Zavrieť

Porady

Predaj pozemku z dedičstva-daňové priznanie

Dobrý deň.
Prosím o radu. Tohto roku som predal lesný pozemok ktorý som mal po nebohom otcovi už viac ako 5 rokov a on ho mal po svojích rodičoch. Viem že predaj takéhoto pozemku je oslobodený od dane no neviem či mám podať daňové priznanie a priznať sumu za ktorý bol pozemok odpredaný aj keď daň sa neplatí, alebo priznanie podávať nemusím. Som v trvalom pracovnom pomere.
Ďakujem za radu a bodík rád pridelím. Prajem príjemný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Príroda Pozri príspevok
    Dobrý večer! Prosím Vás, otec po smrti manželky zdedil pozemok- je to orná pôda /roľa/, ktorý teraz predal. Predaj sa uskutočnil asi rok po dedičskom konaní, kedy bol vlastník pôdy zmenený - pôvodným vlastníkom bola moja mama a potom môj otec. Daň z nehnuteľnosti platili na otcovo meno spoločne. Teraz po predaji role musí otec - dôchodca podať DP a zaplatiť daň z príjmu ? Aj v tomto prípade platí platiť daň pri predaji skôr ako 5 rokov od kúpy? Ďakujem za rady.
    k dani z príjmu .. Ak jeho manželka vlastnila dlhšie ... vlastníctvo trvalo spolu viac ako 5 rokov - tak nie .. platí §9 odst 1b.
    len dodám .. že v januári bol povinný spraviť DP - Daň z nehnuteľnosti (obecný úrad, resp MU)

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    gepard Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Prosím o radu. Tohto roku som predal lesný pozemok ktorý som mal po nebohom otcovi už viac ako 5 rokov a on ho mal po svojích rodičoch. Viem že predaj takéhoto pozemku je oslobodený od dane no neviem či mám podať daňové priznanie a priznať sumu za ktorý bol pozemok odpredaný aj keď daň sa neplatí, alebo priznanie podávať nemusím. Som v trvalom pracovnom pomere.
    Ďakujem za radu a bodík rád pridelím. Prajem príjemný deň.
    Ide o oslobodený príjem - DP podávať nemusíš.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    gepard Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Prosím o radu. Tohto roku som predal lesný pozemok ktorý som mal po nebohom otcovi už viac ako 5 rokov a on ho mal po svojích rodičoch. Viem že predaj takéhoto pozemku je oslobodený od dane no neviem či mám podať daňové priznanie a priznať sumu za ktorý bol pozemok odpredaný aj keď daň sa neplatí, alebo priznanie podávať nemusím. Som v trvalom pracovnom pomere.
    Ďakujem za radu a bodík rád pridelím. Prajem príjemný deň.
    Nie je prečo podať DP. Nemáš zdaniteľný príjem z predaja. Ale ak si nepožiadal o ročné zúčtovanie dane v zamestnaní, potom podávaš DP typu A.

    Príroda je offline (nepripojený) Príroda

    Príroda
    Dobrý večer! Prosím Vás, otec po smrti manželky zdedil pozemok- je to orná pôda /roľa/, ktorý teraz predal. Predaj sa uskutočnil asi rok po dedičskom konaní, kedy bol vlastník pôdy zmenený - pôvodným vlastníkom bola moja mama a potom môj otec. Daň z nehnuteľnosti platili na otcovo meno spoločne. Teraz po predaji role musí otec - dôchodca podať DP a zaplatiť daň z príjmu ? Aj v tomto prípade platí platiť daň pri predaji skôr ako 5 rokov od kúpy? Ďakujem za rady.

    Príroda je offline (nepripojený) Príroda

    Príroda
    Vďaka. Ak tomu dobre rozumiem, nemusí platiť daň z príjmu, aj keď u daného pozemku v katastri ako vlastník bola uvedená manželka.

    meha je offline (nepripojený) meha

    meha
    Dobrý deň.Ak som dedila v roku 2012 pôdu,ešte nemám správoplatnené osvedčenie o dedičstve a ani v katastri ešte nie som majiteľkou,podávam daňové priznanie už teraz ?

    Predaj pozemku z dedičstva-daňové priznanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.