Zavrieť

Porady

PREDDAVKY NA DAŇ FO - pomôcka na výpočet

Stále robí mnohým veľký problém správny výpočet preddavkov na daň fyzických osôb podľa § 34 platného od 1.1.2007 a preto dávam k dispozícii svoju pomôcku, ktorá je úspešne odskúšaná na všetkých DPFO B, čo som túto daňovú sezónu mala v rukách.
Pozor platí len na výpočet preddavkov na rok 2008.

Použitie je jednoduché.
1. Stiahnete si excelovskú tabuľku do PC
2. Zoberiete si do ruky podané DPFO B za rok 2007 a vpíšete z riadkov DP príslušné sumy do bielych polí tabuľky.
Po vyplnení všetkých údajov sa dozviete, či máte povinnosť platiť preddavky, ak máte povinnosť, tak sa dozviete koľko a ako často budete platiť a aj termíny splatnosti.
Ak si doplníte identifikačné údaje a číslo účtu DÚ môžete ju vytlačiť a použiť ako účtovný doklad.
Dala som tam aj príslušné odseky § 34, podľa ktorých sa preddavky rátajú.

Verím, že mnohým to pomôže.
Prajem pekné vypĺňanie a ak Vám vyjdu veľké preddavky, nie je to chyba tabuľky, ale znamená to, že máte vysoké príjmy.
Usporiadat
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

PREDDAVKY NA DAŇ FO NA ROK 2011-pomôcka na výpočet
Tento rok som urobila v tabuľke len malé zmeny (iné sú dátumy a nezdaniteľná časť základu dane), lebo posledná novela zákona sa § 34 nedotkla. Ba ani čísla riadkov v DPFO B sa nezmenili. Tabuľka funguje rovnako ako po minulé roky. Kto potrebuje návod na použitie, nech si ho pohladá v starších príspevkoch tejto témy.
Prajem Vám veľa klientov spokojných s vyrátanými preddavkami.
_________________
Katija
Naposledy upravil Katija : 09.02.11 at 12:44 Dôvod: Pridanie tabuľky
44 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

PREDDAVKY NA DAŇ FO NA ROK 2010- pomôcka na výpočet, verzia 2
Plním sľub. Sorry, ale skôr sa mi nedalo.
Doplnila som do tabuľky jednu otázku, zodpovedanie ktorej je nutné pre správne uplatnenie § 34 ods. 9.
Treba kliknúť na oranžové pole a vybrať si z dvoch ponúkaných možností tú, ktorá je správna.
Tabuľka sa až vtedy zapne. Všetko ostatné funguje po starom. Kto slušne zarobil, bude asi platiť preddavky.
PS: Komu by náhodou nebolo jasné prečo som tabuľku upravila, nech si prečíta príspevok č. 80 a nasledujúce príspevky v tejto téme.
Naposledy upravil Katija : 28.03.10 at 21:25 Dôvod: Pridanie tabuľky :)
33 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Podarilo sa mi dokončiť a pridať tabuľku až dnes. Je tam viac riadkov (ako aj v DPFO B za rok 2011), ale spôsob používania ostal rovnaký.
Naozaj sa mi to nedalo urobiť skôr a bez pomoci Evky, Majky a Veroniky by to nebolo ani dnes. Týmto im ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.

PS:
Prvé preddavky za rok 2012 budú splatné 30.6.2012. Do vtedy snáď budeme vedieť ako majú v roku 2012 daňové úrady nastavený software na výpočet preddavkov. Prikladám verziu 2 tabuľky, v ktorej je zohľadnená aj výška vyplateného dôchodku v roku 2011, to pre prípad, že by daňové úrady trvali na postupe výpočtu aký našla Evka-Marína v jednom komentári. Prečítajte si príspevok č. 132.

A všetkým veľmi pekne ďakujem za ocenenia, ktoré ste mi nadelili.
Naposledy upravil Katija : 21.03.12 at 19:21 Dôvod: Pridanie tabuľky+ PS
31 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

brasci Pozri príspevok
Pri výpočte preddavkovej povinnosti sa nezdaniteľná časť pri takých, čo majú viac ako 100 násobok životného minima nekráti ako pri výpočte daňovej povinnosti? Alebo takémuto človeku tam mám dať 0 a nie 3559?

Tá tabulka je inak super...
Pri výpočte preddavkov sa zaráta NČ každému...
8 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kati, nedalo mi, keď som si komentár k § 34 prečítala, jeho časť týkajúcu sa preddavkov sem nepridať.

Výpočty v tabuľke sú v súlade s § 34 ods. 5 ZDP
(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

Dtto vyplýva aj zo vzorca pre výpočet z poučenia na vyplnenie DP
PZDP = Základ dane z {[r. 80 alebo z (r. 80 – r. 87)] – suma nezdaniteľnej časti [§ 11 ods. 2 písm. a) platnej na
zdaňovacie obdobie, na ktoré sa platia preddavky] x 19% sadzba dane} – (r. 94 + r. 98 + r. 100 + r. 107 + r. 108)

Mňa trochu zneistil komentár k ods. 5. Je to síce len komentár, ................... veď čítajte, citujem časť týkajúcu sa daňovníka, ktorý podľa § 11 ods. 6 nemá nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť. Ods. 5 § 34 sa však odvoláva len na § 11 ods. 2 písm. a).

Komentár(časť) k § 34 ods. 5
Pre uvedený účel je podstatné, či daňovníkovi na predmetnú nezdaniteľnú časť základu dane vzniká nárok, to znamená, že je potrebné plne rešpektovať ustanovenie § 11 ods. 6 zákona o dani z príjmov, v súlade s ktorým sa základ dane neznižuje o sumu vypočítanú podľa § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku (ďalej len dôchodok) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích obdobía ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje uvedenú sumu, zníži sa základ dane podľa § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa cit. ustanovenia a vyplatenou sumou dôchodku.
Ak daňovník bol k 1. januáru 2011 poberateľom dôchodku a suma dôchodku vyplateného
za rok 2011 v úhrne
- presiahla sumu 3 644,74 € (suma nezdaniteľnej časti základu dane platná na zdaňovacie obdobie, na ktoré sa platia preddavky, t.j. na zdaňovacie obdobie roka 2012), potom pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov v roku 2012 od začiatku nového preddavkového obdobia základ dane za rok 2011 neznižuje o nezdaniteľnú časť na daňovníka,
- nepresiahla sumu 3 644,74 €, potom pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov v roku 2012 od začiatku nového preddavkového obdobia základ dane za rok 2011 sa zníži len vo výške rozdielu medzi sumou 3 644,74 € a vyplatenou sumou dôchodku za rok 2011.

Naposledy upravil Marína : 28.03.12 at 15:07
7 0
Beáta178 Beáta178

Beáta178 je offline (nepripojený) Beáta178

Veď z toho čo som odpísala Ti musí byť jasne, že aj môj klient mal milionársku daň. Základ 26763,64, nezdaniteľná časť na daňovníka len 1181,57 /nie 4025,70 ktorá mala byť v roku 2010./. Ale keď vypočítavaš preddavky na rok 2011 dávaš celú nezdaniteľnú časť a to je v roku 2011 3559,30 €. Keby si dávala tú, ktorá Ti vyšla za rok 2010 tak by Ti vyšli veľmi veľké preddavky. Ja som to kedysi tiež nechápala, ale vysvetlili mi to na našom DÚ, že vždy sa dáva tá nezdaniteľná časť, ktorá prislúcha v tom roku v ktorom vypočítavaš preddavky, bez ohľadu na to aká Ti vyšla v predchádzajúcom roku. Aj keby si v roku 2010 mala nezdaniteľnú časť na daňovníka 0 tak za rok 2011 pri výpočte preddavkov dáš 3559,30 €. Dúfam, že som Ti pomohla. Zdravím
6 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

Katija Pozri príspevok
PREDDAVKY NA DAŇ FO NA ROK 2010 - pomôcka na výpočet
Do tretice všetko dobré sa hovorieva. Pridávam teda aj tento rok upravenú tabuľku.
Návod na používanie je v príspevku číslo 1 a 26 tejto témy.
V tabuľke sa zmenili len vstupy (sú už len v eurách) a čísla riadkov v DPFO B 2009. Všetko ostatné funguje ako minulý rok.
Nech sa Vám s ňou darí.
ďakujem, výborná tabuľka
bodík pridať nemôžem = užitočné
4 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

silvia Pozri príspevok
Prosím o vysvetlenie:
V DPFO typB sú uvedené príjmy zo závislej činnosti §5 a ostatné príjmy §8 (podiel na nerozd.zisku spred r.2003), daňová povinnosť je viac ako 1659,...EUR. Ako to bude s platením preddavkov? Stačí, že má daňovník mesačne zo mzdy zrážané preddavky z príjmov zo závislej činnosti?
Vďaka za radu!
Z uvedených § sa preddavky neplatia. Pozri § 34 ods. 9 Zákona o dani z príjmu.
4 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

PREDDAVKY NA DAŇ FO NA ROK 2010 - pomôcka na výpočet
Do tretice všetko dobré sa hovorieva. Pridávam teda aj tento rok upravenú tabuľku.
Návod na používanie je v príspevku číslo 1 a 26 tejto témy.
V tabuľke sa zmenili len vstupy (sú už len v eurách) a čísla riadkov v DPFO B 2009. Všetko ostatné funguje ako minulý rok.
Nech sa Vám s ňou darí.
Naposledy upravil Katija : 26.03.10 at 15:25
3 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Lubaba Pozri príspevok
ďakujem, výborná tabuľka
bodík pridať nemôžem = užitočné
Lubaba ja ti tiež ďakujem. Potešilo ma to. Dôležitá a cenná je pre mňa spätná väzba. To je zase užitočné pre mňa.
3 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

oriana Pozri príspevok
zitka dakujem,

ano,v tej a takto ju mam vyplnenu a takto mi oznamuje:
podla § 34/1 - vznikla povinnost
podla § 34/2 alebo §34/3 - mam ako treba platit preddavky (kvartalne)
a podla § 34/9 - ze povinnost nie je
a celkovy oznam dolu: ze danovnik nie je povinnost platit preddavky.
vyplnila som CZD § 8
pripocitatelne polozky (stratu) z § 6

zvysok tabulka rozpocitala (sumu preddavku)

aj Vy to tak mate?
Fúha, oriana, veru si nič nevyplnila zle. Ďakujem ti, že si mi to oznámila. Tabuľka pracuje s čiastkovými základmi dane a test na to, či náhodou neboli príjmy z § 6 a zároveń strata tam nie je zabudovaný. Je to síce veľmi zriedkavá kombinácia - strata a zároveń povinnosť platiť preddavky, ale ako vidno život je pestrý a stane sa aj to.
SŤAHUJEM TABUĽKU PLATNÚ PRE ROK 2010 a upozorňujem, že ani tabuľky platné pre rok 2008 a 2009 netestovali, či niekto dosiahol príjmy podľa par. 6 a zároveń stratu. Na to pozor. V takom prípade sa nepostupuje podľa § 34 ods.9.
Túto poslednú tabuľku opravím, ale nebude to okamžite.
3 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

liba2 Pozri príspevok
Dievčatá, ja som sa tiež spoľahla že tú tabuľku tu nájdem .
Mám len jednoduchý prípad - závislá činnosť a prenájom pre slobodného bez záväzkov
Dievčatá tú tabuľku, čo som stiahla neprikladajte kde kade po porade. Kto ju má, nech berie na vedomie, že je tam jedna ideová chyba, ale aj to, že nechcem aby sa táto tabuľka šírila ďalej. Dokončujem posledné PO a možno aj dnes opravenú tabuľku vyvesím. Ďakujem za pochopenie.
3 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nenašpekuluješ nič, zákon nepustí, povinnosť má zaplatiť preddavok do 02 04 2012, kt. si môžeš odpočítať v DP za rok 2012.....

inak v roku 2011 si predsa neplatila 4x preddavok, ale iba 3x.....
3 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

petovsan Pozri príspevok
...mám prosbičku na autorku tejto super tabuľky ... vzhľadom k tomu, že bunky sú uzamknuté, bolo by možné aktualizovať ju pre výpočet preddavkov na rok 2009?
Vopred veľmi pekne ďakujeeeeeeeeeem
Tabuľka je prerobená, ale ešte som ju nestihla poriadne otestovať. Počas weekendu sa to snáď podarí. Potom ju dám sem.
_______________
Katija

PREDDAVKY NA DAŇ FO NA ROK 2009 - pomôcka na výpočet

Tabuľka z dôvodu prechodu na euro vyzerá trochu inakšie.
Okrem toho som sa ju usporiadaním riadkov snažila čo najviac pripodobniť tej tabuľke, ktorá je v poučení k DPFO typ B za rok 2008.
Ale pracuje sa s ňou rovnako ako minulý rok. Kto nevie ako, alebo už zabudol, môže si návod prečítať v prvom príspevku tejto témy.
Na výpočet poslednej známej daňovej povinnosti použivam nezdaniteľnú časť základu dane v sume platnej od 1.3.2009.
Aby som nezabudla - jedna novinka v tabuľke predsa len je.
Tento rok v nej dávam každému, kto chce platiť vyššie preddavky na daň ako podľa zákona musí, možnosť použiť pri ich výpočte nulovú nezdaniteľnú časť základu dane. Treba len kliknúť na príslušné sivé pole a zvoliť si nulu.
A to je asi tak všetko, čo som chcela o tabuľke napísať.
Nech sa Vám s ňou dobre pracuje.
Naposledy upravil Katija : 08.03.09 at 22:55 Dôvod: Priloženie tabuľky
2 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

rastinka Pozri príspevok
...Veľmi pekne ďakujem za pomôcku v roku 2009 mi veľmi pomohla chcela som si ju upraviť na rok 2010. Veľmi pekne ďakujem v prípade že sa s tým niekto pohrá.
Aktuálnu nájdeš predsa v príspevku č. 66.
http://www.porada.sk/1297719-post66.html
2 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

Dobry den,
v prvom rade sa chcem este raz velmi pekne podakovat za tuto skvelu pomocku, a zaroven by som sa rada spytala:

FO, ktora dosiahla z §6 zivnosti stratu a z §8 mala prijmy a to take, ze vychadza dan, pri ktorej je povinnost platit kvartalne preddavky na dan.
v § 34/9 sa hovori, ze preddavky neplati danovnik, ktory poberal len prijmy podla §7 alebo § 8 .. z coho mi vyplyva, ze aj ked mal zo zivnosti stratu, a poberal z § 6 zivnosti prijmy a tym padom je povinny platit preddavky na dan.

dnes mi prislo k tomu aj vyjadrenie z drsr, prikladam:
––------
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platenie preddavkov podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p. (ďalej len ZDP)
Podľa § 34 ods. 9 ZDP preddavky na daň z príjmov fyzickej osoby neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 ZDP alebo § 8 ZDP, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 ZDP alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35 ZDP, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov. V nadväznosti na cit. ustanovenie daňovník, ktorý v predchádzajúcom zdaňovacom období dosiahol príjmy podľa § 8 ZDP a okrem týchto príjmov aj príjmy podľa § 6 ZDP a ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla sumu ustanovenú v § 34 ods. 1 ZDP, je povinný platiť preddavky na daň z príjmov fyzickej osoby, pričom nie je podstatné či z príjmov podľa § 6 ZDP vykázal základ dane alebo daňovú stratu. Uvedený daňovník môže využiť § 34 ods. 4 ZDP, t. j. môže požiadať správcu dane o určenie preddavkov na daň inak.

Oddelenie metodiky daní a služieb DR SR, pracovisko Bratislava
––------

ked vsak vyplnim tabulku, vysledok vyjde, ze platit preddavky na dan nie je povinnost. Opomenula som prosim nejake paragrafy? Alebo vyplnit nieco v tabulke?
2 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Monika Kováčová Pozri príspevok
Ďakujeme
A ja ďakujem pekne všetkým za ocenenia.
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Si v téme, ktorá bola založená v r. 2008, takže od tohto obdobia tu nájdeš tabuľky na všetky obdobia až doteraz.
Na r. 2009 nájdeš v prísp. 26 http://www.porada.sk/975439-post26.html a r. 2010 v prísp. 92 http://www.porada.sk/1356551-post92.html v tej istej téme, v ktorej si zadala otázku. Prečítaj si aj prísp. 84 http://www.porada.sk/1354425-post84.html Ak je táto zriedkavá kombinácia aj tvoj prípad, v tabuľke za r. 2009 to zapracované nie je.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Posúvam ...
Kati, prosím - chýba nám tvoja pomôcka v roku 2012
2 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Alča Pozri príspevok
Katija, pomôcka je super. Len som sa chcela spýtať, keď robím daňové pre starobnú dôchodkyňu, či mám znížovať preddavok o nezdaniteľnú časť základu dane. Ak nie, ako vymazať čiastku 3 644,74? Ďakujem.
Alča nevymažeš to. Na konci poučenia k DPFO B je Výpočet poslednej známej daňovej povinnosti (ďalejlen „PZDP“) na účely platenia preddavkov na daň. Nie je tam nič o tom, že by dôchodca pri výpočte preddavkov nemohol použiť nezdaniteľnú časť dane. Myslím si, že metodici zase raz zmenili právny názor.
Ja som to tak pochopila, preto som takú možnosť z tabuľky vyhodila.
Mám to tam zase dať?
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Lenže FO platí v poradí za 2.,3.,4. a 1. štvrťrok.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať