Zavrieť

Porady

Prechod cez pozemok nikoho

Dobry vecer,
vedel by mi niekto poradit v nasledovnej veci. Mame pozemok, ktory od cesty deli dalsi pozemok cca 2 m po celej sirke nasho pozemku.
Tato parcela je majetkovo neusporiadana, nema zalozeny list vlastnictva a v sprave ju nema ziadna statna organizacia (spf, mesto, obec).
Chceme stavat na nasom pozemku a prechod cez tuto parcelu nam dali do "podmienok" pre stavebne konanie. Mame vyjadrenia z katastra aj z magistratu, ze kedze na pozemky nie je vedeny list vlastnictva nie ich dat do najmu ani uvalit na ne vecne bremeno vo forme prechodu. V starych historickych pozemkovych knihach je tento pozemok vedeny na kokretnu osobu (iba meno), vtedy to bola priekopa ale to bolo v 30-tych rokoch minuleho storocia.
Moja prva otazka je, ci vobec moze stavebny urad pozadovat tuto vec (zvlast ak je to nie je mozne. mozno o tom aj vedia a robia to napriek).
Prestudovala som stavebny zakon ale nie je tam ani zmienka o nejakej podmienke pristupu na pozemok.

A druha otazka je ze ci je mozne tento pozemok "nikoho" nejakym sposobom vydrzat (nemali sme ho vsak v drzbe, mame ho sice oploteny, tak to bolo uz ked sme ho kupoval...).

Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    Pozemky s nezistenými, domnelymi, ziadnymi vlastnikmi su prekernou zalezitostou...ak sa nemylim do roku 2004 ak neboli vlastnici zistený, presli do vlastnictva statu, neskor mali na mesta a obce. To ex lege, teda zo zakona! To ze to este nie je v katastri zapisane je jedno, vlastnikom by mal byt stat, spravuje ich Slovensky pozemkovy fond. Kataster to uz len zapise zaznamom. Ale bez ohladu na tento zaznam vlastnikom by mal byt uz stat.

    Takze odporucam kontaktovat SPF...

    Pokial ide o vydrzanie...para 134 Obc.zak., boli ste v dobrej viere, ze pozemok, ktory ste kupili, zahrna aj predmetny pas??? Uzivate ho v tejto dobrej viere uz min. 10 rokov???

    Plus - pozemky statu nemozno vydrzat...!
    Naposledy upravil nika17 : 13.03.08 at 20:44 Dôvod: doplnenie

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Existuje spôsob, ako pri stavebnom konaní obísť vlastníka, ktorý nemá založený list vlastníctva - verejnou vyhláškou, ale to je proces zdĺhavý.
    Tiež doporučujem, ako napísala nika17 osvedčiť vlastníctvo k pozemku vydržaním. To je tiež proces na dlhšiu trať, ale aspoň do budúcna budete mať veci vyriešené.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Verejnou vyhláškou (ktorú niekde vyvesí) úrad oboznamuje osoby, ktorých bydlisko nie je známe, alebo ktoré sa nezdržujú v mieste svojho trvalého bydliska so skutočnosťami, ktoré by sa ich dotýkali.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    nika17 Pozri príspevok
    Pozemky s nezistenými, domnelymi, ziadnymi vlastnikmi su prekernou zalezitostou...ak sa nemylim do roku 2004 ak neboli vlastnici zistený, presli do vlastnictva statu, neskor mali na mesta a obce. To ex lege, teda zo zakona! To ze to este nie je v katastri zapisane je jedno, vlastnikom by mal byt stat, spravuje ich Slovensky pozemkovy fond. Kataster to uz len zapise zaznamom. Ale bez ohladu na tento zaznam vlastnikom by mal byt uz stat.

    Takze odporucam kontaktovat SPF...

    Pokial ide o vydrzanie...para 134 Obc.zak., boli ste v dobrej viere, ze pozemok, ktory ste kupili, zahrna aj predmetny pas??? Uzivate ho v tejto dobrej viere uz min. 10 rokov???

    Plus - pozemky statu nemozno vydrzat...!
    Pozor na to, ze § 15 zakona 180/1995 Z. z., podla ktoreho tie pozemky mali prejst na stat, nie je v sulade s ustavou a to podla rozhodnutia plena US SR c.k. PL. ÚS 11/05-39 zo dna 22.8.2006. Takze na stat nic nepreslo, a teda je mozne normalne poriesit vydrzanie (co by bola najschodnejsia cesta).

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    Hmmm, to som teda nevedela, takze to bolo zrusene pre neustavnostFuuuha! Potom to je nadalej pozemok bez vlastníka???

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    nika17 Pozri príspevok
    Hmmm, to som teda nevedela, takze to bolo zrusene pre neustavnostFuuuha! Potom to je nadalej pozemok bez vlastníka???
    Ten pozemok vlastne vlastnika ma, len je tzv. nezisteny (nevie sa jeho pobyt no a samozrejme uz podla vsetkeho nezije), aspon podla toho, co sa povodne pisalo, ze v starej dokumentacii nejake meno je. Vydrzanie by nemal byt problem urobit.

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    vydrzanie moze byt problem, prave ak si vlastnik pozemku uvedomoval hranice svojho pozemku a vedel, ze ten kusok, uz patri niekomu inemu - chyba predsa bona fidea.

    Ale zamyslam sa nad neustavnostou para 15 zak. č. 180/1995 Z.z., co je na tom neustavne??

    V tomto sposobe vyriesenia nezistenych vlastnikov vidim paralelu s vydrzanim, stat by ich akokeby vydrzal, tym, ze sa o pozemky s nezistenymi vlastnikmi nikto nezaujimal urcitu dobu..idem si precitat tie dovody. Nemas nahodou link na ten nalez?

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    nika17 Pozri príspevok
    vydrzanie moze byt problem, prave ak si vlastnik pozemku uvedomoval hranice svojho pozemku a vedel, ze ten kusok, uz patri niekomu inemu - chyba predsa bona fidea.

    Ale zamyslam sa nad neustavnostou para 15 zak. č. 180/1995 Z.z., co je na tom neustavne??

    V tomto sposobe vyriesenia nezistenych vlastnikov vidim paralelu s vydrzanim, stat by ich akokeby vydrzal, tym, ze sa o pozemky s nezistenymi vlastnikmi nikto nezaujimal urcitu dobu..idem si precitat tie dovody. Nemas nahodou link na ten nalez?
    To ano, ale to zase nemusi nikomu spominat, bude proste tvrdit, ze aj ten kusok pozemku uzoval vzdy ako svoj :-).

    Nalez - http://www.concourt.sk/rozhod.do?url...id_spisu=66458 .

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    pozdravujem,
    - v pripade, ze v katastralnom uzemi bol vypracovany register - ROEP a tento bol uz zapisany do KN, nezistenych vlastnikov, alebo vlastnikov na neznamom mieste zastupuje Slovensky pozemkovy fond - SPF
    - po zapisani registra nehnutelnosti takychto vlastnikov su vedene na LV SPF
    - v pripade, ze nebol v katastralnom uzemi vyhotoveny register, v tom pripade sa vlastnictvo zistuje z povodnych zapisov z pozemkovej knihy a inych pravnych listin na sprave katastra
    - aj keby ste chceli vydrzat predmetny pozemok, bude potrebne patrat po vlastnikoch, ci znamych, alebo nezistenych

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    olybaba Pozri príspevok
    pozdravujem,
    - v pripade, ze v katastralnom uzemi bol vypracovany register - ROEP a tento bol uz zapisany do KN, nezistenych vlastnikov, alebo vlastnikov na neznamom mieste zastupuje Slovensky pozemkovy fond - SPF
    - po zapisani registra nehnutelnosti takychto vlastnikov su vedene na LV SPF
    - v pripade, ze nebol v katastralnom uzemi vyhotoveny register, v tom pripade sa vlastnictvo zistuje z povodnych zapisov z pozemkovej knihy a inych pravnych listin na sprave katastra
    - aj keby ste chceli vydrzat predmetny pozemok, bude potrebne patrat po vlastnikoch, ci znamych, alebo nezistenych
    To sa riesi v praxi vyjadrenim obce, ze nema ziadnu informaciu o pravnych nastupcoch posledneho vlastnika a ich pobyte, pricom toto vyjadrenie sa potom prilozi k ziadosti o vyjadrenie SPF a nasledne k navrhu na vydanie osvedcenia o vydrzani.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    alzbeta.e Pozri príspevok

    ...A druha otazka je ze ci je mozne tento pozemok "nikoho" nejakym sposobom vydrzat (nemali sme ho vsak v drzbe, mame ho sice oploteny, tak to bolo uz ked sme ho kupoval...)....
    Mám zato, že pozemok "nikoho" je možné vydržať. Ak však v niektorej verejne knihe je uvedené meno vlastníka, hoci jeho pobyt a adresa nie sú známe, nie je splnená podmienka dobrej viery.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Petra Nová Pozri príspevok
    Mám zato, že pozemok "nikoho" je možné vydržať. Ak však v niektorej verejne knihe je uvedené meno vlastníka, hoci jeho pobyt a adresa nie sú známe, nie je splnená podmienka dobrej viery.
    To sa da, najma ked ako pisatel pisal, ze ho od niekoho odkupili. Je teda potrebne preukazat, ze ho uzivaju uz viac ako 10 rokov ako vlastny, teda ze ho od niekoho predtym odkupili. Toto je totiz potrebne uviest aj do osvedcenia o vydrzani - ako k pozemku sucasny uzivatel prisiel a ak sa da, aky je suvis s nim a poslednym znamym vlastnikom. Tieto veci su dolezite aj preto, aby sa mohol urcit moment vzniku vlastnickeho prava.

    Este ma napadlo, ze pokial ten pozemok nebol uzivany ako vlastny, len sa cezen prechadzalo, tak by sa dalo vydrzat vecne bremeno prava prechodu.

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    Hiker, ja Ti stale nerozumiem, o co chces opriet dobru vieru? musi to byt dane objektivne, nie subjektivny pocit.A teda ak vo verejnom registri bol uvedený ako vlastnik na ten kusocek niekto iny, ako mohol byt in bona fidea??? Ak davas teda priklad s odkupenim, aspon v kupnej zmluve by musela byt uvedena taka skutocnost, ktora by zakladala dobru vieru, napr. ze kupili aj ten kusok, hoc od nevlastnika...
    Naposledy upravil nika17 : 24.03.08 at 20:56 Dôvod: doplnenie

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    nika17 Pozri príspevok
    Hiker, ja Ti stale nerozumiem, o co chces opriet dobru vieru? musi to byt dane objektivne, nie subjektivny pocit.A teda ak vo verejnom registri bol uvedený ako vlastnik na ten kusocek niekto iny, ako mohol byt in bona fidea??? Ak davas teda priklad s odkupenim, aspon v kupnej zmluve by musela byt uvedena taka skutocnost, ktora by zakladala dobru vieru, napr. ze kupili aj ten kusok, hoc od nevlastnika...
    Napr. ak ten pozemok dostali od niekoho a mysleli si, ze to kupuju od vlastnika. To, ze je tam vedeny ako niekto iny nemusi znamenat, ze je posledny vlastnik. Medzi r. 1951 a 1965 (tusim) nebola povinnost zapisovat vlastnictvo do pozemkovej knihy.

    Blbo sa mi to vysvetluje, ale v decembri som jedno osvedcenie o vydrzani daval robit a preslo to. Klientka dostala darom pozemok od svejej mamy, ktora ho mala zase od svojho otca. Na LV ajv PK bol zapisany niekto este z 19. stor., o kom nikto nevedel kto to bol ani ci ma pravnych nastupcov (ani obec). No a toto sa napisalo aj do osvedcenia. Oni to uzovali uz desatrocia, cely cas si mysleli ze je to ich (kedze im to darovala mama) a nemali ani potuchy, kto bol ten posledne zapisany vlastnik.

    Inak by sa pozemky prakticky nedali vydrzat, keby sme sa drzali toho, ze tam bol zapisany iny vlastnik. Videl som aj osvedcenie, kde sa vydrziavalo proti poslednym vlastnikom, ktori este zili (samozrejme tam bol ale dany ich suhlas).

    Pravdou je, ze v tomto konkretnom pripade mame primalo informacii na to, aby sme vedeli s urcitostou povedat, ci by sa to vydrzat dalo alebo nie.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    nika17 Pozri príspevok
    vydrzanie moze byt problem, prave ak si vlastnik pozemku uvedomoval hranice svojho pozemku a vedel, ze ten kusok, uz patri niekomu inemu - chyba predsa bona fidea.

    Ale zamyslam sa nad neustavnostou para 15 zak. č. 180/1995 Z.z., co je na tom neustavne??

    V tomto sposobe vyriesenia nezistenych vlastnikov vidim paralelu s vydrzanim, stat by ich akokeby vydrzal, tym, ze sa o pozemky s nezistenymi vlastnikmi nikto nezaujimal urcitu dobu..idem si precitat tie dovody. Nemas nahodou link na ten nalez?
    Chyba lavky - vlastnictvo je nepremlcatelne a je na to rozhodnutie, ze vlastnik nema povinnost, ale pravo veci uzivat a teda nie je mozne ani prezumovat opustenie veci a z toho vyplyvajuci postup.
    Majetok statu bol pomerne presne definovany, a pokial to nepatrilo byvalemu statnemu podniku, statnemu majetku (a nebolo v privatizacnom projekte), nemal ani pravny dovod dobromyselnej drzby.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    hiker Pozri príspevok
    To sa riesi v praxi vyjadrenim obce, ze nema ziadnu informaciu o pravnych nastupcoch posledneho vlastnika a ich pobyte, pricom toto vyjadrenie sa potom prilozi k ziadosti o vyjadrenie SPF a nasledne k navrhu na vydanie osvedcenia o vydrzani.
    No, problem je v tom, ze SPF sa po "tatranskych" pozemkoch na vsetkych (aspon u nas - v suvislosti s intravilanom) pozera ako na potencialnych zlodejov, a bez vyjadrenia SPF to riskne maloktory notar...

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    elli Pozri príspevok
    No, problem je v tom, ze SPF sa po "tatranskych" pozemkoch na vsetkych (aspon u nas - v suvislosti s intravilanom) pozera ako na potencialnych zlodejov, a bez vyjadrenia SPF to riskne maloktory notar...
    Neviem si predstavit, ze by to niektory notar vobec riskol - ved je to jedna z povinnych nalezitosti notarskej zapisnice .

    Ale s tym SPF je to niekedy tazko - este pred tou kauzou som tiez iadal vyjadrenie, ktore som zdovodnil a dolozil, SPF mi vsak odpisal, ze vyhrady ma a ze to nebolo preukazane. Ked som sefovi regionalneho odboru volal, ze co by tam este chcel mat, povedal, ze on nevie, ze to "musim dokazat". Tak som napisal oficialny list s tym, nech mi napisu co tam chcu mat a prisiel dalsi lis a tentoraz uz vyhrady nemali .

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    elli Pozri príspevok
    Chyba lavky - vlastnictvo je nepremlcatelne a je na to rozhodnutie, ze vlastnik nema povinnost, ale pravo veci uzivat a teda nie je mozne ani prezumovat opustenie veci a z toho vyplyvajuci postup.
    Majetok statu bol pomerne presne definovany, a pokial to nepatrilo byvalemu statnemu podniku, statnemu majetku (a nebolo v privatizacnom projekte), nemal ani pravny dovod dobromyselnej drzby.

    Ahaaa....velke diik za vysvetlenie...
    I ked, to je taka argumentacia, ze vlastne potom, ani vydrzanie by nemalo byt ustavne...ak mam brojit vetou "[B]vlastnictvo je nepremlcatelne a je na to rozhodnutie, ze vlastnik nema povinnost, ale pravo veci uzivat a teda nie je mozne ani prezumovat opustenie veci a z toho vyplyvajuci postup." ....i ked ja viem, ze tym slovom postup si mala na mysli ten para 15 zak.č. 180/1995 Z.z...jednoducho vtom vidim myslienkovu paralelu k vydrzaniu

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    nika17 Pozri príspevok
    Ahaaa....velke diik za vysvetlenie...
    I ked, to je taka argumentacia, ze vlastne potom, ani vydrzanie by nemalo byt ustavne...ak mam brojit vetou "[b]vlastnictvo je nepremlcatelne a je na to rozhodnutie, ze vlastnik nema povinnost, ale pravo veci uzivat a teda nie je mozne ani prezumovat opustenie veci a z toho vyplyvajuci postup." ....i ked ja viem, ze tym slovom postup si mala na mysli ten para 15 zak.č. 180/1995 Z.z...jednoducho vtom vidim myslienkovu paralelu k vydrzaniu
    Prioritnym ucelom institutu vydrzania ale nie je zmena vlastnickych vztahov, ale usporiadanie vlastnictva, ktore z vole stran preslo, ale nebolo legalizovane. Teda napr. pripady, ked rodicia rozdelili pozemok medzi svoje deti bez toho, aby dodrzali uradny postup (pisomny ukon + intabulacia), zameny ("carovania") pozemkov na zaklade podania ruky a oldomasa, v ROEPe obidenie dedickeho konania o novoobjavenom majetku.... teda skor potvrdenie v sucasnosti imperfektneho vlastnictva.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.