Zavrieť

Porady

Kúpa-predaj cenných papierov a úrokový príjem zo zahraničia

Trochu to opíšem širšie, lebo naozaj sa priznám príjmami takéhoto charekteru som sa ešte nestretla a neviem čo s ními.
Klient prostredníctvom RM-systemu investuje individualne v cudzej mene do nákupu akcií, postupne z jedného fondu do druhého, teda: akcie kúpi neskôr predá, za časť financií zase kúpi-predá a to niekoľkokrát do roka. Pravidlne sa mu pripisujú úroky aj sa z nich zráža daň v cudzej mene /USD v USA/.

Ako to mám dať do DP - jedná sa o FO typ B.
- Kladný výsledok z týchto transakcií - je to príjem podľa §8 ods.1, písm e
teda tabuľka DP č.3 alebo sa to vôbec neuvádza v DP a zdaní sa to až keď
predá všetky akcie a výslednú sumu už ďalej neinvestuje - on trvá na tom, aby som ten kladný rozdiel uviedla do DP a zdanila. Ako mám postupovať?

- úrokový príjem a daň zrazená z úrokov v zahraničí? Toto sa uvedie kde?

Naozaj som z toho vedľa, nechcem mu ani menej ani viac narátať, prosím poradte to radšej tak "polopaticky" a potom aj §, čo mu dám do poznámok.
Ďakujem. Katka
Naposledy upravil VladoaKatka : 04.02.08 at 16:23 Dôvod: Doplnenie názvu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    VladoaKatka Pozri príspevok
    Trochu to opíšem širšie, lebo naozaj sa priznám príjmami takéhoto charekteru som sa ešte nestretla a neviem čo s ními.
    Klient prostredníctvom RM-systemu investuje individualne v cudzej mene do nákupu akcií, postupne z jedného fondu do druhého, teda: akcie kúpi neskôr predá, za časť financií zase kúpi-predá a to niekoľkokrát do roka. Pravidlne sa mu pripisujú úroky aj sa z nich zráža daň v cudzej mene /USD v USA/.
    Spočítaš všetky príjmy-úroky, po každej transakcii. Na veci nič nemení, že ich ihneď investoval. Úroky pripísane mal a ako píšeš, aj daň mu bola zrazená.
    Ako to mám dať do DP - jedná sa o FO typ B.
    - Kladný výsledok z týchto transakcií - je to príjem podľa §8 ods.1, písm e
    teda tabuľka DP č.3 alebo sa to vôbec neuvádza v DP a zdaní sa to až keď
    predá všetky akcie a výslednú sumu už ďalej neinvestuje - on trvá na tom, aby som ten kladný rozdiel uviedla do DP a zdanila. Ako mám postupovať?
    Usudzujem, že je to príjem podľa §7-Príjmy z kapitálového majetku.
    - úrokový príjem a daň zrazená z úrokov v zahraničí? Toto sa uvedie kde?
    Prepočítaš kurzom - ZoDP §31. Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a USA sa daň započítava, v DP typ B uvedieš na r.82 až 86. Najprv si však pozri v priloženej zmluve čl.11. Ja som zmluvu nečítala.
    Naozaj som z toho vedľa, nechcem mu ani menej ani viac narátať, prosím poradte to radšej tak "polopaticky" a potom aj §, čo mu dám do poznámok.
    Ďakujem. Katka
    Odpoveď v rámci citátu.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Už som sa pohľa ďalej. Spravila som pomocnú tabuľku, kde som prerátala v zmysle ZoDP §31 - teda celoročným kurzom výnosy, úroky aj daň.

    v tab.č.2 na riadku som uviedla výnosy+úroky
    a v riadku č.82 som uviedla túto istú sumu, teda som ju preniesla
    z riadku č.46
    do riadku č.83 som dala zaplatenú daň
    program prerátal aj % a do riadku mi dal celú sumu zaplatenej dane, ako daň uznaná na zápočet.

    Je to správne?

    vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

    vajda65
    ahojte mám podobný problém, klient nakupuje cez brokersku spoločnosť akcie ktoré potom predáva

    nákup som ocenil kurzom ecb k danému dnu, predaj detto

    ale teraz neviem či môžem toto odpočítať

    1.3Výnimky
    1.Výnosy z predaja cenných papierov t.j. dlhopisov, akcií, zmeniek sú oslobodené a nezdaňujú sa ak suma nepresiahne 5-násobok životného minima a to je :

    - za zdaňovacie obdobie 2008 hodnota 25 650 ,- Sk

    Platí to len v prípade, že klient nemal žiadne ďaľšie príjmy z iných príležitostných činností, príjmy z prenájmu, z prevodu opcií alebo z prevodu podielu na s.r.o., čo znamená, že oslobodenie platí, ak úhrn týchto príjmov nepresiahol uvedenú sumu 25 650,- Sk v roku 2008.


    Viete mi to niekto prosím ozrejmiť?

    Ide mi o to či takýto predaj a nákup patrí pod príjmy z prevodu cenných papierov, a je teda možné odpočítať 894,6 eur
    Naposledy upravil vajda65 : 08.03.10 at 17:35

    fides je offline (nepripojený) fides

    fides
    Prosím Vás o radu - potrebujem uviesť do daňového priznania príjmy a výdavky pri predaji cenných papierov, ale nie som si istá, či to robím dobre. Viem, že ide o § 8 ods. 1, písm. e, takže do príslušného riadka DP uvediem príjmy v celkovej výške predaja cenných papierov? V rozpise je to uvedené ako objem v mene obchodu (vrátane poplatkov a AÚV). Ako výdaje uvediem sumu všetkých kupovaných cenných papierov?
    Alebo tam uvediem sumy zo stĺpca Zisk/Strata??? Ide o zisk alebo stratu pri predaji CP a nie o celkový nákup a predaj.
    Viem, že to vyzerá zložito, ale chcem to mať na 100 % dobre, tak si to radšej overujem. Na DÚ ma vybavili jednou vetou, čiže to nechali na mňa.
    Ďakujem za pomoc

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    Podľa toho ako sa bude vyplňovať DP. Ak je možné využiť aj oslobodenie vo výške 500 €, tak sa vypočíta príjem – výdaj – oslobodenie a výsledná suma sa zapíše do DP do kolonky príjmy. Ak sa už oslobodenie vyčerpalo inde zapisujú sa zvlášť príjmy a zvlášť výdaje.


    Príjem - predajná cena CP x počet ks
    Výdaj - poplatok za predaj, poplatok za nákup, kúpna cena CP x počet ks
    Príjmy a výdaje sa spočítajú v úhrne za celý rok.
    Ak sa dá spoľahnúť, že výpis od brokera je správny tak teoreticky by mohlo stačiť od zisku odpočítať 500€ /ak sa dá využiť/ a výsledok zapísať do DP.

    P.S. neviem čo je AÚV

    Kúpa-predaj cenných papierov a úrokový príjem zo zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.