistné.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

katka50 Pozri príspevok
Ak mu preplácaš nevyčerpanú dovolenku počas trvania PP-tak zrážaš poistné.
Čítal som si aj predchádzajúcu diskusiu, ktorá je síce staršieho dáta, ale v podstate majú pravdu obe strany.

Ja by som to povedal takto. Áno, pokiaľ sa prepláca dovolenka počas trvania PP, tak vstupuje do vymeriavacieho základu a platia sa odvody. Ak to je po skončení PP, tak sa odvody neplatia len daň.

A teraz k jadru veci. V zmysle ZP sa mzda pri skončení PP má vyplatiť nasledovne:
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Podľa môjho názoru ak sa mzda aj vyplatí aj po dni skončenia PP ale za predchádzajú mesiac, tak sa to nepovažuje ako mdza vyplatená po skončení PP, pretože je to za zúčtovaní mesiac, počas ktorého trval pracovný pomer. Preto ak PP skončí napr. 31.8. a mzda za mesia august je vyplatená 4.9., tak sa z príjmov riadne odvádzajú odvody.

Jedine keby to bola nejaká náhrada, ktorá sa zúčtuje za výplatné obdobie september (vyplatené 4.10.), tak vtedy by som to považoval za výplatu po skončení PP.

Obdobne potom prípad, ak skončí PP 15.8. a výplata sa vyplatí 4.9. - stále je to výplata za obdobie, kedy PP trval, preto si myslím, že sa platia všetky odvody, hoci v skutočnosti 4.9. už PP bol ukončený.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Chobot Pozri príspevok
Čítal som si aj predchádzajúcu diskusiu, ktorá je síce staršieho dáta, ale v podstate majú pravdu obe strany.

Ja by som to povedal takto. Áno, pokiaľ sa prepláca dovolenka počas trvania PP, tak vstupuje do vymeriavacieho základu a platia sa odvody. Ak to je po skončení PP, tak sa odvody neplatia len daň.

A teraz k jadru veci. V zmysle ZP sa mzda pri skončení PP má vyplatiť nasledovne:
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Podľa môjho názoru ak sa mzda aj vyplatí aj po dni skončenia PP ale za predchádzajú mesiac, tak sa to nepovažuje ako mdza vyplatená po skončení PP, pretože je to za zúčtovaní mesiac, počas ktorého trval pracovný pomer. Preto ak PP skončí napr. 31.8. a mzda za mesia august je vyplatená 4.9., tak sa z príjmov riadne odvádzajú odvody.

Jedine keby to bola nejaká náhrada, ktorá sa zúčtuje za výplatné obdobie september (vyplatené 4.10.), tak vtedy by som to považoval za výplatu po skončení PP.

Obdobne potom prípad, ak skončí PP 15.8. a výplata sa vyplatí 4.9. - stále je to výplata za obdobie, kedy PP trval, preto si myslím, že sa platia všetky odvody, hoci v skutočnosti 4.9. už PP bol ukončený.
ale čo potom s nevyčerpanou dovolenkou, ktorú zamestnávateľ zabudol preplatiť a zamestnanec sa jej teraz dožaduje??? daň mi je jasná. ale čo s odvodmi? strhnút alebo nestrhnút??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jacekova Pozri príspevok
ale čo potom s nevyčerpanou dovolenkou, ktorú zamestnávateľ zabudol preplatiť a zamestnanec sa jej teraz dožaduje??? daň mi je jasná. ale čo s odvodmi? strhnút alebo nestrhnút??
Ak je dovolenka preplatená po skončení PP, odvodom jej preplatenie nepodlieha.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Tweety Pozri príspevok
Ak je dovolenka preplatená po skončení PP, odvodom jej preplatenie nepodlieha.
ďakujem, potrebovala som to odobriť, pretože asi patrím k tým "šikovným", ktoré na preplatenie dovolenky zabudli, nakoľko som riešila kopeeec ďalších vecí...
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu ako je to s odvodmi z preplatenej dovolenky ak zamestanec až do rozviazania PP bol PN -viac ako 2 mesiace?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ak bol celý mesiac PN (napr. 02/2009) a prac.pomer končí 28.2.209 , a v mzde za 2/2009 budete vyplácať nepreplatenú dovolenku, tak do zdrav. poisťovne idú odvody a do Soc. poisťovne iba úrazové poistenie za organizáciu.
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

Ďakujem
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na takýto prípad: zamestnanec ukončil prac. pomer dňa 5. 3. 2009. Za mesiac marec mal PN od 1. 3. 2009 do 4. 3. 2009. Ostala mu nevyčerpaná dovolenka 3 dni, ktorú mu idem preplatiť. Prečo mi program vyráta iný vymeriavací základ /nižný o viac ako polovicu/ pri výpočte NP a GP. Ostatné odvody sú vypočítané z rovnakého VZ. Nemá byť všade rovnaká výška vymeriavacieho základu? Prosím poraďte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem
Naposledy upravil margaretka71 : 06.04.09 at 06:33
0 1
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Prosím, neviem mi niekto poradiť? Neviem či môžem nechať vypočítanú mzdu takto. Pracujem v programe MK Soft SQL.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

margaretka71 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcem sa opýtať na takýto prípad: zamestnanec ukončil prac. pomer dňa 5. 3. 2009. Za mesiac marec mal PN od 1. 3. 2009 do 4. 3. 2009. Ostala mu nevyčerpaná dovolenka 3 dni, ktorú mu idem preplatiť. Prečo mi program vyráta iný vymeriavací základ /nižný o viac ako polovicu/ pri výpočte NP a GP. Ostatné odvody sú vypočítané z rovnakého VZ. Nemá byť všade rovnaká výška vymeriavacieho základu? Prosím poraďte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem
Podľa mňa, by si mala mať všetky VZ rovnaké, veď aj pracoval jeden deň 5.3.09. Nechápem.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem, že sa mi aspoň niekto ozval. Ja to tiež nechápem. Asi to na tvrdo opravím, to sa dá, čo povieš?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať