Zavrieť

Porady

Globálne nastavenie a kurzové rozdiely.

V priebehu roka 2007 som Pohodu upozornil na chybu, že v globálnom nastavení majú natvrd(L)o nastavené čísla účtov v súvzťažnosti pre kurzové rozdiely. Sľúbili, že to dajú do programu aktualizácií. Je tu ročná uzávierka kurzov a neodstránili chybu, ktorá spôsobí nesprávne účtovné zápisy.

Chcem upozorniť, že toto nastavenie spôsobí, že ak ste si pred vykonaním uzávierky kurzov k 31.12. dali do perfektného stavu SALDO tak po kurzovej uzávierke to už nebude pravdou. Je to tým, že natvrd(L)o nastavené súvzťažnosti nerešpektujú, ZVYK mať analyticky rozdelené účty záväzkov a pohľadávok podľa druhu cudzej meny. Ak by sa niekto rozhodol mať účet 311 a 321 iba jenen pre slovenskú menu a cudzie meny tak minimálne v ostatných pohľadávkach a ostatných záväzkoch použije iný účet napr 315 a 325.

Ja používam analytiky na 311, 321, ako aj 325 z dôvodu platby kartou vydanou k BÚ v slovenských korunách v zahraničí. Doklady o výdavky hradené kartou zaúčtujem v takej mene tak ako je doklad vystavený, rozlišujem platby v SK, CZK a v Euro. Pri každej likvidácii dokladu o nákupe v cudzej mene vzniká kurzový rozdiel a takýchto platieb kartou v zahraničí mám do mesiaca cez 50. Pohoda účtuje kurzové rozdiely iba podľa
natvrd(L)o určenej súvzťažnosti v globálnom nastavení. Riešim to tak, že zmením globálne nastavenie a zlikvidujem platby kartou v Euro, potom opäť zmením Globálne nastavenie a zlikvidujem platby v CZK. Pred účtovaním devízového účtu a valutovej pokladne prestavujem Globálne nastavenie kde je to natvrd(L)o určená súvzťažnosť. Pri účtovaní v interných dokladoch zápočtov a iných operácií s kurzovými rozdieli musím gleobálne nastavenie maniť pri zaúčtovaní jedného interného dokladu aj 3x v tom prípade ak započítavam bežné pohľadávky a záväzky a postúpenýmy, ktoré účtujem na ako 378 a 379.

No a dostal som sa k problému kurzovej uzávierky kde sa všetky kurzové rozdiely zaúčtujú podľa natvrd(L)o nastavenej globálnej súvzťažnosti a máme porušenie zákona o účtovníctve, lebo kurzové rozdiely k súvahovým účtom sú zaúčtované krížom krážom.

Ako to napraviť máme dve možnosti:
- V novom roku OPRAVÍME počiatočné stavy zaúčtované súvzťažne s účtom 701 oproti zaúčtovaniu súvzťažne s účtom 702.
- Alebo vojdete priamo denníka a tam pekne položku po položke zmeníte súvzťažnosť zaúčtovanú podľa natvrd(L)o nastaveného globálneho nastavenia na takú, ktorá bude v súlade s predpisom Z/P.

Pre autorov Pohody je naša práca handrou s ktorou vymetú kúty. Venujú viac pozornosti tomu, aby im neunikali peniaze zo softvérového pirátstva ako tomu, aby neničili výsledky našej práce.


V Pohode by gloálne nastavenia malo byť iba o tom či chcem mať kurzové rozdiely zaúčtované na účte 563000, alebo 563xxx, respektíve 663000, alebo 663xxx. Len amatér mohol dať do GLOBÁLNEHO nastavenia aj číslo súvahového účtu. Globálne nastavenie je nato, aby platilo GLOBÁLNE a nebolo ho nutné meniť pri zaúčtovaní jedného interného dokladu viac krát.

Takéto komplikované interné doklady som účtoval už v roku 2008 a teraz bude musieť všetky likvidácie odstrániť, urobiť kurzovú uzávierku opraviť zaúčtovanie kurzových rozdielov v denníku, zopakovať likvidáciu aj v interných dokladoch pričom budem musieť chodiť sústavne prestavovať globálne nastavenie.

Tak kto sa snaží robiť v Pohode účtovníctvo prehľadné a štrukturované podľa cudzích mien tak musel zistiť, že si nevybral ten najlepší softvér.

Pozdravujem.

apo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Pri práci s Pohodou som našiel ďalšiu PERLU.

    1. Urobíme zápis prijatej zálohovej faktúry v cudzej mene.
    2. So zhodným kurzom zo zápisu zálohovej faktúry prenesieme zálohu do Prijatej faktúry s kurzom zo dňa vystavenia zálohovej faktúry.
    3. Uhradíme zálohovú faktúru kurzom zo dňa úhrady.

    Pri realizácii bodu 3 vznikne kurzový rozdiel. Pohoda ho zapíše do likvidácie, ale HO NEZAÚČTUJE. Zapíše sa účtovný zápis 314/221.
    Týmto spôsobom sa kurzový rozdiel premietne do účtu 314 a nie do účtu 321, čo je podľa môjho názoru chyba.

    Dôvod tejto chyby je ten, že Globálne nastavenia o cudzích menách sú úplne ZLÉ, o tom som už písal, ale ďalšia chyba spočíva v tom, že globálne nastavenie nerieši kurzové rozdiely z úhrady zálohových faktúr, čím sa chyba v globálnom nastavení ešte ZDUPĽOVALA.

    Pozdravujem.

    apo

    Globálne nastavenie a kurzové rozdiely.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.