Zavrieť

Porady

sociálna poisťovňa - prihlásenie po narodení dieťaťa

Dobrý podvečer!
Potrebovala by som poradiť. Je pravda že do 15dní odo dna narodenia dieťaťa sa treba osobne prihlásiť do soc.poist.?
Ak áno kam sa mám prihlásiť. Bývam v Gbeloch a aj zamestnávateľ ma hlási tu. Ale dieťa bude mať trvalí pobyt v Komárne tak ako ja. Budem sa musieť ísť prihlásiť do Komárna? Alebo si to pobočky vybavia medzi sebou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    dencika je offline (nepripojený) dencika

    dencika
    Ešte by som sa chcela spýtať či je nutné prísť osobne alebo stačí aj písomne. Ďakujem!

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    dencika Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela spýtať či je nutné prísť osobne alebo stačí aj písomne. Ďakujem!
    Okrem registračného listu sa vypĺňa ešte jedno prehlásenie, ktoré treba podpísať pred pracovníkom SP, alebo tam mať overený podpis a tak poslať poštou.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    dencika Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela spýtať či je nutné prísť osobne alebo stačí aj písomne. Ďakujem!
    Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.
    Okrem prihlášky na RLFO (registračnom liste fyzickej osoby) za FO, ktorá sa stará o dieťa do 3 (alebo tuším 6) rokov a za za ktorú platí poistné štát treba vypísať aj vyhlásenie o tom, že sa riadne a celodenne staráš o dieťa ..., Toto vyhlásenie je to, ktoré musíš podpísať priamo pred pracovníkom SP alebo overiť podpis na matrike alebo pred notárom. (na matrike to u nás bolo v nov.2007 zadarmo). Priložíš kopiu rodného listu dieťaťa (tú v Ba napr. dávajú do 10dní od narodenia, takže 15dní sa stíha taktak) a ak si prihlásená do druhého piliera dôchodkového poistenia aj další list- oznámenie sporitela o účasti na starobnom dôch.sporení
    Ak overíš podpis na vyhlásení,tak to môžeš poslať aj poštou (príp. to môže odniesť niekto iný). Ale ak to posielaš poštou, pre istotu si tam potom zavolaj, či to je zaregistrované. A samozrejme si urob kopie a pošli doporučene. Ak to nesieš osobne, nechaj si potvrdiť prevzatie na kopiách odovzdaných dokladov.

    Ešte pripojím linky:
    usmernenie SP z r.2006 + tlačívá: "vyhlásenie ..." + "RLFO"
    http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=7673
    v článku s modrým nadpisom "Oznámenie ..." je novota od 1.1.08 (II.pilier) +tlačivo "oznámenie sporitela o..."
    http://www.socpoist.sk/index/index.p...755&prm2=13163

    a ked už pridávam linky, tak snád sa vám bude hodiť aj toto:
    http://www.porada.sk/t68973-p2-prisp...tml#post634859

    A ESTE DOPLNíM:
    ked už pôjde niekto na SP, nech odnesie kopiu rod.listu aj pre pracovníčku nemoc.dávok (v žiadosti o materské je uvedená povinnosť oznámiť rod.č. dieťaťa predložením rodného listu), ktorá ti rátala materskú. Pochybujem, že sa k nej dostane tá kopia, ktorá je pri prihláške na dôch.poist.
    Naposledy upravil brčko : 20.02.08 at 06:00

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Súhlasím s Brčko,
    ale osobne by som tam išla osobne:-) Ak sa dá alebo v každom prípade overiť telefonicky, či si v systéme.

    zily je offline (nepripojený) zily

    zily
    Chcela by som sa spytat ci osoba zijuca v USA ma narok na porodne, matersky prispevok a pridavky na deti. Dieta sa narodi v USA. Obidvaja s manzelom mame slovenske obcianstvo, trvaly pobyt a platime si zdravotne poistenie na Slovensku. Chcela by som sa este spytat ci je to nutne vybavit osobne alebo tym mozem splnomocnit inu osobu na Slovensku a ake potvdenia k tomu potrebujem. Za skoru odpoved dakujem. Zuzana

    sociálna poisťovňa - prihlásenie po narodení dieťaťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.