Zavrieť

Porady

Účtovný doklad-označenie poradia číslom(po novom) aj slovom?

Prajem pekný večer..,chcem poprosiť o vysvetlenia tohto znenia-či je potrebné (po novom)označovať účtovný doklad číslom + do zátvorky aj slovným vyjadrením?
ĎAKUJEM ZA RADU
Viz. § 101/a


Účtovný doklad



(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Slovné označenie predstavuje názov účtovného dokladu a číselné, že doklad musí obsahovať číslo, kt. označím doklad po príchode o UJ (IS je potrebná)
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pod pojmom slovné označenie rozumiem označenie dokladu napr. PPD, VPD, faktúra, dodací list a pod. Pod číselným označením rozumiem číslo konkrétneho dokladu pod ktorým je zaúčtovaný.
0 0
kastanka kastanka

kastanka je offline (nepripojený) kastanka

Ďakujem veľmi pekne za odvede..Viedla som totiž dilemu..,na kurze ,určenom začiatku podnikania nám lektor zdôraznil,že po poslednej novelizácii je potrebné doklad označiť číslicou+ v zátvorke slovom.(vraj preto,lebo z 1 ide ľahko urobiť napr. 11 atď). Overovala som si túto informáciu,ale nikto známy,fungujúci v účtovníctve o ničom nevedel..

Ešte raz ďakujem ..
0 0
MajkaLa MajkaLa

MajkaLa je offline (nepripojený) MajkaLa

Lektormi v kurzoch o účtovníctve pre začínajúcich podnikateľov by mali viesť účtovníci s praxou a nie hocikto - kto dostane dotáciu na školiacu agentúru. Dajme šancu odborníkom!!!
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
MajkaLa Pozri príspevok
Lektormi v kurzoch o účtovníctve pre začínajúcich podnikateľov by mali viesť účtovníci s praxou a nie hocikto - kto dostane dotáciu na školiacu agentúru. Dajme šancu odborníkom!!!

Presne tak, na takýchto kurzoch sa "žiaci" veľmi veľa pýtajú, samozrejme veci z praxe. A to preto, lebo si to nevedia prakticky predstaviť alebo nechápu sucho napísaný zákon.
A pokiaľ by som nemala za sebou odúčtované roky, asi by som im odpovedala tak ako ten spomínaný lektor.
0 0
kastanka kastanka

kastanka je offline (nepripojený) kastanka

Presne o tomto bol celý kurz.Skonštatovali sme viacerí,že pán "lektor" nám "predčítal" zákony jeden za druhým(ktoré si zrejme naštudoval vždy deň predtým), s tým,že pokiaľ prišla otázka,čo to v "praxi" znamená,bol v pomykove..Žiaľ,aj o tom sú kurzy cez ÚP(aspoň skúsenosť našej skupiny).
Naposledy upravil kastanka : 11.01.08 at 19:06 Dôvod: PREKLEP
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kastanka Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odvede..Viedla som totiž dilemu..,na kurze ,určenom začiatku podnikania nám lektor zdôraznil,že po poslednej novelizácii je potrebné doklad označiť číslicou+ v zátvorke slovom.(vraj preto,lebo z 1 ide ľahko urobiť napr. 11 atď). Overovala som si túto informáciu,ale nikto známy,fungujúci v účtovníctve o ničom nevedel..

Ešte raz ďakujem ..
najprv musím urobiť nasledovné /týka sa vyjadrenia lektora

V starom znení bolo uvedené "označenie účtovného prípadu" - teoreticky sme si mohli označenie vymyslieť aj bez čísla...
Na nete som našla , že táto novela bola prijatá na základe podnetu DRSR ....
Som toho názoru, keby to malo byť tak ako tvrdil lektor znenie by bolo:
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu -novelizované znenie
a/ číselné označenie /vyjadrené aj slovom/ účtovného dokladu - alebo tak nejak podľa lektora

P.s. a slovo sa nedá ľahko prepísať , keď už niekto chce podvádzať....

Daňové riaditeľstvo
Odporúčame nové znenie § 10 ods. l písm. a):„ slovné a číselné označenie účtovného dokladu “.Ak účtovná jednotka nemá číselne chronologicky označené účtovné doklady nevie preukázať hlavne úplnosť účtovných záznamov.
O
A
Zapracované v texte
Naposledy upravil evina : 11.01.08 at 19:16
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Nedá mi ešte doplniť, že aj tak to už sto rokov tak robíme ako novelizovali - slovom aj číslom ...
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
evina Pozri príspevok
Nedá mi ešte doplniť, že aj tak to už sto rokov tak robíme ako novelizovali - slovom aj číslom ...
Presne tak, veď každý doklad má nejaký názov - a nielen od poslednej novely
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac

Vidím ,že je to doriešené , ale pre zadávateľku vkladám ešte nasledovné aj s príslušným usmernením zo stránky wwww.drsr.sk :



11. V § 10 ods. 1 písmeno a) znie:
„a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,“.
Účinnosť od 1.1.2008

♦ Pôvodný text § 10 ods. 1 písm. a) uvádzal, že účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí okrem iného obsahovať aj „označenie účtovného dokladu“. Novela tohto ustanovenia spresňuje, že pod označením účtovného dokladu sa rozumie jeho slovné aj číselné označenie. Napríklad: „výdajka materiálu zo skladu č. 123“. Slovné a číselné označenie účtovného dokladu špecifikuje uskutočnený účtovný prípad t.j. výdaj materiálu zo skladu.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Chcem sa len uistiť, či napríklad u došlej faktúry stači označenie DF01/2008, alebo to musí byť slovom "došlá faktúra a č..." ?
Ďakujem.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KvetkaK Pozri príspevok
Chcem sa len uistiť, či napríklad u došlej faktúry stači označenie DF01/2008, alebo to musí byť slovom "došlá faktúra a č..." ?
Ďakujem.
Označenie DF01/2008 je vlastne kombinácia skratky číselníka (v tomto prípade došlých faktúr) a jeho poradového čísla.
Osobne sa domnievam (aj na základe nižšie citovaného usmernenia DR), že sa bude vyžadovať výslovne aj uviesť "došlá faktúra". V mne známych programoch však som zatiaľ také zmeny nepostrehol...
0 0
lepka lepka

lepka je offline (nepripojený) lepka

Stefan2005 Pozri príspevok
Označenie DF01/2008 je vlastne kombinácia skratky číselníka (v tomto prípade došlých faktúr) a jeho poradového čísla.
Osobne sa domnievam (aj na základe nižšie citovaného usmernenia DR), že sa bude vyžadovať výslovne aj uviesť "došlá faktúra". V mne známych programoch však som zatiaľ také zmeny nepostrehol...
A čo takto priložiť zoznam použitých skratiek?V prípade že si to takto zahrniem do internej smernice tak by to malo byť O.K.,Potom by to bolo slovné označenie, len skratkou a v zozname použitých skratiek by to bolo uvedené celé.Myslím si že pri takých 500 Ks DF a 900 ks VF je neúnosné označovať ich celým slovným spojením a predkontáciou a pod.
0 0
BOBY BOBY

BOBY je offline (nepripojený) BOBY

ja mám ročne okolo 2500 vystavených a cca 3000 prijatých faktúr. To by som sa zblázila písať to tam Tiež som sa rozhodla riešiť to skratkami a do internej smernice dám zoznam skratiek a basta. program to ešte nerieši a ja už mám vystavených v januári okolo 300 fa a došlých tiež, hádam to nebudem teraz prepisovať...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

KvetkaK Pozri príspevok
Chcem sa len uistiť, či napríklad u došlej faktúry stači označenie DF01/2008, alebo to musí byť slovom "došlá faktúra a č..." ?
Ďakujem.
V tomto prípade je slovným pomenovaním slovo "faktúra"priamo na doklade, teda na faktúre.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

BOBY Pozri príspevok
ja mám ročne okolo 2500 vystavených a cca 3000 prijatých faktúr. To by som sa zblázila písať to tam Tiež som sa rozhodla riešiť to skratkami a do internej smernice dám zoznam skratiek a basta. program to ešte nerieši a ja už mám vystavených v januári okolo 300 fa a došlých tiež, hádam to nebudem teraz prepisovať...
Na vystavenej faktúre máš predsa pomenovanie "faktúra" teda to máš vyriešené...

P.s. zoznam používaných skratiek musel byť uvedený vždy ...
0 0
lipe lipe

lipe je offline (nepripojený) lipe

Veď aj na pokladničnom príjmovom,výdavkovom doklade je to napísané,že je to príjmový alebo výdavkový tak nechápem načo to treba ešte raz označovať slovom
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lipe Pozri príspevok
Veď aj na pokladničnom príjmovom,výdavkovom doklade je to napísané,že je to príjmový alebo výdavkový tak nechápem načo to treba ešte raz označovať slovom
Veď netreba - to je účtovný doklad
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
evina Pozri príspevok
Veď netreba - to je účtovný doklad
Skôr si myslím, že sa to týka interných dokladov, aby tam bolo uvedené, o čom to je, napr. Interný doklad č. 89, zúčtovanie stravných lístkov

Ostatné doklady majú všetky svoje meno, napr. VÝPIS Z ÚČTU, Zúčtovacia a výplatná listina, spomínané faktúry, pokladničné doklady...

Čo si o tom myslíte?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Osobne si myslím, že sa to týka všetkých účtovných dokladov:
faktúra, príjmový pokladničný doklad, výdavkový pokladničný doklad, výpletná listina, výdajka, príjemka, dodací list ....t.j. účtovných dokladov, ktoré dávno používame a na väčšine nich aj slovné pomenovanie už dávno je...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať