Zavrieť

Porady

Nahrada pri sukromnom vozidle

MLP MLP

MLP je offline (nepripojený) MLP

Ahojte,

viem, ze tato tema bola preberana uz viackrat, ale chcela by som sa spytat, ked ma podnikatel - zivnostnik sukromne auto a chcem mu uplatnit cestovne nahrady za auto, tak pouzijem vzorec 6,20 krat najazdene kilometre? Nema ale zaplatenu cestnu dan na toto auto.

Dakujem pekne za radu.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

tinaM Pozri príspevok
Muška, pri vlastnom MV nezaradenom v OM nemá nárok na DPH z PHL.
Tinka,
podľa mňa má:
§ 49

(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Muška, toto ustanovenie zákona podľa mňa platí na majetok, ktorý je zahrnutý v podnikaní , a len niekedy ho použije aj na súkromné účely.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tinka...pohľadám na porade niekde je list z DU, lebo ten predchádzajúci príspevok mám okopčený u seba v "dokumentoch" a určite je z porady.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Vzorec: Q.spotreba x počet km x cena PHM
--------------------------------- + 6,20 x počet km
100
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tinka, trošku mi to trvalo, ale ...bingo ...našla som.
tu je to v prílohe:
http://www.porada.sk/317234-post52.html
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Muška, dík. Tak to som onemela.
Tak potom musel byť aj doklad o nákupe PHL-faktúra.
Ak použili priemerné ceny, tak si nemohol uplatniť DPH, lebo nemal faktúru.
Aj tak mi to nedá pokoj. Budem ešte hľadať články na túto tému.
Ale toto stanovisko DÚ som fakt nečítala. Dík.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

tinaM Pozri príspevok
Muška, dík. Tak to som onemela.
Tak potom musel byť aj doklad o nákupe PHL-faktúra.
Ak použili priemerné ceny, tak si nemohol uplatniť DPH, lebo nemal faktúru.
Aj tak mi to nedá pokoj. Budem ešte hľadať články na túto tému.
Ale toto stanovisko DÚ som fakt nečítala. Dík.
Tinka,
tak to je asi jasné, že musí mať blok o nákupe PHM.
.....hľadaj články a pricap
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

HankaS Pozri príspevok
Vzorec: Q.spotreba x počet km x cena PHM
--------------------------------- + 6,20 x počet km
100
Hanka,
trošku Ťa opravím:
(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

tzn.
vypočítaš náhradu za PHM a zaokrúhliš na celé koruny nahor.
vypočítaš náhradu 6,20 x počet km a zaokrúhliš na celé koruny nahor.

a potom tieto dve sumy spočítaš.
0 0
felixh felixh

felixh je offline (nepripojený) felixh

Som zvedavy baby ako dopadne tato diskusia, mate aj nejake ine vyjdrenia z DU alebo DRSR, lebo z toho vyjadrenia z TN mi vyplyva , ze sa mozem rozhodnut , ze aj 100% DPH z spotrebovanom PHM na podnikatelske ucely , aj ked pouzijem svoje MV nezaradene resp. uz vyradene z majetku t.j. pouzijem pausal 6,20 + nahrada PHM ocistena o DPH ???
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Felix,
nepochopila som celkom.
Veď áno ak máš PHM blok , tak máš nárok na odpočet DPH /len samozrejme na takú výšku v akej výške bola PHM použitá na služobné účely/
0 0
felixh felixh

felixh je offline (nepripojený) felixh

No a potom pri vyuctovani cestaku pouzijem uz cenu PHM bez DPH ,kedze tato bola uplatnena na vstupe vsak ??
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No potom je to trošku zložitejšie:
Ja zaúčtujem nákup PHM
Km x 6,2 = prevádzková réžia.

A pri PHM sledujem koľko mám "nespotrebovaných" litrov na konci štvrťroka a o tieto upravím DPH /klient je kvartálny platiteľ - preto štvrťrok/
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ale od nového roka nám to zákonodarca opäť "uľahčil" a budeme aj tak musieť mať na všetky spotrebované litre bloky.

Ak niekomu ušla táto "kozmetická" úprava § /ako mne /, tak dávam do pozornosti:
klikni a čítaj od príspevku 53 http://www.porada.sk/t17643-p6-zasa-...tml#post637627
0 0
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

diky vsetkym za odpoved. Priznam sa, ze cely rok som si uplatnoval DPH na vstupe, bloky mam... Bral som to akosi automaticky, nakolko predtym som mal MV v OM a ratal som s tym, ze ak to vyuzivam IBA na podnikatelske ucely, mozem si to uplatnit. Suhlasim s felixhom, ze preco len alikvotnu cast, ked mozem prehlasit, ze to bolo IBA na podnikanie.
Mam este otazku, ci som spravne uctoval cenu platnu v case nakupu a nie cenu PHM zo statistickeho ustavu. dakujem.
0 0
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

Muška Pozri príspevok
Felix,
nepochopila som celkom.
Veď áno ak máš PHM blok , tak máš nárok na odpočet DPH /len samozrejme na takú výšku v akej výške bola PHM použitá na služobné účely/
felixh ti chcel povedat to co ja - ze som MV pouzival na sluz.ucely na 100% a teda si uplatnim celu na vstupe...
0 0
felixh felixh

felixh je offline (nepripojený) felixh

Teda zaver som si zatial urobil taky, ze vsetkym platcom DPH sa to zbieranie blockov aj oplati lebo si uplatnia DPH na kazdu sluzobnu jazdu akymkolvek autom
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Patrik1 Pozri príspevok
Suhlasim s felixhom, ze preco len alikvotnu cast, ked mozem prehlasit, ze to bolo IBA na podnikanie.
Veď s tým súhlasíme všetci
Ak je to IBA na podnikanie tak jasne 100 %
0 0
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

Muška Pozri príspevok
Veď s tým súhlasíme všetci
Ak je to IBA na podnikanie tak jasne 100 %
Muska, myslis teda, ze som nic "nepokazil"? Trocha ma to vyplasilo, lebo inac by to malo logiku, ze ked to nemam v OM, nemal by som si. Dokonca moja znama (uctovnicka) volala v piatok dakej znamej na DRSR a ta jej povedala, ze NIE.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Patrik1 Pozri príspevok
felixh ti chcel povedat to co ja - ze som MV pouzival na sluz.ucely na 100% a teda si uplatnim celu na vstupe...
Patrik,
tak len dúfam, že som Ťa aspon potešila, že si môžem odpočítavať tú DPH
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Patrik1 Pozri príspevok
Muska, myslis teda, ze som nic "nepokazil"? Trocha ma to vyplasilo, lebo inac by to malo logiku, ze ked to nemam v OM, nemal by som si. Dokonca moja znama (uctovnicka) volala v piatok dakej znamej na DRSR a ta jej povedala, ze NIE.
Moja logika:
Zákon Ti predsa povoľuje použiť vlastné motorové vozidla na podnikateľské účely /dokonca za to chcú aj Daň z MV/

....a ja do takéhoto auta natankujem PHM, ktoré použijem na svoje podnikanie.

Prečo by som si nemohla z uvedeného PHM odpočítať DPH, ak som platiteľ DPH?
0 0
Načítať ďalšie