Zavrieť

Porady

kedy strihat stromy?

Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Rád by som ti ppradil aj úplne presne, len nemám s fotiek priestorovú predstavu ktorý konár ide ktorým smerom. Musela by to byť fotka kolmo zhora na kmienok aby bolo vidno ktoré konáre idú do ktorej strany...
Postupuj ako som povedal, alebo si pozvi suseda, to zvykne byť odborník a ak zasadne spolu zo svokrou a švagrinou - najlepšia poradná komisia!
Treba vybrať 3-5 kostrových konárov. Približne rovnako hrubé rovnomerne na rôzne strany. Kmienik zakráť hneď nad najvrchnejším vybraným konárom. Takže všetko nad týmto vybraným najvrchnejším aj pod najspodnejším ide úplne preč a nedovoliť ani v lete obrážať kmieniku. Inak to už povedať neviem.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

ok - chápem - dakujem - čerešna, sliva a broskyna to isté ? vyzeraju približne rovnako, len broskyna má akoby tie koruny 2 nad sebou ...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Skús odfotiť.
Čo sa týka kotlovitej koruny dá sa naozaj aplikovať u všetkých kvôskovín podobne. Len teda u broskyne si treba dať na všetko viac pozor a aj rez treba robiť každoročne dôkladne. Nie je dobre to ponechať u broskýň na prírodu.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

ahoj, nafotil som teda kôstkoviny a ak ešte budeš mať čas a nervy, potom pridám aj jablonky...dakujem
broskyna suncrest-st.julieA.jpg  
suncrest.jpg  
čerešna regina-Gisela5.jpg  
čerešna regina-Gisela 5.jpg  
jojo-myrobalán.jpg  

slika jojo-myrobalán.jpg  
1/1
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

U všetkých kvôstkovín môžeš postupovať podobne ako pri tej marhule.
Broskyňa má akoby 2 poschodia. Buď si vyberieš tie vrchnejšie alebo spodnejšie rozkonárenia a ponecháš len 3-5 rovnomerne do strán približne rovnakých výhonov a tie jediné nezostrihneš hneď pri kmeni ale necháš kýpeť 10 - 40 cm. Radšej kratšie s púčikom koncovým von z koruny.
Slivka tam sa ukazujú presne 3 najmocnejšie konáre v hornej časti, a ostatné preč. Len teda treba ich trochu ohnúť aby v miste s kmeňom tvorili pravý uhol. Ostrí uhol ako som už písal je rizikovejší.
U čerešne nie je dobrá korunka. Budeš musieť nechať len kmeň zostrihnutý úplne bez konárov vo výške v ktorej chceš korunku, pretože oba vyrastené konáriky sú rovnakým smerom a to je nevhodné preto pôjdu preč. Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich potom skrátiš v júni a potom vyženú ešte v tom roku konáre druhého rádu. Ide o to, aby boli rovnomerné v rovnakej výške a budeš ich formovať ešte v lete za zelena, takže ďalší rok na jar nemáš čo strihať ak to urobíš dobre v lete.
Na druhej strane sú to tvoje stromy a možno si radšej chceš vyformovať stoličku ako som to urobil pred rokmi aj ja.
Práve kvôstkoviny sú na to veľmi vhodné!
Ilistračné foto.
stromovástolička.jpg  
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

no, bál som sa práve tej čerešne....neviem na čo som čumel. ked som ju vyberal...ked ju takto ostrihám, budem o rok neskôr čakať na úrodu ? kedy si bude 1. úroda ?
tie konáre sú naozaj ani nie v180 stupnov od seba, asi tak 150.
Kedže mám len 1. čerešnu, nedalo by sa - nebolo by riešenie naštepiť do protistrany inú odrodu - vyvýžila by to, aj by bol opelovač...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Iste dalo by sa, len teda vrúble treba vziať čo najskôr a dobre uskladniť, aby nenarašili. Čerešne sa nechytajú takto na jar moc dobre. Ďalší termín je v júni a ďalší v lete na očkovanie...
Ono čo sa týka čerešne hoci na slabšierastúcom podpníku, jednoducho pokiaľ nebude mať určitú veľkosť bohvieaká úroda nebude a potom to bude ako v tom známom dialogu s L+S.
Čo robíš?
Zaváram čerešne.
Koľko?
Dve.
Ja napríklad považujem úrodu až vtedy, keď ju celú nedokážem aj s rodinou behom 2 dní zjesť. Dovtedy je to len také zobnutie - občerstvenie a to si teda v každom prípade pár rokov ešte počkáš!
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

dakujem, tak naposledy prikladám tu hrušku a jablone...chcel by som ich asi ako vreteno, dá sa aj na mm106 podpníku ? šampion chcem normálnu korunu...
fuji -m9.jpg  
hruška duet.jpg  
šampion mm106.jpg  
stromčeky 008.jpg  
topaz -mm106.jpg  

šampion -MM106.jpg  
topaz  mm106.jpg  
1/1
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Rovnako ako som písal sa postupuje aj pri vretenách len teda tam sa necháva aj stredník.
Treba si preštudovať ako má vreteno vypadať a ako ho formovať...
Čo je to "normálna" koruna? Aj na 106 (týka sa len jabloní) sa dájú pestovať všetky tvary, len teda viac a rýchlejšie rastú do väčších stromov.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

normálnu myslím takú, ako mala moja babka..))
čiže niečo ako tebou odborúčaná pri kôstkovinách, vreteno si ja predstavujem iba ako stredník obsypaný cca 0,5-1m dlhými konármy, preto neviem, koko ich mám nechať ...
pri tej " normálnej" si predstavujem tých 3-5 konárov , neviem ako stredník..a stredník pri vretene ako skrátiť ?
ináč, manželka ked zbadala to tvoje kreslo - hned to brala vážne a mám to tak spraviť...nedbala by komplet záhradné sedenie )
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Z názvoslovým sa netrráp a vytvaruj si to podľa seba. Pozoruij stromy okolo ktorých ideš...
AKo rástli, alo reagovali na určitý rez. To je ťažké sa naučiť ľahšie na to prídeš sám púhym pozorovaním...
Tak sa na to daj. Urob si záhradný nábytok. Je to trochu znásilňovanie ale ohýbanie na špalier je vlastne niečo podobné. Hovorí sa tomu prísne tvarovanie...
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

včera som urobila tieto fotky (nie sú celkom vydarené), toto je môj sad - stromky sadené 2007-8 (Čierna Voda- Galanta), doteraz som strihala ale po tomto lete sa mi to vymklo z rúk, mám dojem, že stromy idem pestovať na drevo som z toho totálne zúfalá, niečo som v jeseni poskracovala, ale vzdala som sa - ľudkovia pomôžte, ak sa chodíte kúpať do Podhájskej môj sad je 3 km v Távnici, štúdium mi (ako akademičke) nepomáha - ja nemám odvahu niečo dokatovať ...:
ps.: viem si predstaviť profíkov typu p. Hričovský, wabi a im podobní ako by si na tom zgustli, napríklad aj pri výučbe budúcich ovocinárov - ktovie či neexistujú také výskumy, praxe či seminárky v teréne ako sme za oných čias robili my, prvšejšie narodení.
1 jabloň
2 broskyňa
3 višňa
4 čerešňa
5 jabloň
6 hruška
7 a 8 jabloň
ešte mám broskyňu a marhulu ale tie nevidno
Naposledy upravil mazanova : 17.01.12 at 15:18
DSC00371.jpg  
DSC00372.jpg  
DSC00373.jpg  
DSC00374.jpg  
DSC00375.jpg  

DSC00376.jpg  
DSC00377.jpg  
DSC00378.jpg  
1/1
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Prosím tiež o radu, kedy strihať stromy. Kedysi bola zima, mrzlo, tak to teraz píšem ako úplný laik, stromy stiahli miazgu a oddychovali(nesmejte sa ), ale tak sa vravelo, takže strihanie za pekného počasia v januári alebo februári bolo samozrejmé. Táto zima ale u nás je stále taká, že má človek pocit že je jar a stromy začnú pučať. Ak bol boli aj mrazy u nás v tejto zime tak najviac v noci okolo -3 st.C. Dnes je vonku v tieni 4 stupne plus.a to je polka januára. Na slniečku človek môže byť v krátkom rukáve. Takže tá stará múdrosť o oddychovaní stromov už asi neplatí, aspoň tu na dolniakoch. Takže kedy strihať? Čo ak prídu ešte mrazy????ktovie. Môže sa teda teraz strihať??? Som na tom ako -Mazanová-.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

a čo s touto fešandou ?
mám ju dať tiež úplne na kmeň a nechať nové výhonky, ale bo sa dá aj z tohto ? dakujem
topaz  mm106.jpg  
topaz -mm106.jpg  
1/1
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

bjuty smis Pozri príspevok
a čo s touto fešandou ?
mám ju dať tiež úplne na kmeň a nechať nové výhonky, ale bo sa dá aj z tohto ? dakujem
Odstrihneš nad miestom odkiaľ chceš rozkonáriť. Ostatné môžeš odstrániť.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

mazanova Pozri príspevok
včera som urobila tieto fotky (nie sú celkom vydarené), toto je môj sad - stromky sadené 2007-8 (Čierna Voda- Galanta), doteraz som strihala ale po tomto lete sa mi to vymklo z rúk, mám dojem, že stromy idem pestovať na drevo som z toho totálne zúfalá, niečo som v jeseni poskracovala, ale vzdala som sa - ľudkovia pomôžte, ak sa chodíte kúpať do Podhájskej môj sad je 3 km v Távnici, štúdium mi (ako akademičke) nepomáha - ja nemám odvahu niečo dokatovať ...:
ps.: viem si predstaviť profíkov typu p. Hričovský, wabi a im podobní ako by si na tom zgustli, napríklad aj pri výučbe budúcich ovocinárov - ktovie či neexistujú také výskumy, praxe či seminárky v teréne ako sme za oných čias robili my, prvšejšie narodení.
1 jabloň
2 broskyňa
3 višňa
4 čerešňa
5 jabloň
6 hruška
7 a 8 jabloň
ešte mám broskyňu a marhulu ale tie nevidno
Pekné prírastky. stromy sa dobre zakorenili a teraz majú fázu rastu. Práve teraz je dôležité aby si vedela čo chceš z nich mať.
Či kotlovitá koruna, napríklad by sa pýtala pri tej broskynke ale dá sa uplatniť aj pri iných - bez stredníka. Alebo chceš stredník a poschodovité vretreno...
Hlavná zásada preriediť. Nechať niekoľko konárov neostrihaných, či odstrihnutých nad miestom kde chceš rozkonárenie a ostatné odstrániť úplne...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

ela77 Pozri príspevok
Prosím tiež o radu, kedy strihať stromy. Kedysi bola zima, mrzlo, tak to teraz píšem ako úplný laik, stromy stiahli miazgu a oddychovali(nesmejte sa ), ale tak sa vravelo, takže strihanie za pekného počasia v januári alebo februári bolo samozrejmé. Táto zima ale u nás je stále taká, že má človek pocit že je jar a stromy začnú pučať. Ak bol boli aj mrazy u nás v tejto zime tak najviac v noci okolo -3 st.C. Dnes je vonku v tieni 4 stupne plus.a to je polka januára. Na slniečku človek môže byť v krátkom rukáve. Takže tá stará múdrosť o oddychovaní stromov už asi neplatí, aspoň tu na dolniakoch. Takže kedy strihať? Čo ak prídu ešte mrazy????ktovie. Môže sa teda teraz strihať??? Som na tom ako -Mazanová-.
To že moc nemrzne až tak nevadí. Najmä pestovateľom fíg to dobre padne...
Posledné 3 roky bolo aj v nížinách -15 až -18, takže tento rok by -10 aj stačilo. Ide skôr o tie jarné mrazíky aby tak neblbli ako v minulom roku...
Strihať sa dá kedykoľvek. Iste, namalo by veľmi mrznúť...
Ja uprednostňujem najmä pri chúlostivejších ako sú broskyne neskorý rez hoci ak chcete striekať proti kučeravosti tak pred ním...
Nič sa nestane ak budete rezať donca až koncom apríla či dokonca v máji. To už vidíte kde to kvitne a podobne.
Letný rez je však dôležitý a je škoda že naň záhradkáry zabúdajú... vtedy sa totiž rozhoduje o úrode. Jarný rez je zmlaďovací.
Ak však máte toho veľa režte kľudne aj teraz. Najkmä jadroviny to zvládnu...
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

wabi -srdečná vďaka za rady, na vreteno si netrúfnem, potrebovala som takéto povzbudenie, to je tak ako keď neplavca učia plávať - hodia ho do vody.
Ja všetko príliš vedecky rozoberám a mám málo odvahy, viem že na to je treba čas a kľud a už aj silu.
Ak sa mi to podarí urobím fotky a poprosím o hodnotenie...
wabi akurát neviem čo s tou čerešňou a višňou, tie majú také silné a dlhé letorasty, že pred nimi stojím ako blbá..., najmä tá čerešňa, na tej fotke to tak nevidieť, ale vyrástli takmer z jedného miesta a obávam sa, že sa už medzi ne ani s pilkou nedostanem,aby som nepoškodila tie dobré, ale budem trpezlivá a nejako musím začať.
Ináč na to je treba aj dosť sily, nielen rozumu.
No čo už záľuba je záľuba, hoci výsledok nemusí byť vždy uspokojivý.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Možno ešte jednu drobnosť ktorú propaguje Oleg Paulen. A úplne s ním súhlasím a mám s tým dobré skúsenosti. Jarný rez na vnútorný púčik. V lete potom odstrinete najbujnejší letorast či aj dva ktoré rastú na konci a vlastne úplne nevhodne do vnútra koruny - lebo sme ich tak schválne naprogramovali, tým že najvyšší púčík bol od začiatku určený "na odsrel". Vplá sa to apikálna dominancia - najvrchnejší rastie najbujnejšie. Nám ale ide práve o tie do strán rastúce menej bujné, na ktorých je ale hlavná úroda. Možno to nafotím pre lepšie pochopenie. Proste vždy sa reže tak, aby najvrchnejší púčik smeroval dnu do koruny a potom pri najbližšom reze, idealne na jar, ale ak nie inak tak aspoň o rok na jar sa odstrihne všetko až po výhon - vbäčšinou menej bujný ktorý smeruje von s koruny. Výhon ktorý ponecháme potom zarodí v ďalšom roku a znuvu ho skracujeme tak aby strom nevyholoval a znovu na vnútorný púčik a všetko sa zopakuje... Je to dobrý spúsob abo odviesť prebytočnú energiu stromu a urýchliť a zvýšiť rodivosť...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

wabi Pozri príspevok
Odstrihneš nad miestom odkiaľ chceš rozkonáriť. Ostatné môžeš odstrániť.
vdaka, a môžem to potom ako si mi radil s tou čerešňou ? :
Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich zastrihni a vyženú konáre 2.- radu ....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať