Zavrieť

Porady

ako priznať, resp. uplatniť paušálne výdavky

Zmluvu o prenájme mám formulovanú nasledovne:
/Platby nájomného vo výške 11 000Sk (slovom: )a mesačné zálohy za plnenia spojené s užívaním bytu vrátane elektrickej energie, plynu a káblovej televízie vo výške 3 000Sk (slovom:............................)splatné zálohovo mesiac vopred, budú hradené .../
[SIZE=4]DP si podávam sama, len sa chcem spýtať, či doň uvádzam obe sumy spolu teda 14 000 a z toho si potom odrátam paušálne výdaje, alebo použijem len tých 11000 a z toho odpočítavam paušál
[/SIZE]
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Uvádzaš sumu 14.000,- Sk a z nej sa počítajú paušálne výdavky.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    ekopo Pozri príspevok
    "Priznávaš" len skutočne obdržané peniaze v danom období.
    Ekopo, ale ona obdrží mesačne 14000,- Sk.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    ekopo Pozri príspevok
    "Priznávaš" len skutočne obdržané peniaze.
    tak pre istotu, skutočne by som mala obdržať 14, ale nakoľko bolo potrebné zakúpiť nový gauč a bolo dohodnuté, že ho zakúpia nájomníci na splátky a o to nižšiu sumu som dostala na ruku, vlastne na účet. plus samozrejme z obdržanej sumy hradím všetky ostatné platby spojené s užívaním bytu. Ale asi to nemá žiaden vplyv, do príjmu uvediem tých 14 a odpočítam z toho paušál.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Určite to nemá vplyv na to. V skutočnosti dostávaš 14.000,- Sk a z toho počítaš paušál.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    mysimis Pozri príspevok
    Ekopo, ale ona obdrží mesačne 14000,- Sk.
    V zadaní nebolo písané , že obdrží, ale že zmluva je na ..xy.. Mohlo sa totiž stať, že nájomné nebolo včas zaplatené ......
    willma Pozri príspevok
    tak pre istotu, skutočne by som mala obdržať 14, ale nakoľko bolo potrebné zakúpiť nový gauč a bolo dohodnuté, že ho zakúpia nájomníci na splátky a o to nižšiu sumu som dostala na ruku, vlastne na účet. plus samozrejme z obdržanej sumy hradím všetky ostatné platby spojené s užívaním bytu. Ale asi to nemá žiaden vplyv, do príjmu uvediem tých 14 a odpočítam z toho paušál.
    V tomto prípade je potrebný zápočet.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    nájomníkov mám tentokrát fajn, platia ako je dohodnuté, a preboha aký zápočet, že ja som radšej hubu nedržala, veď moja otázka sú samé komplikácie

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    wilma, pred vyplnením DP si pozri vysvetlivku č. 8 uvedenú pod VI. odd. DP B a postupuj podľa toho. /uplatnenie 5-násobku živ.minima/.

    --------
    Veronika

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Zápočet - to je taký (aj) účtovnícky výraz a znamená to asi to, že partneri si vzájomne písomne vyrovnajú (vykompenzujú) svoje záväzky a pohľadávky. Výsledok je ten istý ako keby peniaze fyzicky prešli.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    veronikasad Pozri príspevok
    wilma, pred vyplnením DP si pozri vysvetlivku č. 8 uvedenú pod VI. odd. DP B a postupuj podľa toho. /uplatnenie 5-násobku živ.minima/.

    --------
    Veronika
    o tom 5-násobku viem, ďakujem

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    ekopo Pozri príspevok
    Zápočet - to je taký (aj) účtovnícky výraz a znamená to asi to, že partneri si vzájomne písomne vyrovnajú (vykompenzujú) svoje záväzky a pohľadávky. Výsledok je ten istý ako keby peniaze fyzicky prešli.
    No máme len ústnu dohodu , ale poctivo ju rešpektujeme. A nerobím žiadne účtovníctvo k tomu.

    anklar je offline (nepripojený) anklar

    Anklar anklar
    willma Pozri príspevok
    No máme len ústnu dohodu , ale poctivo ju rešpektujeme. A nerobím žiadne účtovníctvo k tomu.
    Ak je prenájom na báze per/pusa, žiadna zmluva, urobte si aspoň zápis o prenajímaní.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    anklar Pozri príspevok
    Ak je prenájom na báze per/pusa, žiadna zmluva, urobte si aspoň zápis o prenajímaní.
    nie trošku nesprávne si pochopila, zmluva o nájme je písomná, akurát per huba je dohoda o tom, že kúpia gauč na splátky a o to menej mi budú posielať.

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    Prosím Vás a keď žena na rd prenajíma byt novému nájomcoviza určitú sumu je v tom ee, ale starý nájomca predtým prerobil v tom byte veľa vecí ona mu to teraz paušálne spláca, ako si to môže ošetriť v nákladoch??? Napr mes. príjem 6000,- náklady ee 3000, no a cez účet posiela tomu starému nájomcovi 2500 Sk, zostáva jej reálne 500,- Sk Dá sa to nejako uplatniť???

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    holubička1 Pozri príspevok
    Prosím Vás a keď žena na rd prenajíma byt novému nájomcoviza určitú sumu je v tom ee, ale starý nájomca predtým prerobil v tom byte veľa vecí ona mu to teraz paušálne spláca, ako si to môže ošetriť v nákladoch??? Napr mes. príjem 6000,- náklady ee 3000, no a cez účet posiela tomu starému nájomcovi 2500 Sk, zostáva jej reálne 500,- Sk Dá sa to nejako uplatniť???
    Ak by chcela uplatňovať skutočné výdavky, musí ich preukázať - a musia by to byť výdavky zabezpečujúce príjem ...výdavky sa posudzujú v rámci zdaňovacieho obdobia, takže aj keby jej starý nájomca dal potvrdenky moc by jej to nepomohlo ak to bolo v predošlých rokoch. Skôr ma napadá iná vec - ona mala nepeňažný príjem, zvyšovala sa hodnota jej majetku ...

    Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

    Ľubomír
    Som SZČO, uplatňujem 60 % výdavky za remeselnú činnosť. Prenajímam byt: mám riadnu zmluvu a vediem si zápisy o nákladoch atď. Predpis rok: 24300 Sk, úhrada 41 400.- Sk, t.j zisk za rok 13200,- Sk. Preto, že nemám rpijem 24900- Sk musím dávať do DP?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    DP ako SZČO podať musíš, ale v tabuľke si nebudeš vypľňať príjmy z prenájmu.

    Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

    Ľubomír
    Jasné, ja DP robím,len ten prenájom mám tento rok prvý krátl, prečítal som množstvo rád ale, istota je istota.Vďaka.
    Len, aby ma DÚ nenaháňal robím a odkladám si evidenciu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.