Zavrieť

Porady

vypocet dochodku

Vec: Zena, narodena v 1947, s vysokou lesnickou skolou, a s odpracovanymi 15-timi rokmi predpokladam v rokoch 1966-1982, 2x na materskej. Ako vysoky dochodok jej prinalezi? Potrebujem to vediet aspon orientacne, pretoze mi nedala ziadne doklady a na soc. by ma s tym asi vysmiali. Staci ked date vediet ci do 1000,-/do 2000,- / atd.
Prezila poslednych 22 rokov v zahranici a teraz sa chce vratit.
Naposledy upravil ajale : 20.03.08 at 07:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JaDo je offline (nepripojený) JaDo

    JaDo
    Dôchodok sa počíta nasledovne:
    Vynásobia sa odpracované roky(OR)*aktuálna dôchodková hodnota(ADH)*priemerný osobný mzdový bod(POMB).
    Do OR sa do r. 2004 automaticky započítava i doba poistenia počas štúdia. Tam podľa mňa získa cca 7 rokov. Niečo na deti, niečo odpracovala, takže sa jej nazbiera asi viac ako predpokladáš.
    ADH je v súčasnej dobe asi 249.
    POMB sa zjednodušene povedané vypočíta ako podiel hrubej mzdy počas doby zamestnania ku všeobecnému vymeriavaciemu základu.Tam bude trocha problém, pretože ho vyrátavali z rokov 1984 až do odchodu na dôchodok. Ale oni si stým poradia.
    Je to jednoduché.
    Napíšte alebo choďte na ústredie : Sociálna Poisťovňa, ul.29.augusta 8, 81363 Bratislava (www.socpoist.sk) a vyžiadajte si započítané roky = dobu sociálneho postenia z osobného listu dôchodkového poitenia. Pošlite alebo zaneste tam kópie rodných listov detí, maturitného i VŠ vysvedčenia, pracovných zmlúv, zápočtov odpracovaných rokov prípadne potvrdenia z úradu práce o evidencii. Oni Vám povedia čo a jak.
    V každom prípade to treba skúsiť, veď už dávnejšie má nárok na odchod do dôchodku.

    JaDo je offline (nepripojený) JaDo

    JaDo
    Vlastne nakoľko už má dôchodkový vek, tak nech si podá v mieste trvalého bydliska žiadosť o starobný dôchodok. Ak nemá trvalé bydlisko, nech sa obráti na ústredie tak, ako som už napísala.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V roku 2004 mala 57 rokov. Ak bola bezdetná, v roku 2004 si k dátumu narodenia priráta 9 mesiacov - to je dátum jej nároku na dôchodok (na dôchodkovú dávku). Nárok na výplatu dávky jej vzniká podaním žiadosti.

    Ak by požiadala o dôchodok v roku 2008, aktuálna dôchodková hodnota by bola 249,14

    Do odpracovaných rokov sa jej počíta aj štúdium na strednej škole, na vysokej škole vtedy, ak študovala v dennom štúdiu (nie popri zamestnaní). Nech je to napr. 20 rokov.

    Priemerný osobný bod sa jej určí z jej zárobku v posledných desiatich rokov práce pred rokom 1984. Predpokladajme, že mala priemerný zárobok, teda priemerný osobný bod je 1 (priemerné zárobky = všeobecné vymeriavacie zárobky - sú na stránke sociálnej poisťovne).

    249,14 x 20 x 1 = 4982 Sk


    Je to vypočítané len veľmi nahrubo.
    Naposledy upravil Mária27 : 19.03.08 at 20:23

    ajale je offline (nepripojený) ajale

    zivnostnicka na materskej ajale
    Cez znamu < na socialke> sme zistili, ze posledny udaj tam ma z roku 1975, a ze pocas studia na vysokej mala nejake prestavky ked pracovala a vraj to moze robit problem... Musi do konca si dat na matrike potvrdit matersku, ktora jej zacala v 1977
    Naposledy upravil ajale : 20.03.08 at 07:07

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Len sa nedajte odbiť. Mala som prípad, keď tri zamestnankyne ústredia - poradkyne tvrdili každá niečo iné, pobočka zase niečo iné a po dvoch rokoch sme súd vyhrali.
    Teraz je už zákon taký, že sa berie celoživotné poistenie. Ak nemáte doklad, nájdite si svedkov.
    Počula som, vraj sociálke sa zničilo veľa dokladov, preto dali do zákona dôkaznú povinnosť poistenca.

    ajale je offline (nepripojený) ajale

    zivnostnicka na materskej ajale
    ja len uvazujem nad tym, podla toho co pisali Jado a Maria vychadza, ze jej prinalezi vacsi starobny dochodok za cas, ktory prezila plnoleta na Slovensku ako mojej mame, ktora tu pracovala 36 rokov. Ona ma 3500,-Sk. V jej pripade len <ironicky> moze dakovat, ze je vdova. Keby niet vdovskeho... Ja jej robievam nakupy, a moj brat jej plati telelefon, vacsiu cast inkasa, kable, ktore jej on sam dal ako darcek. Dnes ma moja mama 63 rokov a chodi triedit k pasu skrutky aby mala aj na nieco ine. Co moze to si dopestuje. No a po tom vsetkom clovek, ktory tu nebol poslednych 22 rokov, dostava dochodok v zahr. <mimo EU> a aj dostane vacsi dochodok na Slovensku. Ma to nejake vysvetlenie?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    To je ten rozdiel medzi "starodôchodcami" a tými, čo majú dôchodok vypočítaný podľa zákona č. 461/2003 Z.z. Keby sa tá žena narodila v roku 1946 alebo skôr, šľahačkové zákusky by si z toho dôchodku nekupovala.

    sllimka je offline (nepripojený) sllimka

    sllimka
    caute, obraciam sa na vas s prosbou o pomoc pri vypocte dochodku. robim diplomovu pracu a chcela by som v nej uviest priklady na vypocet dochodku z prveho aj druheho piliera, no nejak sa mi to nedari pocitat

    vedel by mi niekto pomoct pri vypocte dochodku z prveho aj druheho piliera na tomto priklade? :

    Pan XY dosiahne v roku 2021 dochodkovy vek 62 rokov. Odpracovanych rokov bude mat 46. Jeho POMB mal do roku 2007 hodnotu 1,178. Odhad priemerneho rocneho rastu realnej mzdy je 2,1%. (tento udaj som prevzala zo stranky socialnej poistovne)

    vzorec pre vypocet dochodku z 1. piliera: POMB x R x ADH
    dosadene hodnoty do vzorca: 1,178 x 46 x ???
    vie mi niekto pomoct s vypoctom ADH - aka bude cca v r. 2021?

    tento vysledok bude predstavovat vysku dochodku vylucne z prveho piliera.


    keby tento isty pan vstupil v roku 2005 do 2. piliera, akoby sa pocital jeho dochodok? aky dochodok by mu plynul potom z 1. a zvlast z 2. piliera? v zakone o starobnom doch. sporeni som nasla takyto vzorec pre vypocet vysky dochodku z 2. piliera:

    nc = Nx/Dx - 11/24
    kde Nx = celkovy sucet Dx + t
    a
    Dx = V . lx
    a
    V = (l + i) na minus prvu

    Viete mi poradit, ake hodnoty si mam dosadit do vzorcov? Odkial tie hodnoty mozem ziskat?
    alebo sa to neda hodit nejak do excelu, aby to pocitalo same?

    budem vdacna za kazdu pomoc...

    momaria je offline (nepripojený) momaria

    momaria
    Dobrý deň. Spoločnosť s.r.o.- konateľ, spoločník, zamestnanec je jedna a tá istá osoba.. V mesiaci február 2009 mu vzniká nárok na starobný dôchodok. Javí sa, že do konca roka bude mať zisk cca 500 tis. a rozmýšľa ako si zabezpečiť vyšší dôchodok. Takže uvažujem, čo mu poradiť. Jedna možnosť je zvýšiť mu mzdy formou odmien do maximálneho VZ do SP, ale to by zbytočne zas platil veľké odvody do ZP a daň zo mzdy.
    Druhú alternatívu vidím a zdá sa mi najlepšia pripoistiť sa dôchodkovo dobrovoľne do max. VZ na starobné poistenie.
    Za posledné roky mal nasledovný VZ v priemere:
    rok 2003 ... 9000.-Sk/mes.
    rok 2004...10000.-Sk/mes.
    rok 2005...10000.-Sk/mes.
    rok 2006...12000.-Sk/mes.
    rok 2007...12000.-Sk/mes.
    Poradí mi niekto prosím, či sa mu oplatí pripoistiť dobrovoľne na dôchodkové poistenie do max. VZ. Ktoré poistenie by spolu s tým musel platiť?
    Uvažujem, či si koruny radšej neodloží do vrecka, alebo ich niekam investuje, ako ich vloží do štátu a návratnosti sa možno ani nedožije.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Podľa mňa, nech si radšej koruny dá do banky na lepší úrok, alebo kúpi podielové listy a pod. To čo zaplatí štátu by sa mu vrátilo asi neskoro.

    momaria je offline (nepripojený) momaria

    momaria
    Tiež si myslím. Dokonca by nevyužil ani to, že by si mohol navýšiť nákladové položky.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Mal veľmi nízke VZ za posledné roky (mierne povedané "mizerné").
    Je úplne zbytočné v 2. polroku tohto roka zachraňovať priem.mzdový bod za rok 2008. Veľmi mu to už nepomôže, radšej nech si zainvestuje niekde inde.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.