Zavrieť

Porady

PREDDAVKY NA DAŇ FO - pomôcka na výpočet

Stále robí mnohým veľký problém správny výpočet preddavkov na daň fyzických osôb podľa § 34 platného od 1.1.2007 a preto dávam k dispozícii svoju pomôcku, ktorá je úspešne odskúšaná na všetkých DPFO B, čo som túto daňovú sezónu mala v rukách.
Pozor platí len na výpočet preddavkov na rok 2008.

Použitie je jednoduché.
1. Stiahnete si excelovskú tabuľku do PC
2. Zoberiete si do ruky podané DPFO B za rok 2007 a vpíšete z riadkov DP príslušné sumy do bielych polí tabuľky.
Po vyplnení všetkých údajov sa dozviete, či máte povinnosť platiť preddavky, ak máte povinnosť, tak sa dozviete koľko a ako často budete platiť a aj termíny splatnosti.
Ak si doplníte identifikačné údaje a číslo účtu DÚ môžete ju vytlačiť a použiť ako účtovný doklad.
Dala som tam aj príslušné odseky § 34, podľa ktorých sa preddavky rátajú.

Verím, že mnohým to pomôže.
Prajem pekné vypĺňanie a ak Vám vyjdu veľké preddavky, nie je to chyba tabuľky, ale znamená to, že máte vysoké príjmy.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Nevznikla Ti povinnosť
381000,- , t.j. 12646,88 EUR

Výpočet
12646,88 - 4025,70 /odpočít.položka na daňovníka/ = 8621.18

daň z 8621,18 je 1638,02 EUR, tzn. 49347,- Sk
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Peter,
asi nevidím "pre oči" , teraz pozerám, že veď tam máš výpočet urobený a pýtaš sa na r. 59 v tabuľke.

Pri výpočte preddavkov "narábaš" s čiastkovými základmi dane. Takže nešpekuluj a doplň z DP do tabuľky to čo od Teba tabuľka chce. Tabuľka je super, je tu odkontrolovaná niekoľkými odborníkmi z porady.
0 0
peterk111 peterk111

peterk111 je offline (nepripojený) peterk111

dakujem za promptnu odpoved.
nejak som nevedel pochopit ci ten vypocet nieje len pre vypocet preddavkov ktore mam platit a to ci mam platit nieje podla zaplatenej dane co v mojom pripade bolo viac ako 50 tis.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

peterk111 Pozri príspevok
dakujem za promptnu odpoved.
nejak som nevedel pochopit ci ten vypocet nieje len pre vypocet preddavkov ktore mam platit a to ci mam platit nieje podla zaplatenej dane co v mojom pripade bolo viac ako 50 tis.
Keďže pre r. 2009 je vyššia odpočítateľná položka, tak Ti vychádza, že nemusíš platiť preddavky od 30.6.2009.
Preddavok 31.3.2009 si ešte bol povinný uhradiť podľa starého výpočtu z DP r. 2007
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

PREDDAVKY NA DAŇ FO NA ROK 2010 - pomôcka na výpočet
Do tretice všetko dobré sa hovorieva. Pridávam teda aj tento rok upravenú tabuľku.
Návod na používanie je v príspevku číslo 1 a 26 tejto témy.
V tabuľke sa zmenili len vstupy (sú už len v eurách) a čísla riadkov v DPFO B 2009. Všetko ostatné funguje ako minulý rok.
Nech sa Vám s ňou darí.
Naposledy upravil Katija : 26.03.10 at 15:25
3 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Katka, funguje správne . Že je tu pomôcka som zistil, keď som to mal už spočítané.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Manual Pozri príspevok
Katka, funguje správne . Že je tu pomôcka som zistil, keď som to mal už spočítané.
Janko gratuľujem, keď už máš hotovo. A ďakujem pekne za odkontrolovanie tabuľky
0 0
emmma emmma

emmma je offline (nepripojený) emmma

Tabuľka je výborná. Máš moju vďaku a aj obdiv aká si šikovná.
0 0
pepo24 pepo24

pepo24 je offline (nepripojený) pepo24

PROSIM O RADU. Dan mi vysla zaplatit viac ako tych 1600 eur a nejake drobne , cize musim platit preddavky. Tie preddavky sa nevypocitaju zo zaplatenej dane : 4 ? ja uz mam v tom totalny chaos. Dan my vysla cca 3070eur 3070:4= 767eur. Podla tej excelovskej tabulky mi vyjde 729eur. tak ako. prosim Vas poradte mi.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pepo24 Pozri príspevok
PROSIM O RADU. Dan mi vysla zaplatit viac ako tych 1600 eur a nejake drobne , cize musim platit preddavky. Tie preddavky sa nevypocitaju zo zaplatenej dane : 4 ? ja uz mam v tom totalny chaos. Dan my vysla cca 3070eur 3070:4= 767eur. Podla tej excelovskej tabulky mi vyjde 729eur. tak ako. prosim Vas poradte mi.
dosaď si všetky potrebné údaje do tabulky v prílohe prísp. č. 66
0 0
pepo24 pepo24

pepo24 je offline (nepripojený) pepo24

skusal som to opat a stale to iste. Pouzivam program alfu na danove cize po dosadeni udajov mi to automaticky vyrata. V alfe mi dan vychadza 3070 eur a podla tej tabulky 2917 eur. Vkladam iba udaj r.66 . JA TOMU NEROZUMIEM
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pepo24 Pozri príspevok
skusal som to opat a stale to iste. Pouzivam program alfu na danove cize po dosadeni udajov mi to automaticky vyrata. V alfe mi dan vychadza 3070 eur a podla tej tabulky 2917 eur. Vkladam iba udaj r.66 . JA TOMU NEROZUMIEM
podla tejto tabulky rátaš preddavky na daň v roku 2010. Alfa ti vyráta daň za rok 2009.

Do tabulky v prísp. č. 66 zadávaš sumy z konkrétnych riadkov DP a zistíš, či ti vznikla povinnosť platiť preddavky a v akej výške.
Naposledy upravil veronikasad : 03.03.10 at 14:32
0 0
pepo24 pepo24

pepo24 je offline (nepripojený) pepo24

takze ja si nemam vobec vsimat dan co mi vysla v tej alfe za rok 2009? Nemam to ratat z nej tu 1/4?
0 0
pepo24 pepo24

pepo24 je offline (nepripojený) pepo24

neviem ci je to dolezite ale povinnost platit preddavok mi vznikla prvy krat az teraz z danoveho priznania za rok 2009.
0 0
rastinka rastinka

rastinka je offline (nepripojený) rastinka

...Veľmi pekne ďakujem za pomôcku v roku 2009 mi veľmi pomohla chcela som si ju upraviť na rok 2010. Veľmi pekne ďakujem v prípade že sa s tým niekto pohrá.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

rastinka Pozri príspevok
...Veľmi pekne ďakujem za pomôcku v roku 2009 mi veľmi pomohla chcela som si ju upraviť na rok 2010. Veľmi pekne ďakujem v prípade že sa s tým niekto pohrá.
Aktuálnu nájdeš predsa v príspevku č. 66.
http://www.porada.sk/1297719-post66.html
2 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

Katija Pozri príspevok
PREDDAVKY NA DAŇ FO NA ROK 2010 - pomôcka na výpočet
Do tretice všetko dobré sa hovorieva. Pridávam teda aj tento rok upravenú tabuľku.
Návod na používanie je v príspevku číslo 1 a 26 tejto témy.
V tabuľke sa zmenili len vstupy (sú už len v eurách) a čísla riadkov v DPFO B 2009. Všetko ostatné funguje ako minulý rok.
Nech sa Vám s ňou darí.
ďakujem, výborná tabuľka
bodík pridať nemôžem = užitočné
4 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Lubaba Pozri príspevok
ďakujem, výborná tabuľka
bodík pridať nemôžem = užitočné
Lubaba ja ti tiež ďakujem. Potešilo ma to. Dôležitá a cenná je pre mňa spätná väzba. To je zase užitočné pre mňa.
3 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

Dobry den,
v prvom rade sa chcem este raz velmi pekne podakovat za tuto skvelu pomocku, a zaroven by som sa rada spytala:

FO, ktora dosiahla z §6 zivnosti stratu a z §8 mala prijmy a to take, ze vychadza dan, pri ktorej je povinnost platit kvartalne preddavky na dan.
v § 34/9 sa hovori, ze preddavky neplati danovnik, ktory poberal len prijmy podla §7 alebo § 8 .. z coho mi vyplyva, ze aj ked mal zo zivnosti stratu, a poberal z § 6 zivnosti prijmy a tym padom je povinny platit preddavky na dan.

dnes mi prislo k tomu aj vyjadrenie z drsr, prikladam:
––------
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platenie preddavkov podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p. (ďalej len ZDP)
Podľa § 34 ods. 9 ZDP preddavky na daň z príjmov fyzickej osoby neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 ZDP alebo § 8 ZDP, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 ZDP alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35 ZDP, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov. V nadväznosti na cit. ustanovenie daňovník, ktorý v predchádzajúcom zdaňovacom období dosiahol príjmy podľa § 8 ZDP a okrem týchto príjmov aj príjmy podľa § 6 ZDP a ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla sumu ustanovenú v § 34 ods. 1 ZDP, je povinný platiť preddavky na daň z príjmov fyzickej osoby, pričom nie je podstatné či z príjmov podľa § 6 ZDP vykázal základ dane alebo daňovú stratu. Uvedený daňovník môže využiť § 34 ods. 4 ZDP, t. j. môže požiadať správcu dane o určenie preddavkov na daň inak.

Oddelenie metodiky daní a služieb DR SR, pracovisko Bratislava
––------

ked vsak vyplnim tabulku, vysledok vyjde, ze platit preddavky na dan nie je povinnost. Opomenula som prosim nejake paragrafy? Alebo vyplnit nieco v tabulke?
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
oriana Pozri príspevok
Dobry den,
v prvom rade sa chcem este raz velmi pekne podakovat za tuto skvelu pomocku, a zaroven by som sa rada spytala:

FO, ktora dosiahla z §6 zivnosti stratu a z §8 mala prijmy a to take, ze vychadza dan, pri ktorej je povinnost platit kvartalne preddavky na dan.
v § 34/9 sa hovori, ze preddavky neplati danovnik, ktory poberal len prijmy podla §7 alebo § 8 .. z coho mi vyplyva, ze aj ked mal zo zivnosti stratu, a poberal z § 6 zivnosti prijmy a tym padom je povinny platit preddavky na dan.

dnes mi prislo k tomu aj vyjadrenie z drsr, prikladam:
––------
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platenie preddavkov podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p. (ďalej len ZDP)
Podľa § 34 ods. 9 ZDP preddavky na daň z príjmov fyzickej osoby neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 ZDP alebo § 8 ZDP, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 ZDP alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35 ZDP, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov. V nadväznosti na cit. ustanovenie daňovník, ktorý v predchádzajúcom zdaňovacom období dosiahol príjmy podľa § 8 ZDP a okrem týchto príjmov aj príjmy podľa § 6 ZDP a ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla sumu ustanovenú v § 34 ods. 1 ZDP, je povinný platiť preddavky na daň z príjmov fyzickej osoby, pričom nie je podstatné či z príjmov podľa § 6 ZDP vykázal základ dane alebo daňovú stratu. Uvedený daňovník môže využiť § 34 ods. 4 ZDP, t. j. môže požiadať správcu dane o určenie preddavkov na daň inak.

Oddelenie metodiky daní a služieb DR SR, pracovisko Bratislava
––------

ked vsak vyplnim tabulku, vysledok vyjde, ze platit preddavky na dan nie je povinnost. Opomenula som prosim nejake paragrafy? Alebo vyplnit nieco v tabulke?
Ak postupuješ presne podľa § tak povinnosť preddavkov platiť vznikne . Ja som to počítala v tej tabuľke a povinnosť veru vyšla platiť .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať