Zavrieť

Porady

prechod z JU na PU

Dobrý deň,
vie mi prosím vás niekto poradiť, kde by som našla všetky potrebné informácie, k prechodu FO z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo- k založeniu s.r.o..?
Konkrétne potrebujem vedieť, či si FO môže preniesť majetok do s.r.o - a akým spôsobom.
Vopred ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    grušina Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    vie mi prosím vás niekto poradiť, kde by som našla všetky potrebné informácie, k prechodu FO z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo- k založeniu s.r.o..?
    Konkrétne potrebujem vedieť, či si FO môže preniesť majetok do s.r.o - a akým spôsobom.
    Vopred ďakujem za všetky rady.
    V Tvojom prípade sa nejedná o prechod z JÚ na PÚ. Jedná sa o transformáciu FO na PO / s.r.o./ Spôsobov je viacero, cez vyhľadávanie nájdeš všetko o tejto problematike.

    heluška je offline (nepripojený) heluška

    heluška
    Mňa tiež zaujíma táto téma, lekár doteraz na licenciu- jedoduché účto, zakladá jednoosobovú s.r.o. na tú istú činnosť ako mal aj ako FO. Licenciu z VUC dostane novú už na s.r.o.,, mne sa zdá, že musím riadne ukončiť fyzickú osobu, prípadný majetok predať novej s.r.o., resp. niečo vyradiť a dať na osobnú potrebu FO, ale čo s pohľadávkami a záväzkami? Tam by som asi počkala kým dôjdu FO a potom ich riadne zdanila FO za rok 2008. Vlastne takto by s.r.o. začala s čistým štítom - prosím ak ste to už niekto robili poraďte mi, či uvažujem správne ?

    heluška je offline (nepripojený) heluška

    heluška
    Ozaj, ešte som zabudla, musí si zaviesť aj nový účet? Ten čo mal ako fyzická osoba, keď dôjdu pohľadávky môže zrušiť?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    heluška Pozri príspevok
    Mňa tiež zaujíma táto téma, lekár doteraz na licenciu- jedoduché účto, zakladá jednoosobovú s.r.o. na tú istú činnosť ako mal aj ako FO. Licenciu z VUC dostane novú už na s.r.o.,, mne sa zdá, že musím riadne ukončiť fyzickú osobu, prípadný majetok predať novej s.r.o., resp. niečo vyradiť a dať na osobnú potrebu FO, ale čo s pohľadávkami a záväzkami? Tam by som asi počkala kým dôjdu FO a potom ich riadne zdanila FO za rok 2008. Vlastne takto by s.r.o. začala s čistým štítom - prosím ak ste to už niekto robili poraďte mi, či uvažujem správne ?
    Pri ukončení živnosti sa musíš riadiť § 17 ZoDP, a upraviť základ dane o pohľadávky, záväzky a nespotrebované skladové zásoby.

    heluška je offline (nepripojený) heluška

    heluška
    Lenže on neukončuje živnosť, on má licenciu na výkon povolania od VUC ako lekár a tú si zatiaľ neruší ale zároveň dostane s.r.o. tiež licenciu z VUC na výkon činnosti v povolaní lekár, to preto aby mohol zamestnať aj ďalšieho lekára v s.r.o. Ak si tú pôvodnú licenciu ako FO zruší tak budem postupovať ako píšeš podľa § 17 ZoDP a upravím ZD v DP za rok 2008.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Licencia mu ostáva, ale neobdržal od VUC Rozhodnutie , že mu ku dňu.....bolo zrušené prevádzkovanie ako FO??

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Muška Pozri príspevok
    Licencia mu ostáva, ale neobdržal od VUC Rozhodnutie , že mu ku dňu.....bolo zrušené prevádzkovanie ako FO??
    Totiž jeden lekár v jednom obodre môže mať iba jednu licenciu. Účtujem lekárku, ktorá bola najprv szčo, a teraz má sro. Vydaním licencie na sro VÚC automaticky zrušil licenciu na szčo dňom predchádzajúcí deň vydania lecencie na sro.

    dipe je offline (nepripojený) dipe

    dipe
    Ahojte, je potrebné hásiť DU , že prechádzame z JU na PU v neziskovej organizácií?
    Ďakujem

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    heluška Pozri príspevok
    Mňa tiež zaujíma táto téma, lekár doteraz na licenciu- jedoduché účto, zakladá jednoosobovú s.r.o. na tú istú činnosť ako mal aj ako FO. Licenciu z VUC dostane novú už na s.r.o.,, mne sa zdá, že musím riadne ukončiť fyzickú osobu, prípadný majetok predať novej s.r.o., resp. niečo vyradiť a dať na osobnú potrebu FO, ale čo s pohľadávkami a záväzkami? Tam by som asi počkala kým dôjdu FO a potom ich riadne zdanila FO za rok 2008. Vlastne takto by s.r.o. začala s čistým štítom - prosím ak ste to už niekto robili poraďte mi, či uvažujem správne ?
    Možno sa niekomu hodí táto informácia.
    Nakoľko som zistila, že síce lekárka FO - prešla na s.r.o. stále ostala platiteľom do SP ako SZČO a to z dôvodov, že má licenciu podľa § 68 odst. 1 písm. a) zákona 578/2004 /ktorú nemusia mať všetci lekári /.

    Takže, lekár môže mať vydané až 3 licencie a to nasledovne:
    podľa zákona 578/2004 , § 68 odst. 1 písmeno:.
    a) - na výkon samostatnej zdravotníckej praxe v povolaní lekár
    b) - na výkon zdravotníckeho povolania v povolaní lekár
    c) - na výkon odborného zástupcu v povolaní lekár

    Ako SZČO je stále evidovaný na SP ak má licenciu podľa § 68 odst. 1 písmeno a) /v licencii je to napísané hneď v prvej vete/

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    heluška Pozri príspevok
    Lenže on neukončuje živnosť, on má licenciu na výkon povolania od VUC ako lekár a tú si zatiaľ neruší ale zároveň dostane s.r.o. tiež licenciu z VUC na výkon činnosti v povolaní lekár, to preto aby mohol zamestnať aj ďalšieho lekára v s.r.o. Ak si tú pôvodnú licenciu ako FO zruší tak budem postupovať ako píšeš podľa § 17 ZoDP a upravím ZD v DP za rok 2008.
    Nakoľko mám už v tom riadný guláš, tak som dala dopyt na DRSR.

    Váš dopyt:
    Dobrý deň,
    Lekárke Rozhodnutím VUC zrušil ambulanciu ako FO k 31.12.2007. VUC jej povolil od 1.1.2008 ambulanciu, ale už ako PO - s.r.o.
    Lekárka je ale stále držiteľkou Licencie podľa § 68 odst. a) /pre SP je stále SZČO/
    K 31.12.2007 jej uzavriem účtovníctvo. Musím jej v DP za rok 2007 zvýšiť základ dane o pohľadávky a znížiť o záväzky...., alebo ich prizná až v r. 2008 - keďže je stále držiteľkou Licencie podľa § 68 odst.a)?

    Odpoveď
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ upraví základ dane daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods.11, a to v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k skončeniu podnikania alebo v ktorom dochádza k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 6). Takýto daňovník upraví základ dane okrem iného aj o cenu nespotrebovaných zásob, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods.2 písm.h/ a i/ (takéto znenie cit. ustanovenia je účinné do 31.decembra 2007); pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa rozhrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena , za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane.
    Ak u daňovníka fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva došlo teda k skončeniu podnikania k 31.12.2007, pričom od 1.1.2008 bude vykonávať podnikateľskú činnosť v rámci obchodnej spoločnosti ? s.r.o., podľa vyššie uvedeného je daňovník fyzická osoba povinný upraviť základ dane, a to za zdaňovacie obdobie roku 2007.


    .....dosť vtipné, pre každú inštitúciu je to o inom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.