Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Usporiadat
mary17 mary17

mary17 je offline (nepripojený) mary17

Ahoj, skusim sem prilepit foto. Kvetinka ma vlastne len jeden list, aj to je zospodu zcasti tmavy.Zvysne su od polovice makke. Korene som vystrihala, ostali len tie, co vidno. Tie vzdusne ale tiez odchadzaju. Rano ju orosim a zavriem sacik a na noc otvorim. Este asi musim cakat.
DSC03102.JPG  
0 0
mary17 mary17

mary17 je offline (nepripojený) mary17

toto bude asi lepsie...dufam, ze som na dobrej ceste...
DSC03102.jpg  
DSC03103.jpg  
1/1
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

Pre Marušku 54:
tak ako píše mary 17 , sáčok cez deň môže byť zatvorený (prípadne ponechať len malý otvor) a na noc otvoriť, len s tým rosením opatrne aby sa voda nedostala do stredu a nespôsobila zahnitie srdiečka (stredových lístkov)

pre mary 17:
to, že začali rásť vzdušné korene je skutočne dobrým znamením že sa podarilo rastlinku zachrániť, len treba mať ešte trpezlivosť a nechať ich ešte narásť. Tie zmäknuté a zvädnuté lístky sa i po záchrane rastlinky nezmenia a postupne ožltnú a odpadnú, ale dobrou správou je to, že novo narastané lístky už budú v poriadku.



Pekný deň
0 0
hefi hefi

hefi je offline (nepripojený) hefi

som podpredsedníčkou malého spoločenstva BJ a mám s tým dosť starostí ...viac
Aj ja prispiem svojimi skúsenosťami s orchideou. Mám len jednu, ale prekrásnu. Tohto roku kvitla od decembra až do konca augusta. Posledný augustový týždeň odpadol posledný kvietok. Ten priesvitný plastový obal mám vložený do antikoroveho vedierka na ľad a raz do týždňa, každý štvrtok, o 19.00 vyberiem z vedierka, napustím do vedierka vlažnú vodu a do 20.00 nechám orchideu ponorenú vo vode. Potom vodu vylejem, vložím črepník znovu do vedierka a raz do mesiaca dám do tej vlažnej vody trochu hnojiva na orchideu. A to je všetko.
0 0
mary17 mary17

mary17 je offline (nepripojený) mary17

Dakujem za info... A to su vsetky korene len vzdusne? Dnes rano som videla dalsie dva "rozky", to asi budu dalsie korene. Uz som sa kvetinke aj ospravedlnila, ze som ju nechcela... dostala som bielu a ja mam zaluzie, parapetu a zaclonu bielu, chcela som farebnu... ale uz ju chcem... uz teraz mozem spekulovat nad substratom, lebo ziadny nemam...teda kupila som hlinu na orchidee, ale to je iba raselina. Asi aj to dopomohlo k tomu, aka je. Ked som zistila, ze som ju preliala, tak som kupila tu hlinu a presadila ju. Lenze asi dychala este menej a to, co som s nou urobila, bolo v hodine dvanastej... polepsim sa... Este musim zmaknut manzela, ktoremu vadia kvety, vraj z nich kycha...zas nechcem zle ani jemu...
0 0
Zuzana Lukáčová Zuzana Lukáčová
mary17 Pozri príspevok
Dakujem za info... A to su vsetky korene len vzdusne? Dnes rano som videla dalsie dva "rozky", to asi budu dalsie korene. Uz som sa kvetinke aj ospravedlnila, ze som ju nechcela... dostala som bielu a ja mam zaluzie, parapetu a zaclonu bielu, chcela som farebnu... ale uz ju chcem... uz teraz mozem spekulovat nad substratom, lebo ziadny nemam...teda kupila som hlinu na orchidee, ale to je iba raselina. Asi aj to dopomohlo k tomu, aka je. Ked som zistila, ze som ju preliala, tak som kupila tu hlinu a presadila ju. Lenze asi dychala este menej a to, co som s nou urobila, bolo v hodine dvanastej... polepsim sa... Este musim zmaknut manzela, ktoremu vadia kvety, vraj z nich kycha...zas nechcem zle ani jemu...
Ahoj Mary,
Gratulujem, vyzerá to , že tvoja rastlinka bojuje. Držím prsty. A nech sa tvoj manžel nevyhovára na kvety... hlavne nie na orchidee. Ja mám manžela alergika a mám plný byt kvetov z toho 12 orchideí a nemá z toho žiadne následky, kýchanie a pod.
0 0
mary17 mary17

mary17 je offline (nepripojený) mary17

Hurrraaaaaa, kvetinka asi rasi dalsie korienky, vidim jasnych 5 "rozkov"...
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
[quote=VieraHu;808499] Mám ich v pôvodných priesvitných črepníkoch, uložené v plastovom stojane na kvety a môžem ich bez problémov každý deň rosiť vodou.

Zaujal ma ten stojan na kvety,kde si také niečo kúpila? Ja ich mám na okne myslela som, že musia byť na parapetnej doske a jedna má dosť zmäknuté lístky ako keby chcela uhynúť ale krásne kvitne stále. som začiatočníčka na orchidie. Veľmi sa mi páčia ale myslela som, že pestovanie je neskutočne náročné. Ludka
takto som obdivovala tie tvoje nádhera, rozprávka.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

mary17 Pozri príspevok
Hurrraaaaaa, kvetinka asi rasi dalsie korienky, vidim jasnych 5 "rozkov"...
Prosím ťa odkedy máš orchideu v tom sáčku?

Musím sa priznať že u mňa to bol najprv vražedný pokus. Mala som orchideu peknú, dvakrát mi zakvitla až mi kochlík praskol lebo bol plný koreňov. Išla som si kúpiť zeminu na orchidee a kvetinárka-odborníčka mi povedala že tieto orchidee sú už aklimatizované a že stačí ak ju presadím do normálnej zeminy! /lebo tú na orchidee nemala, tak aby neprišla o kšeft/. Teraz keď som ju vybrala všetky korene odhnité, listy mäkké, sú tam asi tri vzdušné korene. Nechcela by som o ňu prísť, lebo je to darček od sestry.
0 0
VieraHu VieraHu

VieraHu je offline (nepripojený) VieraHu

Pre Ludmila12
Stojan som si objednala z nejakého katalógu. Pôvodne som v ňom mala iné kvety, ale keď mi začali pribúdať orchidee, tak som im urobila miesto v stojane. V zime im nie je teplo ako na parapetnej doske nad radiatorom a svetla majú dosť, lebo stojan je oproti balkónovým dverám. V lete popoludní tienim žaluziou, aby na ne nesvietilo priame slnko.
Naposledy upravil VieraHu : 04.09.08 at 17:31 Dôvod: Adresát
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
ďakujem za odpoveď budem si musieť viac všímať katalógy, veľmi sa mi páči, že tam vojde veľa rastliniek. Ludka
0 0
mary17 mary17

mary17 je offline (nepripojený) mary17

Maruska, tak sme na tom podobne...aj ja ju mam od sestry ako darcek a tiez som ju po prvom preliati dala do raseliny vraj na orchidey. Neviem presne ako dlho ju mam v sacku...tak mesiac urcite...mne zacal rast novy list, bol len 2-3cm velky a teraz je uz valibuk.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Ďakujem veľmi pekne, ja som trpezlivá. Ja som ti taký človek že si k darovaným veciam vytvorím určitý vzťah a potom ma to trápi ak sa niečo stane.
0 0
tharabaska tharabaska

tharabaska je offline (nepripojený) tharabaska

ahojte... aj ja som dostala nadhernu cyklamenovu orchideu od priatela. Velmi som sa z nej tesila ale po dvoch mesiacoch mi opadli kvietky na jednej bylke.postupne hnedla az uschynala tak som zrezala podla rad ale aj ten odstihnuty pahylok uplne uschol a je duty. Nemate skusenosti s takymto?? myslite, ze mi vyzenie znova nova bylka??
Dnes som si tiez vsimla ze okraj jeneho listka je tak zvlastne hnedy az do makka....akoby tiez uschynal. Ale na druhej strane z jadierka mi vyrasta novy maly listok... Som zmatena, velmi chcem aby bola krasna ako som videla ze mate vy ostatne. Tuzila som po nej velmi dlho a nechcem o nu prist...na druhej bylke mam len dva kvietky, ale vyzeraju zdrave. Nemam ju na parapetnej doske ale na skrinke, dost daleko od okna... moze byt problem v tom... robim nieco zle alebo len panikarim. :-) Poradte....
0 0
cvachtos cvachtos

cvachtos je offline (nepripojený) cvachtos

Ahoj. Predvcerom som dostala svoju prvu orchideu. Je nadherna a bola by som stastna, keby sa jej u mna darilo. Tak som si precitala cele forum na porade a milion dalsich informacii na nete. Uz zhruba viem, ako sa mam o nu starat, len mi nie je jasne rosenie. Ako ju mam denne rosit, ak sa nema voda dostat do srdiecka? Ved ak ju orosim, tak sa voda po listoch do srdiecka "zleje", nie? Mam rosit kvietky alebo listky alebo vzdusne korene? Dakujeeem.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tak moje orchidee tiež už odkvitli...stonky uschli...poradili mi odstrihnúť ich celkom a dať ich na odpočinok niekde ,kde je chladno. Myslíte, že ich mám dať na zasklený balkón, alebo ich nechať v byte? Ale kde už v paneláku, kde sa navyše už kúri je chladnejšie ?
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

Phalaenopsis rastie najlepšie na svetlom mieste pri teplote 18-22 °C. V trópoch neklesá teplota pod 17-18 °C, ale ak teplota klesne pod 15-16 °C rastlina sa cíti ohrozená a tvorí puky na zaistenie ďalšej generácie. Po odkvitnutí je potrebný oddych a preto odkladanie na chladné miesto praktizujeme len ak Phalaenopsis veľmi dlho oddychuje a nekvitne, ale napr. Cattleya, Brassia, Cymbidium, Dendrobium... si priamo vyžadujú oddych na chladnom mieste aby začali kvitnúť.

Pekný deň
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Kúpila som dcére k meninám tento kvet. V skutočnosti je ešte krajší ako na obrázku.Tacca - v reči domorodcov nazývaná aj "netopieria orchidea" síce s orchideami nemá nič spoločné , ale musela som sem pridať jeho obrázok - zaľúbila som sa do tohto kvetu.

http://zahrada.artmama.sk/?q=content/tacca
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Majka je skutočne prekrásna...
0 0
helli2 helli2

helli2 je offline (nepripojený) helli2

Ahojte dievčata,
kupila som si orchideu vo vypredaji, bola pekna a vyzerala zdrava. Teraz odkvitla a začala sa na nej robiť biela pleseň alebo niečo také. Umyla som ju vysprchovala postriekala som ju aj takym sprejom proti plesni a škodcom ale zase sa to objavilo. Poraďte mi čo mam s ňou robiť už som zufala, nechcem ju vyhodiť bola by jej škoda. Mam už hocijake orchidee ale toto som ešte nemala. Diky, diky za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať