Zavrieť

Porady

PREDDAVKY NA DAŇ FO - pomôcka na výpočet

Stále robí mnohým veľký problém správny výpočet preddavkov na daň fyzických osôb podľa § 34 platného od 1.1.2007 a preto dávam k dispozícii svoju pomôcku, ktorá je úspešne odskúšaná na všetkých DPFO B, čo som túto daňovú sezónu mala v rukách.
Pozor platí len na výpočet preddavkov na rok 2008.

Použitie je jednoduché.
1. Stiahnete si excelovskú tabuľku do PC
2. Zoberiete si do ruky podané DPFO B za rok 2007 a vpíšete z riadkov DP príslušné sumy do bielych polí tabuľky.
Po vyplnení všetkých údajov sa dozviete, či máte povinnosť platiť preddavky, ak máte povinnosť, tak sa dozviete koľko a ako často budete platiť a aj termíny splatnosti.
Ak si doplníte identifikačné údaje a číslo účtu DÚ môžete ju vytlačiť a použiť ako účtovný doklad.
Dala som tam aj príslušné odseky § 34, podľa ktorých sa preddavky rátajú.

Verím, že mnohým to pomôže.
Prajem pekné vypĺňanie a ak Vám vyjdu veľké preddavky, nie je to chyba tabuľky, ale znamená to, že máte vysoké príjmy.
Usporiadat
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

pri výpočte platenia preddavkov na daň z príjmov FO sa na odpočet použije celá suma nezdanitelnej čiastky platnej na rok 2013
1 0
Dašena O. Dašena O.

Dašena O. je offline (nepripojený) Dašena O.

živnostníčka-účtov.
OK, ďakujem
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

SZČO sa stala dôchodcom od 01.05.2012.
Pri výpočte preddavkov na rok 2013 môžem mu odpočítať celú nezdaniteľnú položku na rok 2013 (3735,94 EUR)?
Alebo už neuvažujem z nezdaniteľnou položkou, nakoľko v r. 2013 už nemá nárok na odpočet nezd.položky.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Janinkaaa
SZČO sa stala dôchodcom od 01.05.2012.
Pri výpočte preddavkov na rok 2013 môžem mu odpočítať celú nezdaniteľnú položku na rok 2013 (3735,94 EUR)?
Alebo už neuvažujem z nezdaniteľnou položkou, nakoľko v r. 2013 už nemá nárok na odpočet nezd.položky.
Neporadíte ?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Janinkaaa
SZČO sa stala dôchodcom od 01.05.2012.
Pri výpočte preddavkov na rok 2013 môžem mu odpočítať celú nezdaniteľnú položku na rok 2013 (3735,94 EUR)?
Alebo už neuvažujem z nezdaniteľnou položkou, nakoľko v r. 2013 už nemá nárok na odpočet nezd.položky.
preco uvazujes, ze nema narok na NCZD? uvadzas ze je dochodcom od 1.5.2013. bol mu dochodok priznany spatne k zaciatku roka?

§11
(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len „dôchodok”) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Prosím, keď pre SZČO vznikla daňová povinnosť za rok 2012 suma 2300 e, má povinnosť platiť preddavky v r.2013?? či suma daň nad 2500 e na určenie preddavku - sa to vzťahuje az na daň vypočítanú po 2.4.2013?? dakujem pekne
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

AVALIK : Dôchodcom sa stal od 01.05.2012 - tak som to aj písala v príspevku.
0 0
ALIBABKA ALIBABKA

ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

Dobrý deň, posledná známa daň.povinnosť zarok 2012 mi vyšla 16530 eur, vyrátala som preddavky na rok 2013 , ktoré by mali byť spolu za rok 2013 vo výške 18 512 eur.kedže som vychádzala z toho, že za rok 2012 nepresiahli hranicu 16596,96 eur ,tak preddavky na rok 2013 by mali byť štvrťročné.Pani na daňovom mi povedala,že sú mesačné lebo v úhrne presahujú vyrátané preddavky za rok 2013 túto hranicu a odkázala ma na § 34.Ale tam sa všade píše že sa vychádza z poslednej známej daň.povinnosti a nie z toho čo teraz vyrátam ako preddavok za rok 2013.Vie mi niekto poradiť ..ďakujem.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Stále mi nie je jasné, či SZČO má povinnosť platiť preddavky na rok 2012.

SZČO sa stal dôchodcom od 01.05.2012.
V roku 2012 mal ešte nárok na odpočet celej nezdaniteľnej položky.

Posledná známa povinnosť (priznanie DP 2012) bolo 2400 EUR.
Základ dane bol 16 270,00 EUR

Má povinnosť platiť preddavky na rok 2013 ?

Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ALIBABKA
Dobrý deň, posledná známa daň.povinnosť zarok 2012 mi vyšla 16530 eur, vyrátala som preddavky na rok 2013 , ktoré by mali byť spolu za rok 2013 vo výške 18 512 eur.kedže som vychádzala z toho, že za rok 2012 nepresiahli hranicu 16596,96 eur ,tak preddavky na rok 2013 by mali byť štvrťročné.Pani na daňovom mi povedala,že sú mesačné lebo v úhrne presahujú vyrátané preddavky za rok 2013 túto hranicu a odkázala ma na § 34.Ale tam sa všade píše že sa vychádza z poslednej známej daň.povinnosti a nie z toho čo teraz vyrátam ako preddavok za rok 2013.Vie mi niekto poradiť ..ďakujem.
,

Za rok 2012 si mala DP 16 530, ale poslednou známou DP pre výpočet preddavkov podľa §34 odst. 5 si mala 18 512, t.j. táto Ti zakladá platenie preddavkov mesačne.


(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Janinkaaa
Stále mi nie je jasné, či SZČO má povinnosť platiť preddavky na rok 2012.

SZČO sa stal dôchodcom od 01.05.2012.
V roku 2012 mal ešte nárok na odpočet celej nezdaniteľnej položky.

Posledná známa povinnosť (priznanie DP 2012) bolo 2400 EUR.
Základ dane bol 16 270,00 EUR

Má povinnosť platiť preddavky na rok 2013 ?

Ďakujem.
nie, jeho posledná daňová povinnosť bola predsa nižšia ako 2500 €
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Ďakujem Mila123
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mila123
Janinkaaa
Stále mi nie je jasné, či SZČO má povinnosť platiť preddavky na rok 2012.

SZČO sa stal dôchodcom od 01.05.2012.
V roku 2012 mal ešte nárok na odpočet celej nezdaniteľnej položky.

Posledná známa povinnosť (priznanie DP 2012) bolo 2400 EUR.
Základ dane bol 16 270,00 EUR

Má povinnosť platiť preddavky na rok 2013 ?

Ďakujem.
nie, jeho posledná daňová povinnosť bola predsa nižšia ako 2500 €
Na rok 2012 určite nie.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Mne len stále vŕtalo v hlave, že k 01.01.2013 je už starobným dôchodcom a nemá nárok na odpočítateľnú položku.

A myslela som si, že mám počítať preddavky tak, že od základu dane za r. 2012 už neodpočítam nezd. položku na rok 2013 (nakoľko je už dôchodca). A tak by mi vyšlo, že musí platiť preddavky:
16 270,00 bez odpočtu nezdan.položky, potom daň 19% by vyšla : 3091,30 EUR.

Ale usmernili ste ma. Ďakujem.

Ak sa smiem spýtať, môže platiť dobrovoľne preddavky na daň ?
Ak áno - treba poslať oznámenie na DÚ ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Janinkaaa
Ak sa smiem spýtať, môže platiť dobrovoľne preddavky na daň ?
Ak áno - treba poslať oznámenie na DÚ ?
No zrejme môže aj dobrovoľne. Treba však dávať pozor aby boli zaplatené v termíne, lebo mu môžu počítať sankčný úrok za "omeškanie".

Jeden nikdy nevie. Viď:
http://www.porada.sk/t218756-nemam-z...ml#post2369590
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Janinkaaa
Mne len stále vŕtalo v hlave, že k 01.01.2013 je už starobným dôchodcom a nemá nárok na odpočítateľnú položku.

A myslela som si, že mám počítať preddavky tak, že od základu dane za r. 2012 už neodpočítam nezd. položku na rok 2013 (nakoľko je už dôchodca). A tak by mi vyšlo, že musí platiť preddavky:
16 270,00 bez odpočtu nezdan.položky, potom daň 19% by vyšla : 3091,30 EUR.

Ale usmernili ste ma. Ďakujem.

Ak sa smiem spýtať, môže platiť dobrovoľne preddavky na daň ?
Ak áno - treba poslať oznámenie na DÚ ?
ak mal uplatnený odpočet, môže si aj teraz uplatňovať, ale v Tvojom prípade nei je čo riešiť....
popr. over si to u správkyne dane.....
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Ďakujem dievčatá. Ste zlaté !
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mila123

ak mal uplatnený odpočet, môže si aj teraz uplatňovať, ale v Tvojom prípade nei je čo riešiť....
popr. over si to u správkyne dane.....
Keďže v roku 2013 nemá odpočítateľnú položku, tak si nemôže znížiť základ dane.

§34
(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marjankaj
Mila123

ak mal uplatnený odpočet, môže si aj teraz uplatňovať, ale v Tvojom prípade nei je čo riešiť....
popr. over si to u správkyne dane.....
§34
(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
tvrdím opak?
nie, tvrdím, že si ju môže odpočítať, vo výške, ktorá je určená na rok 2013, t..j.
3735,94 €
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
To máš síce pravdu je tam odkaz na §11/2a takže by to tak malo byť.
Na druhej strane podľa §11/6 nárok na odpočítateľnú položku nemá. Takže ak by základ dane bol podobný, tak by mu vyšlo platiť dosť veľkú daň.

Soudruzi zase niečo nedomysleli. Skoro ako v každom zákone v poslednej dobe.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať