Zavrieť

Porady

Kedy vyrubat ovocne stromy?

Zdravim!

V zahrade kde ma stat novy dom je par ovocnych stromov. Kedy je vhodny cas na ich vyrubanie?

Zda sa mi, ze aj teraz (februar), kym nie su zakvitnute. Otazka je, ze ci sa zriect urody. Kopat zaklady by sme mali v septembri.

dik za info!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Nezabudnúť na povolenie výrubu tých stromov.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    mlaco Pozri príspevok
    Zdravim!

    V zahrade kde ma stat novy dom je par ovocnych stromov. Kedy je vhodny cas na ich vyrubanie?

    Zda sa mi, ze aj teraz (februar), kym nie su zakvitnute. Otazka je, ze ci sa zriect urody. Kopat zaklady by sme mali v septembri.

    dik za info!
    Stromy sa majú vyrúbavať v čase vegetatívneho pokoja. Je najvyšší čas, lebo v tomto počasí budú čo nevidieť rašiť.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Na ovocné stromy nie je potrebné pýtať povolenie na výrub, ale zákon hovorí, že si povinný výrub nahradiť inými stromami. Vyrúbať môžeš do 30. apríla.

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    wagner Pozri príspevok
    Na ovocné stromy nie je potrebné pýtať povolenie na výrub, ale zákon hovorí, že si povinný výrub nahradiť inými stromami. Vyrúbať môžeš do 30. apríla.
    Ten 30. april je nejaky legislativny termin?

    Uhh, nahradit inymi stromami toto si neviem v praxi predstavit.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    V zakone je že v čase vegetačného pokoja, termín nespomínam. že by tam bol, ale je to to isté... Náhradnú výsadbu mi prikázali vtedy, keď sa jednalo o výrub cez povolenie, staré smreky a pod. . Ovocné stromy bez povolenia by nemal byť problém.

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    wagner Pozri príspevok
    Na ovocné stromy nie je potrebné pýtať povolenie na výrub, ale zákon hovorí, že si povinný výrub nahradiť inými stromami. Vyrúbať môžeš do 30. apríla.
    Pokiaľ ma vedomosti neklamú - potrebujš povolenie na výrub aj ovocných stromov. Jedniné, čo ti umožní vyhnúť sa tejto povinnosti je - ak obvod kmeňa vo výške 120 cm nad zemou nepresiahne 40 cm.

    Súhlasím však s výrokom o výrube v mimovegetačnom období t.j. (myslím) od 31 okt. do 30.apr.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Aby sme nebádali, pripájam výpis z legislatívy. Aby to nebolo vytrhnuté z kontextu, treba si pozrieť aj uvedený zákon a vyhlášku.

    Zákon o ochrane prírody a krajiny (v znení č. 525/2003 Z. z.[/U], [/B][/B]205/2004 Z. z., 364/2004 Z. z., 587/2004 Z. z., 15/2005 Z. z., 479/2005 Z. z., 24/2006 Z. z., 359/2007 Z. z., 454/2007 Z. z.)
    § 47 - časť
    4) Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje
    a) na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a krovité porasty s výmerou do 10 m2 alebo
    b) pri obnove produkčných ovocných drevín, ak sa výsadba nových ovocných drevín uskutoční do šiestich mesiacov odo dňa výrubu, alebo
    c) pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka, alebo značnej škody na majetku, alebo
    d) ak oprávnenie alebo povinnosť výrubu vyplýva z osobitných predpisov, alebo
    e) na územiach so štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, kde je výrub drevín zakázaný, alebo
    f) ak je výrub preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny a ak výrub vykonáva alebo obstaráva organizácia ochrany prírody, alebo
    g) na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v súkromných záhradách a záhradkárskych osadách.

    Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
    (v znení č. 492/2006 Z. z., 638/2007 Z. z.)
    § 17 - časť
    Podrobnosti o ochrane, ošetrovaní a udržiavaní drevín, o podmienkach na vydávanie súhlasu na výrub drevín a o vyznačovaní drevín
    určených na výrub
    (k § 47 ods. 10 zákona)
    (9) Za súkromné záhrady a záhradkárske osady sa považujú pozemky využívané ako záhrady,8b) ak nie sú územným plánom obce,
    územným plánom zóny alebo územným rozhodnutím určené na zastavanie.
    (12) Pri vydávaní súhlasu na výrub dreviny orgán ochrany prírody prihliada na
    a) druh a zdravotný stav dreviny,
    b) funkciu a význam dreviny pre životné prostredie,
    c) to, aby sa výrub dreviny uskutočnil najmä v období vegetačného pokoja, (na inom mieste sú uvedené datumy vegetačného obdobia: od 1. apríla do 30. Septembra)
    d) podmienky ochrany ustanovené vykonávacími predpismi vydanými na základe zákona.
    (13) Odôvodneným prípadom na vydanie súhlasu na výrub dreviny je najmä preukázanie
    a) zlého zdravotného stavu dreviny, z ktorého hľadiska má drevina malú pravdepodobnosť prežitia,
    b) nevhodných hygienických podmienok v bytových a nebytových priestoroch alebo
    c) narušenia stability stavby koreňovým systémom dreviny.

    Tak ahojte, idem rúbať aj ja! (tentokrát bez povolenia)
    Naposledy upravil petmar : 04.02.08 at 20:53

    phs je offline (nepripojený) phs

    phs
    Zdravím všetkých "drevorubačov". Ja by som chcel vyrúbať topole, ako naviate stromy, mi pri budove svojimi koreňmi nadvihli aj betónový chodník pri budove.
    Je treba povolenie na ich výrub, resp. platia tie isté podmienky, ako ste tu už viacerí uviedli v príspevkoch (zákony+vyhláška), pretože mi môžu narušiť aj statiku budovy?!
    Ďakujem vopred, Kámo.

    Kedy vyrubat ovocne stromy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.