Zavrieť

Porady

tvorba soc. fondu od 1.1.2008

Chcem sa spýtať od 1.1.2008 je v platnosti nový zákon o sociálnom fonde a neviem či sa odvod do sociálneho fondu tvorí tak ako doteraz z hrubej mzdy za skutočne odpracované hodiny čiže hrubá mzda - náhrady x 0,6 % alebo z celkovej hrubej mzdy. Ja to chápem tak, že by sa mal tvoriť z celkovej hrubej mzdy. A takisto neviem, či treba zarátať aj dohodárov, alebo nie tak ako doteraz.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JanaJB Pozri príspevok
Chcem sa spýtať od 1.1.2008 je v platnosti nový zákon o sociálnom fonde a neviem či sa odvod do sociálneho fondu tvorí tak ako doteraz z hrubej mzdy za skutočne odpracované hodiny čiže hrubá mzda - náhrady x 0,6 % alebo z celkovej hrubej mzdy. Ja to chápem tak, že by sa mal tvoriť z celkovej hrubej mzdy. A takisto neviem, či treba zarátať aj dohodárov, alebo nie tak ako doteraz.
Z celkovej HM. Pridám link:
http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-...-1-2008-a.html
Naposledy upravil Tweety : 05.02.08 at 13:29 Dôvod: dopl. link
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Bez dohodárov
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

To som nepostrehla. Naozaj sa ráta SF i z náhrad?
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Treba zarátať aj dohodárov?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JanaJB Pozri príspevok
Treba zarátať aj dohodárov?
Len z HM zamestnancov. ViĎ §4 horeuvedeného zákona.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tweety Pozri príspevok
tiež som si myslela, že z hrubej mzdy zamestnancov, vrátane náhrad. Programátori fy KROS sa ma snažia vyviesť z "omylu".

Tu je ich dnešné stanovisko na moje upozornenie :

V zákone o Sociálnom fonde § 4 odsek 1 znie (ako teda aj správne uvádzate):
(1) Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov<SUP>3)</SUP> zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok....

Odvolávka <SUP>3) </SUP>sa však odvoláva napr. na § 118 ods. 2 Zákonníka práce, kde je definícia mzdy - "Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona, alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy,..


Kto má pravdu ?

-----------
Veronika
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ako som pozerala včerajšiu odpoveď p. Mihála v DRAK-ovi, KROS-áci majú pravdu. Napriek nejasnému zneniu novely zákona, tvorba SF zostáva aj od 1.1.08 "po starom", teda bez náhrad za dovolenku a platené volno.

---------
Veronika
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
Ako som pozerala včerajšiu odpoveď p. Mihála v DRAK-ovi, KROS-áci majú pravdu. Napriek nejasnému zneniu novely zákona, tvorba SF zostáva aj od 1.1.08 "po starom", teda bez náhrad za dovolenku a platené volno.

---------
Veronika

Oj, oj, takže sme sa tešili márne.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Takže sa nám len posunul termín na odvod do SF a každý mesiac môžme prepočítavať výšku odvodu bez možnosti trvalého príkazu:-((
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Tomu nerozumien, ako sa nám posunul termín?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Prevod do SF sa uskutoční do 5 dní po dni výplaty miezd, najneskôr do konca mesiaca, v ktorom sa vyplácajú mzdy. /Doteraz 15.-ty deň príslušného mesiaca/
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Dúfam, že sa odratávajú aj náhrady mzdy za sviatok.
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Ja začínam tvoriť po prvý krát sociálny fond len teraz.

Vďaka trefným a presným radám poraďákov si mi to darí veľmi dobre.

Mám však pár nejasností a ešte vás prosím o radu:

SF tvorím v programe teraz od januára z januárovej hrubej mzdy bez náhrad....

Vyráta mi to určitú sumu...konkrétne budem pracovať s jedným údajom: 69,- Sk
Môžem to hneď dať zamestnancovi ako príspevok na stravné ako položku príplatok pred zdanením? Či ako to mám robiť? Poraďte mi prosím...vďaka
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Prosím neviete mi niekto poradiť? Ide mi hlavne o to, či hneď ako začnem tvoriť SF - z januárovej výplaty 2008 - či ho môžem hneď použiť na čerpanie...
Minulý rok som ešte SF netvorila...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Darana Pozri príspevok
Prosím neviete mi niekto poradiť? Ide mi hlavne o to, či hneď ako začnem tvoriť SF - z januárovej výplaty 2008 - či ho môžem hneď použiť na čerpanie...
Minulý rok som ešte SF netvorila...
áno, fond je na to aby sa čerpal.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Darana Pozri príspevok
Ja začínam tvoriť po prvý krát sociálny fond len teraz.

Vďaka trefným a presným radám poraďákov si mi to darí veľmi dobre.

Mám však pár nejasností a ešte vás prosím o radu:

SF tvorím v programe teraz od januára z januárovej hrubej mzdy bez náhrad....

Vyráta mi to určitú sumu...konkrétne budem pracovať s jedným údajom: 69,- Sk
Môžem to hneď dať zamestnancovi ako príspevok na stravné ako položku príplatok pred zdanením? Či ako to mám robiť? Poraďte mi prosím...vďaka
Ide o finančný príspevok na stravovanie ? (tento sa zdaňuje);
alebo o príspevok na stravný lístok, napr. gastrolístok (tento sa nezdaňuje).
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Ide o príspevok na stravný lístok... akože lístok má hodnotu 70 Sk, zamestnanec zaplatí 29 Sk, zamestnávateľ 38 Sk a zo SF pôjdu 3 Sk na lístok..dúfam, že je to takto správne...no a tie 3Sk x počet lístkov...neviem kde zaradiť túto sumu - vo mzde musí niekde figurovať, alebo nie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Darana Pozri príspevok
Ide o príspevok na stravný lístok... akože lístok má hodnotu 70 Sk, zamestnanec zaplatí 29 Sk, zamestnávateľ 38 Sk a zo SF pôjdu 3 Sk na lístok..dúfam, že je to takto správne...no a tie 3Sk x počet lístkov...neviem kde zaradiť túto sumu - vo mzde musí niekde figurovať, alebo nie?
Náklady a príspevok zo SF podľa rozpisu straveniek zaúčtujeme IUD. Zrážku zamestnanca z ČM urobíme cez Výplatnú listinu.( rovnako to aj zaúčtujeme spolu s rekapituláciou miezd.)
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Tweety Pozri príspevok
Náklady a príspevok zo SF podľa rozpisu straveniek zaúčtujeme IUD. Zrážku zamestnanca z ČM urobíme cez Výplatnú listinu.( rovnako to aj zaúčtujeme spolu s rekapituláciou miezd.)

Keďže ja nerobím účtovníctvo...mohla by som si pomôcť nejakým rozpisom, kde by som si evidovala koľko je za príslušný mesiac celková tvorba SF, koľko som minula na príspevok na stravné lístky a koľko mi zostalo a prenáša sa...keďže sa to nezdaňuje stačí to viesť takto do konca roka a potom podľa toho na čo by sa využil zvyšok poprípade zdaniť..???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Darana Pozri príspevok
Keďže ja nerobím účtovníctvo...mohla by som si pomôcť nejakým rozpisom, kde by som si evidovala koľko je za príslušný mesiac celková tvorba SF, koľko som minula na príspevok na stravné lístky a koľko mi zostalo a prenáša sa...keďže sa to nezdaňuje stačí to viesť takto do konca roka a potom podľa toho na čo by sa využil zvyšok poprípade zdaniť..???
Ide o PÚ? ak áno, tak SF má účet 472. Na MD účtujeme čerpanie, strana D tvorba fondu. Tak napr.tvorba z HM : 527/472 5000.-, čerpanie na stravenky 472/213 2000.- , znamená, že saldo účtu zostáva 3000.- na strane D.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať