Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Usporiadat
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

takze skuste ich zachranit.
Dsc00037.jpg  
Dsc00038.jpg  
1/1
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

Po víkende mi uplne zozltli listy na presadenych orchideach.
Ako ich zachranit? Prosim !!
0 0
jarka.slosiarikova jarka.slosiarikova
zuzka dakujem vam za radu
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

shureido Pozri príspevok
Priatelia, tak prave skoncila operacia presadzanie.
Dve kvetiny co som kupila -makli im hrozne listy. Ked som ich vybrala z kochlika -mali hnedozlte korene - tie som odstrihla vsetky (dufam ze som urobila dobre) este tam ostal jeden zeleny, pôvodny substrat (kôru - boli v nej male "musky" asi z vody) som upiekla v mikrovlnke, dala na spodok priesvitneho kochlika, vlozila rastlinku a zasypala novym substratom na orchidey z Baumaxu. Teraz dufam ze to prezije.
Tretiu - ta mala makke listy ale uz priserne - ked som vybrala mala hnile korene (a to som ich nezalievala - az ked boli vzdusne korene uplne bledozelene)...vsetky vnutorne korene boli hnede -zlte -makke som odstrihla. Problem je ze uz neostali ziadne ine - len dva vrnche vzdusne, takze sa ani rastlinka neda zasadit. Podla navodu vyssie som ju vlozila len tak bez subrstratu do prazdneho kochlika a vlozila do sacku. Vraj pustia nove korene.

MOJA OTAZKA JE - Urobila to spravne???

Fakt by som rada zachranila vsetky tri - zajednak krasne kvitnu a za druhe neboli lacne.

Áno urobila si dobre, ale substrát, ktorý predávajú nie je najvhodnejší lebo je veľmi drobný, ale dá sa použiť keď preosiatím sa vyberú len tie väčšie kúsky a je dobré niekoľkokrát ich premyť vodou a nechať vysušiť. Substrát musí byť vzdušný a na spodok kvetináča je vhodné dať kúsky polystyrénu.
Ak ich chceš zachrániť a ešte kvitnú je potrebné kvety odrezať (budú ešte dlho kvitnúť vo váze). Aj keď je to ťažké, odrezať takú krásu, ale rastlinka potrebuje veľa síl a času na regeneráciu a kvety ju vysilujú.

Nech sa darí
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

bef Pozri príspevok
Áno urobila si dobre, ale substrát, ktorý predávajú nie je najvhodnejší lebo je veľmi drobný, ale dá sa použiť keď preosiatím sa vyberú len tie väčšie kúsky a je dobré niekoľkokrát ich premyť vodou a nechať vysušiť. Substrát musí byť vzdušný a na spodok kvetináča je vhodné dať kúsky polystyrénu.
Ak ich chceš zachrániť a ešte kvitnú je potrebné kvety odrezať (budú ešte dlho kvitnúť vo váze). Aj keď je to ťažké, odrezať takú krásu, ale rastlinka potrebuje veľa síl a času na regeneráciu a kvety ju vysilujú.

Nech sa darí
DAKUJEM. Ostrihala som ich a dala do vazy. Na jednej mi stale zltnu listy a ako keby sa v nej liahli komare . Nechapem, substrat som "upiekla"....as mi nie su sudene.
Kamoska mi uz dala "babsku" radu, ze vraj orchideje sa nemaju chvalit ze im mam vynadat....zo zufalstva som im aj vynadala ale nezabralo. .
Snad sa spamataju, ked nebudu mat teraz kvety.
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
Mala som podobný problém, že mi svokrička podarovala orchideu, ktorá bola na pokraji vyhynutia, pri presádzaní som zistila, že všetky korene stihli vyhynuť, kvôli hnilobe - veľa vody a málo vzduchu. Tak som ich všetky vystrihala, aby sa hniloba nepresunula do srdca rastlinky.Tá orchidea mala pár vzdušných koreňov a tie som dala do substrátu a rastlinka sa ujala, potom si začala po pár mesiacoch tlačiť nové korene a nové zelené listy. To že listy zožltli ešte neznamená, že rastlina uhynie. Trpezlivosť a nevzdávať to. Tak isto dbať aby substrát, aby bol dostatočne vzdušný a nie príliš premokrený.
Držím palce
0 0
mirka* mirka*

mirka* je offline (nepripojený) mirka*

mne jedna prišla o lístky a korene takmer vyhnili,ale netreba sa vzdávať,nakoniec na jar z toho narásti až dva kvietky
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Mám orchidee prvý krát, tak dúfam, že prežijú. Zalievam len štamperlíkom raz do týždňa, prebytočnú vodu vylejem preč. Sem-tam orosím .

Prikladám moju nádheru....
o2.jpg  
o3.jpg  
o4.jpg  
o6.jpg  
o7.jpg  

1/1
0 0
ebalekova ebalekova

ebalekova je offline (nepripojený) ebalekova

Prosim poradte mi dnes som si kupila prvu orchideuje Phalaenopsis a konce niektorych korienkov su uschnute v plastovom crepniku su v poriadku krasne zelene iba zväčšsa tie co vytrcaju von. Poradte mi prosim co mam s nimi robit? Kupila som ju spolu s plastovym obalom a nevsila som si to....
0 0
lenkka81 lenkka81

lenkka81 je offline (nepripojený) lenkka81

som... :-)))
Ahoj, no myslím si, ze tie vzdusné korienky nie su az také dôlezité, hlavne, ze v crepníku su zdravé, vzdusné korienky mozu byt zasusené aj zmenou prostredia, co mas obschnuté odstrihni a nelám si hlavu zbytocne, ked sa rastlinka u teba udomácni a bude mat vhodné podmienky, vzdusné korene ti budu dalej rást.../mam ich doma 7ks, co to už o nich viem,ale kym som sa to s nimi naucila 2 ks chudiatka pošli...
0 0
beatap beatap

beatap je offline (nepripojený) beatap

chcem sa spýtať máte niektorá skúsenosti s červcami (také biele lepkavé cicavé chrobáčiky) na orchideách? Teraz sa mi sem tam nejaký objaví, zatiaľ ich likvidujem len mechanicky, v knihách píšu, že sa ich ťažko zbavuje a najlepšie je na nich vraj austrálska lienka, ale tá v byte nie je vhodná
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Moje boli originál po darovaní takéto.
Teraz zhodili kvety, a vyháňajú listy ako bláznivé. Za mesiac narástli na každej po dva a ide ďaľší.
Dole pod listami vháňajú takého bledozeleného mimozemšťana a neviem, či je to je koreň alebo stonka. Uvidím, keĎ to vylezie, čo to je.
DSC00190.JPG  
DSC00192.JPG  
1/1
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

AlaNR Pozri príspevok
Moje boli originál po darovaní takéto.
Teraz zhodili kvety, a vyháňajú listy ako bláznivé. Za mesiac narástli na každej po dva a ide ďaľší.
Dole pod listami vháňajú takého bledozeleného mimozemšťana a neviem, či je to je koreň alebo stonka. Uvidím, keĎ to vylezie, čo to je.
Ja mám to isté, kvety opadli a ženú listy, nechápem ako niekomu tie kvety vydržia aj pol roka.
Asi moc sa neoplatia kupovať orchidei do panelákov, pretože je tu suchý vzduch a teplejšie ako v rodinných domoch. Alebo sa mýlim
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adi11 Pozri príspevok
Ja mám to isté, kvety opadli a ženú listy, nechápem ako niekomu tie kvety vydržia aj pol roka.
Asi moc sa neoplatia kupovať orchidei do panelákov, pretože je tu suchý vzduch a teplejšie ako v rodinných domoch. Alebo sa mýlim
Ja ich už pestujem( v paneláku) dlhšie, a som nimi nadšená.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Tweety Pozri príspevok
Ja ich už pestujem( v paneláku) dlhšie, a som nimi nadšená.
Áno, potom niečo zanedbávam, asi by som mala aj nejaké hnojivo dávať do vody, ale neviem aké. Nemám dobrú skúsenost s orchdeami a vôbec s kvetmi kvitnúcimi čo som kúpila v baumaxe a na výstave. Vždy mi kvety rýchlo opadli, tak odvtedy ich nekupujem, len zelenolisté. Tým sa u nás darí, hlavne fikusom.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Ja som si vytvorila vlastnú teóriu na kvitnúce kvety v obchodoch.
Aby sa predávali, tak ich museli už obchodníci kúpiť už rozkvitnuté. Aj obchode si postoja chvíľku rozkvitnuté.
Takže chuderky orchidei pred tým, ako ich človek kúpi, kvitnú aj tri štyri mesiace niekde inde.... Potom sa nečudujem, že to človek donesie domov, a že to po mesiaci opadá.
0 0
var24 var24

var24 je offline (nepripojený) var24

asitaký obyčajný človiečik
je krasna ,len tak dalej
0 0
radkamal radkamal

radkamal je offline (nepripojený) radkamal

vsetkym nadsencom orchideii v knihkupectve uz maju tenke brozurky o pestovani a radach ktore potrebujete , kniha je v slovencine co je super , a este jedna rada v nemecky hovoriacich krajinach sa da kupit original drt na orch. /nie supstrat/ stoji asi 90sk ak mate moznost odporucam , ak nie mozte staru drt zmiesat aj s piaflorom to mam odskusane , ak listy zltnu moze to byt aj od slniecka ak je ostre , aj od vody nezalievajte preventivne ale len ked skutocne treba , orch.korene mozte vydezinfikovat pri presadzani rozdrvenym drevenym uhlim , ps. uz ich mam 14
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
ja s orchideami vlastne len zacinam.mam dve,prvu asi od aprila,druhu omesiac neskor.ta prva bola priamo od dodavatela a zakvitla mi uz druhy krat.druhu som kupila v obchode,odkvitla a odvtedy nic,len rastu listy ale vyzera v pohode.
AlaNR aj mne zacal rast dole pri korenoch nejaky ako ty hovoris mimozemstan,ale potom to vyhynulo a neviem co to bolo.
vsetky orchidei mate prekraaasne.radost pozriet.
0 0
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
radkamal,nasla som si tu stranku na googli a je to proste uzasne.ani sa to neda naraz vsetko pozriet.tolko nadhery.tuto stranku si budem pozerat vzdy ked budem potrebovat zlepsit naladu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať