Zavrieť

Porady

Danove odpisy = uctovne odpisy ???

Dobry den. Rada by som sa spytala ci je spravne ked mame masku odpisov uctovnu (jednorazova, linearna 4 roky ....) rovnaku s danovou? Napriklad:
v siedmom mesiaci sa zakupil trezor v hodnote 11 700 Sk. Nastavila sa maska odpisov linearne 4 roky uctovne aj danovo. Je to spravne ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    aronora Pozri príspevok
    Dobry den. Rada by som sa spytala ci je spravne ked mame masku odpisov uctovnu (jednorazova, linearna 4 roky ....) rovnaku s danovou? Napriklad:
    v siedmom mesiaci sa zakupil trezor v hodnote 11 700 Sk. Nastavila sa maska odpisov linearne 4 roky uctovne aj danovo. Je to spravne ?
    Nie je to správne.
    O odpisoch je na Porade toho veľmi veľa, len treba hľadať.
    Napr.:
    http://www.porada.sk/t58244-odpisy.html

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ak sa zakupi hmotný majetok napr. v 7/07 , odpisuje sa 4 roky daňovo podľa zákona o dani z prijmov, učtovne si stanovite, že sa používa 4 roky, potom postupujete takto:

    Majetok sa zaradí v 7/07, účtovné odpisy su za 7 mesiacov .
    11 700/4= 2925 je to ročný odpis
    2925/12= 244 je to mesačný odpis

    V účtovníctve uplatnite 7*244 = 1464,- učtovný odpis
    Daňovo si uplatnite 2925,- ročný daňový odpis

    Učtovné a daňové odpisy sa rovnajú iba v prípade, že majetok mate v evidencii aj 1.1 aj 31.12 v tom istom roku. Vo všetkých ostatných prípadoch vznikajú rozdiely.
    Trochu iný prípad su odpisy pri leasingu, ale to nie je tvoja situácia.
    Rozdiely vznikajú aj pri prerušení daňového odpisovania. /účtovné odpisovanie sa neprerušuje./

    lucia85 je offline (nepripojený) lucia85

    lucia85
    nie úplne súhlasím... výpočet účtovných odpisov je čiste vnútornou záležitosťou účtovnej jednotky, preto je potrebné mať vypracovaný internú smernicu. Kedže OC spomínaného majetku je nižšia ako 30.000,- dalo by sa o ňom účtovať aj ako o zásobách. Ak sa účtovná jednotka rozhodne môže zvoliť aj postup, že účtovné odpisy = daňové odpisy, pre mnohých je to tak jednoduchšie, aj ked ja osobne si myslím, že auditor by mohol namietať, že takto stanovené odpisy nezodpovedajú zásade vernéh a pravdivého zobrazenia skutočnosti

    aronora je offline (nepripojený) aronora

    aronora
    Dakujem za promptne odpovede. Asi som nespravne naformulovala otazku, ale Lucia85 pochopila moju dilemu. Ide mi o to ci je spravne, ze si tento majetok (v hodnote do 30 000 Sk) mozem odpisovat aj uctovne aj danovo 4 roky.

    Danove odpisy = uctovne odpisy ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.