Zavrieť

Porady

príkazná zmluva - zdaňovanie a odvody

:-)
Chcela by som vedieť,
či namiesto dohody o vykonaní práce, ktorú nie je možné uzatvoriť z titulu charekteru vykonávaných prác (napr.: obchodno-účtovná činnosť-opakujúca sa osobou v riadnom PP), je možné uzavrieť príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka.
Ak áno, ako to bude s daňou a s odvodmi? Bude sa to chápať ako riadny pracovný pomer?
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

adam Pozri príspevok
Z Príkaznej zmluvy sú odvody do SP a ZP v rovnakej výške ako z Pracovnej zmluvy? V ktorom § je to uvedené ? Ďakujem....
Zákony o SP a ZP. Zákon o SP napr. §4 , zákon o ZP napr. §10b.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

skvrnka Pozri príspevok
Takže je vyhodnejšie opäť začať uzatvárať dohody. Hoci tie príkazné zmluvy
boli hlavne z dôvodu aspoň u nás(nie z finančných GP a UP), že nebolo treba nahlasovať zamestnancov, čo my sme používali na akcie, ktoré sa konali cez víkend napr. jednu sobotu, nedeľu za jeden až dva mesiace.
Externe nám robia mzdy a teda v sobotu nikto nenahlási, aj keď sa to má
robiť deň vopred, tak my v piatok nemáme od nich občianske, lebo tí ludia
prídu priamo na akciu alebo aj neprídu niektorí, takže by bolo zbytočné
ich prihlasovať. Opäť sme sa tým dostali do rozporu so zákonom, ktorý
musíme žial porušovať . Odvody vykonáme, ale žial nahlasovací termín
nemôžeme splniť.
Áno, problém je u krátkodobých výkonoch práce pre veľa ľudí(napr. komparz), kde nepoznám žiadnu formu, ako by sa dalo legálne vyhnúť minimálne prihlasovaniu na SP. Pritom ani nejde o odvody ale o administratívnu náročnosť hlavne pri prihlasovaní a odhlasovaní, tiež pri vykazovaní.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Jana Motyčková Pozri príspevok
Zákony o SP a ZP. Zákon o SP napr. §4 , zákon o ZP napr. §10b.
Z uvedených § vyplýva, že odvody sa budú platiť aj z odmeny z príkaznej zmluvy. Ale aká bude ich výška, to mi vie niekto napísať? Vopred ďakujem...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Adam:
Ako si uviedol predtým - ako pri zamestnancoch.
Vymeriavací základ pre SP §138 a §139b, percentá §128-137
Pre ZP - definovanie zamestnanca §11 ods.3, VZ §13, sadzba poistného §12, preddavky §16, rzzp §19.
2 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Jana Motyčková Pozri príspevok
Dohody sú v zákone z poistenia (okrem GP a ÚP) vylúčené. Zatiaľ.
V prípade DoPČ nie je potrebné nahlasovať nič na zdravotnú poisťovňu? Ani zamestnávateľ neplatí žiadne odvody z dohody? Ďakujem
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Jana Motyčková Pozri príspevok
Áno, problém je u krátkodobých výkonoch práce pre veľa ľudí(napr. komparz), kde nepoznám žiadnu formu, ako by sa dalo legálne vyhnúť minimálne prihlasovaniu na SP. Pritom ani nejde o odvody ale o administratívnu náročnosť hlavne pri prihlasovaní a odhlasovaní, tiež pri vykazovaní.

Ano jedná sa o viac ludí, na cca 2-3 dni, kde suma je skutočne
nízka, teda nejde o finančnú stránku, ale o tú administratívno-byrokratickú.
A pritom chcem dodržiavať zákon, aj platiť odvod, ale fyzicky sa to nedá
urobiť. Ak mám sedieť na akcii aj sobotu a nedeľu a priebežne prihlasovať,
odhlasovať, ešte aj mňa musí firma zaplatiť za So a Ne s príplatkom, inak to robím cez týždeň v rámci pracovnej doby.
Naposledy upravil skvrnka : 09.01.11 at 13:54 Dôvod: slovosled
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Jana Motyčková Pozri príspevok
doplním -
Ak aj príjem z príkznej zmluvy nie je pravidelný každý mesiac, ale je nepravidelný alebo vyplatený jednorazovo, ak sa zdaňuje podľa §5, tak ide o zamestnanca na účely dôchodkového poistenia - treba ho od začatia platnosti príkaznej zmluvy prihlásiť do SP.
Do ZP sa v takom prípade prihlási ako zamestnanec v mesiaci, kedy bude mať z tejto zmluvy príjem.
V prípade príkaznej zmluvy, ktorá nie je zdaňovaná podľa §5 nie je potrebné nahlasovať na SP a ZP? Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

saskia26 Pozri príspevok
V prípade DoPČ nie je potrebné nahlasovať nič na zdravotnú poisťovňu? Ani zamestnávateľ neplatí žiadne odvody z dohody? Ďakujem
Dohody sa na ZP nenahlasujú a ZP sa z nich neplatí.
1 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Ak je príkazník odmeňovaný hodinovou sadzbou, je potrebné dodržať hodinovú minimálnu sadzbu, alebo môže byť aj nižšia, napr.1,66 tak ako to bolo doteraz v príkazných zmluvách a pri dohodách ?
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

saskia26 Pozri príspevok
V prípade príkaznej zmluvy, ktorá nie je zdaňovaná podľa §5 nie je potrebné nahlasovať na SP a ZP? Ďakujem
Príkazná zmluva je asi zdaňovaná podľa §5, lebo nám ešte v roku
2005 pri dotaze o tom, že využívame pri víkendových akciách, alebo
konkurzoch čo trvá dva dni a viac ludí, príkazné zmluvy, ako ich zdaňovať, odpovedali z DR, že "takto vykonávané činnosti sú predmetom dane podľa §5 Zákonao DzP". Takže ak sa tým riadim, tak v súvislosti s SP a ZP pre mňa vyplývajú už tu diskutované povinnosti. A neviem, akú formu zmluvy z Občianskeho
zákonníka použiť, aby to nespadalo pod §5 a príjemca si to mal
napríklad zdaniť sám na konci roka, teda nie §5, a tým sa vyhnúť aj týmto
administratívnym úkonom ( zdôrazňujem nie z finančných dôvodov, ale administratívnych).
0 0
janeb janeb

janeb je offline (nepripojený) janeb

A nie je príkazná zmluva - zmluva podľa občianskeho zákonníka zdaňovaná ako príjem podľa §8 - Ostatné príjmy?

Pretože podľa §5 sa zdaňujú príjmy zo závislej činnosti a závislú činnosť riadi zákonník práce (a k nemu príslušné pracovnoprávne vzťahy - prac. pomer/dohodár) a tam nastupuje aj SP a ZP.

preto mi je zvláštne, že by príjem podľa §8 podliehal odvodom. Viete mi niekto vysvetliť či mám alebo nemám pravdu?
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

janeb Pozri príspevok
A nie je príkazná zmluva - zmluva podľa občianskeho zákonníka zdaňovaná ako príjem podľa §8 - Ostatné príjmy?

Pretože podľa §5 sa zdaňujú príjmy zo závislej činnosti a závislú činnosť riadi zákonník práce (a k nemu príslušné pracovnoprávne vzťahy - prac. pomer/dohodár) a tam nastupuje aj SP a ZP.

preto mi je zvláštne, že by príjem podľa §8 podliehal odvodom. Viete mi niekto vysvetliť či mám alebo nemám pravdu?
To, že prípad, ktorý uvádzam je §5, som čítala v stanovisku, ktoré dalo Daňové riaditeľstvo. Aj v komentároch k tejto novele SP a ZP sa už uvádza,že z príkazných zmluv treba tiež odvádzať, preto človek rozmýšla aký iný druh zmluvy by sa mohol použiť z Občianskeho zákonníka. Títo "terajší múdri ľudia na MPSVaR" sami možno niekedy doporučili tento druh zmluvy, ako sa vyhnúť SP a ZP, a pretože sa veľmi začali používať (pričom predtým som o nej ani nevedala), tvária sa, že tam stráca štát na odvodch a tak sa rozhodli pre tieto zmeny. Dúfam, že šikovnejší odo mňa a od nich niečo zase vymyslia.
0 0
stbe stbe

stbe je offline (nepripojený) stbe

Dobry den, moze byt prikazna zmluva postavena tak, ze je urcene dielo ktore treba vytvorit a pocas tvorby tohto diela bude prikaznikovy poskytovana pausalna mesacna odmena, pripadne jej alikvotna cast...prikaznik mi to vysvetlil tak ze ak budem napriklad pracovat len 15 dni v mesiaci, mozem dostat len polovicu z tejto pausalnej odmeny... dakujem za odpoved...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ked je určené dielo, ponúka sa Zmluva o dielo.
čiastočné platby sú možné - majú sa dohodnúť v zmluve.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Jana Motyčková Pozri príspevok
Adam:
Ako si uviedol predtým - ako pri zamestnancoch.
Vymeriavací základ pre SP §138 a §139b, percentá §128-137
Pre ZP - definovanie zamestnanca §11 ods.3, VZ §13, sadzba poistného §12, preddavky §16, rzzp §19.
Janka, chcem sa opýtať ohľadom príkazných zmlúv. Zdravotné poistenie sa platí aj za zamestnanca a aj za zamestnávateľa klasicky akokeby to bol pracovný pomer. A sociálne poistenie sa platí celé? Lebo som našla informáciu, že sa rozlišuje, či ide o pravidelný alebo nepravidelný príjem a neplatia sa plné odvody. A tu sa tiež platia odvody aj za zamestnanca a aj za zamestnávateľa? Príjem z príkaznej zmluvy je považovaný za príjem zo závislej činnosti? Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

michelle, máš draka, pozri tu :
http://www.porada.sk/t153577-sp-od-1...navatelom.html
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Jana Motyčková Pozri príspevok
...ja nemám draka a tiež ma zaujíma odpoveď...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V tom prípade napr. príspevok 95 a 96 v tejto téme.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Jana Motyčková Pozri príspevok
Preštudovala som príspevok v drakovi. Z neho vyplýva, že z príkaznej zmluvy s pravidelným príjmom ZĽ aj ZC platia odvody do SP: Nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. Neplatia : úrazové, garančné a rezervný fond. Do ZP platí aj ZĽ aj ZC. V dohode o PČ sa nič nezmenilo. Je to tak? Ďakujem...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

To ze z prijmu na prikaznu zmluvu sa platia odvody do ZP a SP plati az od 1.1. 2011 ak som spravne pochopila?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať