Zavrieť

Porady

SKOLIÓZA

Chcela by som sa spýtať, či niekto máte skúsenosti so skoliózou chrbtice, mám 15-ročnú dcéru, ktorá má skoliózu chrbtice pričom jej pravá lopatka vyčnieva, čo je dosť viditeľné. Chodíme do BA do špeciálnej nemocnice pre ort. protetiku, má aj korzet, ale nejakú nápravu vôbec nevidno. Má niekto skúsenosti s napravenou chrbticou? Ďakujem za odpoved.
Usporiadat
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
No trosku ma zaujala tato tema, tak len stručne, mam sice len 29 no som po operácii chrbtice uz jedenásť rokov, operovali ma v Brne, do vtedy som presla ortopédia v BA, MT, RBK, DK, cvičila som pocitivo,plávala i nositla korzety. problémy som mala tak asi od 8. rokov a pre vsetkych ortopedov to bola a len detská skolioza, ved to nic nie je tvrdili doktori, ja som vsak mala problemy s dychanim so srdcom. ved to nic nie tvrdili stále, az raz povedali hop treba korzet ten som nosila cca 5 rokov a zrazu dalsie hop - vas zachrani asi len operacia. 10 rokov hovorili ved to nic nie je a nakoniec bolo treba surne operovat. a prečo to písem? velmi sa k tým diagnozam vyjadrit neviem, ale chcem len napisat tolko ze ked nieco boli treba sa len stazovat a nenechat dychat lekarov, chodit a hladat, klopat na kazdu ordináciu. Pretoze mysliet si ved to prestane a vy viete ze vas to boli stale rovnako.... nenechajte sa porazit, ak vas vyhodia dverami vojdite oknom. Je pravda, ze slovenskí lekári ma teraz vysetriť nechcu, ale poviem vám skôr sa dovolám do brna a objednaju ma bez problemov, zoberú ma na hodinu ktorú si dohodneme. a doma na Slovensku ked sa chcem dovolat do pár metrov vzdialenej nemocnice, lebo sa chcem objednat u zubara, tak mi to trvá aj celý den. Nechcem nikomu krivdit ani slovenským lekárom, nehádzem ich do jedného vreca. Ja mám len takuto skusenost a ta ma naucila nenechat sa zdeptat. Keby sa moji rodicia doslova nebili za to čo mi patrí - za liečbu - aká patrí kazdemu z nas -neviem akoby to so mnou dopadlo.
Ale jedno je isté: cvičte, plávajte, noste korzety - to skutočne neublíži len pomôže.

papa a prajem všetkým hodne trpezlivosti a v podstate aj sama sebe - pretože ked boli chrbát bolí celý človek

papa
Naposledy upravil janulka : 24.02.11 at 13:20
2 0
hencik hencik

hencik je offline (nepripojený) hencik

chcel by som sa opytat, ci tu niekto zo zucastnenych so skoliozou nema tipy na cviky, resp. radu ako na to v posilnovni. chcem s priatelkou zacat chodit cvicit, zial mala silnu skoliozu, ktoru doktori podcenili.. skoncilo to operaciou a trubkou v jej chrbate vdaka tomu sa napr. nemoze zohnut a urcite ju to limituje pre "klasicke" cvicenie v posilnovni.. chceme sa vsak dostat do formy, takze keby niekto mal s tymto (osobne) skusenosti, budem rad ak poradi

a ad pilates a skolioza - neviem ci sa to da vztahovat na vsetky stupne, ale priatelka chodila chvilu na pilates cvicenia.. na kontrole to spomenula doktorovi a ten jej to vyslovene zakazal, ze jej to moze akurat uskodit..
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Trubku-y v chrbte mám tiež, posilnovnu neodporučam ani mne ortopédi neodporucali, viem co písem uz som aj po dvoch uspesných a krásnych tehotenstách a pôrodoch. opakom je super plávať, velmi dobre ma uvolnl aerobik - samozrejme len do tej miery co mi dovolil chrbát.
Posilnovnu určite nie. Lekári boli zásadne proti. do formy ta dostane aj kazdodenné plávanie. uvidís. a chôdza prirodzená, jemná.
1 0
dusansl dusansl

dusansl je offline (nepripojený) dusansl

SKOLIÓZA A JEJ LIEČBA .
Dobrý večer pre všetkých návštevníkov porady,

Príspevkou je neúrekom, názory sa rôznia , hoc sú rady poväčšine ponúkané v dobrej viere, obsahom sú úsmevné. Ako väčšina zažitých názorov našej populácie k otázkam ochrany zdravia či jeho prinávrátenia ak už sme ochoreli.
Vážené dámy a páni,
iste neušlo Vašej pozornosti, že objavenie tejto zákernej choroby u dievčat aj u chlapcov sa viaže k obdobiu, keď v ich organizme nastáva spustenie činnosti hormonálneho systému. Práve v tomto období sa v ňom dejú búrlivé pochody, a prakticky celá zásoba vápniku včítane rezerv sa spotrebuváva na tvorbu hormónov.
Dôsledok tohoto deja je, že :
kosti začínajú mäknút, svaly sa odťahujú do strán, chrbtica začína rotovať okolo svojej osi. Ba čo je ešte horšie, vápnik sa začne vyplavovať z nepohyblivých kostí , čo následne vedie k deformitám na hrudníku - vytvárajú sa tzv. vtáčie rebrá...
Pertože ľudské telo a jeho fyziologické pochody sú komplikované, práve pri nedostatku vápniku sa začína s kostí vyplavovať kostný vápnik tvoriaci akýsi kostný rôsol. Práve tento začína tlakovo pôsobiť na chupavky a nervové zakončenia, čo spôsobje bolesti. Problém je na svete.
On je v fukčnosti detského tela a je omoho hlbší ako by sa v tomto momente zdalo. V ňom totiž niet svalu , či svalovej skupiny , niet orgánu, ktorého by sa nedotkol stav pri ktorom je deficit kalcia..
Čo je horšie, on súbežne s deformitami kostí postihuje aj cetrálnu nervovú sústavu. Ak niet dostatok vápniku, v tele sa naruší rovnováha vyváženosti prvkov, tada následne začne chýbať Selén, Zinok, Horčík, a ostatných 13 prvkov. Ak niet v tele dosť Vápniku niet estrogénu, a teda rozkolíše sa celá hormonálna hladina dôsledok tohoto stavu sa v detskom organizme prejaví ako rozsiahla pohroma. Môže zasiahnuť motoriku, psychiku atď....
Ak zoberieme do úvahy vážnosť a možný rosah dopadov na dieťa, je až zarážajúci názor odborníkov , doporučujúci rodičom viesť dieťa k cvičeniu, či iným nezmyselným aktivitám , namiesto toho aby reálnou radou pomohli tento krízový stav zvrátiť.
Východisko z tohoto marazmu je okamžitá a radikálna zmena stravy a súbežne s týmto krokom podávanie ďieťaťu Biologického vápnika a to v množstve 10gramov denne, pričom dávka by mala v sebe zahŕňať: 1500mg proteínov,1650mg tukov a 4700mg sacharidov.
V dávke je nevyhnutná prítomnosť vitamínu A - retinolu a to v množstve 250mcg, Viatmín C Vitamín D2, taurín,Železo vo forme laktátu, Fosfor,zinok vo forme laktátu.
Samozrejme je všetko treba robiť tak, aby sa pacientovi nepoškodilo. Doba užívania Biokalcia pre deti je ideálna od 21 až do 23 hodiny večernej.
Zároveň si dovolím poznamenať, že v dobe keď sa užíva Biokalcium, nie je vhodné konzumovať čiery čaj, čokoládu v akejkoľvek forme či kakao. Uvedené pochutiny obsahujú látky ktoré sa do tela vstrebávajú rovakými receptormi ako kalcium, sú vo svojej podstate agílnejšie, preto ako prvé dokážu obsadiť receptory a tým zabránia vstrebaniu Biokalcia do tela.
A na záver ešte dovetok, podávanie takéhoto Biokalcia je vhodné robiť v kombinácii ďaľšími preparátmi. Návrat porušeného zdravia a vývinu organizmu je dej zložitý vyžadujúci si dostatok časučo v reálnom čase znamená 6-8 mesiacov.
Uvedenú kúru je potrebné zopakovať znovu najneskôr o 4 mesiace po jej prvom absolvovaní. Do roka je takýto postup nutné zopakovať najmenej 1krát .
A ešte čosi, tých dobre mienených rád je v živote neúrekom. Radím Vám, aby ste k novým zaručeným informáciám vždy pristupovali opatrne a s rozmyslom.
A celkom nakoniec, využite všetky spôsoby ako navrátiť zdravie neinvazívnymi metódami a ak už niet iného východiska, len potom začnite uvažovať nad operáciou. Pri chirurgických výkonoch sa v organizme dejú veci..
Veď aj akokoľvek majstrovsky vyvážená narkoza je k nášmu telu asi taká milá ako rana tehlou do hlavy...
Ale to nie je predmetom mojej rady....
S pozdravom Dušansl.
0 0
dado14 dado14

dado14 je offline (nepripojený) dado14

Ahojte, mám 14 rokov a na školskom vyšetrení chrbtice mi zistili Skoliotické držanie. Chcel by som sa opýtať, čo to znamená a akú to má súvislosť so Skoliózou. Dúfam že sa niekto nájde a odpíše mi. Ďakujem.
0 0
hksforge hksforge

hksforge je offline (nepripojený) hksforge

Cviky a cvičebné metódy SM systém od Smíška. Pôsobia aj na Slovensku, neodporúča sa začať cvičiť len podľa CD, ale najprv sa to naučiť pod dohľadom inštruktora. Nejde mi sem pridať link, ale dá sa to ľahko vygoogliť. /w.smsystem.cz/
Nemám vyskúšané, ale referencie som počula dobré.
0 0
ZuzikT ZuzikT

ZuzikT je offline (nepripojený) ZuzikT

Som členkou oz Skolióza na Slovensku. K cvičeniam SM Systém chcem dodať, že tieto cviky cvičíme v našom združení a musím povedať, že sú fakt dobré. Môžem potvrdiť, že pri pravidelnom a cielenom cvičení sa skoliotická krivka skoriguje a pokiaľ nie je problém s vrodenou deformitou stavca sa dá pri včasnom diagnostikovaní a nasadení cvičenia vyhnúť korzetom, eventuélne operácii. Chodia cvičiť dievčatá aj chlapci vo veku 10 -17 rokov a na vlasné oči som videla skorigovanú skoliotickú krivku po roku 30 min. denného cvičenia o 10 stupňov u 12 ročného chlapca. Minulý rok sme organizovali konferenciu venovanú tomuto problému, ktorá bola veľmi zaujímavá a žiadúca.
Môžte si pozrieť aj stránku skoliozaoz.skJe tam aj zvukový záznam z konferencie a správa vo formáte pdf.
2 0
mel122 mel122

mel122 je offline (nepripojený) mel122

Ahojte. Chcela by som sa spýtať tých ktorí ste boli na operácii s chrbticou ako to celé prebiehalo? vyrovnalo vám to skoliózu? oplatí sa na to ísť? a koľko by som musela zaplatiť? Mám už po 18-tke a mám skoliózu ktorá je viditeľná a môžem si za to sama pretože som na to toľko rokov kašľala a necvičila poctivo viem že je to už teraz zbytočné oplakávať ale ak by mi tá operácia pomohla urobila by som všetko preto aby som mohla mať zas rovný chrbát..takže ak viete niečo o tom prosím poraďte mi Ďakujem
0 0
Jurivo Jurivo

Jurivo je offline (nepripojený) Jurivo

Ahoj, asi Ťa sklamem,operácia nič nevyrieši, ale v mnohých prípadoch vedie k zhoršeniu stavu. Máš po 18tke a to je vek keď sa so skoliózou dajú dosiahnuť pekné výsledky. Určite vyskúšaj SM systém, je to vynikajúce rehabilitačné cvičenie. http://www.smsystem.cz
Ak budeš poctivo cvičiť do roka budeš rovná ako prútik :-)
0 0
mel122 mel122

mel122 je offline (nepripojený) mel122

no rovna asi nebudem ale ano poznam to cvicenie a cvicim ho tak uvidim no
0 0
Yogake Yogake

Yogake je offline (nepripojený) Yogake

Skolioza je neprijemny handicap a mnoho ludi si mysli, ze to je dosledok iba nevhodneho xatazovania tela ci dedicnosti alebo vrodenej chyby. Ako jogovy ucitel sa zaujimam aj o jogovu terapiu. Joga a jej tisice rokov stary a ucinny systom cviceni sa na vec skoliozy pozera trochu komplexnejsie.
Absolutne suhlasim s olimpiou, ze liecba skoliozy v mnohom zavisi od toho,a ko sa k tomu dieta/clovek postavi.
Viac o tom v clanku Joga a skolioza-patria k sebe?. Jogove cvicena na skoliozu su napriklad tu: Joga cviky na skoliozu ]
0 0
Zuzinka10 Zuzinka10

Zuzinka10 je offline (nepripojený) Zuzinka10

Ahoj
môžem len potvrdiť, čo už napísala Janulka.
Mne zistili skoliózu v 11. rokoch. Pochodila som našich lekárov. Vyjadrovali sa v tom zmysle, že stačí cvičiť a nebude sa to zhoršovať. Ale zhoršovalo sa to, a to rapídne. Zázrakom a snahou mojich rodičov sme sa dostali do Brna do fakultnej nemocnice. Vtedy som už mala 19. Po prvom vyšetrení bol verdikt - to sa musí operovať. Nasledovali neľahké procedúry a operácia, ale stálo to zato. Operácia sa podarila, prístup lekárov a zdravotného personálu bol vynikajúci. Aj po takmer tridsiatich rokoch chodím do Brna na kontroly. Poisťovňa to už ale neprepláca, výdavky s tým spojené si hradím sama.
Aj ja mám tyčky, v pohybe ma vôbec neobnedzujú. Som pohyblivá, ako ktokoľvek iný (kotrmelce zato nerobím . Samozrejme, ak raz niečo bolo operované, ak je tam kov, už to nikdy nebude ako zdravá, bezproblémová chrbtica. Operácie sa však netreba obávať.
Čo je veľmi dobré, je plávanie, cvičenie - činky (stačia aj 1kg) na posilnenie chrbtového svalstva. Mám to odskúšané.
Kolegyňa si pochvaľuje SM-systém, chcem ho aj ja vyskúšať - uvidím.
Pozdravujem a prajem veľa vytrvalosti a šťastie na dobrých odborných lekárov!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať