Zavrieť

Porady

Pozastavenie živnosti - výdavky

Prosím o pomoc.
Klient si za rok 2003 jednoducho nepodal DP. V roku 2004 prišla daň. kontrola a vyrúbila mu daň (vo vyrubovacom konaní mu počítala % výdavky. Keďže sa chcel vyhnúť plateniu preddavkov na daň a vysokým odvodom tak 29. 9.2004 pozastavil živnosť do 31.6.2005. Teraz mám problém, chcem mu uplatniť výdavky %, ale jeden príjem má už po pozastavení živnosti - 11.10.2004. Teraz ma napadá, nemal podať DP už skôr. Čo teraz, aký postup zaujať, môžem do príjmu zarátať aj ten príjem po pozastavení živnosti a tak odrátať % výdavky?
Ešte podotýkam, že ten príjem bol v splatnosti fa.
Naposledy upravil RenataK : 12.03.05 at 10:25
Usporiadat
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Prerusenie zivnosti nie je zrusenie. Podava riadne dan.priznanie za rok 2004 ako osoba. Vsetky prijmy do 29.9.2004 su prijmy z podnikania. Prijmy po tomto datume su prijmy fyzickej osoby. Na druhu stranu prijmy musis priznat a vydavky je len na tebe ci si ich uznas.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

ik-a, ako si to myslela ako osoba? V DP bude uvádzať r.č. miesto DIČ alebo ako? Môže si uplatniť aj % výdavky z príjmu, ktorý dostal síce z podnikania ale až po prerušení živnosti?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ik-a
Prerusenie zivnosti nie je zrusenie. Podava riadne dan.priznanie za rok 2004 ako osoba. Vsetky prijmy do 29.9.2004 su prijmy z podnikania. Prijmy po tomto datume su prijmy fyzickej osoby. Na druhu stranu prijmy musis priznat a vydavky je len na tebe ci si ich uznas.
Ako si to myslela-a vydavky je len na tebe ci si ich uznas
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

ak si ich uznám, je to v súlade so zákonom? Nezapisujem tie príjmy do r. 41 DP?
jeso
Ako si to myslela-a vydavky je len na tebe ci si ich uznas
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

A nemal by byť základ dane zvýšený aj o príjem za fa, ktorý došiel podnikateľovi po pozastavení živnosti? Niekde som sa dočítala, že pokiaľ podnikateľ, ktorý má pozastavenú živnosť, neobnoví svoju činnosť do termínu na podanie daňového priznania, má svoj základ dane upraviť podľa §17 ods. 8. Alebo sa mýlim?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

danielko
A nemal by byť základ dane zvýšený aj o príjem za fa, ktorý došiel podnikateľovi po pozastavení živnosti? Niekde som sa dočítala, že pokiaľ podnikateľ, ktorý má pozastavenú živnosť, neobnoví svoju činnosť do termínu na podanie daňového priznania, má svoj základ dane upraviť podľa §17 ods. 8. Alebo sa mýlim?
ja som čítala tiež podobný prípad-základ dane by sa mal upraviť o pohladávky, záväzky , aj o nepredaný tovar-skladové zásoby -proste presne tak,akoby sa živnosť ukončovala, Je to naozaj tak ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
danielko
A nemal by byť základ dane zvýšený aj o príjem za fa, ktorý došiel podnikateľovi po pozastavení živnosti? Niekde som sa dočítala, že pokiaľ podnikateľ, ktorý má pozastavenú živnosť, neobnoví svoju činnosť do termínu na podanie daňového priznania, má svoj základ dane upraviť podľa §17 ods. 8. Alebo sa mýlim?
Ak platby za vystavené fa prišli po pozastavení živnosti , resp. má ešte nejaké v pohľadávkach evidované ako neuhradené , tak o túto sumu zvyšuješ ZD .
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Zita5 aj vtedy keď tá platba prišla v dátume splatnosti? Iné pohľadávky už nemá. Môžem aj z tejto platby počítať 25% výdavky, alebo ju uviesť na r. 41 DP? Prosím, poraďte.
Zita5
Ak platby za vystavené fa prišli po pozastavení živnosti , resp. má ešte nejaké v pohľadávkach evidované ako neuhradené , tak o túto sumu zvyšuješ ZD .
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Ahojte poradaci, neviem, ci mozem tuto temu znova po roku otvorit, ale mam nasledovny uctovny problem s pozastavenim zivnosti. Moja klientka pozastavila prevadzkovanie zivnosti od 01.07. do 31.12.2005 a po tomto termine cinnost obnovila. Tejto podnikatelke, ktora je fyzickou osobou, vediem podvojne uctovnictvo. V obdobi pozastavenej zivnosti uhradzala z podnikatelskeho uctu vydavky za internet a telefon na zaklade faktur, ktore jej boli zasielane od dodavatelov tychto sluzieb i nadalej na jej firmu. Neviem, co je metodicky spravnejsie:
1) zauctovat tieto faktury ako nedanove naklady a v banke vyrovnat zavazky alebo 2) tieto faktury vobec neuctovat, len uhrady v banke dat ako osobnu
spotrebu (ucet 491.A) alebo iny sposob?
V banke su dalej bankove poplatky, uroky a dan z uroku. Mozem si bank. popl. danovo uplatnit? Samozrejme, ze ako danove, by som dala aj bank. uroky.
Dalsi problem mam s odpismi majetku (auto a pocitac), ktore su v r. 2005 v druhom roku odpisovania. Kedze zakon o DzP nepozna alikvotny odpis (podnikala 1. polrok a majetok aj pouzivala v suvislosti s dosahovanim zdanitelnych prijmov), mozem uplatnit celorocny odpis??? Majetok nebol z firmy k 31.12.2005 vyradeny a od 01.01.2006 sa zase pouziva.
Komukolvek, kto poradi budem velmi vdacna za radu, resp. nazor, pokial mozno co najskor (ved to poznate: vcera bolo neskoro).
0 0
Zoretka Zoretka

Zoretka je offline (nepripojený) Zoretka

Dnes som bola na DÚ riešiť podobný pípad. Čo sa týka výdavkov, ktoré mala FO v období pozastavenia činnosti, nie sú to výdavky na udržanie príjmu, keďže FO nesmie mať príjem z činnosti, lebo ju má pozastavenú - okrem príjmu z pohľadávok, ktoré boli vystavené pred pozastavením. Čo sa týka poplatkov na BÚ, tak citujem daň. úradníčku : " Ja by som Vám ich nechala, ktovie ako iný kontrolór." Čo sa týka odpisov, tak tam odporučila na rok pozastaviť odpis. A ešte mala poznámka, pokiaľ prerušenie živnosti trvá aj po lehote na podanie daň. priznania, tak sa berie ako ukončenie živnosti, a to treba riešiť ináč.
0 0
TATRY MKS TATRY MKS

TATRY MKS je offline (nepripojený) TATRY MKS

Milí poraďáci,

aj ja podobný problém. Synovi účtujem v JÚ - je vysokoškolák, končí - v júni pozastavil živnosť na 2 roky. Na jeden záväzok má splátkový kalendár, ktorý mesačne spláca - 70000 záväzok (zo SOZA) spláca tisíckorunovou splátkou mesačne. Môžem tieto výdavky narátať do ostatných výdavkov alebo sú to
výdavky neovplv.ZD. Bolo by to ale nespravodlivé.... Prosím poraďte.... Všetkým ďakujem
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Zoretka, dakujem za nazor. To, ze by som mohla na rok prerusit odpisy, viem, ale ta moja podnikatelka ich potrebuje do zakladu dane ako sol. Ja skor potrebujem oporu v zakone na to, ze ich mozem uplatnit danovo v plnej vyske. Skusenejsi poradaci, neviete k tomu zaujat stanovisko? Dakujem a vidim, ze nie len ja, za dalsie nazory.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Vianocka
Zoretka, dakujem za nazor. To, ze by som mohla na rok prerusit odpisy, viem, ale ta moja podnikatelka ich potrebuje do zakladu dane ako sol. Ja skor potrebujem oporu v zakone na to, ze ich mozem uplatnit danovo v plnej vyske. Skusenejsi poradaci, neviete k tomu zaujat stanovisko? Dakujem a vidim, ze nie len ja, za dalsie nazory.
Ak má prerušenú živnosť k 31.12.2005 tak nemôžeš uplatniť odpisy a dokonca ich nemôžeš ani prerušiť, príde o ne za tento rok. Presne preto lebo nemáš oporu v zákone aby si ich mohla upltniť. § 22/11 ZDP.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
To znamena, ze keby si podnikatel FO obnovil zivnost dnom 31.12.2005, tak by si mohol rocny odpis uplatnit? Zda sa mi to nefer. Ak si totiz niekto obstara a zaradi majetok do uzivania dnom 31.12. a este si na nom takpovediac ani "neskrtol", tak zakon mu umozni uplatnit celorocny odpis? A ten, kto s nim v priebehu roka dosahoval zdanitelne prijmy pride z titulu "hry s datumami" o kopec nakladov?
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Prosím Vás aj ja o radu:
Otec je roky rokúce na invalidnom dôchodku. Už má 68 rokov a preto sa jeho invalidný dôchodok už považuje za starobný.
15.1.2005 si založil živnosť a 19.2.2005 ju pozastavil - do roku 2016.
Zo živnosti nevykázal vôbec nič.
V roku 2005 mal príjmy iba z DVP celkom okolo 30000,--.
Ak podá daňové priznanie, bude to DP typ A, alebo B? Môže si podať A? Daň sa mu vráti (keďže nemal príjmy presahujúce 43 968)?
Vopred všetkým ďakujem za pomoc.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Zuzana2
Prosím Vás aj ja o radu:
Otec je roky rokúce na invalidnom dôchodku. Už má 68 rokov a preto sa jeho invalidný dôchodok už považuje za starobný.
15.1.2005 si založil živnosť a 19.2.2005 ju pozastavil - do roku 2016.
Zo živnosti nevykázal vôbec nič.
V roku 2005 mal príjmy iba z DVP celkom okolo 30000,--.
Ak podá daňové priznanie, bude to DP typ A, alebo B? Môže si podať A? Daň sa mu vráti (keďže nemal príjmy presahujúce 43 968)?
Vopred všetkým ďakujem za pomoc.
Ak nevykázal príjmy zo živnosti (alebo nejaké iné,napr. prenájom, kapitálový majetok apod.), môže si podať DP A, uplatniť si rozdiel nezdaniteľnej čiastky 87.936 Sk a poberaného dôchodku (ak je nižší ako NZČ), potom sa mu vráti daň v pomere k uplatnenej NZČ.
Ak má manželku, a táto poberá SD, môže si rovnako uplatniť na ňu rozdiel 87.936 Sk-jej dôchodok>0.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Vďaka za odpoveď.
Ešte upresnenie: on mal aj príjmy z prenájmu ako súkromná osoba - v júli a auguste za prenájom chaty, ale tie neboli viac 23 000,-- Sk (neviem presnú sumu - je to päťnásobok ŽM) a teda tieto príjmy sú od dane oslobodené.
Ale myslela som na § 46 - ak nepresiahol 43 968,-- sk - daň sa nevyrubuje.
Nevie prosím Vás niekto, čo s tou pozastavenou živnosťou, či si môže podať DP A - nemá to oporu niekde v zákone?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Zuzana2
Vďaka za odpoveď.
Ešte upresnenie: on mal aj príjmy z prenájmu ako súkromná osoba - v júli a auguste za prenájom chaty, ale tie neboli viac 23 000,-- Sk (neviem presnú sumu - je to päťnásobok ŽM) a teda tieto príjmy sú od dane oslobodené.
Ale myslela som na § 46 - ak nepresiahol 43 968,-- sk - daň sa nevyrubuje.
Nevie prosím Vás niekto, čo s tou pozastavenou živnosťou, či si môže podať DP A - nemá to oporu niekde v zákone?
K tomu, čo som vyznačil hrubo - nie je pravda, že sa daň nevyrubuje, ale nemusí sa podať DP. Takže, ak mal príjem z dohôd 30.000 Sk, potom sa preddavkovou daňou považuje daňová povinnosť za splnenú.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ajobs
Ak nevykázal príjmy zo živnosti (alebo nejaké iné,napr. prenájom, kapitálový majetok apod.), môže si podať DP A, uplatniť si rozdiel nezdaniteľnej čiastky 87.936 Sk a poberaného dôchodku (ak je nižší ako NZČ), potom sa mu vráti daň v pomere k uplatnenej NZČ.
Ak má manželku, a táto poberá SD, môže si rovnako uplatniť na ňu rozdiel 87.936 Sk-jej dôchodok>0.
Tono, ja by som si dovolila nesúhlasiť. Mám ten istý prípad. Tým, že SZČO v zdaňovacom období 01/05-02/05 ešte nemal prerušenú živnosť a bol potencionálnym poberateľom príjmu podľa § 6, si musí podať DP-typ B. Je to vlastne dokladom pre DÚ, že podľa § 6 Zák. o DzP si nepriznáva žiadne príjmy. V tlačive A to nemá kam uviesť.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Lenže podľa metodičky na závislú činnosť, ktorá ma apráve odkázala na spomínaný § 46, daň sa mu vráti. Ale nemám to na papieri. Nevie naozaj nikto, kde by sa to dalo nájsť v zákone?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať