Zavrieť

Porady

príkazná zmluva - zdaňovanie a odvody

:-)
Chcela by som vedieť,
či namiesto dohody o vykonaní práce, ktorú nie je možné uzatvoriť z titulu charekteru vykonávaných prác (napr.: obchodno-účtovná činnosť-opakujúca sa osobou v riadnom PP), je možné uzavrieť príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka.
Ak áno, ako to bude s daňou a s odvodmi? Bude sa to chápať ako riadny pracovný pomer?
Usporiadat
48912 48912

48912 je offline (nepripojený) 48912

Dobry den,
potrebovala by som poradit kam zaradit prijem z prikaznej zmluvy vo vyske 50 Eur v danovom priznani "B". Kamoska ma prijem zo zavislej cinnosti ale mala aj prijem z prikaznej zmluvy za 1,5 mesiaca. Nie som si ista, kam tento prijem treba v dp vyplnit. A co RZZP ... viete mi poradit???
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Prečítala som asi všetky témy ohľadom príkaznej zmluvy na rok 2011,no nie je mi to celkom jasné,lebo tie odpovede si dosť protirečia.Napíšem to tak,ako to chápem ja. Z príkaznej zmluvy sa platia odvody podľa toho,či je považovaná za pravidelný,alebo nepravidelný príjem a či sú to prijmi podľa par.5,alebo podľa par.8. Ak mi niekto napr. na výškovej budove umyje 1 x za rok okná,alebo 1 x za rok niečo opraví, posúdim to ako nepravidelný príjem,príjem podľa par.8, takže je to príležitostný príjem a neodvádzam odvody. Ak sa mýlim,tak ma opravte.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Pozrie to niekto zo skúsených poraďákov či je to naozaj tak? Ďakujem
0 0
411tina 411tina

411tina je offline (nepripojený) 411tina

Aj ja by som sa chcela na toto opýtať, pretože tiež mi to nie je jasné.
0 0
juliam juliam

juliam je offline (nepripojený) juliam

Ja som z toho mimo... Asi je lepšie uzatvoriť dohodu a mať pokoj...
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Pri ukončení príkaznej zmluvy treba podať zápočtový list?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

juliam Pozri príspevok
Ja som z toho mimo... Asi je lepšie uzatvoriť dohodu a mať pokoj...
...a pre zamestnávateľa finančne výhodnejšie, nehovoriac o tom, že pokiaľ je zamestnaný na príkaznú zmluvu evidovaný nezamestnaný, pracovníčky úradu práce majú z toho hokej... tvrdia veci, ktoré sú v rozpore s novelami...ale sú to úradníčky a vždy majú pravdu...
0 0
Huta Huta

Huta je offline (nepripojený) Huta

ilona Pozri príspevok
Prečítala som asi všetky témy ohľadom príkaznej zmluvy na rok 2011,no nie je mi to celkom jasné,lebo tie odpovede si dosť protirečia.Napíšem to tak,ako to chápem ja. Z príkaznej zmluvy sa platia odvody podľa toho,či je považovaná za pravidelný,alebo nepravidelný príjem a či sú to prijmi podľa par.5,alebo podľa par.8. Ak mi niekto napr. na výškovej budove umyje 1 x za rok okná,alebo 1 x za rok niečo opraví, posúdim to ako nepravidelný príjem,príjem podľa par.8, takže je to príležitostný príjem a neodvádzam odvody. Ak sa mýlim,tak ma opravte.
Takže pokiaľ je to príležitostný príjem netreba z nej odvádzať odvody?
0 0
Mydliarova Mydliarova

Mydliarova je offline (nepripojený) Mydliarova

dievča pre všetko
Aj mňa by potešila odpoveď na otázku, či je potrebné odviesť odvody z Príkaznej zmluvy - zabezpečnie účtovníctva za r. 2010 podpísanej a vyplatenej
jedmorazovej odmeny (po zdanení) 1.6.2011.
Nestačí iba odviesť daň zo závislej činnosti za 6/2011???
Musím ju prihlásiť aj do soc. poisťovni za 6/2011 a osviesť odvody???
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mydliarova Pozri príspevok
Aj mňa by potešila odpoveď na otázku, či je potrebné odviesť odvody z Príkaznej zmluvy - zabezpečnie účtovníctva za r. 2010 podpísanej a vyplatenej
jedmorazovej odmeny (po zdanení) 1.6.2011.
Nestačí iba odviesť daň zo závislej činnosti za 6/2011???
Musím ju prihlásiť aj do soc. poisťovni za 6/2011 a osviesť odvody???
Ďakujem za odpoveď.
pokiaľ ja viem, platí jedno previdlo na zdaňovanie , ak ten dotyčný, kt. ide vykonávať prácu , na ten druh nemá živnosť popr. oprávnenie, je podľa príkaznej zmluvy zamestnancom, musí sa mu zraziť daň,
ak dostanem ja, resp. podpíšem príkaznú zmluvu, a som aj SZČO, v žovnosti mám vedenie účt. nebudem ju mať zdaňovanú....a ako je to s odvodmi???? zalistujem a napíšem ti
príkaznými zmluvami napr. odvážlivci riešili činnosti predavačiek, mysleli si, že si tú nejakú "korunku" či už teraz "euráčik" ušetria...ale tie predavačky nemali žiadne oprávnenie, živonosť na činnosť predavačky,.....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak je SZČO a vykonáva činnosť podľa ŽL, tak nemá dôvod pracovať na príkaznú zmluvu, ale riadne vyfakturuje.
Prečo to rozlišuješ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

KEJKA Pozri príspevok
ak je SZČO a vykonáva činnosť podľa ŽL, tak nemá dôvod pracovať na príkaznú zmluvu, ale riadne vyfakturuje.
Prečo to rozlišuješ?
Mala som dilemu, NsP dávala príkazné zmluvy lekárom na výkon prác pre LSPP a rozdiel v príkaznej zmluve nebol žiaden.....(nerozlišovala medzi SZČO a napr. zamestnancom).....nechcela faktúru, ak sme ju zaslali, vrátila ju ako neodpodstatnenú.........
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mila123 Pozri príspevok
Mala som dilemu, NsP dávala príkazné zmluvy lekárom na výkon prác pre LSPP a rozdiel v príkaznej zmluve nebol žiaden.....(nerozlišovala medzi SZČO a napr. zamestnancom).....nechcela faktúru, ak sme ju zaslali, vrátila ju ako neodpodstatnenú.........
ak nebol žiaden rozdiel, tak potom jedny PZ zdaňovali a iné nie? Si si istá, že taký postup je správny? Lebo ja nie.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kejka, aj živnostník môže uzavrieť príkaznú zmluvu, ak nestačí objednávka alebo ústna dohoda, ale potrebuje nejaké podmienky upraviť zmluvne.

Mydliarova Pozri príspevok
Aj mňa by potešila odpoveď na otázku, či je potrebné odviesť odvody z Príkaznej zmluvy - zabezpečnie účtovníctva za r. 2010 podpísanej a vyplatenej
jedmorazovej odmeny (po zdanení) 1.6.2011.
Nestačí iba odviesť daň zo závislej činnosti za 6/2011???
Musím ju prihlásiť aj do soc. poisťovni za 6/2011 a osviesť odvody???
Ďakujem za odpoveď.
Keďže z toho chcete odvádzať daň zo závislej činnosti, tak to zrejme považujete za závislú činnosť - v takom prípade príkzanú zmluvu treba prihlásiť do SP aj ZP a odviesť odvody.
Keďže ide o jednorazový príjem :
- do ZP sa prihlasuje len v mesiaci, kedy je odmena vyplatená,
- do SP mala byť prihlásená od začiatku trvania zmluvy (najskôr od 1.1.2011). Do SP sa odvody platia ako z nepravidelného príjmu - t.j. odmena sa rozpočíta na mesiace trvania zmluvy (najskôr od 1.1.2011) a vykáže sa vo Výkaze poistného.
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

KEJKA Pozri príspevok
ak nebol žiaden rozdiel, tak potom jedny PZ zdaňovali a iné nie? Si si istá, že taký postup je správny? Lebo ja nie.
Je to tak, jeden mal príjem očistený o daň a ten druhý ma príjem, kt. si mohol ponížiť o náklady a ten rozdiel zdaniť....
Ja som ten postup nevymyslela, nikdy by som neprišla s tým (nemám na to, aby som takéto právne kľučky vymýšľalaˇ)....musela som to nejako poriešiť, bez následkov....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mila123 Pozri príspevok
Je to tak, jeden mal príjem očistený o daň a ten druhý ma príjem, kt. si mohol ponížiť o náklady a ten rozdiel zdaniť....
Ja som ten postup nevymyslela, nikdy by som neprišla s tým (nemám na to, aby som takéto právne kľučky vymýšľalaˇ)....musela som to nejako poriešiť, bez následkov....
len ma to zaujíma, tiež neviem. Jednoducho sa mi to nezdá správne.
Vieš aspoň uviesť nejaký §, ktorý to takto rieši?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

KEJKA Pozri príspevok
ak nebol žiaden rozdiel, tak potom jedny PZ zdaňovali a iné nie? Si si istá, že taký postup je správny? Lebo ja nie.
Príkazná zmluva je špecifická v tom, že závisí od jej obsahu, ako sa zdaní. Môže to byť závislá činnosť (väčšinou), aj samostatná zárobková činnosť (zvyčajne ak takú zmuvu uzavrie živnostník, ale nie je to podmienkou) a výnimočne môže ísť aj do ostatných príjmov. Preto na otázku, akú daňa a aké odvody platiť z príkaznej zmluvy neexistuje jedna správna odpoveď ale niekoľko správnych odpovedí.
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
súhlasím, ale podľa zadania rozdiel v obsahu PZ nie je, len v účastníkovi. TAkže len ten fakt, že je SZČO, tak sa zdaňovanie nechá na ňom a pokiaľ nie je, tak zdaňovanie a odvody vysporiada príkazca?
Ďakujem, oceňujem.
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Poprosím o potvrdenie, či uvažujem správne: Na základe príkaznej zmluvy bola príkazníkovi vyplatená suma v plnej výške tak ako bola uvedená v zmluve (neznížená o daň a odvody). Príkazník je súkromná osoba-nepodnikateľ. Môže tento príjem považovať za ostatný príjem podľa §8 ods.1 písm.a), a keďže bol menší ako 500€ považovať ho podľa §9 ods.1 písm.g) za oslobodený ? Išlo o príkaznú zmluvu na obdobie jedného mesiaca s jednorázovou odmenou. Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa vyššie uvedených príspevkov, mala sa považovať odmena za príjem zo závislej činnosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať