Zavrieť

Porady

odpočítateľná položka - životné poistky

Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadom živ. poist. ako odpočítateľnej položky.
Viem, že živ. poistka je odpočítateľná položka z daňového základu. Mám ale uzavretých viac poistiek ( 3 poistky), z ktorých mi prišlo potvrdenie o uplatnení si nejakej sumy ako odpočítateľnej položky. Môžem si uplatniť všetky 3 potvrdenia z poisťovní?
dakujem
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

cikita Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadom živ. poist. ako odpočítateľnej položky.
Viem, že živ. poistka je odpočítateľná položka z daňového základu. Mám ale uzavretých viac poistiek ( 3 poistky), z ktorých mi prišlo potvrdenie o uplatnení si nejakej sumy ako odpočítateľnej položky. Môžem si uplatniť všetky 3 potvrdenia z poisťovní?
dakujem
Môžeš ale celková odpočítateľná položka na životné poistenie je v sume 12.000. Takže pokiaľ máš sumárne na tých 3 poistkách viac ako 12.000 tak si odrátaš len stanovené maximum
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dobrý večer, ja mám tiež problém so životnou poistkou. Teraz mi zamestnanec s.r.o. predložil doklad - vystavený poistovnou 26.1.2008 - o úhrade jednorázového poistného za rok 2006! Dotyčný je ročník narodenia 1951. Mám teraz problém, ako ďalej. Podľa zákona o DzP platného v roku 2006 podľa § 11 ods. 7 písm.a) má nárok na uplatnenie nezdan. časti ZD, ak dohodnutá poistná doba je najmenej 10 rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
To podľa mňa spĺňa, poistná doba je určitá - 10 rokov, dotyčný mal už v čase uzavretia poistky 55 rokov života.
Keďže potvrdenie o úhrade poistného prišlo až v roku 2008, môžem mu spätne upraviť rok 2006? Podľa mňa by na to mal nárok. Poistné je uhradené jednorázovo, čiže ročne by som mu uplatnila 1/10 uhradenej sumy (max.12000,-Sk). Za rok 2006 som mu robila RZD za zamestnávateľa ja, môžem mu to nejako "dorobiť" aj za rok 2006, alebo si musí podať sám dodatočné daňové priznanie za rok 2006?
Za rok 2007 by som mu úhradu životného poistenia uplatnila ako nezdanit. časť ZD vo výške 1/10 uhradenej poistnej sumy.
Poprosím Vás o názor, či môžem upraviť spätne aj rok 2006, alebo nezdan. časť ZD uplatniť iba v roku 2007.
Dakujem, Katarína
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
BRK Pozri príspevok
Dobrý večer, ja mám tiež problém so životnou poistkou. Teraz mi zamestnanec s.r.o. predložil doklad - vystavený poistovnou 26.1.2008 - o úhrade jednorázového poistného za rok 2006! Dotyčný je ročník narodenia 1951. Mám teraz problém, ako ďalej. Podľa zákona o DzP platného v roku 2006 podľa § 11 ods. 7 písm.a) má nárok na uplatnenie nezdan. časti ZD, ak dohodnutá poistná doba je najmenej 10 rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
To podľa mňa spĺňa, poistná doba je určitá - 10 rokov, dotyčný mal už v čase uzavretia poistky 55 rokov života.
Keďže potvrdenie o úhrade poistného prišlo až v roku 2008, môžem mu spätne upraviť rok 2006? Podľa mňa by na to mal nárok. Poistné je uhradené jednorázovo, čiže ročne by som mu uplatnila 1/10 uhradenej sumy (max.12000,-Sk). Za rok 2006 som mu robila RZD za zamestnávateľa ja, môžem mu to nejako "dorobiť" aj za rok 2006, alebo si musí podať sám dodatočné daňové priznanie za rok 2006?
Za rok 2007 by som mu úhradu životného poistenia uplatnila ako nezdanit. časť ZD vo výške 1/10 uhradenej poistnej sumy.
Poprosím Vás o názor, či môžem upraviť spätne aj rok 2006, alebo nezdan. časť ZD uplatniť iba v roku 2007.
Dakujem, Katarína
Rok 2006 treba riešiť cez dodatočné DP.
Riešenie rok 2007 celkom nechápem. Mal by dostať zamestnanec z poisťovne o tom koľko zaplatil na poistku v roku 2007.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Ďakujem za odpoved, rok 2006 mi je jasný. Za rok 2007 nedostane podľa mňa už nič, lebo v roku 2006 zaplatil jednorázovo celé poistné. O tom vypovedá potvrdenie, ktoré dostal teraz v januári 2008. Tam je uvedené, že v roku 2006 zaplatil jednorázovo celú poistnú sumu.
Katarína
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

BRK Pozri príspevok
Ďakujem za odpoved, rok 2006 mi je jasný. Za rok 2007 nedostane podľa mňa už nič, lebo v roku 2006 zaplatil jednorázovo celé poistné. O tom vypovedá potvrdenie, ktoré dostal teraz v januári 2008. Tam je uvedené, že v roku 2006 zaplatil jednorázovo celú poistnú sumu.
Katarína
Za rok 2007 si bude môcť uplatniť 1/10 z jednorázového poistného, ktoré zaplatil v roku 2006. (a ešte každý rok až do roku 2015 ..)
Inak, na druhej strane potvrdenia z poisťovne zvykne byť uvedená informácia s odvolávkou na § 11 Zák o DzP...

V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacímobdobím, v ktorombolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
b) neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Ano, na tom potvrdení je to všetko napísane. Rozpočítavanie pri jednorázovej úhrade som pochopila, len mi nebolo jasné, prečo potvrdenie za rok 2006 vystavili až v roku 2008.
Ďakujem, Katarína
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

BRK Pozri príspevok
Ano, na tom potvrdení je to všetko napísane. Rozpočítavanie pri jednorázovej úhrade som pochopila, len mi nebolo jasné, prečo potvrdenie za rok 2006 vystavili až v roku 2008.
Ďakujem, Katarína
každý rok mu pošlú takéto potvrdenie ... samozrejme, poistenie musí trvať tých 10 rokov (musia byť dodržané podmienky ... ak by zrušil, nemôže znižovať ZD, ale naopak .. )
je na ňom, či si uplatní, alebo nie
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Vďaka za info. Katka
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Mám taký prípad. Poistná zmluva trvá 10 rokov, ale poistné plnenie má nastať v 52. roku života. Môže si uplatniť ako nezdaniteľnú časť sumu nasporeného životného poistenia, ak nie je splnená podmienka 55. roku života. Obidva podmienky platia súčasne, že?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kalkulka Pozri príspevok
Mám taký prípad. Poistná zmluva trvá 10 rokov, ale poistné plnenie má nastať v 52. roku života. Môže si uplatniť ako nezdaniteľnú časť sumu nasporeného životného poistenia, ak nie je splnená podmienka 55. roku života. Obidva podmienky platia súčasne, že?
Poisťovňa ani nepošle potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti v takomto prípade ..
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Predstav si, poslala, ale s tým, že za uplatnenie nezdaniteľných častí ZD si zodpovedá daňovník sám.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Mala by som ešte jednu otázku.
Ak si živnostník uplatnil odpočítateľnú položku /životné poistenie/ v DP za rok 2006 a teraz mi oznámil, že v priebehu roka 2007 toto poistenie zrušil a uzatvoril si životné poistenie v inej poisťovni. Je povinný vrátiť daň za rok 2006? A akým spôsobom sa to vlastne urobí? Viem, že by to mal urobiť najneskôr počas troch zdaňovacích období. Nerobil to už niekto? Upraví sa odpočítateľná položka v DP, alebo sa podáva dodatočné DP, alebo ako?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Katy a R Pozri príspevok
Poisťovňa ani nepošle potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti v takomto prípade ..
Nie je to úplne pravda. Minulé roky prax ukázala, že poisťovne zasielali potvrdenia aj na také poistky, ktoré nespĺňajú dané podmienky a to preto, lebo klient má možnosť predĺžiť si poistnú dobu tak, aby poistka spĺňala kritériá.

http://www.porada.sk/t19499-zivotne-poistenie-rzd.html

http://www.porada.sk/t18760-znizenie...poistenie.html

Je to trochu zavádzanie klienta, ale v konečnom dôsledku nie poisťovňa zodpovedá za uplatnenie si odpočítateľnej položky, ale daňovník.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kalkulka Pozri príspevok
Mala by som ešte jednu otázku.
Ak si živnostník uplatnil odpočítateľnú položku /životné poistenie/ v DP za rok 2006 a teraz mi oznámil, že v priebehu roka 2007 toto poistenie zrušil a uzatvoril si životné poistenie v inej poisťovni. Je povinný vrátiť daň za rok 2006? A akým spôsobom sa to vlastne urobí? Viem, že by to mal urobiť najneskôr počas troch zdaňovacích období. Nerobil to už niekto? Upraví sa odpočítateľná položka v DP, alebo sa podáva dodatočné DP, alebo ako?
Pripočíta sa na riadku 67 DP "B"
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Ahojte milí poraďáci,

len sa chcem touto cestou ešte uistiť, podľa toho čo som tu čítala, mám podobný problém. Zamestnancovi znížili v roku 2005 základ dane o životnú poistku. Tá však v roku 2007 zanikla pravdepodobne z dôvodu neplatenia. Viem, že toho roku si musí základ dane v DP za rok 2007 navýšiť o tú časť poistného, o ktorú si ZD znížil v roku 2005. Viete mi prosím povedať v ktorom riadku DP zo závislej činnosti sa to uvádza?
Ďakujem pekne a príjemný pracovný deň.
animal0020.gif  
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Kelis Pozri príspevok
Ahojte milí poraďáci,

len sa chcem touto cestou ešte uistiť, podľa toho čo som tu čítala, mám podobný problém. Zamestnancovi znížili v roku 2005 základ dane o životnú poistku. Tá však v roku 2007 zanikla pravdepodobne z dôvodu neplatenia. Viem, že toho roku si musí základ dane v DP za rok 2007 navýšiť o tú časť poistného, o ktorú si ZD znížil v roku 2005. Viete mi prosím povedať v ktorom riadku DP zo závislej činnosti sa to uvádza?
Ďakujem pekne a príjemný pracovný deň.

Pri Daňovom tlačive typ A, je to riadok 35
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
BB12 BB12

BB12 je offline (nepripojený) BB12

Ahojte poraďáci, ako je to pri príspevkoch na doplnkové dôchodkové sporenie? Zasiela poisťovňa doklad, alebo stačí potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, kde je uvedené zrazené príspevky na doplnkové sporenie? Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

BB12 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, ako je to pri príspevkoch na doplnkové dôchodkové sporenie? Zasiela poisťovňa doklad, alebo stačí potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, kde je uvedené zrazené príspevky na doplnkové sporenie? Ďakujem.
Aj DDS-ky posielajú potvrdenia. Ja už som dostal.
0 0
BB12 BB12

BB12 je offline (nepripojený) BB12

a ked mu to zrážal zamestnávateľ a DDS neposlala teda to znamená že nie sú splnené podmienky na uplatnenie nezd. položky? (ako pri životnom poistení) jedná sa mi hlavne o to či to môžem uplatniť kedže podľa potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti mu zamestnávateľ zrážal príspevky a kedže ukončil PP neviem či aj v nasl. období si bude on sám platiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať