Zavrieť

Porady

opatrovatelsky prispevok

Posm vas mam taku otazku,svokra ma 70 okov,nevladze chodit po schodoch/byvame v rod.dome./kupame ju,kurime,varime,chodime po lieky alebo s nou k lekarovi.Len na wc prejde zatial sama.Som zamestnana na pol uvezku/s prijmom 5300 v čistom/,je mozne na nu dostavat nejaki nevladny alebo opatrovatelsky prispevok?Ak to nie je mozne kedze pracujem,vie mi niekto povedat kolko bi som dostavala ked sa budem o nu starat cely den?
Usporiadat
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Nekráti sa v prípade poskytnutia príspevku na opatrovanie dôchodok opatrovaného? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
xeva Pozri príspevok
Nekráti sa v prípade poskytnutia príspevku na opatrovanie dôchodok opatrovaného? Ďakujem za odpoveď.


PP sa kráti o sumu, ktorú príjem opatrovaného prevyšuje 1,4 násobok ŽM.
/ 189,83 x 1,4 =265,76 € /
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte ,
vie mi niekoto poradiť , ako postupovať keď kamaratka opatruje svoje dieťa.
Pobera prňažný príspevok na opatrovanie dieťaťa .
Je to príjem ako??

Ďakujem
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
...viete mi niekto poradiť?

Ďakujem
0 0
katedrála katedrála

katedrála je offline (nepripojený) katedrála

dá sa opatrovateľský príspevok a kompenzačný príspevok dostávať aj na účet alebo len cez poštu?
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
katedrála Pozri príspevok
dá sa opatrovateľský príspevok a kompenzačný príspevok dostávať aj na účet alebo len cez poštu?
Príspevky sa môžu dostávať na účet.
0 0
makrac makrac

makrac je offline (nepripojený) makrac

Dobry den,

Chcem sa informovat. Moja starsia sestra je TZP a pobera invalidny dochodok 230€. Moja matka je na starobnom dochodku a dostava 220€. Berie opatrovatelsky prispevok na svoju dceru, ale je nizky kedze maju obe dochodky. A ani neviem ako sa to prepocitava.

Ja som momentalne nezamestnany a pomaham, alebo skor sa staram ja o sestru, kedze matka uz ma svoj vek. Uvazoval som, aj nad opatrovatelkou, ked si najdem pracu. Ale teraz citam, ze by som ako nezamestnany bez prijmu mohol tu opateru vziat na seba, kedze matka berie nizke opatrovne a ja by som asi dostal normalnu sumu, kedze som teraz bez prijmu.

A kolko by som bral opatrovne v tomto pripade? Momentalne neberiem z UP ziadne prispevky.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
výška príspevku za opatrovanie je mesačne 111,32% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri opatrovaní jednej osoby a 148,42% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb.

Suma životného minima je od 1.7.2011 vo výške 189,83 €...
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Stefan2005 Pozri príspevok
výška príspevku za opatrovanie je mesačne 111,32% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri opatrovaní jednej osoby a 148,42% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb.

Suma životného minima je od 1.7.2011 vo výške 189,83 €...
stefan .. tá výška príspevku môže byť rôzna (aj nič) .. záleží od príjmu ŤZP !!
Ale v tomto konkrétnom prípade - opatrovateľka je dôchodkyňa - sa to počíta ešte inakšie (už nie je dôležitý príjem ŤZP) viď http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
necelých 90 evri by to malo byť (nechce sa mi prepočítavať)
Doplnímpre makrac, že sa môže stať, že mamke (ako dôchodkyni) môže ten príspevok výjsť vyšší ako tebe.
viď aj príspevky vyššie (napr 83)
Naposledy upravil Katy a R : 23.05.12 at 21:08
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Katy a R Pozri príspevok
stefan .. tá výška príspevku môže byť rôzna (aj nič) .. záleží od príjmu ŤZP !!
Ale v tomto konkrétnom prípade - opatrovateľka je dôchodkyňa - sa to počíta ešte inakšie....necelých 90 evri by to malo byť (nechce sa mi prepočítavať)
... to koľko dostáva jeho matka, to asi vie, on sa pýta koľko by dostal on - on nie je dôchodca...
ostatné prípady som nerozoberal - uviedol som informatívnu sumu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... no tak uveď ako môže mať nulu:
zatiaľ máme informácie: on je nezamestnaný, nemá žiadný príjem, opatrovaný mám dôchodok 230€ - žiadne iné info nemáme.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Stefan2005 Pozri príspevok
... no tak uveď ako môže mať nulu:
zatiaľ máme informácie: on je nezamestnaný, nemá žiadný príjem, opatrovaný mám dôchodok 230€ - žiadne iné info nemáme.
- napísala som, že od príjmu ŤZP záleží - od všetkých príjmov (zákon, kde je výpočet som priložila) ... tak (dôchodok môže a nemusí byť jediný príjem - len preto som reagovala že aj 0 niekedy môže)
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Katy a R Pozri príspevok
- napísala som, že od príjmu ŤZP záleží - od všetkých príjmov (zákon, kde je výpočet som priložila) ... tak (dôchodok môže a nemusí byť jediný príjem - len preto som reagovala že aj 0 niekedy môže)
vychádzal som zo zadania a nerozoberal varianty
... ale je pravda, mohol som napísať, že je to maximálna dávka, s ktorou môže počítať - krátenie je možné na základe iných príjmov, skutočností a že presnú informáciu dostane na UPSVaR...
0 0
makrac makrac

makrac je offline (nepripojený) makrac

Sestra iny prijem nema len ten invalidny dochodok. Ma TZP, ze potrebuje trvalu celodennu starostlivost. Takze asi to bude okolo tych 200€. Ale ako pises, treba si to zistit na UPSVaR, aj ked v nasom malom mestecku pracuje taka dost neskusena osoba.

Ale vdaka za info. Ja som sa az dnes dozvedel, ze mozem byt opatrovnik mojej sestre, lebo mi bolo povedane, ze to mozne nieje ked rodicia ziju... Ale dako som to doteraz neriesil, kedze moja mama brala opatrovne a zvladala to. Ale situacia sa v poslednej dobe zmenila a snazim sa pomahat ako mozem. A ked som dnes zistil, ze mama dostava opatrovne 70€ kedze pobera dochodok a bezne je opatrovne okolo tych 200€...

Takze dnes som sadol za internet a zistujem zhruba co a ako, lebo ako som pisal, ta mlada co tam teraz pracuje mi pride ako keby ju tam len dakto posadil po znamosti a ani nevie co ma robit. Alebo sa jej nechce. Naposledy nas prehanala 5-6x pre jeden papier a potom sme zistili, ze ho ani nepotrebovala. Preto teraz zistujem nech som na nu trochu pripraveny.

Tato diskusia mi pomohla a este raz vdaka.
1 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Prosím o radu.
Moja mama ( je na dôchodku) opatruje svojho manžela, má celodennú starostlivosť. Podala žiadosť v marci a začiatkom mája jej prišla odpoveď, že jej priznávajú opatrovateľské aj spatne od marca. Koncom februára podpísala dohodu o vykonaní práce so Štatistickým úradom, že počas mesiacov marec a apríl vypracuje štatistické výkazy ohľadom spracovania príjmov a výdajov na spotrebu v ich rodine, teda čo nakúpila(potraviny, oblečenie a pod.) Bola na Úrade práce a povedali jej, že jej počas tých mesiacov nebudú vyplatené dávky za opatrovanie, pretože mala príjem. Pritom ak tieto výkazy robila, tak ešte ani nevedela o tom, či jej vôbec priznajú opatrovanie pre manžela. Zarobila 43€ ale budú vyplatené až v júni ale prijde o opatovateľskú dávku. Oni jej na Urade prace povedali, že kedže má celodennú starostlivosť, tak musí byť pri ňom celý deň, čo aj bola, akurát namiesto napríklad vyšívania vypísala zopár riadkov čo nakúpila v danom mesiaci. Tak vraj sa nestarala. Povedali jej, že ak by aj niečo také robila, tak by musela doniesť každý mesiac príjem ktorý mala na dohodu a dohodu mala priniesť na začiatku. Akurát že oni jej to všetko dali až teraz keď prišli po tie výkazy. A vraj že bude musieť štatistický úrad vypracovať nejaký dokument, čo sa týka celkovej práce ktorú vykonala,aby to tiež mohla doložiť. Tá pani na Urade práce je si istá že takýto dokument Štatistický úrad nevypracujú, takže jej jej odoberú dávky za tri mesiace.
Týmto Vás prosím o radu. Veď je nemysliteľné, že pre 43 € prijde o všetko o čo ani vtedy ešte nevedela, že bude priznané.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

GAP .. čo takto pozrieť do zákona - priložila som v prísp č. 90 ... hlavne od § 39.
Tak ako píšeš to nemôže byť .. alebo je môžno je niekde inde zádrheľ .

samozrejme - bude musieť doložiť aký mala príjem. (a neviem prečo by jej to štatistický úrad nedal - však píšeš, že to bola normálna dohoda o VP podľa ZP)
Naposledy upravil Katy a R : 28.05.12 at 23:12
0 0
lucas1985 lucas1985

lucas1985 je offline (nepripojený) lucas1985

Dobry den,
mam na Vas jeden dotaz moja priatelka bude mat teraz 21 rokov a stara sa o svojich starych rodicov (hlavne o stareho otca ktory je po 3 porazkach), ako by mohla dostat tento prispevok a ako dlho sa vybavuje tento prispevok.
Dakujem za odpovede...
0 0
nibiru nibiru

nibiru je offline (nepripojený) nibiru

Dôchodca, ktorý pracuje na DoPČ, za čo poberá mesačne 150 Eur a doposiaľ si uplatňovať na DÚ vrátenie zaplatených daní,
môže zároveň 6 mesiacov poberať príspevok na opatrovanie FO s ŤZP z ÚPSVR vo výške 88 Eur?, je tento príspevok oslobodený od dane, či si pripočítáva k príjmu z dohody? Môže si aj tento rok požiadať DÚ o vrátenie daní?
0 0
katedrála katedrála

katedrála je offline (nepripojený) katedrála

dobrý deň,vedel by mi tu niekto na porade vyrátať výšku opatrovateľského príspevku,ktorý by som mohla poberať? ak áno vopred ďakujem,podrobnosti by som napísala emailom/ start20@pobox.sk
0 0
stefania71 stefania71

stefania71 je offline (nepripojený) stefania71

Dobrý deň, chcem sa spýtať, keď niekto poberá opatrovateľský príspevok pri celodennej starostlivosti môže mať uzatvorený pracovný pomer alebo sú tam nejaké obmedzenia, ako napr. výška príjmu, stanovenie max.výšky odpracovaných hodín?
Nemám v tejto oblasti žiadne vedomosti, kde by som k tomu našla zákony.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať