Zavrieť

Porady

Bytove jadro - ako na to ?

Chcel by som rekonstruovat byt,namiesto povodneho umakartu dat nove murovane bytove jadro.Nemam vsak ziadne skusenosti s tym,ake materialy sa v sucasnosti pouzivaju a ktore su najlepsie.Niektori kolegovia ma odhovaraju,aby som nedal urobit jadro zo sadrokartonu,ale z tehal(nejakych lahsich,neviem presne ten nazov).
Mozete mi poradit,aky material by bol najvhodnejsi aj z hladiska toho,aby vydrzal a po niekolkych rokoch sa nezacal rozpadavat?
A este by som sa chcel opytat,kolko stoji rekonstrukcia bytoveho jadra(aj so sanitou)Velmi dakujem tym,ktori mi poradia.
Usporiadat
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Tazko poradit, aj sadrokarton aj ypor (ytong, porfix) ma svoje vyhody aj nevyhody.
My osobne sme uprednostnili porfix, cize sme to dali vymurovat, natiahli nove rozvody, osadili vsetko a okachlickovalo sa to.
Vsetko podla nasich predstav. Murovat jadro trva trochu dlhsie (musi to schnut) ako dat spravit zo sadrokartonu, ale podla mna je to trvacnejsie. Cela prestavba bytoveho jadra trvala cca. 2- 3 tyzdne. Nerobili sme vsak v kuse, lebo sme tam este nebyvali.
Zo sadrokartonu potiahnut priecky je na druhej strane cistejsie. Pri murovani je tam viac bordelu.
Celkova rekonstrukcie nas stala cca.50 000-70 000 Sk, celkova cena vsak zavisi od vybavenia kupelne a toalety.
Samotne vymurovanie jadra alebo priecky zo sadrokartonu su zhruba v rovnakej cene.
V kazdom pripade je treba suhlas zo stavebneho uradu a posudok znalca z odboru statiky budov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
maenki maenki

maenki je offline (nepripojený) maenki

V prvom rade nájsť si statika a dať spraviť statický posudok na uvedený stavebný materiál. Takýto zásah je nutné ohlásiť ako drobnú stavbu na miestny úrad a tam požadujú statický prepočet. Ten si povinný v jednom exemplári odovzdať aj správcovi domu.
Čo sa týka materiálu môže byť sadrokartón prípadne porfix, hebel alebo iný odľahčený materiál. Ak ideš robiť sám, posúď čo zvládneš. Niekto vie robiť so sadrokartónom, niekto murárčinu. Oba systémy majú svoje výhody a nevýhody.
Ja som robil svojpomocne murárčinu (pofix). Sám by som nezvládol manipuláciu so sadr. doskami. Sú veľké a musel by som ich vynášať na 7. poschodie.
Samotný materiál aj so sanitou ma stál cca 85 000 Sk. Nekupoval som moc lacnú sanitu, pretože kúpelku a WC nerobím na 5 rokov. Trvalo to 3 týždne.
Pri otázke na známeho,ktorý sa tým zaoberá, koľko by to stálo cez firmu odpovedal : “vynásob si to dvomi“.
Prikladám aj nejaké foto. Treba posúdiť čo chceš, ako to chceš a pod. Počas práce sa projekt ťažko mení.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Ano, suhlasim s Maenki, aj u nas to vyzeralo tak, v podstate panelaky stavali na jedno kopyto. Len my sme na 8. poschodi. Problemy sme mali pri zachode, tam som musel oblozit jednu stenu, lebo sa nedal vysekat steceny beton vedla steny (soc. pracovnici zalievali vrch sachty a vedla umakartu to stieklo dole).
Plafon mame tiez zo sadrokartonu. Mozem potvrdit, ze sa tazko manipuluje s celym kusom sadrokartonu.
Nehovoriac o tom, ze sa nam nezmestili do vytahu, museli sme ich trepat na 8. poschodie.
0 0
josiph68 josiph68

josiph68 je offline (nepripojený) josiph68

zo všetkými a skoro všetkým súhlasím,ale otázka bola na prestavbu jadra,sanita sa dá kupiť aj za melón. porfix,polyetylénové hadice,sadrokartón,môže byť aj z menších kusov,tak aby sa zmestili do výťahu a cena je dosť prijateľná,za predpokladu,že to nerobí majster od známeho,jeho známeho.
0 0
belanka belanka

belanka je offline (nepripojený) belanka

My sme ráve túto rekonštrukciu dokončili.Máme murované jadro.Robila nám to firma a kompletne nás robota vyšla na 60 000 spolu s chodbou.
0 0
Kepro Kepro

Kepro je offline (nepripojený) Kepro

Kolko Vas stala prestavba? material a robota? chceme prerabat jadro a znamy co to ma robit si pyta len za robotu 40 tisic co sa mi zda vela...
0 0
Kepro Kepro

Kepro je offline (nepripojený) Kepro

a mozno ak tak sikovny znamy akurat nerobil murarcinu tak rozmyslam ci by to zvladol... lebo 1300eur len za robotu... je pre mna vela
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Kepro Pozri príspevok
a mozno ak tak sikovny znamy akurat nerobil murarcinu tak rozmyslam ci by to zvladol... lebo 1300eur len za robotu... je pre mna vela
Ak porozmýšĺaš a zistíš,že to vieš spraviť aj sám ušetríš peniaze,ktoré by si musel vyplatiť inému a navyše sa dačo naučíš okolo toho murovania a prerábania.
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
prepáčte, ale všetci ste STRÁÁŠNE šikovní. K maenkimu: super fotoreportáž-ALE chýba zopár detailov. Napr. : hydroizolačný náter s tesniacim pásom na podlahu jadra takisto do sprchy, ak by si vymenil hlavnú odbočku kanála mohol by si použiť 3 cm plytkú vaničku s 90 -ou sifónom, predpokladám, že si dal-nedal aspoň mosadzné kúrenárske filtre za hlavné ventily aby si chránil Geberit a batérie pred zanesením hrdzou s hlavného rozvodu?! Omietky a maľby, takisto prebrúsenie zárubní pred náterom je lepšie urobiť pred obkladom, odpadá zakrývanie a riziko poškodenia zabudovaného materiálu. Tlačítko splachovača je tá najposlednejšia vec, ktorá sa montuje, je dosť háklivá na poškrabanie...
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
Kepro Pozri príspevok
Kolko Vas stala prestavba? material a robota? chceme prerabat jadro a znamy co to ma robit si pyta len za robotu 40 tisic co sa mi zda vela...
Priemerná cena práce seriózneho remeselníka je asi 7 €/hod x nutný počet hodín x počet pracovníkov. Do plateného času je treba počítať taktiež zakúpenie a vynesenie materiálu, vynesenie a vypratanie sutí a zvyškov materiálu, takisto dopravu. Buď to zaplatíte ako vyúčtovanú položku, alebo to uhradí zľava, ktorú má dodávateľ u predajcu a Vám účtuje materiál v maloobchodnej cene.Cena výstavby jadra môže byť veľmi závislá na náročnosti, ak tam sú zošikmené rohy, zabudované niky a poličky môže to byť aj dvojnásobok štvoruholníkového pôdorysu. Ak sa robí príprava na obložkové zárubne, je ideálne ak to kompletuje tá istá firma alebo dobre spolupracuje s nasledujúcimi montážnikmi. Ak je totiž obklad iba do určitej výšky alebo sú použité tvarované listely, je nutné dodatočné dolepovanie keramiky k zárubní a to vyžaduje znovu prítomnosť obkladača s náradím (práca naviac). Väčšinou je treba kvôli elektroinštalácii vymeniť ističový rozvádzač, zabudovať prúdový chránič a keďže často jadro tvorí kuchyňu, nová el.inštalácia sa robí aj tam. Je tam potrebných viac samostatných okruhov ako v kúpelni. Chodba do toho samozrejme patrí- poter, omietka aby ladila s novým jadrom, SDK podhľad ktorý skryje väčšinu káblov atď. Dˇalej potiahnuť nové prívody k izbám a ukončiť ich v krabiciach v izbe ako prípravu na budúce dokončenie inštalácie ak sa to nerobí naraz. Často dostávam otázku či robíme JADRÁ, ja odpovedám, že robíme čiastočné alebo úplné rekonštrukcie bytov, ide o to aby ste v blízkej budúcnosti nemuseli robiť spätné zásahy do upravenej časti. Zákazníka občas poteší ak rok po rekonštrukcii menia v bloku domové telefóny, ťahajú po lištách nové UTP vedenie a on pod novou omietkou to už má a vymení iba prístroj alebo sa pripojí na pripravenú zásuvku internetu bez vŕtania. A posledná vec, ktorá by sa mala robiť v prvom týždni rekonštrukcie: vyrovnať podlahu cementovým poterom pod ktorý sa spraví podkladný spojovací mostík flexlepidlom, ten zabráni príliš rýchlemu vyschnutiu a popraskaniu. Poter v bytovke potrebuje asi tri týždne na dozretie, ak to vhodne načasujete nebude mať podlahár prestoj a rekonštrukcia plynule pokračuje.
0 0
Harsanikm Harsanikm

Harsanikm je offline (nepripojený) Harsanikm

skus 0918041291 velmi dobra kvalita aj cena zaruka na pracu a hlavne zdoraznujem kvalita nie rychlost atd.
0 0
Kepro Kepro

Kepro je offline (nepripojený) Kepro

robime si to svoj pomocne nakoniec zo znamim mam nahaku platit flakacov
0 0
val007 val007

val007 je offline (nepripojený) val007

My sme pred 6 rokmi zaplatili za prácu kompletne prerobeného bytového jadra cca 15000,- Skk. Urobil nám to jeden majster dobre a pekne. No už vtedy sme mali ponuky aj za 40000,- Skk. Celková cena kúpelne a WC aj z dverami bola 100000,- Skk. Tento rok, keď sme prerábali mini kúpelňu v dome, približne rovnakú ako v byte nás len obkladač stál 10000,- Sk.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
val007 Pozri príspevok
My sme pred 6 rokmi zaplatili za prácu kompletne prerobeného bytového jadra cca 15000,- Skk. Urobil nám to jeden majster dobre a pekne. No už vtedy sme mali ponuky aj za 40000,- Skk. Celková cena kúpelne a WC aj z dverami bola 100000,- Skk. Tento rok, keď sme prerábali mini kúpelňu v dome, približne rovnakú ako v byte nás len obkladač stál 10000,- Sk.
To ste ešte lacno pochodili .
0 0
Kepro Kepro

Kepro je offline (nepripojený) Kepro

no ja prerabam cely byt nie len jadro vsetky priecky nove cize tak a robime to dvaja zo znamim mozno pomalsie ale kvalitnejsie a hlavne lacnejsie
0 0
linner linner

linner je offline (nepripojený) linner

maenki Pozri príspevok
V prvom rade nájsť si statika a dať spraviť statický posudok na uvedený stavebný materiál. Takýto zásah je nutné ohlásiť ako drobnú stavbu na miestny úrad a tam požadujú statický prepočet. Ten si povinný v jednom exemplári odovzdať aj správcovi domu...
Kúpili sme starší byt na vrchnom poschodí, v ktorom by sme chceli znížiť strop o cca 15 cm a zároveň ho zatepliť (sadrokartón + polystyrén alebo nobasil), ako aj nanovo vystavať bytové jadro (sadrokartón), keďže to staré umakartové je zvnútra silne popraskané a výmenu si pýtajú i všetky rozvody. Je potrebné ohlásenie takýchto stavebných úprav správcovi domu a stavebnému úradu? Lebo všetci nám tvrdohlavo tvrdia, že ak nebudeme robiť zásahy do nosných stien bytu a dodržíme terajšie dispozičné umiestnenie jadra, tak to nie je potrebné.

Problém 2) - predchádzajúci majiteľ si vyčnievajúci balkón so strieškou zakrytoval na bočných stenách plastovými lamelami a na priečelie umiestnil 3 lexanové rolety. Opäť vraj nebolo potrebné žiadne ohlasovanie, nakoľko u roliet to vraj nie je potrebné (iba u presklených panelov). Som iného názoru - podľa mňa sa týmito úpravami zmenil vzhľad, a teda ohlásené to malo byť...
0 0
Kepro Kepro

Kepro je offline (nepripojený) Kepro

Musis mat stavebne povolenie na kazdu stavebnu cinnost aj ked nemenis dispoziciu bytu
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Kepro Pozri príspevok
Musis mat stavebne povolenie na kazdu stavebnu cinnost aj ked nemenis dispoziciu bytu
Tak toto nie je vôbec pravda! Pozri sem, tu som citoval časti stavebného zákona:

http://www.porada.sk/t138039-prerabk...ahlasenie.html

Tam sa dočítaš, že dokonca ani na výmenu vnúrotných priečok (čo nie sú nosné steny) netreba ani len ohlásenie stavby. Ani výmenu okien netreba ohlasovať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

linner Pozri príspevok
Kúpili sme starší byt na vrchnom poschodí, v ktorom by sme chceli znížiť strop o cca 15 cm a zároveň ho zatepliť (sadrokartón + polystyrén alebo nobasil), ako aj nanovo vystavať bytové jadro (sadrokartón), keďže to staré umakartové je zvnútra silne popraskané a výmenu si pýtajú i všetky rozvody. Je potrebné ohlásenie takýchto stavebných úprav správcovi domu a stavebnému úradu? Lebo všetci nám tvrdohlavo tvrdia, že ak nebudeme robiť zásahy do nosných stien bytu a dodržíme terajšie dispozičné umiestnenie jadra, tak to nie je potrebné.
V zmysle tej vyššie uvedenej citácie zákona na tebou uvedené stavebné úpravy nepotrebuješ ani stavebné povolenie ani ohlásenie stavby.

linner Pozri príspevok




Problém 2) - predchádzajúci majiteľ si vyčnievajúci balkón so strieškou zakrytoval na bočných stenách plastovými lamelami a na priečelie umiestnil 3 lexanové rolety. Opäť vraj nebolo potrebné žiadne ohlasovanie, nakoľko u roliet to vraj nie je potrebné (iba u presklených panelov). Som iného názoru - podľa mňa sa týmito úpravami zmenil vzhľad, a teda ohlásené to malo byť...
Toto ti neviem povedať. Ak to chceš aj ty urobiť, over si to radšej na stav. úrade. Ak ti vadí, že to urobil sused - chceš ho nahlásiť?
0 0
Kepro Kepro

Kepro je offline (nepripojený) Kepro

zaujimave ze na stavebnom urade som potreboval stavebne povolenie aj ked som nemenil dispoziciu bytu... iba som vymurovla jadro a trebalo ohlasit spravcovy a aj na stavebnom urade
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať