Zavrieť

Porady

Škoda octavia N1 a odpočet DPH

Spoločnosť kúpila nové motorové vozidlo Škoda octavia. Na faktúre je uvedené : fakturujeme Vám nové osobné motorové vozidlo a podtým je uvedená položka - predpríprava na N1. V technickom preukaze je uvedené, že sa jedná o úžitkové motorové vozidlo kategórie N1. Toto sa udialo v mesiaci december 2007 a teraz v januári 2008 mám faktúru na dokončenie prestavby na N1, lebo v decembri už nemali čas dokončiť prestavbu. Môžem si uplatniť odpočet DPH ?
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

smith Pozri príspevok
Mali sme aj doklad z Ministerstva pôst, telekomunikácii a dopravy o zaradení. Nepomohlo. Majú internú smernicu, pokiaľ auto má viac ako 2 miesta na sedenie a úložný - batožinový prietor nie je min. 2/3 kabíny tak neuznajú.
Ale kedysi bolo aj v zákone o DPH presne určené čo je nákladné auto, dnes to tam už nie je, takže už daňový úrad nemá s čím operovať.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

smith Pozri príspevok
Mali sme aj doklad z Ministerstva pôst, telekomunikácii a dopravy o zaradení. Nepomohlo. Majú internú smernicu, pokiaľ auto má viac ako 2 miesta na sedenie a úložný - batožinový prietor nie je min. 2/3 kabíny tak neuznajú.
Z toho čo tu čítam som dosť zhrozená. Tiež sme v tomto roku kúpili také auto, ktoré podľa toho čo tu píšete nebude pravdepodobne daňovým úradom uznané na odpočet DPH . Teda buď to riskneme alebo dáme dodatočné priznanie a vrátime štátu korunky.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

smith Pozri príspevok
Mal som konkrétny prípad. Renault Kangoo od výrobcu klasifikovaný ako N1 s pevne zabudovanou mriežkou za zadnými sedadlami. DPH uplatnené. Daňová kontrola neuznala oprávnenosť odpočtu dph, nakoľko úložný priestor netvoril 2/3 "kabíny".
a kontrolovali už podľa nového zákona 222/2004?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
skaspa Pozri príspevok
a kontrolovali už podľa nového zákona 222/2004?
Je pravda, že ak sa nemýlim to bolo ešte podľa starého zákona.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
skaspa Pozri príspevok
ale môžu, už v predchádzajúcom príspevku som o tom písal, mám u seba 4 rozsudky (3 krajské a k 1 krajskému potom aj 1 najvyšší súd), kedy daňový úrad neuznal kategóriu N1, lebo to auto skutočne nespĺňalo - ide v nich o Mercedes Benz ML, Porsche Cayenne a Peugeot 307 SW. Daňový úrad zistil, že napriek tomu, že má vozidlo v dokladoch uvedené N1 tieto podmienky nespĺňa. Všetky tri spory vyhral DÚ.

Len ešte pre úplnosť - všetky tie rozsudky sú ešte podľa starého zákona o DPH (k novým som sa zatiaľ nedostal - ak nejaké sú), každopádne nič to nemení na tom, že DÚ má právomoc kontrolovať aj zaradenie do príslušnej kategórie.
plne súhlasím že môžu kontrolovať ale nemôžu meniť význam zákona predsa...ona sa nemôže rozhodnúť že nejde o kategóriu N1 na to sú iné orgány ktoré môžu preklasifikovať...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
JAJA11 Pozri príspevok
Ale kedysi bolo aj v zákone o DPH presne určené čo je nákladné auto, dnes to tam už nie je, takže už daňový úrad nemá s čím operovať.
toto je vec ktorá podľa mňa ich na to oprávňovala...
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA Pozri príspevok
V DÚPP 10/2007 je napísané nasledovné :
Od 01.07.2006 sa prestavba vozidiel riadi ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.Z. v znení neskorších predpisov. Z ustanovení §17 a §18 uvedeného zákona vyplýva, že prestavba vozidiel je možná až po vydaní osvedčenia o evidencii a riadnom prihlásení do evidencie motorových vozidiel.
Od 1.7.2006 sa teda prestavby z kategórie M1 na N1 môžu vykonávať len na základe nových schválení vydaných Min. dopr. pôšt a telek SR a len na automobiloch, ktoré majú vydané osvedčenie o evidencii a sú prihlásené do evidencie vozidiel.
Znamená to, že platiteľ, ktorý si kúpi vozidlo kategórie M1, prihlási ho do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o jeho prestavbu na N1. Pri kúpe vozidla si nemohol odpočítať DPH. Následná prestavba vozidla do inej kategórie už nezakladá právo na odpočet DPH.
Budem citovať samu seba, ale trochu som si niektoré veci preštudovala a vychádza mi z toho, že podľa nového zákona je možné v určitých prípadoch uplatniť odpočet DPH. Musia byť ale splnené podmienky, ktoré sú uvedené v citácii. Teda, že už výrobca označí auto za úžitkové .Spoločnosť, ktorá nám predala auto nás upozornila aj nato, že vozidlo v kategórii N1 má pod kapotou iný typ čisla ako je pri M1.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
plne súhlasím že môžu kontrolovať ale nemôžu meniť význam zákona predsa...ona sa nemôže rozhodnúť že nejde o kategóriu N1 na to sú iné orgány ktoré môžu preklasifikovať...
rozhodol o tom aj najvyšší súd, v dokladoch N1 v skutočnosti nie a vyhral DÚ. Nemenil význam zákona, oni zistili skutkový stav a ten nekorešpondoval s tým, čo bolo uvedené v dokladoch = nevznikol nárok na odpočet aj keď bolo v dokladoch N1

JAJA11 Pozri príspevok
Ale kedysi bolo aj v zákone o DPH presne určené čo je nákladné auto, dnes to tam už nie je, takže už daňový úrad nemá s čím operovať.
ja som v starom zákone nič také nenašiel, uvedieš prosím ten §?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

smith Pozri príspevok
Mali sme aj doklad z Ministerstva pôst, telekomunikácii a dopravy o zaradení. Nepomohlo. Majú internú smernicu, pokiaľ auto má viac ako 2 miesta na sedenie a úložný - batožinový prietor nie je min. 2/3 kabíny tak neuznajú.
Ale v zákone o DPH sa teraz hovorí len o tom, že DPH sa nesmie odpočítať z motor. vozidla kategórie M1. V starom zákone o DPH bola definícia osobného motor. vozidla a aj možnosť, že ak predtým patrilo do M1, tak sa nemôže odpočítať. V súčasnosti už DÚ sa nemá o čo oprieť, zákon o DPH nedovlí dvojaké vysvetlovanie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Opierajú sa o zákon v odvolávke ...pozri pár príspevkov vyššie ...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Johanka Pozri príspevok
Opierajú sa o zákon v odvolávke ...pozri pár príspevkov vyššie ...
Ale tecnický preukaz sa vydáva na základe tohto zákona a ak v ňom uvedú, že je to N1, tak DÚ musí napadnúť toho, kto vydal technický preukaz, ja ako daňovník som zákon o DPH dodržal. Zákon o DPH nehovorí, že ak vozidlo nespĺňa kategóriu N1, tak DPH nesmiem odpočítať.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
JAJA11 Pozri príspevok
Ale tecnický preukaz sa vydáva na základe tohto zákona a ak v ňom uvedú, že je to N1, tak DÚ musí napadnúť toho, kto vydal technický preukaz, ja ako daňovník som zákon o DPH dodržal. Zákon o DPH nehovorí, že ak vozidlo nespĺňa kategóriu N1, tak DPH nesmiem odpočítať.
to mi príde logické čo píšeš rovnako aj ja uvažujem
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

JAJA11 Pozri príspevok
Ale tecnický preukaz sa vydáva na základe tohto zákona a ak v ňom uvedú, že je to N1, tak DÚ musí napadnúť toho, kto vydal technický preukaz, ja ako daňovník som zákon o DPH dodržal. Zákon o DPH nehovorí, že ak vozidlo nespĺňa kategóriu N1, tak DPH nesmiem odpočítať.
Tak ešte doplním z toho rozsudku: Na záver súd považuje za potrebné zdôrazniť, že žalobca pri uplatňovaní si nároku na odpočet dane nepochybne konal v dobrej viere, vychádzajúc z rohodnutia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, ktoré považoval v danej veci za smerodajné a právne záväzné. Žalobca nemohol vedieť, že svojím konaním porušil zákon tým, že si odpočítal daň z osobného automobilu, nakoľko vychádzal zo stavu motorového vozidla deklarovaného v techniskom preukaze a v predmentom rozhodnutí.

A ešte k tým zákonom: § 20 ods. 5 písm. a) 289/1995:
Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe alebo prenájme osobného automobilu s výnimkou prenájmu osobného automobilu na základe zmluvy o kúpe prenajatej veci, keď platiteľ môže odpočítať daň len z prirážky, ktorá je súčasťou dohodnutej splátky
a § 2 ods. 6 písm. k): osobným automobilom motorové vozidlo, ktoré podľa osobitného predpisu 5a) patrí do kategórie M1 alebo do tejto kategórie patrilo pred prestavbou vozidla povolenou podľa osobitného predpisu /5b/ a po prestavbe bude naďalej spĺňať kritériá na zaradenie do kategórie M1

nový zákon § 49 ods. 7 písm. a) 222/2004:
Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1,

Z uvedeného mi vyplýva, že v novom zákone to len zhrnuli do jedného paragrafu, odseku a písmena.

Ale pravdupovediac, ešte som nepočul a ani sa nestretol s tým, že by niečo takéto kontrolovali podľa nového zákona, už som sa tým kedysi dávnejšie aj zaoberal, ale dodnes som nepochopil resp. neprišiel na to, aké zmeny nastali, keď to už (zrejme) nekontrolujú.
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

AdrianaA Pozri príspevok
Budem citovať samu seba, ale trochu som si niektoré veci preštudovala a vychádza mi z toho, že podľa nového zákona je možné v určitých prípadoch uplatniť odpočet DPH. Musia byť ale splnené podmienky, ktoré sú uvedené v citácii. Teda, že už výrobca označí auto za úžitkové .Spoločnosť, ktorá nám predala auto nás upozornila aj nato, že vozidlo v kategórii N1 má pod kapotou iný typ čisla ako je pri M1.
Strašne rád by som sa dozvede kde vy chodíte na tieto informácie ako to, že Už VýROBCA MUSí OZNAčIť AUTO ZA úžITKOVé INAK SA NEDá ODPOčíTAť DPH.... VIEš MI PROSíM ŤA POVEDAť KDE SI NA TúTO FORMULáCIU NARAZILA ? DAKUJEM
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

AdrianaA Pozri príspevok
V DÚPP 10/2007 je napísané nasledovné :
Od 01.07.2006 sa prestavba vozidiel riadi ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.Z. v znení neskorších predpisov. Z ustanovení §17 a §18 uvedeného zákona vyplýva, že prestavba vozidiel je možná až po vydaní osvedčenia o evidencii a riadnom prihlásení do evidencie motorových vozidiel.
Od 1.7.2006 sa teda prestavby z kategórie M1 na N1 môžu vykonávať len na základe nových schválení vydaných Min. dopr. pôšt a telek SR a len na automobiloch, ktoré majú vydané osvedčenie o evidencii a sú prihlásené do evidencie vozidiel.
Znamená to, že platiteľ, ktorý si kúpi vozidlo kategórie M1, prihlási ho do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o jeho prestavbu na N1. Pri kúpe vozidla si nemohol odpočítať DPH. Následná prestavba vozidla do inej kategórie už nezakladá právo na odpočet DPH.
Ešte sa Ťa spýtam na tvoj názor pri situáci keď predajca automobilov nakúpi vozidlo zo zahraničia bez DPH. Vozidlo podľa zákona 725/2004 prihlási na DI ako osobné teda M1. Následne vo svojej réžii prestaví vozidlo na N1 bez toho aby vznikol akýkoľvek kúpno-predajný akt. Následne po prestavení vozidla na N1 predá toto vozidlo zákazníkovi ako N1 čiže podľa môjho názoru bol splnená podmienka, že vozidlo musí byť predané resp. kúpené v kategóri N1 a tým pádom mu vzniká narok na odpočet DPH. Poprosím Vás o reakciu či sa s mojím názorom stotožňujete alebo máte na vec iný názor...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ale pravdupovediac, ešte som nepočul a ani sa nestretol s tým, že by niečo takéto kontrolovali podľa nového zákona, už som sa tým kedysi dávnejšie aj zaoberal, ale dodnes som nepochopil resp. neprišiel na to, aké zmeny nastali, keď to už (zrejme) nekontrolujú.[/quote]

Práve zmena v zákone, predtým tam bolo to, že ak aj naďalej spĺňa kategóriu M1, nemôže sa uplatniť. Teraz to tam už nie je. Nemajú sa o čo oprieť, pokiaľ je v technickom preukaze N1, je odpočet DPH bez toho, aby na DÚ mohli špekulovať či na to je právo alebo nie. Ja viem, že aj pracovníci DÚ nekontrolovali všade rovnako, takže to bolo nespravodlivé voči tým, ktorým to vyhodili.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
heymaker555 Pozri príspevok
Ešte sa Ťa spýtam na tvoj názor pri situáci keď predajca automobilov nakúpi vozidlo zo zahraničia bez DPH. Vozidlo podľa zákona 725/2004 prihlási na DI ako osobné teda M1. Následne vo svojej réžii prestaví vozidlo na N1 bez toho aby vznikol akýkoľvek kúpno-predajný akt. Následne po prestavení vozidla na N1 predá toto vozidlo zákazníkovi ako N1 čiže podľa môjho názoru bol splnená podmienka, že vozidlo musí byť predané resp. kúpené v kategóri N1 a tým pádom mu vzniká narok na odpočet DPH. Poprosím Vás o reakciu či sa s mojím názorom stotožňujete alebo máte na vec iný názor...
no celé je to o tom že pri osobnom automobilo uvedeného v § 49 ods 7 písm a) je uvedený odkaz na vyhlášku 116/1997 - o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. A tam hovorí o tom čo je M1 a hovorí sa vo výhlaške o výrobcovi alebo dovozcovi...no aj na školeniach bolo povedané že auto musí byť konštruované vo výrobe ako M1. Prerobenie predajcom nemá vplyv na uplatnenie si DPH...ale pochybujem že by vám uznali DPH ak by bolo konštruované ako N1 a predajca ho prerobí na M1 a vy si uplatníte daň s tým však bolo konštruované to jest je to absolutne nekontrolovateľné a preto sa riadime tým čo je uvedené v technickom preukaze...a potom príde DU a ten vás vyvedie z omylu hehe...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heymaker555 Pozri príspevok
Ešte sa Ťa spýtam na tvoj názor pri situáci keď predajca automobilov nakúpi vozidlo zo zahraničia bez DPH. Vozidlo podľa zákona 725/2004 prihlási na DI ako osobné teda M1. Následne vo svojej réžii prestaví vozidlo na N1 bez toho aby vznikol akýkoľvek kúpno-predajný akt. Následne po prestavení vozidla na N1 predá toto vozidlo zákazníkovi ako N1 čiže podľa môjho názoru bol splnená podmienka, že vozidlo musí byť predané resp. kúpené v kategóri N1 a tým pádom mu vzniká narok na odpočet DPH. Poprosím Vás o reakciu či sa s mojím názorom stotožňujete alebo máte na vec iný názor...
Podčiarknuté je z pohľadu Zákona o DPH úplne nepodstatné. V tejto téme je to viackrát napísané - projektované a konštruované ....
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
V rámci tohto príspevku by som sa chcela spýtať, či sa nemýlim: 1)Pri osobnom aute DÚ DPH nevráti - možno si ju uplatniť v rámci odpisovania.
2) Pri nákladoch na opravy, náhradné diely a pohonné hmoty do osobných áut je nárok na odpočítanie DPH.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

maturantka Pozri príspevok
V rámci tohto príspevku by som sa chcela spýtať, či sa nemýlim: 1)Pri osobnom aute DÚ DPH nevráti - možno si ju uplatniť v rámci odpisovania.
2) Pri nákladoch na opravy, náhradné diely a pohonné hmoty do osobných áut je nárok na odpočítanie DPH.
Ďakujem za odpoveď.
Áno. Nárok na odpočet DPH pri obstaraní osobného auta nie je. Odpisy uplatňuješ z celej OC, vrátane DPH. Na opravy, ND a PHL si uplatňuješ DPH...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať