Zavrieť

Porady

Pripočítateľné a odpočítateľné položky pre PO

momentálne na MD
Hľadala som tu v témach, ale nenašla som..
Kde by som našla aktuálny zoznam všetkých pripočítateľných a odpočítateľných položiek pre PO?
Poradí niekto?
Usporiadat
juliam juliam

juliam je offline (nepripojený) juliam

Pôvodca textu príspevku: juliam Pozri príspevok
zdravím. pomáham známej s úlohou do školy, ale ja robím len JÚ, tak by som vás poprosila o odsúhlasenie, resp. o radu:
1. všetko čo je nad zákonný limit je PP - napr. spotreba phl, stravné..., do ktorého riadku sa to dáva? tak ako manko - tab.A, riadok 8?
2. 513 - pohostenie - PP OK
reklamné predmety do 16,60 eur - daňový výdavok OK
letáková reklama - ? daňový výdavok
3. 518 - sprostredkovanie FO neuhradené - PP OK...r.260 (nemá to byť na riadku 140 II. časť?)
4. 544 - penále za oneskorenú platbu dodávateľovi - daňový výdavok
Ak sú zmluvné OK
5. 549 - manko v predajni - nad normu je PP? OK...tab.A, r.8
6. 551 - účtovné odpisy sú väčšie ako daňové - rozdiel je PP OK...r.150
7. 644 - úroky z omeškania neuhradené - OP OK...R.260
8. 654 - zúčt.ost.rezerv - rezerva na prebiehajúci súdny spor - ? Účet 654 je chybný, nepoužíva sa - odkedy sa nepoužíva?
9. 511 - opravy 2323 eur, z toho oprava mot.vozidla, ku ktorej bola prijatá náhrada z poisťovne 1825 eur - ? Daňový výdavok, nič neporovnávaš
648 - náhrada od poisťovne za škodu na mot.vozidle 1327 eur - ? Zdaňovaný príjem (náhrada za fa za opravu, že ?)

ďakujem pekne za kontrolu a rady.

Na prebiehajúci súdny spor rezervá ?
Nebola to náhodou tvorba opravnej položky na pohľadávku (ktorá je predmetom súdneho sporu ?) ....ten účtovný prípad č. 8 si ešte prejdite o čo tam ide, lebo toto mi nie je celkom jasné - toto asi ani jej nebude jasné. ak by to bola tá tvorba, tak na akom účte by to malo byť? 655? a bude to zdaň.príjem?

ešte som našla ja jednu chybu: v zadaní má napísaný účet 552 - rezerva na zostavenie DP a rezerva na nevyčerpanú dovolenku zam. - ale ked som pozerala účt.osnovu, tento účet sa nepoužíva. na akom účte by to potom malo byť?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
rezervy sa účtujú na účet, s ktorým príslušná rezerva súvisí
rezerva na nevyplatené dovolenky 521/323
rezerva na odvody k ND 524/323
rezerva na účtovnú závierku 518/323
rezervy sa už nerozpúšťajú cez výnosy asi od r.2007
0 0
juliam juliam

juliam je offline (nepripojený) juliam

vie mi ešte niekto odpovedať na to hore podčiarknuté? dík
0 0
juliam juliam

juliam je offline (nepripojený) juliam

mám ešte jednu otázku - neviem to nikde nájsť: pripočitateľnou položkou sú všetky fa, ktoré mi FO nezaplatila? mám na mysli napr. fa za materiál, tovar a pod... alebo sa to vzťahuje len na služby?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
pripočitateľnou položkou je nájomné a odplaty za sprostredkovanie, ktoré máš ty ako účtovná jednotka uhradiť, nájomné je potrebné aj časovo rozlíšiť
teda ktoré si ty nezaplatila, ale máš ich zúčtovaná v nákladoch napr. na účte 518
pozri § 19 ods.4 zákon o dani z príjmov
0 0
juliam juliam

juliam je offline (nepripojený) juliam

ďakujem za rady
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Dobrý deň, robím mimoriadnu uzávierku a v r. 2002 a 2003 boli tvorené rezervy na update. Dodnes neboli zrušené, rozpustené. Sú to pripočítateľné položky? Ako ich zrušiť? K DP z týchto rokov sa neviem dostať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pravdepodobne tie rezervy nie sú aktuálne. treba ich zrušiť a dodaniť. Nevieš preukázať, že boli v tom roku nedaňové, tak by som to neriskovala.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

KEJKA ďakujem, zruším ich 323/548 nedaňové.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prečo nedaňové? ved toto zrušenie ti zvyšuje HV a ako chceš preukázať právo zníženia ZD? Veď si napísala, že sa k pôvodným dokladom a DPPO nevieš dostať.
Ale rob, ako myslíš.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

KEJKA Pozri príspevok
prečo nedaňové? ved toto zrušenie ti zvyšuje HV a ako chceš preukázať právo zníženia ZD? Veď si napísala, že sa k pôvodným dokladom a DPPO nevieš dostať.
Ale rob, ako myslíš.
Máš pravdu, ja som to nedomyslela, vďaka, že si ma upozoznila
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Pekný deň prajem.
Nevyplatený úrok k 31.12. z pôžičky od fyz.osoby je daňovým nákladom?
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

alenad Pozri príspevok
Pekný deň prajem.
Nevyplatený úrok k 31.12. z pôžičky od fyz.osoby je daňovým nákladom?
prosím, poradí niekto?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alenad Pozri príspevok
Pekný deň prajem.
Nevyplatený úrok k 31.12. z pôžičky od fyz.osoby je daňovým nákladom?
áno.
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
Prosím poradí mi niekto?
Predchádzajúca účtovníčka zaúčtovala v roku 2006 odložený danový záväzok z rozdielu účtovných a danových odpisov. (účtovné boli nižšie ako danové). Ja vôbec tomu nejak nerozumiem a neviem čo mam s tým urobiť. Majetok na ktorý sa to vzťahovalo už je odpísaný a predaný v roku 2009.
Teraz riešim ako zlikvidovať odložený danový zaväzok. Pred. účtovníčka mi povedala že ten odpis (danový -účtovný) mám povýšiť ZD v DP a o to zaplatiť väčšiu dan.
Ale mne nesedia v hlavnej knihe oprávky presne o tu sumu ktorá robí rozdiel medzi účtovnými a danovými odpismi (mám ich doúčtovať? 551/082), tým sa mi to dostane do DP ano, vypočítam z toho dan v DP a zaúčtujem ju a uhradím, ale tým sa mi nezlikviduje odložený danový zaväzok, .. som z toho domotana, hrozne... vie mi niekto polopatisticky poradiť ako to mam urobiť aby som vyrovnala oprávky a zrušila danový záväzok?
môj mail g.ivika@zoznam.sk alebo skype gulaa30
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
odložená daň a odpisy/oprávky nemajú nič spoločné.
odložená daň sa účtovala 592/481 a teraz ju zlikviduješ 481/592 úplne jednoducho.
592 ako aj 591 nevchádzajú do HV pred zdanením, teda nemôžu byť pripočitateľnou položkou, radšej odporúčam 481/592 účtovať až pri účtovaní bežnej splatnej dane, aby si sa ešte viac nezamotala. A súčasne je to fajn, že nemusíš riešiť daňové hľadisko, lebo predaj bol v r.2009, vtedy sa už odl.daň mala zlikvidovať.
odpisy - musíš pozrieť a porovnať účtovné a daňové odpisy u každého majetku aj toho zlikvidovaného. Tipujem, že pri predaji alebo na konci odpisovania nebola zohľadnená daňová zostatková cena, resp. neboli doúčtované odpisy 551/081.
Ak zistíš, že sa vzťahujú naozaj k tomu predanému majetku, tak doúčtuj na nedaňový účet 551, alebo ak je to väčšia suma, tak na 428.
2 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Prosím o radu 545 do akého riadku DP PO? Ďakujem
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

RenataK Pozri príspevok
Prosím o radu 545 do akého riadku DP PO? Ďakujem
130
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
KEJKA Pozri príspevok
odložená daň a odpisy/oprávky nemajú nič spoločné.
odložená daň sa účtovala 592/481 a teraz ju zlikviduješ 481/592 úplne jednoducho.
592 ako aj 591 nevchádzajú do HV pred zdanením, teda nemôžu byť pripočitateľnou položkou, radšej odporúčam 481/592 účtovať až pri účtovaní bežnej splatnej dane, aby si sa ešte viac nezamotala. A súčasne je to fajn, že nemusíš riešiť daňové hľadisko, lebo predaj bol v r.2009, vtedy sa už odl.daň mala zlikvidovať.
odpisy - musíš pozrieť a porovnať účtovné a daňové odpisy u každého majetku aj toho zlikvidovaného. Tipujem, že pri predaji alebo na konci odpisovania nebola zohľadnená daňová zostatková cena, resp. neboli doúčtované odpisy 551/081.
Ak zistíš, že sa vzťahujú naozaj k tomu predanému majetku, tak doúčtuj na nedaňový účet 551, alebo ak je to väčšia suma, tak na 428.
Ale suma odpisov je suma rozdielu účtovných odpisov a danových a z toho je vypočítaná dan 19% a to je suma zaučtovaná ako odložený dan. záväzok. tak preto si myslím že to súvisí jedno z druhým.. zatial to mam tak ako si napísala, doúčtované odpisy predaného majetku a mam to na analytickom ako nedanové...
Dakujem krasne za radu KEJKA
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
s tou odloženou daňou je to správne, ale nie je tam iná väzba.
Takže už ti to sedí?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať