Zavrieť

Porady

zaciatky podnikania

chcela by som saopytat, zalozila som si zivnost na zaklade zivnostenskeho litstu a ziv. urad ma automaticky prihlasil do zp aj na du. co dalej? potrebujem este niekam nieco poslat? mam na du poslat cislo mojho uctu? a do zp nic? ozvu sa mi oni?alebo ako to je?
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
jankajankajanka Pozri príspevok
chcela by som saopytat, zalozila som si zivnost na zaklade zivnostenskeho litstu a ziv. urad ma automaticky prihlasil do zp aj na du. co dalej? potrebujem este niekam nieco poslat? mam na du poslat cislo mojho uctu? a do zp nic? ozvu sa mi oni?alebo ako to je?
Na DÚ si povinná nahlásiť číslo účtu, ktoré budeš používať. Do ZP Ťa prihlásili a tam už treba len platiť odvody vo výške 1134,- Sk. Neviem v čom budeš podnikať a v prípade, že budeš mať prevádzku máš aj ďalšie povinnosti.
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

no ja nemam prevadzku. podnikam v oblasti internetu. a ked ma prihlasili do zp tak to musim zacat sama platit ci mi id nich nieco pride postou?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak myslíš na nejaké oznámenie tak od ZP Ti nepríde poštou nič, sama musíš začať platiť.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mysimis Pozri príspevok
Ak myslíš na nejaké oznámenie tak od ZP Ti nepríde poštou nič, sama musíš začať platiť.
Ak podniká popri zamestnaní, tak povinnosť platiť zdrav.poistenie nevzniká, ale odporúča sa, aby nevznikli vysoké nedoplatky.
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

smith Pozri príspevok
Ak podniká popri zamestnaní, tak povinnosť platiť zdrav.poistenie nevzniká, ale odporúča sa, aby nevznikli vysoké nedoplatky.
ja podnikampopri studiu
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

pomoze mi s tym niekto prosim?
0 0
zepelin zepelin

zepelin je offline (nepripojený) zepelin

najlepsie ked pojdes do ZP a poinformujes sa,1134sk je poplatok ktory musis platit mesacne,najlepsie ked si zalozis trvaly prikaz na podnikatelskom ucte,napr vo VUB-čke.to je vsetko co platis ako zivnostnicka,ale len prvy rok,lebo si oslobodena od daní.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zepelin Pozri príspevok
najlepsie ked pojdes do ZP a poinformujes sa,1134sk je poplatok ktory musis platit mesacne,najlepsie ked si zalozis trvaly prikaz na podnikatelskom ucte,napr vo VUB-čke.to je vsetko co platis ako zivnostnicka,ale len prvy rok,lebo si oslobodena od daní.
No od daní oslobodená určite nie je. Odkiaľ to berieš?
0 0
Wotan Wotan

Wotan je offline (nepripojený) Wotan

smith Pozri príspevok
Ak podniká popri zamestnaní, tak povinnosť platiť zdrav.poistenie nevzniká, ale odporúča sa, aby nevznikli vysoké nedoplatky.

Chcem podnikat ako SZCO popri zamestnani. Prvy rok teda by som nemal platit ani socialne, ani zdravotne poistenie. Preco sa ale odporuca platit to zdravotne? Ake nedoplatky by som mohol mat a z coho?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Wotan Pozri príspevok
Chcem podnikat ako SZCO popri zamestnani. Prvy rok teda by som nemal platit ani socialne, ani zdravotne poistenie. Preco sa ale odporuca platit to zdravotne? Ake nedoplatky by som mohol mat a z coho?
no predsa z toho, čo zarobíš ako živnostník v práci za Teba platí odvody zamestnávateľ, ale ako živnostník, si budeš musieť spraviť do 30.6. ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a tam budeš musieť priznať aj príjmy zo živnosti.
Čiže ak predpokladáš, že na tú živnosť niečo zarobíš, odporúča sa platiť si aspoň nejaké odvody do ZP, aby si potom toho 30.6. nemal veľký nedoplatok
0 0
Wotan Wotan

Wotan je offline (nepripojený) Wotan

aha, no dobre. Takze ked nepredpokladam, ze prvy rok budem mat zisk /vela investujem do firmy-nakup zariadenia, atd./ tak v podstate nema zmysel platit ten prvy rok ZP.

A v juni nasledujuceho roka je to zuctovanie, no a dalsi rok podnikania uz platim mesacne preddavky? Alebo staci opat len pri zuctovani?

Ak nebudem ziskovy v r.2008, vymeriavaci zaklad budem mat nulovy, cize nebudem musiet platit preddavky do ZP?
0 0
jankajankajanka jankajankajanka

jankajankajanka je offline (nepripojený) jankajankajanka

zepelin Pozri príspevok
najlepsie ked pojdes do ZP a poinformujes sa,1134sk je poplatok ktory musis platit mesacne,najlepsie ked si zalozis trvaly prikaz na podnikatelskom ucte,napr vo VUB-čke.to je vsetko co platis ako zivnostnicka,ale len prvy rok,lebo si oslobodena od daní.
no to je troska problem, pretoze ja byvam prechodne v nitre ale trvale bydlisko mam v presove, preto som chcela vediet ci ked uz tam v zp som nahlasena, ci mi poslu trebars cislo uctu kam im mam posielat tych 1134sk ale ako je to s tym...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jankajankajanka Pozri príspevok
no to je troska problem, pretoze ja byvam prechodne v nitre ale trvale bydlisko mam v presove, preto som chcela vediet ci ked uz tam v zp som nahlasena, ci mi poslu trebars cislo uctu kam im mam posielat tych 1134sk ale ako je to s tym...
Informáciu ti poskytne ktorákoľvek pobočka príslušnej zdrav.poisťovne. Tak isto aj čísla účtov vedia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Wotan Pozri príspevok
aha, no dobre. Takze ked nepredpokladam, ze prvy rok budem mat zisk /vela investujem do firmy-nakup zariadenia, atd./ tak v podstate nema zmysel platit ten prvy rok ZP.

A v juni nasledujuceho roka je to zuctovanie, no a dalsi rok podnikania uz platim mesacne preddavky? Alebo staci opat len pri zuctovani?

Ak nebudem ziskovy v r.2008, vymeriavaci zaklad budem mat nulovy, cize nebudem musiet platit preddavky do ZP?
Ak podnikáš popri zamestnaní, po podaní RZZP nemusíš platiť preddavky do ZP z min. vymeriavacieho základu /t.č. 14% z 8100sk = 1134/. Ak ti vyjde z RZZP suma vyššia ako 100sk, platíš mesačne túto sumu, neupravuješ min.VZ.
Ak ti vyjde do 100 sk, preddavky platiť nebudeš.

Zjednodušene výška preddavkov pri podnikaní popri zamestnaní :
= základ dane / 2.14 : počet mesiacov podnikania x 14 %.

-------
Veronika
0 0
zepelin zepelin

zepelin je offline (nepripojený) zepelin

omyl ,oprava,nemusi sa zahlasit a platit socialku.dan sa palti
0 0
jajkach jajkach

jajkach je offline (nepripojený) jajkach

prosím o radu,
robím účto na základe prac.zmluvy - ak by som chcela robiť účto ako SZČO - čo mi k tomu treba?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
V prvom rade živnostenský list.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

jajkach Pozri príspevok
prosím o radu,
robím účto na základe prac.zmluvy - ak by som chcela robiť účto ako SZČO - čo mi k tomu treba?
Hlavne vybaviť živnostenský list.
0 0
jajkach jajkach

jajkach je offline (nepripojený) jajkach

Dobre, živnostenský list, to mi je jasné, že bez toho to nejde. Viem aj to, že treba platiť odvody do zdrav.posťovne. Ja som mala skôr na mysli nejaké skúšky na základe ktorého sa môže viesť účto - či živnosť na vedenie účta si môže urobiť hocikto?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

jajkach Pozri príspevok
Dobre, živnostenský list, to mi je jasné, že bez toho to nejde. Viem aj to, že treba platiť odvody do zdrav.posťovne. Ja som mala skôr na mysli nejaké skúšky na základe ktorého sa môže viesť účto - či živnosť na vedenie účta si môže urobiť hocikto?
Presne tak a bohužiaľ hocikto. Vedenie účtovníctva je voľná živnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať