Zavrieť

Porady

Kam zaradiť RZZP v DP typ B

Preview Kam zaradiť RZZP v DP typ B

Nesúhlasím s výkladom, že preplatok z ročného zúčtovania mal byť príjmom z podnikania.

Preplatok z RZZP by mal predstavovať mínusovú položku vo výdavkoch (v minulom období toto poistné predstavovalo predsa plusovú vo výdavkoch). Oporu tohto postupu (okrem logiky, ktorá mi dáva jednoznačne za správny tento postup) som našla aj v zákone o dani z príjmov §6 ods. 10.
Citujem:
10) Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku (vo výške 40 % z týchto príjmov), v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Dôležité to môže byť práve v niektorých „ hraničných“ prípadoch. Uvediem na príklade:

Dôchodca SZČO zarobí v tomto roku 47 800,- Sk, Zaplatil v tomto roku napríklad 10 000,- Sk poistné, ale 5 000,- Sk mu poisťovňa z RZZP vrátila

Postupovala by som pri uplatnení paušálnych výdavkov nasledovne:

Príjem z podnikania 47 800,-
Z toho paušálne výdavky 40% 19 120,-
Výdavok na poistné 10 000,-
Príjem z RZZP - 5 000,-
Výdavky spolu 19 120 + 10 000 -5 000 = 24 120,-

Daňovník môže využiť §46 a povinnosť platiť daň mu nevzniká.
Usporiadat
hemaja hemaja

hemaja je offline (nepripojený) hemaja

Pripojím sa k tejto téme RZZP - minulý týždeň mi daňový úrad ukončil kontrolu DzP za rok 2006 u jednej s.r.o., ktorú učtujem, a vyhodili z nákladov celý nedoplatok z RZZP za r. 2005, pretože mal byť podľa nich zaúčtovaný do r.2005, nie do roku 2006. Neviem, či som postupovala nesprávne, ale keďže zúčtovanie RZZP sa robilo do 30.06.06, asi ťažko som ho mohla zaúčtovať do starého roku, iba ak podaním opravného DP. A koniec koncov bolo uhradené v roku 2006. Rozmýšľam zle, keď sa s tým nechcem zmieriť?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

hemaja Pozri príspevok
Pripojím sa k tejto téme RZZP - minulý týždeň mi daňový úrad ukončil kontrolu DzP za rok 2006 u jednej s.r.o., ktorú učtujem, a vyhodili z nákladov celý nedoplatok z RZZP za r. 2005, pretože mal byť podľa nich zaúčtovaný do r.2005, nie do roku 2006. Neviem, či som postupovala nesprávne, ale keďže zúčtovanie RZZP sa robilo do 30.06.06, asi ťažko som ho mohla zaúčtovať do starého roku, iba ak podaním opravného DP. A koniec koncov bolo uhradené v roku 2006. Rozmýšľam zle, keď sa s tým nechcem zmieriť?
Máte na mysli nedoplatky zo zdravotného poistenia zamestnancov za rok 2005 zúčtované cez mzdy v roku 2006?
0 0
hemaja hemaja

hemaja je offline (nepripojený) hemaja

Denda Pozri príspevok
Máte na mysli nedoplatky zo zdravotného poistenia zamestnancov za rok 2005 zúčtované cez mzdy v roku 2006?
Mám na mysli nedoplatok, ktorý uhradila s.r.o. Ide o to, že konateľ je aj jediným zamestnancom tejto firmy a v roku 2006 uhradil 56tis. ako nedoplatok zamnestnávateľa z ročného zúčtovania za rok 2005. Túto čiastku kontrolóri nechcú uznať ako náklad firmy roku 2006. Ročné zúčtovanie bolo vykonané v roku 2006 aj zaplatené.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

hemaja Pozri príspevok
Mám na mysli nedoplatok, ktorý uhradila s.r.o. Ide o to, že konateľ je aj jediným zamestnancom tejto firmy a v roku 2006 uhradil 56tis. ako nedoplatok zamnestnávateľa z ročného zúčtovania za rok 2005. Túto čiastku kontrolóri nechcú uznať ako náklad firmy roku 2006. Ročné zúčtovanie bolo vykonané v roku 2006 aj zaplatené.
Majú pravdu, pretože s ročným zúčtovaním konateľa za rok 2005 považovaného podľa Zákona o zdravotnom poistení za SZČO, právnická osoba nemala nič spoločné. Vykonať ročné zúčtovanie si musel sám. Nebol to náklad ( výdavok) firmy.
0 0
hemaja hemaja

hemaja je offline (nepripojený) hemaja

Denda Pozri príspevok
Majú pravdu, pretože s ročným zúčtovaním konateľa za rok 2005 považovaného podľa Zákona o zdravotnom poistení za SZČO, právnická osoba nemala nič spoločné. Vykonať ročné zúčtovanie si musel sám. Nebol to náklad ( výdavok) firmy.
Ale on nemal status konateľa ako szčo, čo platilo v roku 2005, on bol riadnym zamestnancom. Firme vyšiel z ročného zúčtovania nedoplatok a ten musela uhradiť. Prečo by to nemalo byť nákladom firmy?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
hemaja Pozri príspevok
Ale on nemal status konateľa ako szčo, čo platilo v roku 2005, on bol riadnym zamestnancom. Firme vyšiel z ročného zúčtovania nedoplatok a ten musela uhradiť. Prečo by to nemalo byť nákladom firmy?
To znamená, že mal prac.zmluvu a mal mzdu takú vysokú, že vznikol taký nedoplatok?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

hemaja Pozri príspevok
Ale on nemal status konateľa ako szčo, čo platilo v roku 2005, on bol riadnym zamestnancom. Firme vyšiel z ročného zúčtovania nedoplatok a ten musela uhradiť. Prečo by to nemalo byť nákladom firmy?
Pozrite si linky povinnosti konateľa a RZZP za rok 2005 napr.:
http://www.porada.sk/t25389-p59-rocn...poistenie.html
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

hemaja Pozri príspevok
Ale on nemal status konateľa ako szčo, čo platilo v roku 2005, on bol riadnym zamestnancom. Firme vyšiel z ročného zúčtovania nedoplatok a ten musela uhradiť. Prečo by to nemalo byť nákladom firmy?
Veď v prípsevku 44 píšete, že sa jedná o konateľa a jediného zamestnanca firmy. Tak ako, bol v roku 2005 konateľom?
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
balunka Pozri príspevok
aj podľa mňa je to postavené na hlavu ,ale preplatok z RZZP je príjem podľa § 6
aj keď osobne s tým nesúhlasím
1./Ak je preplatok príjem podľa § 6 a vediem výdavky vo výške 40%, tak aj z tohto preplatku budu výdavky 40% ?
2./Robim DP samostatne hospod. roľníkovi, poberateľovi predč. starob. dôchodku, ktorý mal príjem podľa § 6 ods.l písm. a z poľnoh.výroby vo výške 32747Sk. Preplatok z RZZP 8600Sk.
Príjem mu nepresahuje 47808Sk takže daň nebude platiť, ale rozhodol sa podať DP. Kde mu zapíšem preplatok z RZZP ako priíjem §6 odst. 1 písm. a z poľnohospodárstva alebo ako príjem zo živnosti?
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Ludula Pozri príspevok
1./Ak je preplatok príjem podľa § 6 a vediem výdavky vo výške 40%, tak aj z tohto preplatku budu výdavky 40% ?
2./Robim DP samostatne hospod. roľníkovi, poberateľovi predč. starob. dôchodku, ktorý mal príjem podľa § 6 ods.l písm. a z poľnoh.výroby vo výške 32747Sk. Preplatok z RZZP 8600Sk.
Príjem mu nepresahuje 47808Sk takže daň nebude platiť, ale rozhodol sa podať DP. Kde mu zapíšem preplatok z RZZP ako priíjem §6 odst. 1 písm. a z poľnohospodárstva alebo ako príjem zo živnosti?
Prosím poraďte, je tu veľa o preplatkoch a ja mam v tom už chaos.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. Áno.
2. K príjmom z poľnohospodárstva.
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Jozef Mihál Pozri príspevok
1. Áno.
2. K príjmom z poľnohospodárstva.
Vďaka p. Mihál za odpoveď, teraz už mam jasno v preplatkoch RZZP a idem vypísať DP.
Ludula
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Jozef Mihál Pozri príspevok
1. Áno.
2. K príjmom z poľnohospodárstva.
Prosím, kam zaradiť preplatok z RZZP v peň. denníku SZČO?
Čítam tu dosť nejednotné názory, a už mám v tom chaos.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Dobroslava Pozri príspevok
Prosím, kam zaradiť preplatok z RZZP v peň. denníku SZČO?
Čítam tu dosť nejednotné názory, a už mám v tom chaos.
Iný zdaniteľný príjem
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Muška Pozri príspevok
Iný zdaniteľný príjem
Ešte mi nie je jasné, kde uvediem tento preplatok v DP "B" /SZČO/. Do ktorej kolonky ho mám uviesť? Alebo to mám spočítať spolu s príjmom zo živnosti? Podľa mňa to príjem zo živnosti nie je.
A ešte kreditný úrok na BÚ - do ktorej kolonky uviesť, takisto príjem zo živnosti? Prosím o odpoveď, už som z toho totálny magor.
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

Dobroslava Pozri príspevok
Ešte mi nie je jasné, kde uvediem tento preplatok v DP "B" /SZČO/. Do ktorej kolonky ho mám uviesť? Alebo to mám spočítať spolu s príjmom zo živnosti? Podľa mňa to príjem zo živnosti nie je.
A ešte kreditný úrok na BÚ - do ktorej kolonky uviesť, takisto príjem zo živnosti? Prosím o odpoveď, už som z toho totálny magor.
Všetko to spočítaš ku príjmu §6
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať