Zavrieť

Porady

predaj, darovanie hmotného majetku

Prosím Vás, ak súkromná osoba daruje, alebo predá hnutelný majetok za cca 15000,-, má to niekde nahlásiť, alebo stačí kúpno-predajná zmluva, príp. darovacia zmluva. Majú zmluvu podpisovať pred notárom???

Ďalej presne to isté v prípade, súkromná osoba = živnostník.

Ako viem, dane z toho neplatí.
Ďakujem
Naposledy upravil kika25 : 22.03.05 at 09:30
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    flash78 je offline (nepripojený) flash78

    flash78
    ak sukromna osoba (nepodnikatel) preda/daruje majetok, je to aj bez zmluvy v poriadku, ak je to jednorazovo. Pri predaji ide o jednorazovy prijem 15000 a ten treba zdanit, na konci roka v danovom priznani, ktore si napr. vyplni same, doplni primi zo zametnania a ine a aj tento jednorazovy prijem. Dan je 19%.

    Myslimale, ze si to asi malo kto takto komplikuje a bezne nic neprizna.

    Ak ide o SZCO, dar = neuznatelny danovy naklad (myslim), ja som to robil tak, ze som vystavil fakturu v nakup. cenach a pripol prijmovy doklad, tym som musel odviest 19% z prijmu, a kazdy mi da pri kontrole pokoj.
    Ak ide o predaj, je to klasicky predaj cez pokladnu / fakturu.

    Notar je dolezity, ak je potrebne potvrdit platnost prevodu hnutelnej veci a uhrady u FO nepodnikatela. (t.j. ze tovar bol dodany a ze suma bola vyplatene, ale aj pri predaji drahej veci ako auto sa to nepouziva), je to len pre obe zucastnene strany (myslim overenie notarom), tretej osobe, kontrole z DU alebo podobne je to nepodstatne.
    Velmi vyhodne je to, ak jedna strana nedodrzi zavazky, notarke overenie vyrazne urychluje sudne konanie ci vymahanie.

    Pri SZCO je Faktura dokladom o predaji, aj je sucasne aj dodaci listom, jej podpis vystavovatelom je potrebny ak chce odberatel potvrdenie o tom ze sa mu tovar-sluzba doda neskor, naopak podpis odberatela je dokazom, ze suhlasi s uhradou.
    Podla zakona je napr. pri dodani tovaru a platbe hned v hotovosti postacujuca ja faktura (ktora je sucasne aj ako DL) s podpisom oscanovanym a vytlacenym spolu s fakturou. T.j. je to platny danovy doklad.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    kika25
    Prosím Vás, ak súkromná osoba daruje, alebo predá hnutelný majetok za cca 15000,-, má to niekde nahlásiť, alebo stačí kúpno-predajná zmluva, príp. darovacia zmluva. Majú zmluvu podpisovať pred notárom???
    Ďalej presne to isté v prípade, súkromná osoba = živnostník.
    Ako viem, dane z toho neplatí.
    Ďakujem
    a) predaj, darovanie hnuteľnej veci nepodnikateľom je bez ohľadu na sumu od dane z príjmov oslobodený (viď §9 ZDP). Ide o hnuteľnú vec, ktorá nebola zaradená v majetku na podnikanie. Takýto predaj sa nikam nenahlasuje, neoznamuje.

    b) hnuteľná vec zaradená do majetku živnostníka podlieha dani z príjmov. Oslobodený je takýto predaj u živnostníka vtedy, ak od vyradenia z obchodného majetku uplynulo viac ako 5 rokov.

    Zmluvu môže napísať ktokoľvek. Môže byť uzatvorená ústne (napr. darujem Ti XXX. Chceš? Odpoveď: beriem. = zmluva). Písomná forma sa požaduje, ak sa na tom zmluvné strany dohodnú z nejakého dôvodu.
    Poznámka: keď už, tak postačuje snáď len overenie podpisov. Zmluva u notára, resp. notárska zápisnica je pomerne drahý špás.

    heluška je offline (nepripojený) heluška

    heluška
    Panebože, to zas bude zmätených ludí, ked tu niekto píše takéto veci. Príjem alebo darovanie u osoby nepodnikatala ak ide o hnuteľné veci, je oslobodený od dane, ked sa jedná o podnikatela sú tam podmienky, pozri ZDP §9- je oslobodený vtedy ak ho vyradil z podnikania a odvtedy ubehlo 5 rokov.

    Ľubka31 je offline (nepripojený) Ľubka31

    Ľubka31
    Súhlasím si Strelcom, len by som k tej zmluve ešte snáď toľko : na preukázania daňového výdavku je lepšie mať v prípade kúpy hnuteľnej veci od FO nepodnikateľa uzatvorenú písomnú zmluvu ( v prípade kontroly menej problémov s dokazovaním výdavku), pričom overiť podpisy na zmluve neukladá žiadny právny predpis ( napr. v prípade predaja nehnuteľností podpis predávajúceho overený musí byť).
    Zároveň by som chcela upozorniť na ustanovenie ods.2 §3 ZDP, kde sa píše, že dani podliehajú aj dary FO prijaté v súvislosti s výkonom podnikateľkej činnosti podľa §6 ZDP, a v súvislosti s poberaním príjmov zo záv. činnosti podľa §5.

    predaj, darovanie hmotného majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.