Zavrieť

Porady

V ktorej krajine sa zdaňujú príjmy živnostníka ?

Začínajú sa množiť otázky súvisiace s problematikou zdaňovania príjmov podľa § 6 - živnostníkov so slovenským ŽL , ktorí svoje služby poskytujú v iných krajinách a zároveň je otvorených viacero podobných tém "so zaručene" správnymi odpoveďami.
Niektorí odpovedajúci ignorujú ustanovenie § 1 ods.2 Zákona o dani z príjmov a následne aj znenie zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia .

Z týchto dôvodov som položila otázku na DR SR :

Váš dopyt
Živnostník s trvalým pobytom v SR poskytuje svoje služby okrem slovenských odberateľov aj odberateľom v Českej republike. V Českej republike nemá prenajaté priestory, zdržuje sa tam iba za účelom poskytovania služieb českým odberateľom. Pri poskytovaní svojich služieb sa zdržuje v ČR viac ako 183 dní v kalendárnom roku. Je z tohto dôvodu povinný registrovať sa pre daň z príjmov v Českej republike a zdaňovať tam príjmy plynúce zo zdrojov v ČR alebo zdaňuje všetky príjmy iba v SR? Ďakujem.


Prišla táto odpoveď :
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zisky slovenského daňovníka sa môžu zdaniť na území Českej republiky len v prípade, ak tento podnik vykonáva svoju činnosť na území Českej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá je tu umiestnená (článok 7 ods. 1 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku č. 238/2003 Z. z. (ďalej len "zmluva").
Výraz "stála prevádzkareň" je definovaný v článku 5 zmluvy.


Táto odpoveď sa dá aplikovať na všetky krajiny, s ktorými máme uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.

Pridávam súvisiace ustanovenia:

Zákon o dani z príjmov
§ 1
(1) Tento zákon upravuje
a) daň z príjmov fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len daň ),
b) spôsob platenia a vyberania dane.

(2) Medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom (ďalej len medzinárodná zmluva ), má prednosť pred týmto zákonom.

Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR
Článok 5
Stála prevádzkareň
1. Na účely tejto zmluvy výraz „stála prevádzkareň“ označuje trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktorého prostredníctvom podnik úplne alebo čiastočne vykonáva svoju činnosť.
2. Výraz „stála prevádzkareň“ zahŕňa najmä
a) miesto vedenia časti podniku,
b) pobočku,
c) kanceláriu,
d) továreň,
e) dielňu a
f) baňu, nálezisko ropy alebo plynu, lom alebo akékoľvek
iné miesto ťažby prírodných zdrojov.
3. Výraz „stála prevádzkareň“ rovnako zahŕňa
a) stavenisko alebo stavebný, montážny alebo inštalačný projekt alebo dozor s tým spojený, ale len vtedy, ak takéto stavenisko, projekt alebo dozor trvajú dlhšie ako dvanásť mesiacov,
b) poskytovanie služieb vrátane poradenských alebo riadiacich služieb podnikom jedného zmluvného štátu alebo prostredníctvom zamestnancov alebo iných pracovníkov najatých podnikom na takýto účel, ale len vtedy, ak činnosti takého charakteru trvajú na území druhého zmluvného štátu počas jedného obdobia alebo viacerých období, ktoré presiahnu v úhrne šesť mesiacov v akomkoľvek dvanásťmesačnom období.
4. Bez ohľadu na predchádzajúce ustanovenia tohto článku výraz „stála prevádzkareň“ nezahŕňa
a) zariadenie, ktoré sa využíva iba na účel uskladnenia, vystavenia alebo dodania tovaru patriaceho podniku,
b) zásobu tovaru patriaceho podniku, ktorá sa udržiava iba na účel uskladnenia, vystavenia alebo dodania,
c) zásobu tovaru patriaceho podniku, ktorá sa udržiava iba na účel spracovania iným podnikom,
d) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktoré sa udržiava iba na účel nákupu tovaru alebo zhromažďovania informácií pre podnik,
e) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktoré sa udržiava iba na účel vykonávania akejkoľvek inej činnosti, ktorá má pre podnik prípravný alebo pomocný charakter,
f) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti,ktoré sa udržiava iba na vykonávanie akejkoľvek kombinácie činností uvedených v písmenách a) až e), ak celková činnosť trvalého miesta alebo zariadenia na výkon činnosti vyplývajúca z tejto kombinácie má prípravný alebo pomocný charakter.
Usporiadat
Miminabb Miminabb

Miminabb je offline (nepripojený) Miminabb

Bodík pridať nemôžem, tak aspoň veľká vďaka za obsažný článok. Určite pomôže nielen mne.
ĎAKUJEME
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ako viesť účtovníctvo FO pri vzniku stálej prevádzkarne v ČR?

1. Slovenský podnikateľ vedie v SR jednoduché účtovníctvo. V ČR musí viesť podvojné, pretože podľa českých predpisov JU neexistuje. Podnikateľ je povinný viesť účtovníctvo a zostaviť účtovnú závierku ako celok. Najvhodnejšie by bolo viesť PÚ. Ak sa rozhodne aj naďalej viesť JU, musí každý účtovný prípad uskutočnený v ČR zaúčtovať v českom PU a zároveň ho zaúčtovať v JU podľa slovenských predpisov.
2. Slovenský podnikateľ vedie v SR evidenciu o príjmoch, pohľadávkach a zásobách. Chce uplatňovať paušálne výdavky. V českom PU by mal mať tak zabezpečené členenie príjmov, aby ich vedel vyčísliť pre základ dane v SR, t. z. v evidencii vedenej v SR budú zahrnuté aj príjmy(po prepočte kurzom) podliehajúce zdaneniu v SR.
Z takto vyčísleného príjmu si v DP uplatní 40(60)% výdavkov.
Daňovník požiada Finanční úřad o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment).
V DP vyplní r.82-86 a odd. XIII.
Podľa § 49 ods. 3 ZoDP môže požiadať DÚ do 15.3.2008 o odklad na podanie DP z dôvodu príjmov zo zahraničnia.

ZoDP § 17 ods. 14
(14) Súčasou základu dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je aj základ dane stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí s výnimkou, ak základom dane stálej prevádzkarne je daňová strata, o ktorú podľa daňovej legislatívy štátu, v ktorom je zdroj príjmu, možno znižova základ dane. Pri jeho zisťovaní sa postupuje poda odseku 1 s výnimkou výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádza podľa právnych predpisov platných v štáte, v ktorom je zdroj príjmu, ktoré možno uplatni do daňových výdavkov v rozsahu ustanovenom v týchto právnych predpisoch.
Naposledy upravil Marína : 09.02.08 at 16:04
2 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

mám prosbu môže si aj živnostník požiadať o odklad DP ak má príjmy zo zahraničia, ale nemá tam stálu prevádzkareň ? T.z nepodáva DP v ČR iba na Slovensku
Anika
Naposledy upravil Anik : 09.02.08 at 14:33
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Áno môže, ale "iba" o tri mesiace .
1 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Dúfam, že to platilo aj minulý rok, lebo sme nemali podklady - z ČR-
k DP a ja som požiadala DÚ o odklad, keď sme DP v júni spravili pracovníčka sa čudovala a hovorila mi že nevie vraj sa s tým ešte nestretla aby takýto odklad mal živnostník odklad sa týka len zamestnancov živnostníkov nie a nevie či by z toho pri kontrole nebolo vlastne nedodržanie termínu na podanie DP
za ochotu vopred ďakujem ak by to platilo aj za minulý rok tak si oddýchnem
Anik
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 49 Zákona o dani z príjmov
(3) Správca dane môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania alebo hlásenia najviac o tri mesiace,ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa odseku 2. Ak súčasťou príjmov uvedených v daňovom priznaní sú príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, môže správca dane predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o šesť mesiacov,ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa odseku 2. Proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať.

Podľa § 2 Zákona o dani z príjmov je daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Marína Pozri príspevok
Ako viesť účtovníctvo FO pri vzniku stálej prevádzkarne v ČR?

V ČR musí viesť podvojné, pretože podľa českých predpisov JU neexistuje.
Je to trochu , ale naozaj v ČR už nemajú jednoduché? a drobní remeselníci vedú tiež podvojné? Zaujímavé.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Rozalka Pozri príspevok
Je to trochu , ale naozaj v ČR už nemajú jednoduché? a drobní remeselníci vedú tiež podvojné? Zaujímavé.
Zák. 563/1991 Sb. o účetníctví sa zmenil novelou 437/2003 Sb.
O. i. zmena

§ 3
(1) Účetní jednotky účtují podvojnými zápisy o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví, do období, s nímž tyto skutečnosti časově a věcně souvisí (dále jen "účetní období"); není-li možno tuto zásadu dodržet, mohou účtovat i v účetním období, v němž zjistily uvedené skutečnosti. V účetním období účetní jednotky účtují o uvedených skutečnostech v souladu s účetními metodami (§ 4 odst. 8 2); přitom o veškerých nákladech a výnosech účtují bez ohledu na okamžik jejich zaplacení nebo přijetí, zatímco o veškerých výdajích a příjmech účtují až v okamžiku jejich skutečného zaplacení nebo přijetí.
http://www.ucetnisvet.cz/ucetnisvet/odborna-sekce/vybrane-zakony/





Naposledy upravil Marína : 11.02.08 at 07:48
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Marína Pozri príspevok
Zák. 563/1991 Sb. o účetníctví sa zmenil novelou 437/2003 Sb.
O. i. zmena
§ 3 (1) Účetní jednotky účtují podvojnými zápisy
Fakt, im sa to podarilo presadiť.
Veď aj u nás mali mať registrovaní DPH podvojné, škoda (?), že to zrušili.
0 0
Milka P. Milka P.

Milka P. je offline (nepripojený) Milka P.

Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR
Článok 5
Stála prevádzkareň

3. Výraz „stála prevádzkareň“ rovnako zahŕňa

b) poskytovanie služieb vrátane poradenských alebo riadiacich služieb podnikom jedného zmluvného štátu alebo prostredníctvom zamestnancov alebo iných pracovníkov najatých podnikom na takýto účel, ale len vtedy, ak činnosti takého charakteru trvajú na území druhého zmluvného štátu počas jedného obdobia alebo viacerých období, ktoré presiahnu v úhrne šesť mesiacov v akomkoľvek dvanásťmesačnom období.


Správne tomu rozumiem, ak živnostník so slovenským ŽL poskytuje svoje služby (napr. zváračské) viac ako 183 dní, má vlastne v zahraničí stálu prevádzkáreň a musí sa registrovať pre daň z príjmu v zahraničí?
0 0
gibbon gibbon

gibbon je offline (nepripojený) gibbon

Ako potom vlastne poviem DU, ze neplatim dane na Slovensku?

Programujem v zahranici, väcsinou vzdy dlhsie ako 183 dni v roku.

Da sa to nejak vyuzit? Teda na obydenie SVK Dani????
:-)
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Vznikom stálej prevádzkarne podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia zdaňuješ v danej krajine iba príjmy(zisky) z tejto prevádzkarne. Nestávaš sa automaticky daňovým rezidentom v tejto krajine a naďalej budeš zdaňovať v SR celosvetové príjmy.
Na určenie daňovej rezidencie sú stanovené iné kritéria ako je vznik stálej prevádzkarne .

V DP typ B pod tabuľkou pre príjmy podľa § 6 je okrem iného uvedené:

Súčasťou príjmov na r.1 až 8 a 10 sú aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, pričom táto skutočnosť sa uvádza v XIII. oddiele.
Naposledy upravil Johanka : 11.02.08 at 20:28
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

3. Výraz „stála prevádzkareň“ rovnako zahŕňa

a) stavenisko alebo stavebný, montážny alebo inštalačný projekt alebo dozor s tým spojený, ale len vtedy, ak takéto stavenisko, projekt alebo dozor trvajú dlhšie ako dvanásť mesiacov

Vzťahuje sa to aj na slovenského živnostníka, ktorý pracuje celý rok na stavbe v ČR ako murár v partii? Prácu českej firme fakturuje len "parťák" za všetkých členov a ostatní vystavujú faktúry slovenskému "parťákovi".
Mne sa takýto postup moc nezdá, ale vraj je to medzi stavbármi bežné.

-------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 18.02.08 at 18:13
0 0
helusa46 helusa46

helusa46 je offline (nepripojený) helusa46

Veľmi pekne ďakujem za pomoc a odpoveď, ktorá ma presvedčila a verím že je správna. Som za ňu veľmi vďačná. Ešte raz díky
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

AK SZCO v ČR vykonáva zváračske práceˇviac ako 183 dní v roku , stále fakturuje rovnakej firme z toho vyplýva, že má v ČR stálu prevádzkareň ale doposiaľ
sa neprihlásil na DU v ČR má za rok 2007 zdaniť príjmy
na Slovensku alebo sa má spätne prihlásiť v ČR?
Ďakujem.
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Nikto mi neporadí?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ťažká otázka . Treba to dať na poriadok minimálne pre ďalšie zdaňovacie obdobie ....
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Ja som z toho úplný magor. Vôbec mi to nejako nedochádza.

Živnostník pracoval v ČR. V polovici roka sa bol zaregistrovať na DÚ v CR pre daň z príjmov. Teraz tam musí zdaniť všetky príjmy, ktoré dosiahol za celý rok (aj tie, ktoré "faktúroval so slovenským DIČ)?

veľmi pekne dakujem za odpoved
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

nie, tým, že mu vznikla stála prevádzkareň v ČR je pre ČR daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a v ČR zdaňuje iba príjmy z podnikania v ČR. Daňovým rezidentom je aj naďalej v SR a tu zdaňuje celosvetové príjmy.
V úvode tejto témy sú uvedené kritéria na vznik stálej prevádzkarne v inom štáte, kritériá na stanovenie daňovej rezidencie nájdeš tu http://www.porada.sk/628284-post4.html.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
dakujem ti.

on mal všetky príjmy v ČR. takže asi musí zdaniť všetko tam.......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať