Zavrieť

Porady

kedy strihat stromy?

Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Usporiadat
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
no ja som tu novy .. pozeram ze za styri roky sa tu toho nazbieralo dosť a dosť,
ja strihavam stromky (a vinič) okrem sebe este asi v styroch - piatich zahradach u kamaratov , ako stihnem
kôstkoviny spravidla po urode .. o zbere
mam velmi dobru skusenosť najmä s višňami a broskyňami
v zime už len dotvarujem a robim drobne upravy
jadroviny strihavam v romto predjarnom období, ked je už teplejšie .. neodporúča sa strihať v mraze .. (kto by aj vystaval v zime ..vonku .. no nie ?)
a co sa tyka urody nurody čerešni a višni .. okrem počasia , dažde a monilioz .. ma vplyv aj opelovanie .. niektore odrody vyslovene potrebuju mať pri sebe (alebo v susedstve opeľovača) či už čerešne alebo višne ... spravidla su to tie odrody ktore kvitnú skôr
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Všetky druhy stromov kladne reagujú na opelenie cudzím pelom. Yvzšuje sa tým úroda, často i veľkosť a chuť plodov. V prírode sa nestáva bežne že by niekde rástol strom tak osamelo, že by široko-ďaleko nebol strom rovnakého druhu. Niektoré druhy zvládajú osamotenie hrdinsky a neprejaví sa to výrazne.Iné druhy v šak bez opelenia cudzím peľom nerodia vôbec, či len veľmi slabo.
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

no a takto som ich dokatovala, teraz už viem, že som to mala nechať na odborníka!!!

mazanova Pozri príspevok
včera som urobila tieto fotky (nie sú celkom vydarené), toto je môj sad - stromky sadené 2007-8 (Čierna Voda- Galanta), doteraz som strihala ale po tomto lete sa mi to vymklo z rúk, mám dojem, že stromy idem pestovať na drevo som z toho totálne zúfalá, niečo som v jeseni poskracovala, ale vzdala som sa - ľudkovia pomôžte, ak sa chodíte kúpať do Podhájskej môj sad je 3 km v Távnici, štúdium mi (ako akademičke) nepomáha - ja nemám odvahu niečo dokatovať ...:
ps.: viem si predstaviť profíkov typu p. Hričovský, wabi a im podobní ako by si na tom zgustli, napríklad aj pri výučbe budúcich ovocinárov - ktovie či neexistujú také výskumy, praxe či seminárky v teréne ako sme za oných čias robili my, prvšejšie narodení.
1 jabloň
2 broskyňa
3 višňa
4 čerešňa
5 jabloň
6 hruška
7 a 8 jabloň
ešte mám broskyňu a marhulu ale tie nevidno
DSC00450.jpg  
DSC00451.jpg  
DSC00452.jpg  
DSC00453.jpg  
DSC00454.jpg  

DSC00455.jpg  
1/1
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

teraz sa už nemôže očkovať stromy?
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

.V ďalších rokoch už pri marhuli nebude potrebné tak výrazné zmadzovanie či presný rez, môžeme nechať strom na voľno a iba odstraňovať konáre ktoré korunku zbytočne prehusťujú a konkurenčné konáre. Konáre budeme usmerňovať aby stred koruny bol dutý a aby nerástli kolmo hore ale aj viac do strán.

zahustuje sa mi korunka konármy,( aj sliva, broskyna) ktoré rastú kolmo hore....mám ich vylamovať, alebo až v júli -auguste letný rez ?? odtrihnuť ?? mám nechávať iba dole a do boku smerujúce výhonky ?

dakujem
Naposledy upravil bjuty smis : 06.05.12 at 13:47
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
hihi , nic sa neboj stromky sa zregeneruju,
pri strihani si uvedom aky asi bude tvar a velkost koruny kazdeho druhu ovocniny, a toho sa drz (vela zalezi na akom podpniku boli stromky ockovane)
pri reze si utvor predstavu ktore z konarov budu tzv "nosne" alebo aj "kostrove" = tie ktore budu tvorit tvar koruny a z ktorych vyrastaju konare druheho radu rsp. rodiace konare a toho sa drz ...
druha zasada snaz sa neskracovat vlanajsie vyhonky ked chces nieco "skratit tak skrat cely pri najbližšom bocnom vyhonku ...
naozaj si kup to cedecko "ovocinarstvo" tam su aj obrazky aj postup
http://obchod.uvtip.sk/

dobre skusenosti su ... kuostkovinam a ich rezu venovat viac pozornosti v lete (po zbere)
a v zime len docistujeme
jadroviny radsej v predjari
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

wabi Pozri príspevok
Na jar ju zostrihneš v miestach vo výške, kde chceš aby sa ti rozkonárila. Jedná sa o klasické odrody na dulovom podpníku. Nie je dôvod prečo by sa im nemalo dariť. Samozrejme hruška si môže myslieť niečo iné...
Keďže sú to dve rôzne odrody, budeš musieť mať dva kmene, alebo ju pestovať ako krík. Ten ktorý rastie bujnejšie, zostihni nižšie aby si podporila v raste ten slabší...
ahojte, poprosím o radu čo s mojou hruškou-duetom..
na jar som ju zastrihol podla rady wabiho...teraz sa krásne prejavilo, že sú to 2 odrody
1.kmienok . malé, asi 15 cm výrastky, na vrchu sa ťahá iba jeden
2. kmienik z vrchola 6 asi 80 cm výrastkov..po boku dalši 4-5 a k tomu sa všetky ťahajú takmer rovnobožne s kmenom.

poprosím o radu, čo akedy dalej...či môžem hned, alebo až...
chcel by som z toho vretená

vdaka
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

to mi nik neporadí ??
však já už mám nachystané flaše na hruškovicu !!! ))
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ak som to správne pochopil, jedna odroda ti rastie bujne a druhá naopak.
Jednoduchšie je to urobiť -ostrihať,než o tom písať. Ak si blízko Nitry je jednoduchšie ukázať keď pojdem okolo. Inak. Bujnú odrodu treba ohýbať letorasty a preriediť ich počet. Tie ktoré budeš odstraňovať daj na konárový krúžok a tie čo ohýbať, ohneš smerom nadol. Tie ktoré striháš, odstrihneš na konárový krúžok teda úplne preč alebo k ružici listov blízko seba naspodu.
Daj pozor aby bujhnejšia odroda neclonila slabšej. Pri slabšej odrode neohneš vôbec nič ani nestzriháš aknie je prehustené a necháš rásť.
Ak ti nestačí pošli foto.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

dakujem, takže tie, dlhé, čo stanú po preriedení ohnem dole, uviažem, ale vôbec neskrátim ?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

bjuty smis Pozri príspevok
dakujem, takže tie, dlhé, čo stanú po preriedení ohnem dole, uviažem, ale vôbec neskrátim ?
Skus a pošli fotky.
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
wabi Pozri príspevok
Skus a pošli fotky.
ja už som začal s letnym rezom broskyne, snažím sa nepustiť ju veľmi do výšky, dlhe tohoročne vyhonky skratim, krátke ponechávam, niekedy odstránim až "k starému drevu", skratke troška to preriedim a hlavne skrátim, lebo nastáva čas vytvárania budúcich kvetných pokov k roku a je lepsie ked sa tvoria v spodnej časti výhonov,
ak sa mi podarí pošlem aj obrázok je to odroda Suncrest, neviem prečo ale každyrok mi zle kvitne aj špatne opelí, výsledkom čoho je menej plodov a spústa zakrpatených pôôdikov, ktore potom mechanicky odstraňujem, výsledkom však sú nádherné veľké šťavnaté plody vhodné na zaváranie olúpaných poolovičiek
no a keď sa zadarí pridám ešte nejakú fotečku

wabi mi sľúbil pozrieť sa na moju višňu ide čas očkovania, a v tom som totálny laik


p.s.
ako kuriozitku pridávam nedávno objavený ibištek v záhrade, má mimoriadne veľké kvety, kvitne iba jeden deň, a zapáčil sa aj našej trpazličej králičici KVETKE, ktorá rada trávi tieto dni vonku
moj suncsrest.jpg  
redhaven 3.jpg  
cacanska lepotica.jpg  
suncrest 3.jpg  
althanova ringlota.jpg  

red haven.jpg  
kvetka a ibiš.jpg  
1/1
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pekné fotky. Pekne zarodené. A aká bola otázka? Višňu tam nevidím...
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
wabi Pozri príspevok
Pekné fotky. Pekne zarodené. A aká bola otázka? Višňu tam nevidím...
iba som chcel poradiť ci sa dá resp. ci sa oplatí niečo urobiť so starou cudzoopelivou višňou a ci by si to vedel a ci by si si našiel čas a zajsť so mno pod kalváriu na stračiu a potom eventuelne na jedno dve (slovom dvanást) pivko k trom mrtvolam
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Šak zavolaj a dohodneme. Kontakty: asimina.webnode.sk
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

Pôvodca textu príspevku: bjuty smis
vdaka, a môžem to potom ako si mi radil s tou čerešňou ? :
Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich zastrihni a vyženú konáre 2.- radu ....
Iste platí to aj pre čerešne. Nezabudni nechať vnútorný púčik na vrcholci ale keď vyženie potom v lete úplne odstrihneš na spodnejší slabší do strany rastúci konárik "na prevod".


no, tá moja asi bujne na jar nevyrástla, dávam foto...
ten najvačší výrastok má asi 35 cm, druhý 25cm a ostatné cca 10 cm....
mám to teraz nejak zastrihnuť, alebo počkám s tým až na jar??
dakujem za rady...
Naposledy upravil bjuty smis : 24.08.12 at 23:02
Foto z Iphone 003.jpg  
Foto z Iphone 002.jpg  
Foto z Iphone 004.jpg  
Foto z Iphone 001.jpg  
Foto z Iphone 005.jpg  

1/1
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

sorry, neviem to otočiť
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Možem už teraz ostrihať marhule?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pivko Pozri príspevok
Možem už teraz ostrihať marhule?
Milan, kuk sem:
http://www.porada.sk/t71582-p2-kedy-strihat-stromy.html
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

bjuty smis Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: bjuty smis
vdaka, a môžem to potom ako si mi radil s tou čerešňou ? :
Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich zastrihni a vyženú konáre 2.- radu ....
Iste platí to aj pre čerešne. Nezabudni nechať vnútorný púčik na vrcholci ale keď vyženie potom v lete úplne odstrihneš na spodnejší slabší do strany rastúci konárik "na prevod".


no, tá moja asi bujne na jar nevyrástla, dávam foto...
ten najvačší výrastok má asi 35 cm, druhý 25cm a ostatné cca 10 cm....
mám to teraz nejak zastrihnuť, alebo počkám s tým až na jar??
dakujem za rady...
nik neporadí ?
Naposledy upravil bjuty smis : 08.03.13 at 17:24
stromky 001.jpg  
stromky 002.jpg  
1/1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať