Zavrieť

Porady

PREDDAVKY NA DAŇ FO - pomôcka na výpočet

Stále robí mnohým veľký problém správny výpočet preddavkov na daň fyzických osôb podľa § 34 platného od 1.1.2007 a preto dávam k dispozícii svoju pomôcku, ktorá je úspešne odskúšaná na všetkých DPFO B, čo som túto daňovú sezónu mala v rukách.
Pozor platí len na výpočet preddavkov na rok 2008.

Použitie je jednoduché.
1. Stiahnete si excelovskú tabuľku do PC
2. Zoberiete si do ruky podané DPFO B za rok 2007 a vpíšete z riadkov DP príslušné sumy do bielych polí tabuľky.
Po vyplnení všetkých údajov sa dozviete, či máte povinnosť platiť preddavky, ak máte povinnosť, tak sa dozviete koľko a ako často budete platiť a aj termíny splatnosti.
Ak si doplníte identifikačné údaje a číslo účtu DÚ môžete ju vytlačiť a použiť ako účtovný doklad.
Dala som tam aj príslušné odseky § 34, podľa ktorých sa preddavky rátajú.

Verím, že mnohým to pomôže.
Prajem pekné vypĺňanie a ak Vám vyjdu veľké preddavky, nie je to chyba tabuľky, ale znamená to, že máte vysoké príjmy.
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Katija, je to super tabuľka. Klobúk dole.
Posúvam do popredia, aby aj iným pomohla.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
odporúčam dať tento super príspevok aj do Blogu .-)
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Rozalka Pozri príspevok
Katija, je to super tabuľka. Klobúk dole.
Posúvam do popredia, aby aj iným pomohla.
Pripájam sa k Rozalke. Je to fakt super tabuľka, krásne vypracovaná. Tak pekne vypracovaný doklad k zaplateným preddavkom som ešte nemala.

Katija si zaslúži naozaj pochvalu.
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Prosim, nejde mi priloženy dokument otvoriť
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Darina1234 Pozri príspevok
Prosim, nejde mi priloženy dokument otvoriť
Mne to ide. Mám už vypočítané všetky preddavky. Vytlačené a zapísané v evidencii záväzkov.
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Neviem si vybrať program, ktory mi ho otvorí. Môjho počitačoveho technika / manžela / mám v nočnej a už si neviem dať rady. Počkám do rána a poprosim ho o pomoc.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Darina1234 Pozri príspevok
Neviem si vybrať program, ktory mi ho otvorí. Môjho počitačoveho technika / manžela / mám v nočnej a už si neviem dať rady. Počkám do rána a poprosim ho o pomoc.
Darinka otvára ho Excel, alebo Open Office.

PS: Všetkým Vám ďakujem pekne za ocenenie a prajem úspešné zakončenie tohoto "nášho obdobia".
Naposledy upravil Katija : 28.03.08 at 14:45
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Posúvam tému, mnohým pomôže....
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Pozor!

Výborná tabuľka, len jednu maličkú chybu má.
Keď danovník napr. nedodrží podmienku § 11 ZDP sa mu zvíši ZD r. 69, čiže je odlišný od riadku 59 (čiastkový ZD z príjmov § 6), žiže v tabuľke z riadku 68 danového priznania je bunka zamknutá, nedá sa meniť.

Tabuľka bola asi vytvorená pre rovnaký ZD napr. r. 59 = r. 69 danového priznania, všimli ste si?

Stačí len odomknuť.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

monyka Pozri príspevok
Pozor!

Výborná tabuľka, len jednu maličkú chybu má.
Keď danovník napr. nedodrží podmienku § 11 ZDP sa mu zvíši ZD r. 69, čiže je odlišný od riadku 59 (čiastkový ZD z príjmov § 6), žiže v tabuľke z riadku 68 danového priznania je bunka zamknutá, nedá sa meniť.

Tabuľka bola asi vytvorená pre rovnaký ZD napr. r. 59 = r. 69 danového priznania, všimli ste si?

Stačí len odomknuť.
Nebola tak vytvorená.
monyka riadok 69 ostane zamknutý. Keby sa náhodou prepísal, tabuľka prestane správne fungovať.
Na taký prípad ako hovoríš ty je tam riadok pripočitateľné a odpočitateľné položky.

PS: Ešte raz všetkým veľmi pekne ďakujem za ocenenie
Naposledy upravil Katija : 28.03.08 at 14:59
0 0
veget veget

veget je offline (nepripojený) veget

Tabuľka je super, ďakujem, ušetrila mi čas, len sa chcem spýtať ako poriešiť r.70 ak je to dôchodca - SZČO, nezdaniteľná položka nejde vymazať. Ď.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

veget Pozri príspevok
Tabuľka je super, ďakujem, ušetrila mi čas, len sa chcem spýtať ako poriešiť r.70 ak je to dôchodca - SZČO, nezdaniteľná položka nejde vymazať. Ď.
...všetci majú nárok pri výpočte preddavkov na nezdaniteľnú čiastku - aj dôchodca
0 0
veget veget

veget je offline (nepripojený) veget

ďakujem, dnes mi totiž na DÚ v Trnave tvrdili opak
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Vyťahujem opäť tému: výpočet predavkov na daň a dôchodca.
Vychádza mi tak ako napísala MUŠKA, že každý má pri výpočte preddavkov pri stanovaní poslednej známej povinnosti nárok na odpočet nedzaniteľnej časti 98496, bez ohľadu na to, že poberal a poberá starobný dôchodok,
lebo v § 34 ods.5 ZoDP je odvolávka len na §11 ods.2( stanovuje výšku odpočítateľnej položky) ale nikde v § 34 nie je odvolávka na §11 ods.7 ( kotrý obnmedzuje uplatnenie tejto čiastky pri výpočte daňovej povinnosti poberateľa dôchodku).
Má niekto skúsenosti ako to majú nastavené správcovia dane?
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Mne pani na DÚ stanovila preddavky bez uplatnenia odpočítateľnej položky na star. dôchodcu. Zrejme to tak majú v systéme.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Mne pani na DÚ stanovila preddavky bez uplatnenia odpočítateľnej položky na star. dôchodcu. Zrejme to tak majú v systéme.
To ma vôbec neprekvapuje. Pani na DÚ za výšku preddavkov nezodpovedá a dôchodcovi - daňovníkovi sa nič horšie nestane, len že si predplatí za rok 2008 do ŠR o cca o 18 714,- Sk viac ako podľa platného zákona musí.
Vyšší preddavok môže u neho okrem momentálneho nedostatku financií spôsobiť akurát menší nedoplatok na dani, alebo väčší preplatok na dani pri podaní DPFO za rok 2008.

Pre tých starobných dôchodcov, čo nechcú prípadne dočasne sponzorovať ŠR SR a ich poradcov prikladám link na príspevok z minulého roku, kde je zverejnené vyjadrenie DR SR k postupu výpočtu "poslednej známej dańovej povinnosti" podľa § 34 ods.5 zákona 595/2003 Z.z.

http://www.porada.sk/428569-post42.html

PS: Nie je dôležité, či chceli poslanci niečo schváliť, dôležitá je, čo schválili a platí. Ak sa majú naozaj rátať preddavky tak, ako stanovila pani na DÚ, treba najprv novelizovať príslušný paragraf zákona.
Naposledy upravil Katija : 25.06.08 at 20:15
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Katija,
hovoríte mi z duše, mám taký istý názor.
Dnes som si dala prepocitat preddavky na miestnom DU a tak isto nesprávne neuplatnili podpocitatelnu položku u dôchodcu.
Ide o to, či daňovník ( respektíve jeho účtovník ) bude mať nervy
naťahovať sa so správcom dane, že majú zle nastavený systém výpočtu preddavkov, alebo kapituluje a bude sponzorovať do marca budúceho roku štátny rozpočet.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ludia, vôbec nejde o naťahovanie sa zo správcom dane. Treba sa riadiť vlastným rozumom a vlastným výpočtom. Zaplatiť len toľko, koľko je naozaj potrebné.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

ErikaDP Pozri príspevok
Katija,
hovoríte mi z duše, mám taký istý názor.
Dnes som si dala prepocitat preddavky na miestnom DU a tak isto nesprávne neuplatnili podpocitatelnu položku u dôchodcu.
Ide o to, či daňovník ( respektíve jeho účtovník ) bude mať nervy
naťahovať sa so správcom dane, že majú zle nastavený systém výpočtu preddavkov, alebo kapituluje a bude sponzorovať do marca budúceho roku štátny rozpočet.
A ako zdôvodnili to nepriznanie odpočítateľnej položky?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
oni nepotrebuju zdôvodnenie . Im stačí program. Ja som sa stretol takto z dvoma percentami. Kamarát nezaplatil preddavky do 31.3.2008 načas ale až v apríli a odpísali mu že mu nevzniká nárok na 2% napriek tomu že daňovú povinnosť za rok 2007 mal správne vysporiadanú a preddavok na rok 2008 nemá s tým nič spoločné...ale nebolo možné ich presvedčiť lebo im to program vyhadzuje ako nesplnenie podmienky...a vôbec ich nezaujímala nejaká tá citácia zákona a tak...proste naš správca dane...ten čo by mal pomáhať ľudom v ťažkej administratíve ešte im hádže polena pod nohy...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať