Zavrieť

Porady

kedy strihat stromy?

Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Usporiadat
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Sharon Pozri príspevok
Ako to mám ostrihať? Strihať vôbec?
Mama mi doniesla mladý stromček - nektarinky na podpníku. Je to nejaká menšia odroda, vraj narastie do výšky cca 2 metre. Zasadili sme a teraz neviem, ako ho mám ostrihať a či vôbec. Má 7 vetvičiek dlhých 12-14 cm a z dvoch ešte vyrastajú také menšie asi 7 cm dlhé. Sú tak rovnomerne ďaleko od seba no nevytvárajú kruhovú korunku, ale sú akoby na priamke. A vyrastajú z toho podpníka tak zboku do šikma.
Jablone už strihám rutinne, naučila som sa z kníh, niečo mi poradil sused (žiaľ už nežije) a na niečo som prišla sama pozorovaním, ako rastú a samozrejme aj vlastnými chybami. Aj zopár mladých stromkov som už strihala a rastú a rodia pekne. Ale táto nektarinka má taký "divný" tvar, mama mi ju kupovala a hovorila, že všetky boli také podobné. Má aj strašne veľa púčikov nahusto vedľa seba, len neviem naisto či sú kvetné alebo listové. Niekde som čítala, že listové púčiky sú pretiahnutého tvaru a kvetné do guľata. Tie na našej nektarinke sú skôr guľaté.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
My sme na jar min. roku sadili nektarinku a tento rok aj zakvitla, riadne sme ju ostrihali aj tento rok- keď bolo jej obdobie, aby sa začala tvoriť korunka a uvidíme.
Nie je zlé kupovať Záhradkára, je tam aspoň aký taký kalendár čo kedy robiť a tiež sa tam nájde pár vecí ako strihať a rovnako Celoročnú ochranu záhradných plodín- kvôli postrekom.
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Záhradkára som odoberala, ale pred pár rokmi som predplatné zrušila. Staré čísla mám a stále je v nich čo čítať. K tej chemickej ochrane rastlín si sťahujem vždy aktuálnu signalizačnú správu zo stránky www.abczahradkar.sk, je tam aj Kalendár prác čo v ktorom mesiaci robiť a na stránke www.sieberz.sk je tiež Rastlinný kalendár a okrem toho Tipy do záhrady od profesionálov.
0 0
ppaalloo ppaalloo

ppaalloo je offline (nepripojený) ppaalloo

Sharon vďaka za uvedenie www stránok,sú OK.
0 0
letula letula

letula je offline (nepripojený) letula

tina1 Pozri príspevok
Pokial mas nove mlade ovocne stromy, mozes zacat strihat jadroviny. Zalezi od tohoho co pestujes aky mas podpnik, 1. rok robis vychovny rez stromcekov. Pokial chces pestovat stihle vreteno - terminal skratis na 50-60 cm a vsetky konkurencne vyhonky odstranis. Striekat budes az tesne pred pucanim dvojzlozkovym postrekom proti skodcom a chorobam
Strihanie jadrovin mas cas az po odkvitnuti, pretoze su nachylne na mraz, ale broskyne mozes uz teraz striekat proti kuceravitosti.
Ach jaj ,broskyňa má dosť kučer.listovnapriek tomu,že som ich striekala asi v marci.Mám ich obrať,alebo to bude aj tak pokačovať?Teraz kedy strihať?Má asi 5 rokov.
0 0
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

Chcela by som sa spýtať či môžem teraz strihať višňu má veľa suchých a lohýk konárikov. Dom sme kúpili pred 2 rokmi a ešte som ju nstrihala a neviem kedy bola naposledy strihaná.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Teraz ešte nie, lebo mrzne. Počkaj, pokým teplota nebude dlhšiu dobu okolo 10st. Zrež najmä poškodené a suché konáre.Dôkladnejší rez nechaj po zbere.
Presvetľovací rez robíme po zbere, čo je zväčša v auguste. Ak tento čas premeškáme, môžeme prerezávanie ešte odložiť na predjarie. Keby sme však strom neprerezávali vôbec, postupne by sa znižovala úroda i kvalita plodov a strom by bol náchylnejší k monilióze.

Pri reze postupujeme tak, že dlhé výhonky skrátime asi o tretinu, aby pod miestom rezu zostala odbočujúca vetvička. Súčasne odstraňujeme aj konkurenčné výhonky alebo vetvičky, ktoré nadmerne prevyšujú korunu. Riadime sa pravidlom, že ponechávame skôr vodorovne rastúce výhonky, zatiaľ čo vetvičky tiahnúce sa kolmo nahor odstraňujeme. Pravidelne tiež odrezávame dlhé a pokrútené vetvy vyrážajúce uprostred koruny. Pri rezaní nenechávame na vetvách žiadne pahýle, rany po reze uhladíme a natrieme štepárskym voskom.
0 0
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

Dakujem za radu ,dnes kedže bolo pekne a svietilo slniečko som ostrihala takmer všetky suché halúzky - ostali mi tam tie čo sú na vrchole stromu a nemám taký veľký rebrík ale to vyriešim ked si ho kúpim. Hned vyzerá ten strom lepšie. ešte by som chcela poradiť kedy striekať - mám višňu ,marhulu, maldé broskyne a jablone. Čítala som že minulý o tomto čase už mali všetci postriekané ako je to tento rok?? Kedy bude vhodný čas?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Hrdzoska Pozri príspevok
Dakujem za radu ,dnes kedže bolo pekne a svietilo slniečko som ostrihala takmer všetky suché halúzky - ostali mi tam tie čo sú na vrchole stromu a nemám taký veľký rebrík ale to vyriešim ked si ho kúpim. Hned vyzerá ten strom lepšie. ešte by som chcela poradiť kedy striekať - mám višňu ,marhulu, maldé broskyne a jablone. Čítala som že minulý o tomto čase už mali všetci postriekané ako je to tento rok?? Kedy bude vhodný čas?
Predjarný postrek robíme zjari, ak sa teplota pohybuje okolo 15 st., čo najskôr po vypučaní napr. Sulkou, alebo nejakým olejnatým prípravkom.
Čím je teplejšie, tým jednotlivé štádia škodcov intenzívnejšie dýchajú a o to výraznejšie sa prejaví ničivý účinok insekticídu s olejom. Predjarný postrek má byť výdatný a dôkladný, preto by sme ho mali urobiť za bezvetria.Ďaľší postrek sa robí pred kvitnutím.(ked rašia kvety)
Kalendára sa je ťažko držať, lebo zima je vždy iná.
Drž sa toho pučania lístkov.Príroda Ti sama napovedá,ktoré skôr a ktoré stačia neskôr.
Počas roka je dobré sledovať signalizačnú správu, kde informujú podľa jednotlivých regiónov,čo a čím odporúčajú postrekovať.
1 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
teraz sa čo najskôr treba pripraviť na postrek nektariniek a broskýň zároveň môžete postriekať aj ruže . je to proti kučeravosti- robí sa najneskôr v štádiu nalievania púčikov, malo by sa urobiť bez ohľadu na počasie, ale teplota by mala byť nad 7 stupňov.- meďnaté prípravky napr. Kuprikol, event Sulka- sírnatý prípr.
Jablone idú na rad až keď majú "uško" .
Naposledy upravil Bionda : 02.03.09 at 16:54
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Ešte teraz v marci nezabudnite na postrek predjarný ríbezlí, egrešov, proti prezimujúcim škodcom
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Z rezom stromov sa netreba ponáhľať. Stačí až keď už začnú byť jasne vidieť zväčšené kvetné púčiky, je to lepšie najmä pre amatérov, pretože vtedy už každý rozozná kde bude kvet...
Zároveň odporúčam "kaderníkom" ktorý strihajú všetky letorasty bez rozdielu "na ježka" - na 3 púčiky a nezabudnú skrátiť úplne všetky, aby to nepreháňali, pretože potom sa nemôžu čudovať, že úroda bude slabá, zato hodne dreva narastie a bude s čím kúriť!
Ak ale vám ide aj o ovocie nechajte niektoré slabšie letorasty aspoň nezostrihnuté, aby mal na čom v budúcnosti strom na čom kvitnúť. Najmä šikmo a horizontálne rastúce konáriky sú cenné, ak je takých málo, tak jednoducho niektorý vyviažte - ohnite smerom nadol...
0 0
anitram anitram

anitram je offline (nepripojený) anitram

poprosimniekovo ,ako a kedy strihat kivi? sused hovori ako hrozno, ale ja nieviem ani ako sa hrozno striha. Kivi to je divocina, z kazdeho ocka ide haluza. dakujem
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

To ako rýchlokurz strihania viniča a kiwi?
Budem naozaj čo najstručnejší. Žiaľ takýáto stručnosť znamená, že vynechám niektoré podrobnosti, ak by mal niekto námietky či pripomienky.

1. Stále máme na pamäti že tieto naše milé obľúbené popínavky rodia na výhonoch z minulého roka, ktoré vyrastajú z 2 ročného dreva. Teda nesmieme ostrihať všetko minuloročné drevo ak chceme mať úrodu.

2. Každý krík je dymenzovaný na určitý počet výhonov. Spočítame minuločočné výhony aspoň orientačne. Nám nejde teraz aby bolo málo dlhých ale viacej kratších výhonov, pretože tak je lepšia úroda a chceme pestovať ovocie nie drevo. Keď by sme ostrihali málo, krík sa vysilý a navyše nevyženie zo všetkých očiek. Ak veľa, vyženie zo všetkých očiek, ale zbytočne bujné a dlhé šľahúne.

3. Keď vieme koľko očiek ponechávame, určíma na ktorých výhonoch to bude a ostatné odstránime. Na niekoľkých výhonoch ponecháme len po 2-3 očká to sú čapíky, na ostatných ktoré sme vybrali ponecháme maximálne do 10 očiek v závislosti od odrody. Ponechávame stredne bujne rastúce výhony. Striháme tak aby si ponechané vetvičky nezavadzali a ohýbame ich smerom nadol. Ak ťaháme na pergolu a máme už naťahané dlhé dvojročné a staršie prúty ktoré majú obrast mladých konárikov, tieto striháme na kračie všetky zvičajne na 2 očká.

Na strihanie živých stromkov treba cit a vicročný pozorovací talent, kedy sledujeme ako reagoval strom či krík na náš zásah a podľa toho korigujeme a usmerňujeme jeho rast podľa našich predstáv a jeho možností.
Je to rozhovor medzi človekom a stromom. Otázka znie keď ťa takto ostrihám, čo urobíš? odpoveď sa dočkáme až v lete a na jeseň.
Strihať sa dá naučiť len praxou, treba mať ale dobrého učiteľa, pretože ak strihať zle, tak radšej nestrihať vôbec, častokrát.
0 0
mamcamoja mamcamoja

mamcamoja je offline (nepripojený) mamcamoja

beba13 Pozri príspevok
Broskyne sa možu striekať pri teplote 7-10 °C, marhule strihám po obratí plodov, čerešne, višne v auguste, ríbezle na jesen ak nestíham stačí na jar nechávam 5 parutiek starších a 5 mladých alebo 3 a 3
ja strihám májové čerešne hneď pri oberaní.aspoň pozberám aj tie na konci konára,ale samozrejme len skracujem.každý rok mám dosť čerešní.skúste.
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

takze ja mam asi 20 rocnu ceresnu a uz ju nestriham vobec :Je to strom mojich deti.Na nej sa naucili splhat sa na strom a kazdy ma svoje miesto kde chodi na ceresne .Je pravda ze ani neviem jej nazov lebo som raz u jednej babky jedol a ceresne a zistil som ze su uuuuzasne a tak som za zelena prevrubloval jednu haluzku .je tomu asi 20 a mozno aj viac rokov.Tento tyzden bolo na nej hadam aj desat deti z ulice.Su to super chrupky.AJ som do nej dal este nejaku Karesovku aj Kordiu ale len pre lepsie opelenie ,hoci to vobec nebolo treba ,skor zo zvedavosti ci budu lepsie ako ta moja bez nazvu .Jej matersky strom uz padol za vlast ale urcite by mal sto rokov. Ceresne vobec nestriekam a ani nestriham , hoci je pravda ze asi najviac starostlivosti treba venovat stromceku pri zakladani korunky a v prvych rokoch.Potom je to uz vec prirody.Ja mam rad stromy na semenacoch ,cize cim vacsie ,tym lepsie...ale s predchadzajucim clankom sa stotoznujem.........
0 0
avv avv

avv je offline (nepripojený) avv

Ja by som chcel napísať k tomu pestovaniu broskýň vo vyšších polohách: videl som raz v jednom dokumente, ako niekto pestoval čerešne v aplách vo výške vyše 1000 mnm: zasadil ju pred južnú skalu a pod ňou urobil jazierko. To jazierko odrážalo teplo na skalu a tá zas udržiavala teplo po západe slnka. Úrodu vraj mal.
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Skala, alebo aj stena domu či múrik má schopnosť absorbovať teplo a možno pozorovať aj v našich podmienkach kladný vplyv najmä pri pestovaní chúlostivejších druhov ako sú figy, či Hurmi Kaki. Väčšia nádrž s vodou tiež prijíma teplo a potom zas keď je zima a zamŕza tak ho odovzdáva. Dá sa to dobre využiť najmä v skleníku kde cez deň ochladzuje a v noci zohrieva.
0 0
Robert Lihani Robert Lihani

Robert Lihani je offline (nepripojený) Robert Lihani

dobry vecer, kostkove stromy(ceresna,broskyna,slivky...)stryhajte po zbere plodov(ceresnu pred zimou lebo potom ma hustu miazgu) nerobte hladky strych ale nechavajte 3-4cm konceky
jablone mozte celu zimu az pokial nepucia,potom uz nie alebo robi sa aj letny stryh ale az od konca juna vtedy je nizsia reakcia stromu,ale najdite si niekoho aby vam aspon raz ukazal ako stryhat aby ste si nepokazili stromy
vela stastia
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Dobrý deň, chcem sa spytať, prečo nám na jabloniach rastú nové konáriky tak, že spočiatku rastú priamo a potom sa skrútia a rastú úplne opačným smerom. Stretli ste sa s tým?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať