Zavrieť

Porady

opatrovatelsky prispevok

Posm vas mam taku otazku,svokra ma 70 okov,nevladze chodit po schodoch/byvame v rod.dome./kupame ju,kurime,varime,chodime po lieky alebo s nou k lekarovi.Len na wc prejde zatial sama.Som zamestnana na pol uvezku/s prijmom 5300 v čistom/,je mozne na nu dostavat nejaki nevladny alebo opatrovatelsky prispevok?Ak to nie je mozne kedze pracujem,vie mi niekto povedat kolko bi som dostavala ked sa budem o nu starat cely den?
Usporiadat
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Danda71 Pozri príspevok
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Moja mama starobná dôchodkyňa poberá už niekoľko rokov príspevok na opatrovanie pre svoju 90 ročnú imobilnú mamu. Súčasne poberá v jednej firme mesačne odmenu ako člen dozornej rady o výške 166 €.Zmenou v zákone o sociálnom poistení sa od 1.1.2011 začali za zamestnanca považovať aj osoby, ktoré poberajú odmenu za členstvo v dozornej rade a firma začala za ňu odvádzať sociálne poistenie. Minulý týždeň sa jej ozvali z Úradu práce, rodiny a soc.vecí, že im zo soc.úradu oznámili, že je zamestnanec. Mamu najskôr nenapadlo, že to môže súvisieť s touto odmenou a z úradu jej kázali ísť na sociálku, nech si to dá doporiadku. Teraz nevie, čo má urobiť, či náhodou niečo neporušila a nebude musieť opatrovateľský príspevok vrátiť. Moja otázka je, môže starobný dôchodca mať okrem dôchodku aj mesačný príjem vo výške 166 € a zároveň poberať opatrovateľský príspevok alebo ako starobný dôchodca nesie mať žiadny iný príjem? Ďakujem.
Zákon 447/2008 Z.z. o kompezáciách dovoľuje poberateľovi PP na opatrovanie zarobiť príjem vo výške dvojnásobku životného minima / 2 x 189,83/ a nerozlišuje či je poberateľom príspevku dôchodca alebo osoba v aktívnom veku.
2 0
SlavaK SlavaK

SlavaK je offline (nepripojený) SlavaK

Pozdravujem vsetkych.
Ak k by matka opatrovala ZTP dieta a priznal by sa jej opatrovatelsky prispevok, ako ovplyvnuje tento prispevok vyplacane vyzivne matke za postihnute dieta? Krati sa opatrovatelsky prispevok o vyzivne? Ak by matka chcela este pracovat na krateny uvazok, kolko by mohla najviac zarobit?

Vopred dakujem. Slava
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
SlavaK Pozri príspevok
Pozdravujem vsetkych.
Ak k by matka opatrovala ZTP dieta a priznal by sa jej opatrovatelsky prispevok, ako ovplyvnuje tento prispevok vyplacane vyzivne matke za postihnute dieta? Krati sa opatrovatelsky prispevok o vyzivne? Ak by matka chcela este pracovat na krateny uvazok, kolko by mohla najviac zarobit?

Vopred dakujem. Slava
Matka môže okrem príspevku zarobiť príjem vo výške dvojnásobku životného minima / 2 x 189,83/.
V § 40 ods. 12 zákona 447/2008 Z.z. sa uvádza :
„ ak je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím nezaopatrené dieťa,7) peňažný príspevok na opatrovanie sa zníži o sumu, ktorou príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím prevyšuje trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom.29) „
1 0
alla73 alla73

alla73 je offline (nepripojený) alla73

Dobrý večer.Mám 66 ročného otca s ktorým žijem v jednej domácnosti.Som zamestnaná. Otec je onkologický pacient.V roku 2008 mu gastroenterológ kolonoskopicky odobral 6 polypov z hrubého čreva z toho boli 3 pozitívne. Následne mu vyoperovali 30 cm z hrubého čreva. Potom podstúpil chemoterapiu. Pravidelne chodíme na kontroly k onkológovi. Za posledné 2 mesiace otec rapídne schudol(viac ako 20kg). Hoci je mobilný, občas býva dezorientovaný,zle počuje a stáva sa,že spadne,lebo mu vypovedávajú kolená,tak na vyšetrenia chodím s ním ako doprovod.Aj doma je väčšinou odkázaný na pomoc iných(nákupy,predpis liekov, doprovod k lekárom) Teraz sa k tomu všetkému ešte pridal pravostranný zápal pľúc. Na pľúcach mu našli nález,ktorý pľúcna lekárka pripisuje k jeho onkologickému ochoreniu, no nevie jednoznačne potvrdiť ,že sú to metastázy. Otec má pozitívne onkomarkery, na základe toho lekárka dospela k tomu,že nález na pľúcach budú metastazy.Cakajú nás ďalšie vyšetrenia.Chcela by som sa spýtať,či mám nárok na opatrovateľský príspevok na otca... ak áno,tak v akej výške a za akých podmienok?Musela by som dať v práci výpoveď, alebo by som mohla byť naďalej zamestnaná na plný, alebo aspoň polovičný úväzok?Celkom o prácu prísť nechcem, som živiteľka rodiny,syn študuje na strednej škole a žiť iba z nejakeho príspevku by sme asi nezvládli. Vopred Vám ďakujem za odpoveď. Alla
0 0
rastikk11 rastikk11

rastikk11 je offline (nepripojený) rastikk11

MAM NA VAS ESTE JEDNU OTAZKU A TO ZE MAME TAZKO CHORU SVOKRU O KTORU SA TREBA STARAT S TYM ZE MANZELKA PRACUJE AKO ZAMESTANANEC OBCE ,TAK AKO SOM DOBRE POCHOPIL MOZE SA PODAT ZIADOST O STAROSTLIVOST O SVOKRU S TYM ZE BY OBEC MUSELA MANZELKU PRERADIT ZO SUCASNEJ PRACE NA OPATROVATELSKU PO VYDANI POTVRDENIA OSETRUJUCEJ LEKÁRKI ,ZE TAKUTO STAROSTLIVOST POTREBUJE?A ESTE AKO NAPISAT TAKUTO ZIADOST MYSLIM PARAGRAF A TAK A AKO TO JE S DOVOLENKOU A KONTROLOU BOJIM SA ABY SA OBEC NEMSTILA A PRIPADNE MOZE JEJ DAT OBEC VYPOVED?DAKUJEM ZA ODPOVED VAS PORADAK
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, prosím môže starobný dôchodca poberať opatrovateľský príspevok a popritom vykonávať činnosť na DOVP? jedná sa o jednorazovú činnosť a jednorázovú výplatu odmeny za dohodu. Mali sme prihláseného takéhoto dôchodcu a na sociálnej poisťovni mu povedali, že musí vrátiť celý opatrovateľský príspevok. Môže to byť pravda? Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ivet ... platí to, čo píše danka vyššie - v prísp. č. 62

.. a čo má s tým SP veď príspevok vypláca UPSVaR
2 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem veľmi pekne, ospravedlnujem sa, nečítala som predchádzajúce príspevky, len som chcela rýchlo nech ma niekto ukludní....a podarilo sa... Ďakujem ešte raz, som si vydýchla...
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Neviete mi poradiť ,kedy sa kráti opatrovné pri pobyte v nemocnici?? /ak je človek v nemocnici a poberajú naň opatrov. príspevok?/ Počula som vraj ,ak je v hospitalizovaný do 21 dní nekrátia. A potvrdenie z nemocnice treba doniesť na UPSVR až po ukončení hospitalizácie.?? A keď sa to nenahlási na UPSVR, že bol v nemocnici, vedia to nejak zistiť?? ďakujem
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Zákon č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu v § 40 ods. 18 stanovuje, že opatrovateľský príspevok sa kráti, ak opatrovaná osoba je v zdravotníckom zariadení dlhšie ako 3O dní. Potvrdenie o hospitalizácii je potrebné predlžiť na ÚPSaR. Úrad nezisťuje či postihnutá osoba bola alebo nebola hospitalizovaná, záleží od Vás či to nahlásite.
1 0
katarina507 katarina507

katarina507 je offline (nepripojený) katarina507

Dobry den, potrebujem radu. Moj otec ma 94 rokov, stara sa o neho 66 rocna sestra. Otec je po zdravotnej stranke v poriadku, ma problem ale s mobilitou, tazko chodi a velkym problemom pre nas je spankova inverzia. Cez den spi a v noci je uplne culy. Sestra sa o neho stara, ale ma osteoporozu a bohuzial to v poslednej dobe tazko znasa, kedze je otec v noci velmi culy a vobec sa pri nom nevyspi. Chcela by som poradit, kedze sa v tychto veciach vobec nevyznam a chcem pomoct sestre. Mam odist do dochodku v roku 2015, ale mobla by som v tomto pripade zostat doma, starat sa o otca a poberat opatrovatelsky dochodok?

dakujem
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Ano, môžetezostať doma, keď si vybavíte opatrovatelský príspevok z ÚPSVaR. Do roku 2015 sa Vám odpracovaný čas bude počítať ešte do dôchodku. Štát bude za Vás platiť odvody do SP na dôchodkové poistenie a aj odvody do ZP.
1 0
juskam juskam

juskam je offline (nepripojený) juskam

CHcela by som sa spýtať? Idem si vybavovať opatrovateľský príspevok na postihnutého syna (ma 6 rokov). Vie mi niekto povedať čo sa počíta do príjmu na posudenie príspevku. V zákone je napísané, že ak ide o dieťa tak príjem do 3x životného minima na jednu dospelú osobu.
Čo ide do príjmu dieťaťa ak nemá žiaden príjme. A berie sa do úvahy aj príjem rodičov. Ja som na rodičovskom príspevku.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
juskam Pozri príspevok
CHcela by som sa spýtať? Idem si vybavovať opatrovateľský príspevok na postihnutého syna (ma 6 rokov). Vie mi niekto povedať čo sa počíta do príjmu na posudenie príspevku. V zákone je napísané, že ak ide o dieťa tak príjem do 3x životného minima na jednu dospelú osobu.
Čo ide do príjmu dieťaťa ak nemá žiaden príjme. A berie sa do úvahy aj príjem rodičov. Ja som na rodičovskom príspevku.


Do úvahy sa berie len príjem rodičov . Vo Vašom prípade je to manželov príjem + Váš príjem. Vzhľadom k tomu, že rodičovský príspevok je štátna dávka, tak sa do príjmu nepočíta. Ak máte ďalšie príjmy okrem rodičovského príspevku, ktoré nie sú štátnou dávkou, tak tie by sa Vám spočítali.
0 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

Zdravím Vás. Chcem sa spýtať, ak poberá rodič - otec na postihnutého syna peňažný príspevok na opatrovanie, je potrebné tento príjem niekde uviesť do daňového priznania, alebo do daňového priznania ide iba príjem zo zamestnania otca. Otec pracuje len na dohodu, 4 hodinny denne, inak by mu bol príspevok odobratý.

Ďakujem.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Tunco Pozri príspevok
Zdravím Vás. Chcem sa spýtať, ak poberá rodič - otec na postihnutého syna peňažný príspevok na opatrovanie, je potrebné tento príjem niekde uviesť do daňového priznania, alebo do daňového priznania ide iba príjem zo zamestnania otca. Otec pracuje len na dohodu, 4 hodinny denne, inak by mu bol príspevok odobratý.

Ďakujem.
Príspevok za opatrovanie je nezdaniteľný príjem. Neuvádza sa do DP. Do priznania sa uvádza len príjem zo zamestnania.

Ale opatrovné sa počíta do príjmu manžela - keby si manželka naň chcela uplatniť NC na manžela.
1 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

Zdenka175 Pozri príspevok
Príspevok za opatrovanie je nezdaniteľný príjem. Neuvádza sa do DP. Do priznania sa uvádza len príjem zo zamestnania.

Ale opatrovné sa počíta do príjmu manžela - keby si manželka naň chcela uplatniť NC na manžela.
Rozumiem, to znamená že do príjmov osoby, ktorá príspevok poberá a podáva daňové priznanie sa to neuvádza, ale do príjmov osoby, ak by si chcela manželka/mažnel uplatniť NČND - na manžela/mažnelku, tam už sa daný príjem uvádza.

Ďakujem za odpoveď
0 0
evitaso evitaso

evitaso je offline (nepripojený) evitaso

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, svokra má 92 rokov a už sa treba o nu postarať, ja nemôžem ostať doma, tak musí manžel prerušiť živnosť a ostať doma, má nárok na opatrovateľský príspevok? a v akej výške?
Ďakujem
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
evitaso Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, svokra má 92 rokov a už sa treba o nu postarať, ja nemôžem ostať doma, tak musí manžel prerušiť živnosť a ostať doma, má nárok na opatrovateľský príspevok? a v akej výške?
Ďakujem


Príspevok na opatrovanie je od 1. 7- 2011 211,32 €. Manžel okrem tohto príspevku môže ešte zarobiť príjem vo výške 2x ŽM t.j. 189,83 x 2 = 379,66 €. Dôležité je aby v čase svojej neprítomnosti pri matke starostlivosť zabezprčil inpu osobou. Ak vykonáva živnosť, tak ju možno nemusí ani rušiť v prípade, že jeho mesačný príjem nepresahuje uvedenú výšku.
3 0
evitaso evitaso

evitaso je offline (nepripojený) evitaso

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať