Zavrieť

Porady

Ako vysporiadať - ukončenie živnosti?

Chcela by som poprosiť o radu:

jednoduché účtovníctvo v Alfe, neplatca DPH, ukončená živnosť 14.3.2007, predtým bola prerušená. V r. 2007 žiadne príjmy ani výdaje, žiadne záväzky ani pohľadávky. Zostatok v pokladni je 15 027,- a materiál v hodnote 1 217,-.

Ako to vysporiadať - zaúčtovať?

Veľmi pekne vopred ďakujem za rady.
Usporiadat
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Prosím, nenájde sa nikto kto mi poradí? Dosť mi to súri.

Dík
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pozri § 17 ods. 8 písm. a) ZoDP.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

No ten som pozrela už predtým, ale nie som o nič múdrejšia. Takže poradíš mi ako to urobiť konkrétne?

Dík
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Nespotrebovaný materiál dáš do pripočítateľných príjmov.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Cez ID do POZD alebo ako? A čo mám urobiť so zostatkom v pokladni?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
xmatisova Pozri príspevok
Cez ID do POZD alebo ako? A čo mám urobiť so zostatkom v pokladni?
Nie je to účtovná operácia, ale úprava základu dane v rámci daňového priznania na riadku 40 DP typu B. Peniaze nie.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Ďakujem veľmi pekne. Oceňujem.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

No a v účtovníctve to nemám nijako ukončiť?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
xmatisova Pozri príspevok
No a v účtovníctve to nemám nijako ukončiť?
V skladovej evidencii môžeš zaznačiť, že zostatok bol pripočítaný k základu dane.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
xmatisova Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu:
jednoduché účtovníctvo v Alfe, neplatca DPH, ukončená živnosť 14.3.2007, predtým bola prerušená. V r. 2007 žiadne príjmy ani výdaje, žiadne záväzky ani pohľadávky. Zostatok v pokladni je 15 027,- a materiál v hodnote 1 217,-.
Ako to vysporiadať - zaúčtovať?
Uvádzate, že živnosť bola ukončená 14.3.2007 a ukončeniu predchádzalo prerušenie.
Ak bola živnosť prerušená v roku 2006 a nebola obnovená do termínu na podanie daňového priznania za rok 2006 ... už v daňovom priznaní za rok 2006 ste boli povinní upravovať základ dane. Ukončenie (aj uvádzaný prípad prerušenia) živnosti je dôvodom na zostavenie mimoriadnej účtovnej závierky. Ďalej nie ste účtovnou jednotkou, t.j. k termínu prerušenia živnosti ste mali zostaviť účtovnú závierku. Ďalej neúčtovať. Zásoby sledovať evidenčne pre účely zdanenia v prípade ich predaja za cenu vyššiu ako bola premietnutá v daňovom priznaní.

Ak bola živnosť prerušená v roku 2007, ku dňu prerušenia sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka a základ dane sa zvýši v daňovom priznaní za rok 2007.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
xmatisova Pozri príspevok
No a v účtovníctve to nemám nijako ukončiť?
Uzatvoríte všetky účtovné knihy a ďalej v nich nepokračujete.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

No čo v prípade, ak to urobené nebolo? Áno, živnosť bola prerušená ešte v r. 2006 a nebola obnovená. V r. 2006 išlo o stratu 8 189,- Sk.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Dátumy na výkazoch dám k 14.3.2007? Alebo normálne k 31.12.2007?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
xmatisova Pozri príspevok
No čo v prípade, ak to urobené nebolo?
Tak je to na podanie dodatočného daňového priznania. Účtovné knihy môžu byť uzatvorené aj zo zostatkami. Ďalej sa však v účtovaní v nich už nepokračuje, lebo nie ste účtovnou jednotkou.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
xmatisova Pozri príspevok
Dátumy na výkazoch dám k 14.3.2007? Alebo normálne k 31.12.2007?
Za rok 2007 nemáte povinnosť podať výkazy. Nie ste účtovnou jednotkou.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
xmatisova Pozri príspevok
No čo v prípade, ak to urobené nebolo? Áno, živnosť bola prerušená ešte v r. 2006 a nebola obnovená.
Na výkazoch za rok 2006 ste mali uviesť účtovné obdobie kratšie ako 12 kalendárnych mesiacov, t.j. nezahrnúť tam obdobie prerušenia živnosti.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Jana Acsová Pozri príspevok
Na výkazoch za rok 2006 ste mali uviesť účtovné obdobie kratšie ako 12 kalendárnych mesiacov, t.j. nezahrnúť tam obdobie prerušenia živnosti.

To urobené bolo - prerušené 19.10.2006, na výkazoch je od 01-10/2006
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Naozaj ďakujem za všetky rady.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Jana Acsová Pozri príspevok
Uvádzate, že živnosť bola ukončená 14.3.2007 a ukončeniu predchádzalo prerušenie.
Ak bola živnosť prerušená v roku 2006 a nebola obnovená do termínu na podanie daňového priznania za rok 2006 ... už v daňovom priznaní za rok 2006 ste boli povinní upravovať základ dane. Ukončenie (aj uvádzaný prípad prerušenia) živnosti je dôvodom na zostavenie mimoriadnej účtovnej závierky. Ďalej nie ste účtovnou jednotkou, t.j. k termínu prerušenia živnosti ste mali zostaviť účtovnú závierku. Ďalej neúčtovať. Zásoby sledovať evidenčne pre účely zdanenia v prípade ich predaja za cenu vyššiu ako bola premietnutá v daňovom priznaní.

Ak bola živnosť prerušená v roku 2007, ku dňu prerušenia sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka a základ dane sa zvýši v daňovom priznaní za rok 2007.
Keď som to zavolala účtovníčke, ktorá to robila, tak mi iba povedala, že no a čo a že si to preverí.

Z ktorého paragrafu to prosím Vás vyplýva?
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Jana Acsová Pozri príspevok
Za rok 2007 nemáte povinnosť podať výkazy. Nie ste účtovnou jednotkou.
A mohli by ste mi teda poradiť, že ak bol v r. 2007 príjem iba zo závislej činnosti, ukončenie živnosti toho 14.3.2007, či dávam tlačivo A alebo B?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať