Zavrieť

Porady

kedy strihat stromy?

Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Usporiadat
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

@gardenia, nemaj boj, nie si sama s tým problémom strihania, dúfam, že môj muž nechodí na poradu a nebude to čítať. My máme staré stromy, ale aj celkom nové trojročné. Keď som ich zohnala, tak všetko pozastrihoval a dokonca aj nektarinku, ktorá mala krásnu korunku nahodenú a na kmeni žiaden puk na vyrašenie konára, tak už bola ošetrená v záhradníctve a on jej odstrihol tú krásnu korunku, akože ju skrátil a tak vysichala, ale našťastie vyhnala nový kmienok zospodu, je to ešte nad miestom očkovania, takže by mohlo byť dobre. Len je stále teda v začiatku a už mohla rodiť. Tento rok ani nezakvitla. Ja by som si zavolala odborníka na strihanie a ošetrovanie, ale moja polovica by sa asi urazila a na tak dlho neodíde aby sa to mohlo urobiť v jeho neprítomnosti a pochválim sa, že je to moja práca. Ja sa ale priznám nerozumiem tomu, čo sa myslí nad očkom, pod očkom, na tri očká a pod. Či je to myslené od koreňa, či od konca konárika??? Ako rozlíšiť, plodné konáre a neplodné. Ono by to ozaj chcelo skúseného na začiatok.Napr. ako je to pri hrozne??? Mám dosť literatúry a aj na internete sa dá toho veľa najsť, ale som z toho blbá. Možno ak budem prinútená tak to pochopím, ale mali sme takú tichú dohodu, že aspoň toto by malo byť náplňou môjho mangela.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Aj by som sa manželov zastal, ale keď pozerám po záhradách ako sú stromy najčastejšie ostrihané tak nemôžem.
Strihanie stromov naozaj nie je ženská práca. Ženy sú často citlivé stvorenia a je im každého konárika ľúto. Muži zas to preženú často na opačnú stranu a odstrihnú aj to čo by nemali.
Uvedomujem si však, že sa pohybujem na vratkej pôde. Práve som skritizoval mužov i ženy! Tak sú na mňa naratí úplne všetci okrem nevyhranených trancexuálov!
Ľahko sa kritizuje. Tak ako aj rastlinka kúpená u mňa môže vyhynúť, tak aj najlepšie ostrihaný strom môže aj vyschnúť, najmä keď bol čerstvo presadený a bola to nektarinka.
Máme tendenciu hladať stále vinníka. Už počujem nejakú svoju ukrivdenú nahnevanú zákazníčku - "Tak ty odmieteš svoju vinu že to vyhynulo a to chceš povedať, že som sa o to nestarala ako treba? Len málo kto si prizná svoju vinu a to aj vtedy ak ju má a neprizná si to ani sám pred sebou. Čo potom ale ak tú vinu nemá ani jedna ani druhá strana! Proste v určitom percente sa niečo nepodarí. Ja keď štepím niektoré problematické dreviny a mám len 50% ujateľnosť a som spokojný. Iste treba hľadať chybu prečo sa tých 50% neujalo, ale všetko z mierou ak by som hľadal stále chyby. Zaťažovalo by ma to a deprimovalo. Radšej myslime pozitívne.
Je to akoby sme vyčítali matke že porodila postihnuté dieťa. Čia je to vina? Stretol som sa s tým, že došlo k rozvodu, pretože manžel jej to vyčítal! Druhá vec že by sa zrejme rozviedli ak nie pre to tak pre niečo iné... Rozvodovosť je proste veľká na rozdiel od tolerancie.
V skutočnosti je veľa možností prečo sa dieťa nenarodí "zdravé a v poriadku". Nemusí byť na vine ani matka ani otec ani doktor a doknca nečakane ani svokra a sused. Jednoducho sa v prírode všetko nepodarí a treba sa s tým zmieriť! Skôr než začneme vyčítať pouvažujme či je naozaj na 100% na vine ten vinník ktorého sme si vybrali že bude vinníkom. Lebo nielen trafená hus zagága! Prezuncia neviny - myslím že tak sa to povie.
Minulý rok mi nedalo a kúpil som si 2 broskyne, ktoré mali byť odolnejšie proti kučeravosti. Teda nie že by som tomu veril. Práve preto. Chcel som to otestovať najprv na vlastnej koži. Predstavte si aké boli odolné ani jeden jediný kučeravý lístok. Horšie je, že ani nekučeravý! Proste vyschli.
Keď som to povedal známemu uvedomil som si že už automaticky spolu hladáme viníka. A kde si to kupoval? Už tým, že som to povedal kde som to kúpil som vlastne niekoho obvinil. Otázka je, že dotyčný to asi zas len niekde kúpil. Priateľ mi hovorí: Broskyne sa majú sadiť na jar! To je pravda ale len v prípade, že sú na jar vykopávané. Ak majú byť Vyorané na jeseň potom v zime len prihrnuté pilinami na mraze, tak to je lepšie ich kúpiť na jeseň. Preskladovávať ich niekde v pivnici! Proste ich už radšej zakopať. Povie: Vlastne na jar by si nekúpil, veď už teraz majú vypredané a polieval si? Načo hľadať vinníka. Iste človeka to naštve zaplatí... a vyschne! Najradšej by niekomu rozbyl papulu!
Je to ako v tej Papui Novej Guinei. Tam sa vždy hľadá vinník. A nie je to sranda - nerozbíjajú na Papui papule! Tam sa rovno mačetou odtne hlava!
U nás môže niekto zomrieť napríklad na infarkt. Ale nemôže niekto zomrieť na sekeru. To sa skúma ako sa do neho tá sekera dostala! Niekto môže zomrieť na nmásledky inkfartu niekto na následky prepusteného mafiana napríklad. Sekeru som vynechal, asi som ju zabudol niekde zaťatú... ale bol to zámer, veď ktorá pištol striela už dnes sekerky?
Na papui veria že človek nielenže nemôže zomrieť len tak z ničoho nič na sekeru ale ani inkfart sa na Papui nezomiera len tak. Niekto mu musel ten inkfart privodiť! Čierna mágia? Kto ho začaroval? Suseda bosorka?
U nás že sme civilizovaný tak už neupalujeme bosorky! Iba cigarety.
Je to logické. Dávame to za vinu cigaretám napríklad. A rituálne ich zopár na výstrahu upálime. Ale napriek tomu že zabijú veľa ľudí nezavreme ich všetky na doživotie. Iba to na ne napíšemé - pozor škodí! Zaujímavé a ľudia sa takto neoznačujú! Ale označujú hovorí sa im politici!
Takže nielen Slováci hľadajú vinníka. Viník sa proste vždy najde. Treba rýchlo niekoho označiť aby to neostalo na mne! Ešte že nie sme na Papui! Veru málo kto sa tam dožije 40. To už je starý dedo. Musel byť v kolektíve veľmi oblúbený, že ho nikto neoznačil. To zas u nás aj všetci vieme že na vine sú tí pri moci a zvolíme ich veselo zas!
Všetci sme pritom odsúdený! V prípade sekery asi fakt treba hľadať vinníka. V prípade rakoviny to ale sused asi nebude. Stačí sledovať správy koľko ľudí zomrie násilným spôsobom a stále má kto pozerať tú telku!
Vychádza mi to tak, že v reálnom živote bude asi oveľa menej tych vrážd ako v televízii a to buďme radi! Lebo v Papui je to presne naopak! Málo kto tam má televízor a tak si tie vraždy musia prežiť v realite!
Veru nie je jedno na ktorej strane pištole stojíte!
Tiež neviem kedy prestať!
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

ela77 Pozri príspevok
@gardenia, nemaj boj, nie si sama s tým problémom strihania, dúfam, že môj muž nechodí na poradu a nebude to čítať. My máme staré stromy, ale aj celkom nové trojročné. Keď som ich zohnala, tak všetko pozastrihoval a dokonca aj nektarinku, ktorá mala krásnu korunku nahodenú a na kmeni žiaden puk na vyrašenie konára, tak už bola ošetrená v záhradníctve a on jej odstrihol tú krásnu korunku, akože ju skrátil a tak vysichala, ale našťastie vyhnala nový kmienok zospodu, je to ešte nad miestom očkovania, takže by mohlo byť dobre. Len je stále teda v začiatku a už mohla rodiť. Tento rok ani nezakvitla. Ja by som si zavolala odborníka na strihanie a ošetrovanie, ale moja polovica by sa asi urazila a na tak dlho neodíde aby sa to mohlo urobiť v jeho neprítomnosti a pochválim sa, že je to moja práca. Ja sa ale priznám nerozumiem tomu, čo sa myslí nad očkom, pod očkom, na tri očká a pod. Či je to myslené od koreňa, či od konca konárika??? Ako rozlíšiť, plodné konáre a neplodné. Ono by to ozaj chcelo skúseného na začiatok.Napr. ako je to pri hrozne??? Mám dosť literatúry a aj na internete sa dá toho veľa najsť, ale som z toho blbá. Možno ak budem prinútená tak to pochopím, ale mali sme takú tichú dohodu, že aspoň toto by malo byť náplňou môjho mangela.
Pri hrozne je to v podstate takto: Ked sa pozries teraz na ker viacrocneho vinica, tak vidis drevo rôzneho veku.
jednorocne - to co vyrastlo tento rok
dvojrocne - to co vyrastlo minuly rok
starsie - to co narastlo 3 a viac rokov dozadu.
Za normalnych okolnosti, vyrastu na buduci rokv jari, plodne letorasty z jednorocneho dreva (s toho co vyrastlo tento rok), ktore vyrasta z dvojrocneho dreva.
Ked nechas jednorocne drevo, ktore vyrasta rovno zo stareho dreva, tak to drevo zarodi spravidla malo alebo vôbec. (no letorasty co z neho vyrastu uz budu o rok plodne.
Neviem ci som ti to dobre vysvetlil, no rez vinica je dost specificky a je fajn ked ti to prvy krat ukaze niekto skuseny (napr. nejaky vinohradnik). Pripadne pozri nejake clanky alebo videa na internete, no tie su zvycajne pre laika tiez dost nezrozumitelne napisane.
Pozri napr. tu: http://www.youtube.com/user/oneacrew.../1/v8GKPJUFEDY
1 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Neviem ci rozumies po anglicky, ak nie tak skus pozriet este tu : http://loskutak.nova.cz/clanek/okras...evy-vinne.html . No tie videa treba brat len orientacne, lebo inak sa reze vo vinici, a inak ked mame pri dome zopar hlav. Prajem pekny den.
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Si zlatý, že sa tak snažíš, ale tá pani asi naozaj strihať nebude. Ak sa mýlim nech ma ela77 opravý.
Pri strihaní v prvom rade musí človek vedieť čo vlastne chce dosiahnuť tým rezom a poznáš to:
Žena večšinou nevie celkom presne čo chce ale neprestane pokiaľ to nedostane...
To bol len ftip. Treba predstavivosť aby si človek vedel uvedomiť ako bude krík reagovať na konkrétny zásah...
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Si zlatý, že sa tak snažíš, ale tá pani asi naozaj strihať nebude.
Hm, tak potom som to blbo pochopil. Necital som ostatne posty, iba jej.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

no chlapci zlatí, písala som, že keď budem veľmi prinútená tak budem musieť, lebo moja polovica, buď má čas, alebo narobí väčšiu paseku ako ja. Musím ho poslať z domu preč a zavolať si odborníka, no ale pre jeho ješitnosť mi to potom zostane na stálo, lebo on bude urazený.Ale pochopili ste to obaja dobre, každý po svojom, to aby vám nebolo ľúto. prajem pekný deň
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

No a zasa sme zbytočne mleli pántami pre zmenu obaja. No povedz načo to píšeme? Ona z nadhladu aby nám nebolo ľúto nás ako dvoch soplošov aby nám nebolo ľúto bohorovne nechá žiť a sprví si po svojom. To sú tie ženy! Mal by si to prečítať tan jej.
Mali by sme sa pablito naučiť čítať medzi riadkami ale medzi čím máme čítať, kaď už ani riadky nie sú?
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

teraz pre zmenu iná žena chlapci - čítam Vás už dlho a borím sa už tiež dlho: k veci-
chalupa - Trávnica-Podhájska, cca 15 nových stromčekov mix-kôstkoviny, jadroviny zasadené pred 4-3 rokmi (Čierna Voda), študujem, aj strihám, myslela som si, že som učenlivá, navyše som vyrástla na sedliackom dvore, ale v túto jeseň som kapitulovala, po nejakých pár stromkoch - mne to strihanie jednoducho nejde do hlavy - tie jednoročné letorasty, napr. na čerešni, alebo marhuli to je hotový baobab, cez víkend nafotím, minulý som zabudla, resp. nestihla. Poradíte?
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Som rada, že som nezostala sama a možno sa priučím. Ja mám kopu literatúry, kde sú názorné príklady a aj na internete sa dá najsť, ale i tak mám z toho mišung, tak to využijem ak sa niekto ešte prihlási a dá radu tebe. Iné je to pri kôstkovinách, iné pri jadrovinách, iné je hrozno tam som úplne mimo, hlavne keď je ešte len dvojročné, alebo dokonca jednoročné, ale nevadí. Budeme hviezdy odborníčky.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Pre Košičanov odporúčam firmu ABC zahradkár , zobrali odo mňa za dve marhule , pol hodinová práca dvaja ľudia 6 EUR. Aj po sebe poupratovali.
1 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

Pre samoukov odporúčam TÚTO knihu, keď do nej moja manželka pozrela, povedala že podľa nej by ostrihala stromy aj ona. Je tam veľa detailných obrázkov od výsadby až po staré stromy.
1 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Mazanova: ... mne to strihanie jednoducho nejde do hlavy - tie jednoročné letorasty, napr. na čerešni, alebo marhuli to je hotový baobab, cez víkend nafotím, minulý som zabudla, resp. nestihla. Poradíte?

...možno ti to pomôže....ja tiež rada strihám, striekam... pritom manžel sa tomu možno viac rozumie, ale je to moja záľuba..

http://www.ovocinarstvo.gardenservic...soby-rezu.html
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Treba sa vzdelávať. To ano. Ale žiadna kniha nenahradí praktické skúsenosti ktoré každý môže získať len tak, že bude stromy strihať a zamýšľať sa nad tým ako a prečo na jeho rez reagujú práve takto...
Nebojte sa toho neexistuje iba jeden jediný správny rez.
Je to ako s kuchárskou knihou. Čítate si krásne recepty a keď niekto ide podľa receptu aj tak mu to prihorí. Ale bez receptu to nejde. Dobrý guláš môže byť ale rôzny...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

poprosím aj já o radu....kamarát mi doniesol hrušku, čo mu na balkone vyschla, mne sa v záhrade ujala a narástli jej listy...kúpil ju v starkl, sú to 2 odrody na 1 kmeni, teraz vysoké cca 120 cmbaz bočných konárikov....kedy a ako ju mám strihať ? nekupoval si ju niekdo v starkli tiež? aké su to odrody?, kamarát mi to nevedel povedať..
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...je to pravdepodobne Hruška -Duett. Jedna je Clappova-šťavnatá so sladkou,mierne korenistou dužinou.
Druhá je Williamsova, veľmi šťavnatá, sladkokyslá a jemná.

..ešte predtým, než sa mi bude niekto vysmievať nemám to z vlastnej hlavy, ale prečítala som to zo Starkl.
..budem rada, keď dáš vedieť ako ti rastie, či rodí? Ja mám stĺpovité jablone a som nadmieru spokojná
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Na jar ju zostrihneš v miestach vo výške, kde chceš aby sa ti rozkonárila. Jedná sa o klasické odrody na dulovom podpníku. Nie je dôvod prečo by sa im nemalo dariť. Samozrejme hruška si môže myslieť niečo iné...
Keďže sú to dve rôzne odrody, budeš musieť mať dva kmene, alebo ju pestovať ako krík. Ten ktorý rastie bujnejšie, zostihni nižšie aby si podporila v raste ten slabší...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

dakujem, za radu, hrušku by som mal...tak vás poprosím, ako na túto marhulu....ak vás to bude baviť, pridám ešte broskynu, slivku, čerešnu a jablonky....
Naposledy upravil bjuty smis : 15.12.11 at 08:03
stromčeky 007.jpg  
stromčeky 004.jpg  
1/1
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ako vidím, môžeš si dovoliť normálny poriadny marhuľový strom, nemusíš robiť vreteno ani vymýšlať a znásilňovať stromček do niečoho neprirodzeného. To je dobre, pretože marhuľa je ťažšie "ovládateľná"...
Navrhujem preto klasickú kotlovitú korunu, do ktorej sa dostane slniečko aj do stredu a tak budú mať plody a výhony dobré podmienky a nebudú si vzájomne tieniť a konkurovať.<br>Neviem ako vysoko chceš mať korunku. Ak ti vyhovuje výška spodnejších (nie však úplne najspodnejších) konárov, nechal by som z nich 3-5 približne rovnako silných rovnomerne po obvode do všetkých strán. Mali by vyrastať približne v rovnakej výške, či v rozpätí do 20-40 cm. Vyber tak, aby boli rovnomerne po obvode a ostatné konáre odstrihni. Keďže stromček bol len nedávno vysádzaný, má iste zoslabenú koreňovú sústavu, preto treba nechať len niekoľko konárov a málo púčikov, aby bola dosiahnutá rovnováha medzi tým čo je v pekle pod zemou - koreň a tým čo je medzi nebom a zemou - konármi. Neboj sa všetky ostatné konáre okrem vybraných úplne odstrihnúť hneď pri kmeni. Ak by z kmeňa v ktorejkoľvek časti chcel na jar či v lete obrastať, ihneď odlomiť, ešte za zelena nemilosrdne hneď pri základni, nečakať kým vyrastie väčší...
Konáriky vybrané na ponechanie by mali byť podobné. Na obrázku je vidno dva vrchné ako výrazne silnejšie než ostatné. Preto musíš tieto odstrihnúť úplne a ponechať tie nižšie aby medzi nimi nebili veľké rozdiely.
Tieto základné kostrové konáre by mali vyrastať radšej v tupom uhle, aby nedochádzalo o mnoho rokov neskôr k odčenutiu zlomeniu pri veľkej úrode a silnom vetre ako sa to starším marhulám často stáva. Tým že konáre rastú z kmeňa kolmejšie a je ich viac, ale všetky sú približne rovnako vysoko a žiaden nebude dominantný je zabezpečené aby pevne držali na kmeni a neodtrhli sa. <br>Aby bola korunka pekná kompaktná rovnomerná, zostrihneme tieto kostrové konáre v dĺžke asi 10-40 cm tak, že najvyšší púčik bude smerovať do vonkajšej strany - nie smerom ku kmeňu. Pri všetkých kostrových konároch by mal byť tento najvyšší púčik rovnako vysoko. Ak by sa ukázalo koncom júna, že niektorý kostrový konár rastie mocnejšie, zrovnáme ho nižšie a podporíme v raste tie slabšie...<br><br>Tento "strih" urob až v apríli. Strihaj radšej viac ako menej.
V ďalších rokoch už pri marhuli nebude potrebné tak výrazné zmadzovanie či presný rez, môžeme nechať strom na voľno a iba odstraňovať konáre ktoré korunku zbytočne prehusťujú a konkurenčné konáre. Konáre budeme usmerňovať aby stred koruny bol dutý a aby nerástli kolmo hore ale aj viac do strán. No tento prvý rez je najdôležitejší pretože od neho záleží ako bude strom ďalej rásť.
Ak budeš postupovať podľa týchto zásad smelo asledovať reakcie stromu, dosiahneš pekný strom a dobrú úrodu...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

. Na obrázku je vidno dva vrchné ako výrazne silnejšie než ostatné. Preto musíš tieto odstrihnúť úplne a ponechať tie nižšie aby medzi nimi nebili veľké rozdiely.

A kde - ako vysoko od posledného nechaného konáru mám tie 2 najvačšie odstrihnuť ? hned nad posledným ? nejaký" kmienok" by tam asi nepasoval...

Dakujem za vyčerpávajúcu a iste aj odbornú radu, tak som si to približne aj predstavoval ( na základe tvojích starších príspevkov), ale ked som to spomenul susedovi - starému záhradkárovi, skoro skolaboval , že ho tak moc nemôžem okresať...stredník nechať...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať