Zavrieť

Porady

strata minulých období

Som začiatočníčka ohľadne účtovania v podvojnom účtovníctve a nie je mi dosť jasné ako mám správne zaúčtovať odpočítanie straty z minulých období zo zisku, ktorý fiirma dosiahla v roku 2004. Tieto straty boli pred tým zaúčtované na neuhradenej strate minulých rokov. V súvahe mám uviesť zisk pred uplatnením straty alebo až po uplatnení straty. Som z toho úplne vedľa.

Ďalej sa chcem opýtať. Firma mala nasledovné hospodárske výsledky:
  • rok 1999 - strata vo výške 1.943.136
  • rok 2000 - zisk vo výške 451.677 z toho bola odrátaná 1/5 straty vo výške 388.627,-
  • rok 2001 - strata vo výške 836.356,-
  • rok 2002 - strata vo výške 479.423,-
  • rok 2003 - strata vo výške 1.286.943,-
V roku 2004 firma dosiahla zisk vo výške 3.000.000,-Sk. Môže si uplatniť odpočítanie straty vo výške 1/5 z roku 1999 a odpočítanie straty za roky 2000,2001,2003 v plnej výške ?

Prosím pomôžte mi ! Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    môj názor je takýto :
    1/5 zo straty z roku 1999 si už nemôžeš umorovať, nakoľko po roku 2000 nebol vykázaný zisk ale strata.


    ja by som zrátala straty, ktoré vznikli 3 roky po sebe - teda z rokov 2001, 2002 a 2003 = z toho 1/5 , čo je 1. rok umorovania straty. Umoruješ ju potom ešte 4 roky, čo je vlastne 5 rokov, ale iba vtedy pokiaľ budeš vykazovať zisk

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Ale rok 2004 je piaty rok, kedy si môžeš tú poslednú pätinu umoriť, keďže máš základ dane nad 150.000,- , takže pokojne áno. A tie tri straty z rokov 2001,2002 a 2003 si umoríš v plnej výške, nie 1/5, v tomto je predsa zmena - straty umoruješ po sebe vzniknuté - najviac päť,a môžeš umoriť aj naraz až do výšky základu dane. takže úplne kľudne.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    jued
    Som začiatočníčka ohľadne účtovania v podvojnom účtovníctve a nie je mi dosť jasné ako mám správne zaúčtovať odpočítanie straty z minulých období zo zisku, ktorý fiirma dosiahla v roku 2004. Tieto straty boli pred tým zaúčtované na neuhradenej strate minulých rokov. V súvahe mám uviesť zisk pred uplatnením straty alebo až po uplatnení straty. Som z toho úplne vedľa.

    Ďalej sa chcem opýtať. Firma mala nasledovné hospodárske výsledky:
    • rok 1999 - strata vo výške 1.943.136
    • rok 2000 - zisk vo výške 451.677 z toho bola odrátaná 1/5 straty vo výške 388.627,-
    • rok 2001 - strata vo výške 836.356,-
    • rok 2002 - strata vo výške 479.423,-
    • rok 2003 - strata vo výške 1.286.943,-
    V roku 2004 firma dosiahla zisk vo výške 3.000.000,-Sk. Môže si uplatniť odpočítanie straty vo výške 1/5 z roku 1999 a odpočítanie straty za roky 2000,2001,2003 v plnej výške ?

    Prosím pomôžte mi ! Ďakujem
    Súhlas so Sany. Ešte doplním čo sa zmenilo:
    -stratu možno odpočítavať počas najviac piatich rokov bezprostredne nasledujúcich po zdaňovacom období, kedy bola vykázaná.
    -pri uplatňovaní daňovej straty bola vypustená podmienka rovnomernosti, t.j. v prípade, že daňovník vykáže dostatočne vysoký základ dane, je možné stratu odpočítať aj v kratšom období ako je obdobie piatich rokov.
    -stratu možno odpočítať bez toho, aby ju musel daňovník preinvestovať.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Súhlasím s Evankou.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Ďakujem Vám za odpovede. Chcem sa ešte opýtať ako to vykážem v súvahe , bude tam hospodársky výsledok už po umorení straty alebo hospodársky výsledok pred umorením. V tomto nemám vôbec jasno. Ďíky za pomoc.

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Ak môžem, chcela by som sa aj ja opýtať.

    V r. 1999 sme dosiahli stratu 650 tis.,ktorú sme nikdy neumorovali.
    V r. 2000 - strata 331 tis. Túto sme si začali umorovať až v r. 2002, potom v r.2003 a teraz v r. 2004. Vždy po 1/5. V roku 2001 sme neumorovali, mali sme nízky základ dane. V roku 2005 si budeme môcť umoriť poslednýkrát 1/5 straty z r.2000 (ak dosiahneme kladný základ dane).

    Ale teraz neviem či si môžem celú sumu straty z r.1999 umoriť v roku 2004. Pripomínam, že stratu z r. 1999 sme vôbec neumorovali (podmienku preinvestovania by sme nevedeli splniť).
    Základ dane za rok 2004 máme nad 1 mil. Teoreticky mi to vychádza, že by sme mohli, ale vôbec nie som si istá.

    Napíšte prosím svoj názor. Ďakujem.

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Po preštudovaní príspevkov o strate som došla k názoru, že moja strata z r. 1999, ktorú som nikdy neumorovala, sa nemôže umoriť teraz za rok 2004 celá ale len 1/5 - postupuje sa podľa starého zákona.
    A platí podmienka umorenia.

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Pre Jued.
    Budeš mať daň. základ napr. 100 000,00. Odpočítaš stratu napr.80 000,00. Rozdiel 20 tis. 19% daň z 20 000= 3 800,00. Zaúčtuješ 3800,00 591/341. Do súvahy sa ti musí preniesť HV už aj zo zaúčtovanou daňou. Takže z toho vychádza, že po umorení straty.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Vsetko je tu pekne rozobrane. Chcela by som len upozornit, ze sa umoruje danovu strata a nie vysledok hospodarenia strata min.obdobi.

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    Sefcikova
    môj názor je takýto :
    1/5 zo straty z roku 1999 si už nemôžeš umorovať, nakoľko po roku 2000 nebol vykázaný zisk ale strata.


    ja by som zrátala straty, ktoré vznikli 3 roky po sebe - teda z rokov 2001, 2002 a 2003 = z toho 1/5 , čo je 1. rok umorovania straty. Umoruješ ju potom ešte 4 roky, čo je vlastne 5 rokov, ale iba vtedy pokiaľ budeš vykazovať zisk
    dobre, môj príspevok ani ako keby tu nebol, ja som naposledy umorovala stratu v r. 99, vtedy to bolo inak, čo neospravedlňuje môj chybný príspevok, takže sorry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.