Zavrieť

Porady

príkazná zmluva - zdaňovanie a odvody

:-)
Chcela by som vedieť,
či namiesto dohody o vykonaní práce, ktorú nie je možné uzatvoriť z titulu charekteru vykonávaných prác (napr.: obchodno-účtovná činnosť-opakujúca sa osobou v riadnom PP), je možné uzavrieť príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka.
Ak áno, ako to bude s daňou a s odvodmi? Bude sa to chápať ako riadny pracovný pomer?
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Jana_clenka Pozri príspevok
Poprosím o potvrdenie, či uvažujem správne: Na základe príkaznej zmluvy bola príkazníkovi vyplatená suma v plnej výške tak ako bola uvedená v zmluve (neznížená o daň a odvody). Príkazník je súkromná osoba-nepodnikateľ. Môže tento príjem považovať za ostatný príjem podľa §8 ods.1 písm.a), a keďže bol menší ako 500€ považovať ho podľa §9 ods.1 písm.g) za oslobodený ? Išlo o príkaznú zmluvu na obdobie jedného mesiaca s jednorázovou odmenou. Ďakujem.
pozri si toto.....
Príkazná zmluva je špecifická v tom, že závisí od jej obsahu, ako sa zdaní. Môže to byť závislá činnosť (väčšinou), aj samostatná zárobková činnosť (zvyčajne ak takú zmuvu uzavrie živnostník, ale nie je to podmienkou) a výnimočne môže ísť aj do ostatných príjmov. Preto na otázku, akú daňa a aké odvody platiť z príkaznej zmluvy neexistuje jedna správna odpoveď ale niekoľko správnych odpovedí.

Aj keby bolo v príkaznej zmluve uvedené, že si to má sám zdaniť a posúdilo by sa, že je to pre neho závislá činnosť, máš povinnosť mu to zdaniť ty.....mne sa javí, tým, že je to nepodnikateľ , že má črty závislej činnosti, ja by som to minimálne zdanila.....
alebo ak máš možnosť, prepracuj ju na nejakú inú zmluvu, napr. o dielo...to by som nezdanila a keď by mal iba do 500€ ročne ani daň. prizanie by nemusel dávať....(môj názor)
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Ďakujem za obe rady a názory, súhlasím s nimi ... Ja však nie som na strane príkazcu, ale riešim príkazníka, ktorý tú zmluvu podpísal a ako bežný občan sa nezaujímal o to, akým paragrafom to zdaní a pod. Priniesol mi zmluvu a tiež som očakávala, že sumu dostane zníženú o daň a odvody, ale keďže prišla v plnej výške, tak dopredu premýšľam, čo s tým v daňovom priznaní spravím.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Prosím Vás chcela by som sa opýtať, ak je niekto SZČO a bude vykonávať istú činnosť na základe príkaznej zmluvy pre spoločnosť, v ktorej je konateľom, musím ho prihlásiť do zdravotnej a sociálky ako zamestnanca? Aké odvody sa z toho platia? On vlastne za tú činnosť bude faktúrovať. Ďakujem
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás chcela by som sa opýtať, ak je niekto SZČO a bude vykonávať istú činnosť na základe príkaznej zmluvy pre spoločnosť, v ktorej je konateľom, musím ho prihlásiť do zdravotnej a sociálky ako zamestnanca? Aké odvody sa z toho platia? On vlastne za tú činnosť bude faktúrovať. Ďakujem
Nerozumiem,tak chceš vyplácať za základe príkaznej zmluvy,alebo to bude faktúrovať ako SZČO?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás chcela by som sa opýtať, ak je niekto SZČO a bude vykonávať istú činnosť na základe príkaznej zmluvy pre spoločnosť, v ktorej je konateľom, musím ho prihlásiť do zdravotnej a sociálky ako zamestnanca? Aké odvody sa z toho platia? On vlastne za tú činnosť bude faktúrovať. Ďakujem
nebudeš ani zrážať daň a ani fondy žiadne nepôjdu....ak má činnosť v príkaznej zmluve aj na ŽL......
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Mám tiež otázku,
robím účtovníctvo futbalovému klubu. Mám jedného futbalistu, ktorý je živnostníkom, riadne zaevidovaný na daňovom úrade a na sociálnej poisťovne ako SZČO. Na živnosť sa nedá pracovať ako hráč futbalu, nakoľko takýto predmet živnosti nefiguje medzi živnosťami na živnostenskom úrade.

Problém je, že chce u nás pracovať na základe Zmluvy o spolupráci pri výkone športovej činnosti. KEdže od 1.1.11 sa praca na základe týchto zmlúv považuje za závislu činnosť, chcela by som vedieť ako postupovať. On si to chce všetko zdaniť sám a aj sám odviesť odvody.

Mohla by som uzavrieť túto Zmluvu o spolupráci pri výkone športovej činnosti s ním, kde by bolo uvedené, že sa považuje za SZČO a že odvody a dane si bude platiť sám? Doložila by som to potvrdeniami z sociálky a daňového úradu.
Mohlo by to tak byť?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

N azáklade čoho je zmluva o spolupráci pri výkone športovej činnosti od 1.1.2011 závislou činnosťou?
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Dostala som takéto materiály:

Zákon o sociálnom poistení č. 543/2010
K jednotlivám zmenám:
§ 4 - zamestnanec
Zamestnancom na účely soc. poistenia sa považuje fyzická osoba v právnom vzťahu, z ktorého jej plynie právo na pravidelný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) o dani z príjmov.

Za zamestnanca na účely soc. poistenie sa považuje
- osoba v pracovnom pomere
- členovia štatutárnych orgánov, správnych a dozorných rád, samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie dostávajú odmenu
- osoby vykonávajúce činnosť na príkazné zmluvy a ďalšie zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ak ide o závislu činnosť a dostávajú odmenu pravidelne.
Z uvedeného vyplýva, že ak ide o pravidelný mesačný príjem zamestnanca a zamestnávateľa sa vzťahujú takmer všetky druhy sociálneho poistenia. Za pravidelný príjem aj príjem z príkaznej zmluvy, ktorá sa uzatvorí na jeden alebo viac po sebe idúcich mesiacov, počas ktorých bola mesačne vyplácana odmena.
Vzťah medzi osobou vykonávajúcu činnosť na základe príkaznej zmluvy, nepomenovanej zmluvy a športovým klubom sa považuje za pravidelný príjem podľa dani z príjmu, nakoľko príkazník je pri výkone činnosti pre príkazcu povinný dodržiavať jeho pokyny alebo príkazy. (nekoná vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, vlastnými prostriedkami, na vlastné náklade)

Toto bola citácia z dokladov futbalového zväzu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Uvedené pojednáva o príkaznej zmluve alebo nepomenovanej zmluve so športovým klubom, nie o zmluve o spolupráci pri športovej činnosti.
Činnosť profesionálneho športovca je príjmom z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa §6 ods.2 písm. b) - preto je športovec prihlásený na DÚ a aj na SP ako szčo.
Čiže stačí "normálne" uzavrieť uvedenú zmluvu. Ešte - v tomto nebola v daňovom zákone žiadna zmena k 1.1.2011.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Čítam, čítam, premýšľam a mám z toho guláš. Mám takýto prípad.

Dôchodca mi urobí jednorazovo na základe príkaznej zmluvy nejaké výnimočné práce. Odmena bude vyplatená tiež jednorázovo. Výška bude napríklad 650.- Eur v hrubom. Spoločnosť je prihlásená k plateniu DzZČ.
Ide o príjem neopakujúci sa - teda nie je to závislá činnosť.
1. Mám tohto dôchodcu prihlásiť vopred do SP na nepravidelný príjem ?
2. Dôchodca nemá žiadny iný príjem. Mám mu zraziť 19 % daň z príjmu a odviezť na DÚ a jemu sa vráti zrazená daň v daňovom priznaní za rok 2011 ?
3. Alebo mu nemusím nič zrážať a on si nemusí podať DP za rok 2011 ?
4. ZP neriešim, pravda ?

Poprosím a vopred ďakujem za odpoveď kompetentných.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Ja som sa už tiež v niektorej téme o príkaznej zmluve na podobný prípad pýtala, lebo môj názor je, že ak je to neopakujúca činnosť / na budove sme dali umyť okná, trvalo to dva dni /,je to dôchodca /nemal žiadny iný príjem v roku /, považuje sa to za ostatný príjem a bolo to do 500,- €, tak je to oslobodené od dane. Takže sme z tohoto prijmu neodviedli ani daň, ani žiadne odvody. Myslím si že je to správne, ale uvidím čo povedia skúsenejší.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Veď práve, nenašla som jednoznačnú odpoveď, za to som sa opätovne vrátila k tejto téme. Rada si počkám na názor skúsených odborníkov z tejto oblasti. Možno KEJKA zareaguje... Alebo niekto iný.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Poradí nám niekto z odborníkov či je to správne? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

môj názor.......v tomto prípade jednoznačne závislá činnosť, t.j. fondy i preddavková daň .....nie je možné vyhotoviť dôchodcovi napr. zmluvu o dielo???? ak bude do 500€ nemusí si dať DP a ty ako zadávateľ práce tiež nemáš žiadne starosti ohľadom prihlasovania do soc. či zdrav. inštitúcií.......
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Mila 123, prečo jednoznačne závislá činnosť? Ak ja tie okná na stavbe potrebujem umyť 1 krát počas celej stavby a to pred dokončením ,alebo pretesniť motor 1 krát za celú dobu podnikania a je to dôchodca, nemal za celý rok iný príjem , je to podľa mňa príležitostný príjem. Čo mám ja z HN definíciu príkaznej zmluvy - táto zmluva je opodstatnená v prípade ak ide o výnimočné,krátkodobé činnosti, ktoré sa neopakujú a zdaňujú sa podľa par. 8. Ten, kto Vám peniaze vyplatil nemôže byť považovaný za Vášho zamestnávateľa. Daň si každý prizná v DP sám a zdravotné poistenie si taktiež každý vysporiada sám v ročnom žučtovaní. Ak je to dôchodca a jeho príjem nebol väčší ako 500,-€ nemusí podať DP.Pri príkazných zmluvách je potrebné myslieť na to, či ide o pravidelný , prípadne dlhodobý príjem,alebo len o jednorázovú záležitosť.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ilona Pozri príspevok
Mila 123, prečo jednoznačne závislá činnosť? Ak ja tie okná na stavbe potrebujem umyť 1 krát počas celej stavby a to pred dokončením ,alebo pretesniť motor 1 krát za celú dobu podnikania a je to dôchodca, nemal za celý rok iný príjem , je to podľa mňa príležitostný príjem. Čo mám ja z HN definíciu príkaznej zmluvy - táto zmluva je opodstatnená v prípade ak ide o výnimočné,krátkodobé činnosti, ktoré sa neopakujú a zdaňujú sa podľa par. 8. Ten, kto Vám peniaze vyplatil nemôže byť považovaný za Vášho zamestnávateľa. Daň si každý prizná v DP sám a zdravotné poistenie si taktiež každý vysporiada sám v ročnom žučtovaní. Ak je to dôchodca a jeho príjem nebol väčší ako 500,-€ nemusí podať DP.Pri príkazných zmluvách je potrebné myslieť na to, či ide o pravidelný , prípadne dlhodobý príjem,alebo len o jednorázovú záležitosť.
bola som na školení a metodička z DÚ PO nám to vysvetlila na príklade.....
ak majú tú istú príkaznú zmluvu podpísanú dvaja, jeden je napr. študent, či dôchodca, nezamestnaný či zamestnaný a druhý je SZČO (osoba kt. má na uvedenú činnosť oprávnenie) ako so zdaňovaním ? ako s odvodmi?
SZČO bude mať príkaznú zmluvu riešenú bez zdanenia, bez odvodových povinností , ak by mala príjem vyplatený nad 100 000 Sk musíš ju bonznúť príslušnému DU
a ostatní? jednoznačne závislá činnosť.....riešiť preddavkovou daňou i fondovým zaťažením, cez prihlášky do SP, ZP.....nezáleží či je to jednorázová či opakovaná činnosť.....naša spoločnosť ich rieši cez zmluvu o dielo......tam sa dá uplatňovať 500 € položku......

Ešte prikladám.....

Zákon o sociálnom poistení č. 543/2010
K jednotlivám zmenám:
§ 4 - zamestnanec
Zamestnancom na účely soc. poistenia sa považuje fyzická osoba v právnom vzťahu, z ktorého jej plynie právo na pravidelný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) o dani z príjmov.

Za zamestnanca na účely soc. poistenie sa považuje
- osoba v pracovnom pomere
- členovia štatutárnych orgánov, správnych a dozorných rád, samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie dostávajú odmenu
- osoby vykonávajúce činnosť na príkazné zmluvy a ďalšie zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ak ide o závislu činnosť a dostávajú odmenu pravidelne.
Z uvedeného vyplýva, že ak ide o pravidelný mesačný príjem zamestnanca a zamestnávateľa sa vzťahujú takmer všetky druhy sociálneho poistenia. Za pravidelný príjem aj príjem z príkaznej zmluvy, ktorá sa uzatvorí na jeden alebo viac po sebe idúcich mesiacov, počas ktorých bola mesačne vyplácana odmena.
Vzťah medzi osobou vykonávajúcu činnosť na základe príkaznej zmluvy, nepomenovanej zmluvy a športovým klubom sa považuje za pravidelný príjem podľa dani z príjmu, nakoľko príkazník je pri výkone činnosti pre príkazcu povinný dodržiavať jeho pokyny alebo príkazy. (nekoná vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, vlastnými prostriedkami, na vlastné náklade)
Naposledy upravil Mila123 : 21.09.11 at 15:02
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Ja súhlasím,že to môže byť aj zmluva o dielo,ale tvrdím, že to môže byť aj príkazná zmluva. Však vo svojom príspevku si protirečíš a sama si napísala, že za zamestnanca na účely soc. poistenia sa považuje osoba vykonavajúca činnosť na príkazné zmluvy ak dostávajú ODMENU PRAVIDELNE. Ak ten príjem má 1x v roku tak to nemá nič spoločné spravidelnosťou.Taktiež či už pri tom čistení okien,alebo pretesnení motora zase si dovolím tvrdiť že príkazník koná na vlastnú zodpovednosť,vlastnými prostriedkami a vôbec sa mu do toho nemiešam ako to napr. opraví, len aby to fungovalo-odovzdá mi hotovú vec. Takže pri jednorázovej činnosti môže byť príkazná zmluva.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Ak si presvedčená , že tvoja zmluva nenesie znaky závislej činnosti, tak som za......nakoľko príkazník je pri výkone činnosti pre príkazcu povinný dodržiavať jeho pokyny alebo príkazy. (nekoná vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, vlastnými prostriedkami, na vlastné náklady) pri umývaní okien ????
0 0
piškotka piškotka

piškotka je offline (nepripojený) piškotka

ako to je s príkaznou zmluvou a odmenou? Môže byť uzatvorená príkazná zmluva aj bez odmeny? ak sa jedná o jednorázovú činnosť.
Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ako ju chcete potom vyplácať???? podľa čoho zistíte, že ste vyplatili to čo ste si na papieri dohodli?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať