Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti

Ahojte! Prosím Vás podnikateľ podnikal od 01-10 mesiaca roku 2004 a v 11 a 12 mesiaci živnosť prerušil. V decembri, aby neplatil penále vyrovnal svoj dlh voči Sociálnej poisťovni a zaplatil poistné za obdobie kedy podnikal. Bude to jeho výdavok alebo nie?
Usporiadat
inge57 inge57

inge57 je offline (nepripojený) inge57

Prosím je to súrne!!!!!
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

inge57
Ahojte! Prosím Vás podnikateľ podnikal od 01-10 mesiaca roku 2004 a v 11 a 12 mesiaci živnosť prerušil. V decembri, aby neplatil penále vyrovnal svoj dlh voči Sociálnej poisťovni a zaplatil poistné za obdobie kedy podnikal. Bude to jeho výdavok alebo nie?
V JÚ všetky príjmy a výdaje podľa úhrady vstupujú do účtovného obdobia kedy boli uhradené.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Zdaniteľným obdobím je kalendárny rok. Je to jeho daňový výdavok.
0 0
Zuzina Zuzina

Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

Ide o to, či obnoví živnosť do termínu podania DP - 31.3.05. Ak obnoví, zaúčtuj to normálne, akoby neprerušil.
Ak neobnoví, uvedie sa to v zvlášť kolonke v DP - podľa § 17 ako úprava základu dane, ale každopádne to zníži daň. základ. Neviem presne č. riadku, ale je to v zhrnutí príjmov a výdavkov zo živnosti za tabuľkou č. 1.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Výnosy aj náklady v čase prerušenie prerušenia živnosti podľa § 17 sú to riadky 41 a 42 DP. Menia sa tým aj údaje v tlačive pre poisťovne!
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

Existujú dva názory, jeden tvrdí, že prerušenie živnosti sa považuje za skončenie podnikania a pohľadávky, záväzky a zásoby sa majú zahrnúť do daňového základu v tom období kedy bola živnosť prerušená v zmysle § 17.
Ten druhý tvrdí, že prerušenie podnikania nie je zrušenie a že netreba nič upravovať. Tak si teraz vyber
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

fasia
Existujú dva názory, jeden tvrdí, že prerušenie živnosti sa považuje za skončenie podnikania a pohľadávky, záväzky a zásoby sa majú zahrnúť do daňového základu v tom období kedy bola živnosť prerušená v zmysle § 17.
Ten druhý tvrdí, že prerušenie podnikania nie je zrušenie a že netreba nič upravovať. Tak si teraz vyber
Ak daňovník pozastaví prevázkovanie živnosti a v stanovenom termíne živnosť obnoví, nejde o prerušenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania. Aj keď má daňovník pozastavené prevádzkovanie živnosti, je aj naďalej účtovnou jednotkou, nie je povinný uzatvárať ku dňu prevádzkovania živnosti účtovné knihy a v prípade uhradenia záväzkov alebo prijatia pohľadávok v čase prerušenia živnosti je povinný účtovať o každom účtovnom prípade v čase jeho uskutočnenia.
Daňovník pri prerušení živnosti v súlade so zákonom o živnostenskom podnikaní nie je povinný vykonať úpravu základu dane ako pri skončení podnikania.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Evanka
Ak daňovník pozastaví prevázkovanie živnosti a v stanovenom termíne živnosť obnoví, nejde o prerušenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania. Aj keď má daňovník pozastavené prevádzkovanie živnosti, je aj naďalej účtovnou jednotkou, nie je povinný uzatvárať ku dňu prevádzkovania živnosti účtovné knihy a v prípade uhradenia záväzkov alebo prijatia pohľadávok v čase prerušenia živnosti je povinný účtovať o každom účtovnom prípade v čase jeho uskutočnenia.
Daňovník pri prerušení živnosti v súlade so zákonom o živnostenskom podnikaní nie je povinný vykonať úpravu základu dane ako pri skončení podnikania.
ja som čítala príspevok o pozastavení živnosti v PORADCOVI a tam bolo napísané, že pri pozastavení živnosti a neobnovení živnosti k termínu podania danového priznania sa má upraviť základ dane o pohladávky, záväzky, tovar
príklad -pozastavenie živnosti v 8/2004 na 2 roky- v danovom priznaní k 31.12.04-úprava základu dane...
tak ako je to potom ?-skúste sa ešte niekto vyjadriť -práve robím také DP a nie je jedno či základ dane upravím, alebo nie...
podla mna ak má niekto pozastavenú živnosť, nemal by účtovať o žiadnom účtovnom prípade-ved ak prijíma platby za pohladávky a uhrádza záväzky -načo potom pozastavoval živnosť...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

jeso
ja som čítala príspevok o pozastavení živnosti v PORADCOVI a tam bolo napísané, že pri pozastavení živnosti a neobnovení živnosti k termínu podania danového priznania sa má upraviť základ dane o pohladávky, záväzky, tovar
príklad -pozastavenie živnosti v 8/2004 na 2 roky- v danovom priznaní k 31.12.04-úprava základu dane...
tak ako je to potom ?-skúste sa ešte niekto vyjadriť -práve robím také DP a nie je jedno či základ dane upravím, alebo nie...
podla mna ak má niekto pozastavenú živnosť, nemal by účtovať o žiadnom účtovnom prípade-ved ak prijíma platby za pohladávky a uhrádza záväzky -načo potom pozastavoval živnosť...
Asi sme sa nerozumeli. Uvedené platí, ak do termínu podania DP je činnosť obnovená. Ak nie je činnosť do tohto termínu obnovená, základ dane sa upravuje.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Súhlasím s Evankou, ak nie je do termínu podania DP činnosť obnovená, základ dane sa upravuje.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ondrejvla
Súhlasím s Evankou, ak nie je do termínu podania DP činnosť obnovená, základ dane sa upravuje.
dík za odpoved-urobila som to tak-teda je to dobre...
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

potrebujem ešte odpoved na jednu otázku-
pri prerušení živnosti upravujem základ dane o neuhradené záväzky-a čo urobím s výkazok o majetku a záväzkoch -záväzky v nom budú nulové? ale ved som ich zatial neuhradila ? alebo ich budem evidovať v tej sume o ktorú som upravila základ dane ?
skúste niekto zareagovať , dakujem
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

je tu ešte dnes niekto?
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Keď SZČO prerušila živnosť k 27.7.2005 a k podaniu DP už aj skončila živnosť, mám mu urobiť účtovníctvo len k tomuto dátumu?
Ďakujem
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

prosím, skuste poradit
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

alex1
Keď SZČO prerušila živnosť k 27.7.2005 a k podaniu DP už aj skončila živnosť, mám mu urobiť účtovníctvo len k tomuto dátumu?
Ďakujem
Účtovníctvo má mať FO do dátumu ukončenia živnosti, nie do dátumu pozastavenia živnosti.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

čiže, keď prerušil živnosť k 27.7.2005 a ukončil živnosť k 28.12.2005 môžem za toto obdobie účtovať napríklad poplatky na BU? ak keď mi v tomto období pride na účet príjem zo živnosti mám o tento prijem upraviť základ dane až v DP?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

alex1
čiže, keď prerušil živnosť k 27.7.2005 a ukončil živnosť k 28.12.2005 môžem za toto obdobie účtovať napríklad poplatky na BU? ak keď mi v tomto období pride na účet príjem zo živnosti mám o tento prijem upraviť základ dane až v DP?
Podľa môjho názoru obdobie od 27.07.2005 do 28.12.2005 nie je možné považovať za obdobie pozastavenia živnosti a to pre nedodržanie minimálnej lehoty 6 mesiacov trvania pozastavenia živnosti (viď napr. §58 ods. 2c) živnozákona). A to aj keď bola živnosť zrušená.
Aj počas pozastavenej živnosti sa riadne má viesť účtovníctvo. Subjekt sice aktívne neprevádzkuje svoju živnosť, ale daňovo uznateľnými sú tie výdavky, ktoré mu vznikajú napr. v súvislosti so samotnou existenciou živnosti, ochranou a údržbou majetku a podobne. Bankové poplatky by som zahrnul do tejto skupiny daňovo uznateľných výdavkov.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Prosím Vás, ak živnostník má pozastavenú živnosť a do podania DP ju ani neobnoví, nemá žiadne záväzky ani pohľadávky, ani tovar n asklade, nie je platcom DPH. Je už druhý rok zamestnaný, musí si podať DP B alebo A? O ročné zúčtovanie zrejme nemôže požiadať, pravd???
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

tonkat
Prosím Vás, ak živnostník má pozastavenú živnosť a do podania DP ju ani neobnoví, nemá žiadne záväzky ani pohľadávky, ani tovar n asklade, nie je platcom DPH. Je už druhý rok zamestnaný, musí si podať DP B alebo A? O ročné zúčtovanie zrejme nemôže požiadať, pravd???
Nie je v strate a jeho brutto príjmy zo živnosti sú nulové. Nemusel by teoreticky podávať žiadne daňové priznanie a mohol by si nechať urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnávateľom.
Je živnostník a aj keď mu to zákon v tomto prípade neukladá, navrhoval by som mu podať priznanie a to "B". Dôvod? Je registrovaný ako živnostník. Správkyňa dane ho bude mať v skupine subjektov, ktorí priznanie nepodali a po čase mu pošle výzvu. Nebude mať totiž čo skenovať. Za svoje subjekty ho do štatistiky DU nahlási ako subjekt, ktorý priznanie nepodal.
Podaním priznania predíde úkonom zo strany DU a bude mať pokoj.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať